LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12875
2.Votoček 12700
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8323
2.Y 8126
3.Groš 7968

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5769 lezců
1173321 cest
Nové přelezy:
Carlo Mont 7c+
Insalata, 7c
Diretta 7b
Tigris 8B
Mystic Sty 8B+
Camp 4 Xc
Neo System Xa
Svetská S 9+
Kinderrieg 9+/10-
Nikita 10-

Stěny
DDM Stříbro - Stříbro
Boulder club - Zákupy
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
Rock Point Liberec - Liberec 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Colin Haley: první sólo na Cerro Standhardt

Minulý týden vysóloval Colin Haley patagonskou věž Cerro Standhardt (Argentina) cestou Exocet (500m, WI5, 5.9).

Ke svému sólu využil Colin Haley dvoudenního okna dobrého počasí. Dne 27. listopadu opustil bivak na úpatí Cerro Torre a ve 4 hodiny ráno nastoupil do stěny Cerro Standhardt. Po lehkém začátku dolezl do čtyřdélového žulového komína, který rozděluje hlavní stěnu. První dvě délky (WI4, WI5) vysoloval, u třetí a čtvrté délky se samojistil (WI5,  WI4 - u této délky pouze 10 metrů). Samojištění použil i v následující mixové délce a poté pokračoval lehkým terénem na vrchol, kam dolezl v 16.00 po 12 hodinách lezení. Do bivaku slanil těsně předtím, než se pokazilo počasí a údolí zahalila tma.

Jedná se o první sólový výstup na Cerro Standhardt. První pokus uskutečnil v roce 1994 Tommy Bonapace, který vysoloval většinu cesty, ale bouře ho donutila slanit tři délky před vrcholem. Prvovýstupci této cesty jsou Američané Jim Bridwell, Greg Smith a Jay Smith (28-29 ledna, 1988).


třetí délka komína

colinhaley.blogspot.com



Cerro Torre, Torre Egger, Punta Herron a Cerro Standhardt a značená linie cesty Exocet.

colinhaley.blogspot.com


Američan Colin Haley  je zkušený patagonský alpinista a cestu Exocet dobře zná. Právě v ní totiž začali  spolu  s Rolandem Garibotti v roce 2008 travers čtyř patagonských Torres, viz foto.

obr

Linie přelezeného traverzu  -  Torre Traverse, začínala na  Cerro Standhardt cestou Exocet, sestupem do Col dei Sogni,vylezením na  Spigolo dei Bimbi přes  Punta Herron, sestupem do sedla  Col de Lux,vylezením na Torre Egger cestou Huber-Schnarf 2005, dalším sestupem do sedla Col of Conquest přes Torre Egger's south face, na Cerro Torre se pak dostali přes horní část stěny El Arca de los Vientosaby se napojili a do cesty "Ferrari" West Face, a na závěr sestoupili cestou  Compressor route.

foto by © Rolando Garibotti


Simona    [úpravy] 06:50 06.12.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Život na hraně (Klíma-Linhart V), Východná Žeruchová veža, Vysoké Tatry, Slovensko.
Život na hraně
 Databáze cest:
Všechny cesty (185884)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Oväntat Besök 5c Bohuslän
Nečekaná Na Čekané VIIa Ostrov
Nevytvrdnutý Betón 7 Súľov
Túlavý Pes 7+ Súľov
Hildegard Von Bu VIIa Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Insalata, Carote, Prezzemolo 7c Passo Fedaia
Tigris 8B Magic Wood
Puklina V Plotně 5+ Malá Studená Dolina
Metolius 5- Skály Na Sekyrce
Metolius 5- Skály Na Sekyrce

 Nově v diskusi:
Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Parkování Tre Cime | Re: Parkování Tre Cime | Re: Kavčí lom | Parkování Tre Cime | Re: Kavčí lom | Re: Pomoc s lezením na pískovci |

 Nové komentáře:
Klídek | Genz | Cink | Re: Expresky | Re: Expresky | Re: Expresky | Re: B.I.G & DNA | Re: B.I.G & DNA | Re: Bez kyslíku! | Výstup |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (56)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (22)
Pinch od Edelridu (20)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (8)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Průvodce Český kras | Pohodová, normální holka | Spolulezec/lezkyně, 50+, Pardubicko | Martině se nedá napsat | Suche tschechische Gruppe die watzmannüberschreitung am 8.08.202 | Suche tschechische Gruppe die watzmannüberschreitung am 8.08.202 | Expreska z Kentaura | Ztracená grigri v Labáku pod Východním rohem | Ádr, Chobotnice - expresky |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 2152 
 Ne 
 2403 
 Nevím 
 1622 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.