LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Scribo ergo sum. Zapisuj si cesty!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
2.Votoček 12700
3.Trojan 12206
4. 12031
Bouldry:
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
4.Trojan 10900
Hory:
21.Tomasu 3348
22.Lukeš 3282
23.Špás 3183

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5770 lezců
1173928 cest
Nové přelezy:
Speedy Gon 9
Svatý Otec 9+/10-
Stargate 11-
Je To V Po Xa
Riverbed 8B
Unter Dem 9+/10-
Protisměr 7C+
Vecchio Sa 7c
Jarda Jágr 7C+/8A
Aix, Zwei, 7B+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Climbing dictionary

Lezecký slovník

smallObjevila se zajímavá knížka od Matta Sameta, zabývající se lezeckou terminologií.

Kdysi jsme na Lezci sestavili s kamarádem Andym lezecký slovník, ten však byl pouze slovníkem anglicko - českým se zaměřením na převážně na sportovní lezení. 

Tato kniha je ovšem jiného kalibru. Obsahuje více než 600 výrazů z lezecké terminologie. Není to pouze výkladový slovník, ale najdete zde i rozličná vyobrazení pro lepší pochopení termínů. 

Cover

Obálka knížky Climbing dictionary

foto by ©  matt samet



Kniha je samozřejmě v angličtině a je asi nepravděpodobné, že ji v dohledné době seženete u nás. Dá se sehnat na stránkách zasvěcených této knize (viz dole) a tuším, že lze si ji koupit i jako pdfko za 11-12 dolarů.


Poslední zajímavostí je to, že kniha má i aktivní webový blog, kde se sbírají nové a ještě neznámé termíny. A některé skutečně stojí za to.
 
Pokud by vás zajímalo, co je v lezecké termonologii a mezi lezci často užívaný vitamín I a nebo so znamená Lady - Sitting a mnoho dlašího mrkněte na níže zmíněné stránky.

Vitamín I

  Vitamín I

foto by © 


Zdroje:
Webové stránky Mattova lezeckého slovníku Climbing Terms.com

Ps.:
Manopausa - je životní období muže - boulderisty, kdy je mu takové horko, že sundá triko a leze do půl těla, ale zároveň je mu taková zima, že má na hlavě teplého kulicha.
(u žen to zatím nebylo bohužel diagnostikováno)

JirkaS   [úpravy] 08:24 07.09.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Život na hraně (Klíma-Linhart V), Východná Žeruchová veža, Vysoké Tatry, Slovensko.
Život na hraně
 Databáze cest:
Všechny cesty (185939)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tom Bombadil 6b Drageveggen
Valar Morghulis 6c Drageveggen
Forsetinn 5.7 Hnappavellir
Töfraflautan 5.6 Hnappavellir
Vingardium Leviosa 6c+ Drageveggen
Nově komentované:
Þetta Eru Fífl Guðjó 5.8 Hnappavellir
Stargate 11- Krkavka
Stargate 11- Krkavka
Není Malých Rolí IXb Adršpach
Pocestný V Ostrov

 Nově v diskusi:
Re: Nejdelší v ČR | Re: Nejdelší v ČR | Davle | Davle | Re: Nejdelší v ČR | Nejdelší v ČR | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Kavčí lom | Re: Pomoc s lezením na pískovci |

 Nové komentáře:
hezky | Re: Hezký | Re: Hezký | Re: Nějaké nové oblasti | Re: Hezký | Re: Hezký | Re: Zakaz ? | Re: Hezký | Re: Výstup roku? | Re: Hezký |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (41)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (23)
Pinch od Edelridu (20)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (12)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)

 Nově v inzerci:
Muztagh Ata - pohledy | Statická a dynamická lana | Průvodce Český kras | Pohodová, normální holka | Spolulezec/lezkyně, 50+, Pardubicko | Martině se nedá napsat | Suche tschechische Gruppe die watzmannüberschreitung am 8.08.202 | Suche tschechische Gruppe die watzmannüberschreitung am 8.08.202 | Expreska z Kentaura | Ztracená grigri v Labáku pod Východním rohem |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 2174 
 Ne 
 2418 
 Nevím 
 1638 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.