Rozsáhlý lesní požár, který od pátku zuří prakticky na dohled od nejvýznamnějších lezeckých objektů v Yosemitském parku, se prý daří dostat pod kontrolu.
S lesními požáry, zpravidla způsobenými lidskou neopatrností, se Kalifornie potýkala i v minulých týdnech. Tentokrát však požár, který vznikl nedaleko města Oakhurst ležícího jihozápadně Yosemitského údolí, záhy přeskočil do jednoho z nejznámějších amerických národních parků. Úřady byly nuceny bezprostředně po vzniku této hrozby evakuovat řadu obyvatel a následně varovat a připravit k možné evakuaci několik dalších stovek obyvatel z oblasti Ponderosa Basin.
Lesní požár v Yosemitském
foto: správa parku; uvolněno pro tisk
Podle posledních zpráv se požár, na jehož likvidaci bylo nasazeno několik tisíc hasičů a nebývale vysoké množství letadel, daří dostat pod kontrolu. Uvnitř parku sice shořely rozsáhlé lesní plochy, avšak požár, podle ochránců přírody, nezasáhl nejcennější jádrová území parku. Podle vyšetřovatelů se i v tomto případě jedná o požár založený lidskou chybou.
Poznámky a odkazy
Yosemitské údolí a horolezectví
Nejnavštěvovanější částí NP je známý trog Yosemite valley udivujících rozměrů, kterým protéká řeka Merced. Okolní hory dosahují výšky 2.000 až téměř 4.000 metrů nad mořem. V tomto ledovcovém údolí se nachází i známý El Capitan, který je pojmem především pro horolezce.
El Capitan dosahuje výšky 2.307 m.n m ale důležitější je však jeho převýšení nad okolním terénem Yosemitského údolí, přesahujících 1000 m, které z El Capitana dělá největší žulový monolit na světě.
Kdysi bylo považováno za nemožné „Kapitána“ zdolat, a překonán byl až v padesátých letech minulého století. Dnes je považován za jednu z oblastí standardních bigwallových výstupů a zároveň patří k oblastem velmi populárním. Má dvě hlavní stěny, jihovýchodní a jihozápadní, mezi nimiž vyčnívá masivní příď. Přestože v současnosti existuje řada vylezených cest, historicky nejpopulárnější cestou je cesta přes tzv. Nos (The Nose Route), který ze zmíněné přídě vybíhá. Všechny výstupy na El Capitana patří mezi dlouhé a velmi náročné. Dříve prý trval výstup na samý vrchol celý týden, rekord z roku 2012 je slabé dvě a půl hodiny.
El Capitan, resp. Yosemite valley sehrál významnou úlohu v horolezecké historii. Právě zde se nalézal legendární Camp4, vyhledávaný nejlepšími lezci své doby a právě odsud se šířilo moderní pojetí obtížných stěnových výstupů, které formovalo současné sportovní lezení a horolezectví.
Zdroje a odkazy:
FB stránka parku – aktuální info
Stručná historie parku v češtině na Horolezecké abecedě
Yosemitský národní park na oficiální stránce U.S. National Park Service - nps.gov
Článek na Lezci o podobném případu z loňského roku
Odkazy k rychlostním rekordům:
Holky na Nose (nový ženský rychlostní rekord z r. 2013)
The Nose za 2 hodiny a 23 minut (Honnold a Florin, rychlostní rekord z r. 2012 s tabulkou předchozích rekordů)