Chvíli jsem váhal. Podmínkou uveřejnění, bylo že
Gripmástra otestuji a pokud s výsledkem testu nebudu spokojený ani já a tudíž ani zadavatel, článek se neobjeví a
Gripmástery, které jsem k testovaní obdržel opět vrátím a čtenáři nedostanou nic v soutěžích.
Jak vidíte test je zde a někteří přispěvatelé Lezce se mohou těšit na dárek v podobě tohoto mačkátka.
Když Jarda dotáhl ukázkový shyb provedený stiskem na dveřním futru, údivem jsem pozbyl slov. Když jsem je opět našel a zeptal se, jak to dělá, že má tak silné prsty, jeho lakonická odpověď zněla:
Mačkám kolečko!
Ano kolečko bývalo věrným souputníkem lezeckých nadšenců, kteří jej často dokázali mačkáním zcela zpuchřet a vymačkat tak z něj duši výměnou za ocelově silný stisk. Ale kolečko je tak trochu již historií, neboť je zde řada nových cvičebních pomůcek, které byly navrženy v souladu s fyziognomií a optimalizované na potřeby tréninku.
Gripmaster
foto by © JirkaS
Nápad, který dovedl designéry až k vývoji tohoto hejblátka je celkem jednoduchý. Písty pod pružinami. Tyto na rozdíl od třeba populárního gumového kroužku zajišťují lineární odpor a zdvih pružin při zatížení na každý prst zvlášť. To se může zdát jako drobnost, ale má to zřejmě velký význam, pro procvičované svaly. (mě se tato výhoda nezdála příliš významná, malíček se flákal a nedokázal při cvičení stisknout klapku na doraz, i když na druhé straně je to možná přirozené a nezpůsobí to tak prstu žádnou újmu)
Barevně se od sebe odlišují právě varianty s různou tuhostí pružin. viz obr.
Barevně se lišící tuhostní varianty
foto by © Gripmaster
Nejdříve bych chtěl předeslat, že pro lezce známé svým železným úchopem, asi nemá velký význam si pořizovat
Gripmástra v jiných barvách než černé, nejméně však červené variantě. Zbylé jsou opravdu měkké.
Musím říct, že po dobu týdenního testování, (na zájezdu) jsem si tak nějak, přes počáteční nedůvěru, našel k
posilovátku cestu a stalo se mi mnohem příjemnější do ruky a dokázalo moje ranní ztuhlé prsty celkem spolehlivě dostat na provozní teplotu.
Nejvíce nápadité mi přišlo, že lze gumový držák sundat a
Gripmástra odlehčit. Gumový úchop (grip) pak lze případně nasadit na druhou stranu a oddělené klapky schovat pod jednolité madlo. Pak se
Gripmáster chová kompaktně jako celek.
Dílenské zpracování mi přijde celkem perfektní a odhaduji z něj opravdu dlouhou životnost. Vedení je přesné a zdá se robustní, to znamená, že vám dlouho vydrží v provozu i přes nějaké to hrubší zacházení
Většina cviků popisovaných na stránkách výrobce je podle mého názoru pro lezce celkem na nic. Jsou příliš sofistikované na to, aby byly nějak účinné a člověk se donutil cvičit nějaký definovaný chmat či sestavu chmatů.
Jako celek
Gripmáster chápu jako fajn rozehřívací, pomůcku před lezením a v případě zarputilého odhodlaného lezce i jako zásadní zesilovací pomůcku. (Posílení stisku je po několika dnech jako v případě kolečka evidentní.) Dobré mi přijde to, že v kapse téměř nic neváží a nestudí.
Barevně se lišící tuhostní varianty tato modrá je druhá nejměkčí
foto by © Gripmaster
Resumé:
+ je to opravdu skladnej způsob, jak procvičit prsty,
+ dobře se s ním rozehřejí prsty, nestudí,
+ robustní provedení
+ lineární odpor a zdvih pružin zatížení na každý prst zvlášť
+ ergonomický tvar, bez ostrých hran, pro praváky i leváky
+mírně modifikovatelné
- cena
Cviky:
Jednotlivé cviky ve zkratce (jen ty které podle mého názoru mají pro lezce význam, z 11 popsaných rozdílných variant je totiž těch smysluplných poněkud méně):
Hákový úchop:
Klapky držíte koncem prstů.
Normální úchop:
Klapky mačkáte tak jak je vám to asi nejpříjemnější a posílení je směrováno na obecnou sílu prstů.
Stisk:
Trochu krkolomný úchop, který vám pomůže zlepšit stisky pro úchopy palcem.
Tip pro jednotlivá cvičení:
U každého cvičení doporučujeme začínat zvolna s nízkým odporem a s méně opakováním. Každý stisk udržte po dobu 3-5 vteřin, poté uvolněte a opakujte 5-10x. Postupně zvyšujte počet opakování až se dostanete na 3 sety po 10 opakováních (celkem tedy 30 opakování jednoho cviku). Budete-li chtít postoupit na vyšší odpor, začněte opět na 5-10 opakováních a jejich počet pozvolna zvyšujte.
Zaznamenáte-li v průběhu cvičení bolest nebo únavu, cvičení ihned přerušte. Tak jako u jiných cviků i zde hrozí při nadměrném nebo nesprávném provádění cviků zranění nebo bolestivost. Doporučujeme pomalé zvyšování zátěže i opakování cvičení.
Testovaní probíhalo v přírodě a zde vidíte zátiší s mučícími pomůckami
foto by © JirkaS
Závěr:
Velmi jsem ocenil možnost si Gripmaster otestovat a to ve všech jeho tuhostních variacích, Myslím, že je vhodný pro udržení prstů v kondici, při intenzivnějším plánovitém použití a pevné vůli i pro jejich výrazné zesílení. Gripmaster je také vynikající na protažení prstů a zahřátí před lezením samotným.
Coby pro potencionálního kupce otázkou pro mě zůstává jen cena (kolem šest set korun i s poštovným) a to z toho důvodu, že v zemi původu (USA) se tato cvičební pomůcka prodává zhruba za polovinu a je tudíž skutečně dostupnou záležitostí. Je to známé i u jiných produktů a je tak v Evropě velkou škodou, že na jakýkoliv dovoz přes oceán se nabalí tak velké dopravní celní a kdovíjaké náklady.
Pokud teda vás neodradí cena která je poměrně vysoká získáte podle mého názoru účinný posilovač prstů, který může každý skálolezec použít třeba na rozehřátí a rozpohybování prstů před lezením.
Zdroje:
Zde se můžete kouknout na typy cvičení s Gripmaterem Ukázka variant cviků
Pozn.: Cvičení, která naleznete na těchto stránkách nejsou určena pro konkrétní sporty. Jsou navržena tak, aby rozvíjela fyzické atributy zdravých končetin pro každého sportovce.
Toto jsou stránky prodejce v Čechách Gripmaster
Cena všech modelů Gripmaster je 539,- Kč. Zakoupit je můžete na stránkách www.gripmaster.cz, nebo v akci s 10% slevou s výrobky Powerball na adrese www.powerball.cz
Toto jsou stránky prodejce ve světě Gripmaster