Dne 28. ledna mladí Švýcaři Simon Anthamatten (1983) a Roger Schali(1978) vytvořili nový rychlostní rekord klasické cesty z roku 1938 v severní stěně Eigeru.
K přelezu potřebovali 6 hodin a 50 minut.
Shali v cestě nebyl žádným nováčkem, lezl ji už 9x, ale Anthamatten lezl celou klasickou cestu z roku 1938 (ED2, 1800m, Harrer- Heckmair- Kasparek- Vorg,)poprvé. Předtím vylezl v severní stěně cestu "Japanese Direct" (5.9 A3, 1800m, Imai-Kato-Kato- Negishi-Hirofumi-Kubo, 1969).
Original Route - The Eiger Nordwand
Samuel Anthamatten je jedním z nejmladších horských vůdců ve Švýcarsku a zároveň jedním z nejlepších a nejvšestrannějších alpinistů v zemi. Své umění s cepíny také zúročuje na závodech SP v ledolezení. V roce 2005 se stal vícemistrem světa v této disciplíně. Tento rok už stačil vyhrát první kolo SP v Daone a v rumunském Busteni obsadil 2. místo.
Zde je několik cest, které dokazují jeho všestrannost:¨
Z stěna Baghirati III (6454m) - výstup zdolal ve věku 20ti let.
Freerider (5.12d, 1200m) na El Capitana
Air Sweden 5.13d (8b) Indian Creek
Vertical Limit M12 v Ueschinen
Gogna-Cerruti (ED+: 5.10 A3, 1100m) v S stěně Matterhornu
dobytí 8 vrcholů v masívu Fitz Roy a to při své první návštěvě Patagonie
(Aguja de la S, Saint Exupery, San Rafael, Pojincenot, Fitz Roy, Mermoz i Cerro Torre
2007- rychlostní rekord na Matterhorn (4478m) ve Valliských Alpách, spolu s Michaelem
Lerjenem za 2 hod. 33 min.
Japanese Direct (5.9, A3, 1800m) v S stěně Eiger
na skalkách má přelezeny cesty do 8c RP a 8a Os, 8b flash
Roger Shalije spoluautorem prvovýstupu "Magic Mushroom" v S stěně Eigeru (říjen 2007).
Držitelem nejrychlejšího přelezu severní stěny Eigeru je Ueli Steck, který v únoru 2007 cestu vysoloval za 3 hodiny a 41 minut.
Urcite to je velky vykon, ale osobne to moc nechapu...je to takove honeni se za uspechem a myslim,ze to na hory nepatri. Radeji lezu tak, abych si horu vychutnal a uzil si to...ale kazdy to vidi jinak.
Jenom jsem si cetl Bileho pavouka a lapal jsem po dechu. Tohle je vykon z jine planety. Trosku uhozenej, ale stejne, nalezt to takove steny s tak velkym objektivnim nebezpecim a potom se v ni zlehka probehnout :-o
Je to super a proč by to nemělo do hor patřit? Oni si přece užili horu pak z vrcholu! Navíc třeba zase druhý den a tak dál. To mi připomínáš ty řeči těch, co netrénují, protože jsou líní a pak nic nevylezou, ale vždy okomentují slovy: Já přece lezu pro radost a nepachtím se za výkonem jako Ty!Nebo na běžkách se zadýchají po 100 metrech a pak si užívají přírody v bufetu po třech km.A tak dál a tak dfál...
Ten Uli to ale asi nedal tou klasickou cestou. Jsou tam rychlejsi cesty pro dobry lezce nez klasika cik-cak :) Tohle je nejrychlejsi prelez klasicky cesty.
Ueli to dal klasickou cestou z roku 1938. Dole prej bylo hodně sněhu, ale od Těžké spáry to už bylo perfektní. Technicky náročné pasáže byly velmi suché a dobře lezitelné bez rukavic.
Lano s sebou ten gigant vůbec neměl, jen smyčku, kterou se občas jistil mezi skobami. Celá výzbroj byla o 3 kg lehčí než při loňském rekordu, k tomu o 5 kg zredukoval tělesnou hmotnost. (Zdroj: www.bergsteigen.at; www.explora.ch; www.uelisteck.ch) Nazdar!
Zmiňuješ tady rychlostní rekord na Matterhorn (2007- rychlostní rekord na Matterhorn (4478m) ve Valliských Alpách, spolu s Michaelem
Lerjenem za 2 hod. 33 min), ale tenhle čas je o to úžasnější, že se jedná především o čas NAHORU a DOLŮ DOHROMADY!!! Byl jsem u toho a vidět tyhle kluky sbíhat terénem, kde je většina smrtelníků podělaná strachy byl supr zážitek!!! Simon patří mezi nejaktivnější gajdy právě na Matterhornu.