Quo vadis ČHS. Tak tato slova mě napadla jako první, když jsem si před časem otevřel na webu ČHS materiály k VH a to s čím na ni vedení svazu přichází, mě zcela neuspokojilo. Po jejich prostudování včetně starších materiálů jsem nabyl dojmu, že celému volenému představenstvu ČHS se podařilo svaz zakonzervovat a z hlediska řadového člena a jeho problémů nejsou patrny žádné promyšlené koncepce jak dál, nechci nikomu křivdit,ale nikde jsem je nenašel. Na mysl se vkrádá otázka, zda-li je to d
V sobotu 3.března se konal v Kladrubech u Stříbra 1.ročník závodů v boulderingu žáků základních škol a byla tak zahájena série pěti závodů pro mladé lezce ve stříbrském regionu pro tento rok .
Valná hromada Českého horolezeckého svazu se koná již tuto sobotu 24. března 2007 od 9:30 hodin ve velké aule ČSTV v Praze 6 na Strahově. Kromě volby vedení včetně předsedy, na něhož znovu kandiduje dosavadní předsedkyně Alena Čepelková, se chystají nové stanovy, nová pravidla lezení na skalách, i nová možnost hlasování všech jednotlivých členů.
Quo vadis ČHS. Tak tato slova mě napadla jako první, když jsem si před časem otevřel na webu ČHS materiály k VH a to s čím na ni vedení svazu přichází, mě zcela neuspokojilo. Po jejich prostudování včetně starších materiálů jsem nabyl dojmu, že celému volenému představenstvu ČHS se podařilo svaz zakonzervovat a z hlediska řadového člena a jeho problémů nejsou patrny žádné promyšlené koncepce jak dál, nechci nikomu křivdit,ale nikde jsem je nenašel. Na mysl se vkrádá otázka, zda-li je to dobře či špatně.
Dle mého osobního názoru je to špatně. Mám pocit, že celé vedení se po dva roky chovalo trošku jak šedé myšky, nebylo je moc vidět, o prezentaci vizí a koncepce rozvoje ani nemluvě. Teprve před VH jsme se dočkali návrhů základních dokumentů, ale zcela upřímně, ty obyčejného člena moc nezajímají, ten chce vidět úplně jiné věci.
Snaha zavděčit se všem, nikomu pokud možno neublížit vede k tomu, že je činnost roztříštěna všemi směry, nejsou jasně definované priority a nic není dotaženo do řádného konce, neexistují koncepce na delší časové období, jasně dané úkoly, ani jejich vyhodnocení. Marně jsem na webových stránkách ČHS pátral u stávajících členů VV, kteří opět kandidují na funkcí a to včetně předsedkyně, po osobním zhodnocení své dvouleté práce, po nových nápadech, koncepcích a ideích. Nový je pouze profil J.Čermáka, který ve čtyřech větách shrnul, proč kandiduje do VV, avšak bez nějakého vysvětlení jak chce dosáhnout splnění toho s čím tam jde, jediné, co mi z tohoto profilu vyplývá je snaha o posilnění závodní složky v činnosti, čemuž se v jeho případě nelze divit. Do volených orgánů není bohužel dostatečný počet kandidátů tak, aby si bylo možno vybrat, smutný leč pravdivý obrázek o stavu ČHS.
Co mě však přimělo k napsání tohoto zamyšlení je návrh nového rozpočtu na příští rok a opětovná snaha o úpravu členských příspěvků spojená se strašením, že brzy budou dvojnásobné a to bez řádného analytického výkladu. Tak jsem se začal prohrabovat starými rozpočty a došel k pár zajímavým zjištěním. Pro porovnání jsem si vybral roky 2003 a 2006, rozdíl v datech činí pouhé tři roky a dat je dostatek pro porovnání, jediné nepříjemné je to, že rozpočty jsou v některých částech poněkud nepřehledné a dochází ke změnám některých jednotlivých kapitol a přesunům, takže z hlediska zpětného porovnání to dá více práce. Jednotná koncepce skladby rozpočtů na delší období by neškodila. Pokud se někomu nebudou zdát některá následující čísla, tak rád vysvětlím.
Položka
rok 2003
rok 2006
nárůst v % +/-
Příjmy Členské příspěvky
2 795 362
3 205 700
+14,68
Sazka
2 331 600
2 070 000
-11,22
Výdaje K.alpinismu
310 342
619 976
+99,77
z toho výstupy roku
32 000
50 000
+56,25
Sportovní lezení
723 495
706 168
-2,39
SP v ČR
155 950
43 689
-71,98
Skialp
89 926
311 649
+246,56
Mládež - sportovní čin.
306 373
322 986
+5,42
Mládež – granty
25 094
95 000
+278,58
Komise mládeže
139 644
58 965
-57,77
Komise lékařská
53 289
44 988
-15,58
K. bezpečnostní
5 081
14 832
+191,91
K. vrcholová a OP
1 075 811
1 237 571
+15,04
Tatry
113 632
84 452
-25,68
Administrativa
946 198
1 575 957
+66,56
Infocentrum, publicita
180 857
245 819
+35,92
Tolik suché srovnání několika čísel, o mnohém však vypovídá a mělo by přimět k zamyšlení, zda všechny finanční prostředky byly vynaloženy správně a efektivně.
Na jedné straně vidíme zvyšující se podíl členských příspěvků a na druhé snižující se podíl Sazky, což opravdu nahrává tomu, že se o chod ČHS a finanční zajištění budeme muset postarat sami, na druhou stranu by pak měl být vidět vliv zvýšených příspěvků v kvalitě služeb pro nejširší členskou základnu.
Pár věcí, co se mi však osobně nelíbí a kde je dle mého názoru potřeba začít se změnami.
Příjmy komise alpinismu rostly neadekvátním způsobem na to mezi kolik lidí jsou prostředky rozděleny a jakým způsobem, přičemž rozdělování není pro řadového člena přehledné a transparentní!!! Jsou nutné změny v nominaci do reprezentačních družstev, zpřísnění kritérií výběru tak, aby tam byli opravdu ti nejlepší a to bez ohledu na jejich zaměření. Výsledky zejména v repre v horách neodpovídají počtu členů družstva
Pokud někdo preferuje hory jako nosnou část před sportovním lezením na skalách, měl by vytvořit koncepci a podmínky pro úspěšný rozvoj a nenechávat repre v horách napospas svému osudu. Osobně jsem zcela jednoznačně jsem pro snížení výše rozpočtu KA, zrovnoprávnění všech stylů lezení, zkvalitnění výběru do repre družstev a oceňování pouze nejhodnotnějších výkonů za uplynulý rok, bez ohledu na kategorii.
Je otázkou času, kdy se vzájemně zradikalizují postoje a názory zástupců závodní formy lezení a členů, které více než tato činnost zajímá stav jištění, metodika… prostě servis. Již dnes můžeme číst komentáře, kdo na koho doplácí a jestli není lepší to či ono. Rozhodnutím GA UIAA bylo soutěžní lezení na mezinárodní úrovni vyčleněno z podporovaných sportovních aktivit, to je veřejně známo. Dle mého názoru je třeba se na toto připravit i na národní úrovni tak, abychom nebyli zaskočeni, až se objeví silná skupina, ať z toho či onoho tábora, která bude rozdělení tvrdě prosazovat. Navíc je nutno transparentně ukázat, kolik peněz z různých zdrojů teče do sportovní a kolik do servisní části rozpočtu.
Je třeba zvýšit podporu činnosti CVK, věnovat více prostředků na zlepšení stavu jištění v jednotlivých lokalitách. Problémem nejsou ani tak nepískovcové terény, ale především pískovcové oblasti v Čechách. Je třeba si uvědomit, že přejišťování, zejména u písků je náročná práce a nikdo ji brzy nebude chtít vykonávat pouze za dobré slovo.
Posílit význam a prestiž KOP, musíme si uvědomit, že omezení jednotlivých aktivit je pro státní orgány daleko jednodušší, než se zabývat opravdu závažnými problémy a jít do konfliktu s kapitány průmyslu. Současný stav je bohužel takový, že si někteří odpovědní pracovníci svoji nemohoucnost léčí právě třeba na lezcích. Zde bude opravdu nutná spolupráce s odborníky z OP či právníky, bude nutno přemýšlet nad tím jakým způsobem lobovat za své zájmy a to vše nebude zadarmo.
Je třeba udržet jednotou koncepci a kontinuálnost vývoje v metodické komisi, taktéž kvalitu výuky nových instruktorů, neboť zde více než jinde platí to, pokud jejich kvalitní a dobrá práce zachrání byť jeden lidský život ( přenesením správných návyků přes instruktory na řadové členy ), není žádná odměna dost vysoká. Bude třeba zvýšit prestiž členů a školitelů této komise, obzvláště po té, co nezvládla jednu důležitou věc a tím ke vydání alespoň základní metodiky pro členy svazu. Zde se ukázalo, že tým není až zase tak kompaktní a osobní zájmy převažují nad zájmy celku a pokud se dočkáme toho, že nějaká metodika bude vydána, bývalými či současnými členy komise, pod jinou hlavičkou, bude to pořádná trhlina na její pověsti a velmi dlouho trvá, než se špatná nálepka odstraní.
Bude potřeba zvýšit pozitivní propagaci svazu a lezení vůbec navenek vůči veřejnosti v médiích tak, abychom nebyli vnímáni jako spolek „bláznů či sebevrahů“. Poukazovat na pozitivní vliv tohoto sportu, na jeho bezpečnost, pokud se dodržují určité zásady apod. Vedení my mělo zvýšit propagaci výsledků vlastní práce před členskou základnou tak, aby byla možná veřejná kontrola navržených záměrů a cílů. Lépe vysvětlovat a argumentovat, proč je dobré být členem svazu, čemu tím mohu napomoci a co mohu naopak očekávat. Otázkou ke zvážení zůstává zapojení významných osobností ze společenského života do našich struktur tak jak to učinili v jiných sportovních svazech.
Bude nutné zamyslet se nad celou koncepcí administrativy, nad tím, zda některé funkce neudělat profesionálními a některé pouze čestnými ( např. výkonný tajemník odpovědný VV a čestný předseda - významná reprezentativní osobnost v širším slova smyslu ). Zvýšení výdajů na administrativu by mělo být úměrné zkvalitnění služeb pro členskou základnu.
8. Výše členských příspěvků je vždy horkým bramborem na posledních VH. Otázkou je zvýšit či nezvýšit. V tuto chvíli jsem z krátkodobého hlediska přesvědčen, že nezvýšit a neměnit pravidla placení. Z dlouhodobého hlediska je nárůst nutný. Před tím je však nutno zpracovat jasnou koncepci a analýzu, jak bude naloženo se zvýšenými prostředky v rozpočtu z příspěvků, do kterých komisí poplynou, kolik peněz přibude zvýšením, o kolik finančních prostředků přijde ČHS, pokud mládež a nad 60 let přestanou platit vůbec. Zatím nic přesného a konkrétního VV nepředložil, pouze dvě čísla a hrozbu razantního zvýšení pokud se neschválí jejich návrh, což je naprosto nedostatečné. Rád bych podotknul, že neplacení příspěvků některými skupinami mi přijde poněkud nesystémové, můj názor je, že platit by neměli pouze čestní členové.
Je toho mnoho k zamyšlení a VH, která určí směr vývoje na další dva roky, je za dveřmi, bude velmi zajímavé sledovat, jak se k jednotlivým návrhům postaví zástupci oddílů, zda budou prosazovat určité nutné změny, či pouze vše odkývou a dál vše zůstane při starém. Pokud ano, tak si mnozí zanadávají a tím to na nějakou dobu skončí.
Pravdou však je, že řadový člen má jednu svobodnou možnost volby, kterou mu nelze upřít a ani se na něj zlobit pokud se jí rozhodne využít, a tím je svobodné rozhodnutí, zda chce být členem určité organizace, či nikoliv a to podle toho jak se s ní ztotožňuje. V dnešním světě není problémem se stát členem jiné obdobné organizace.