LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
44.Pelíšek 10156
45.Kohout 10146
46.Gospoš 10137
Bouldry:
44.Bureš 8600
45.Zíma 8600
46.Paděrová 8556
Hory:
12.Bloudek 5970
13.Procházková 5670
14.Y 5373

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5672 lezců
1142079 cest
Nové přelezy:
Exitus 9/9+
Pipeline 7b+
Red Alert 7c+
Odcházení XIb
Odcházení Xb
Ouranos 7c+
Filotimo 7b
100 Patate 8b
Sovietic T 7c
Follame 7c

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Odsedka

náhledPloché smyčky (dyneema, polyamid) běžně používané jako odsedávačky mohou být nebezpečné v mnoha případech jejich „běžného“ použití a to i přes jejich vysokou pevnost, kterou mají.

Je to dáno tím, že nejsou pružné a tak v případě pádu, třeba jen malého, hrozí vysoké zatížení. Pro představu: nadleze-li  lezec  smyčku o délce 75cm, hrozí mu pád maximálně 150cm, který odpovídá pádovému faktoru 2.  Představte si takový pád na betonovou podlahu na záda a vše vám hned dojde. V tabulce naleznete několik zajímavých hodnot při zatížení pádovým faktorem 1 a 2 na různých typech odsedávaček .



Obr.1 Jištění na štandu:


Spadne-li  prvolezec kousek nad štandem, spadne přímo do vašeho jištění s nejhorším pádovým faktorem (strašná rána).  Jste-li zajištěni statickou odsedávačkou, zatížení štandu je obrovské a hrozí jeho poškození.

Obr.2 Nadlezení štandu, slanění:


Uklouznutí při slézání do štandu nebo slanění může mít fatální následky. Případný pád a jeho tvrdost výrazně sníží dynamická odsedka.

Obr .3  Odlézáni od jištění:


Po odpočinku, odsednutí u jištění se občas stane, že lezec pokračuje v lezení a zapomenete si odsedávačku vycvaknout. Následky mohou být hrozivé i přesto, že je navázán i na laně.




Pár doplňujících informací (po přečtení diskuze z 26.6. (Dynamická odsedka), kde jsem byl vyzván doplnit článek z Montany):
- Dynamická odsedka byla vyvinuta na základě tragické nehody, kde byla pravděpodobnou příčinou vysoká rázová síla, působící na lezce přes jeho odsedávací smyčku.

- Odsedka „po domácku“ uvázaná z lana, nemá garantované (testované) hodnoty, uzel na konci, navíc výrazně snižuje její pevnost (až o 60%).

- Je-li štand budovaný na fixním jištění (nýty, borháky, kruh s pevností min 15kN), je možné cvaknout první jištění prvolezce do jednoho z kotevních bodů štandu. Je-li štand budovaný z jištění s nižší hodnotou (některé skoby, čoky, friendy…), není to příliš vhodné, protože při možném pádu prvolezce, je tento bod zatížený, díky kladkovému efektu, téměř dvojnásobně. V praxi to může být síla kolem 12kN (teoreticky až 22kN), která zatíží pouze jedno z jištění štandu. Při jeho případném vytržení mohou být následky fatální.

- Prvolezec by tedy měl být jištěn přímo do centrální karabiny štandu a měl by si při lezení co nejdříve založit jištění vlastní, na štandu nezávislé. Tato německá metoda je bezpečná, navíc vhodná i pro případnou záchranu. Přesto je tato metoda horolezci na horách jen málo užívaná (bohužel). Anglicky a Francouzky psaná metodika proto stále připouští také možnost jištění prvolezce přímo do sedáku jističe (štandy nezabezpečené proti tahu směrem vzhůru atp.). Předpokládá se jištění do Gri Gri, Cinch, HMS..., jistítka typu osma, kýbl atp. nejsou vhodná (podobně jako u jištění do centrální karabiny).

- V odsedávací dynamické smyčce byste měli mít karabinu s pojistkou a pevností minimálně 22kN, jako v kterékoli jiné odsedce. Odsedku je možné pojistit si lanem, nebo další smyčkou s průvěsem, ale není to nutné. Pokud by to nutné bylo, museli byste pak také redundovat centrální karabinu, karabinu v jistítku apod.

- Dynamická odsedka je jen jednou z možností. Její správné použití snižuje riziko, kterým jsme při lezení obklopeni, a proto je dobré o ní vědět.

Textovou část  připravil Janek Bednařík, horský vůdce UIAGM,obrázky Kuba Novák -  www.beal.cz

Janek Bednařík   [úpravy] 08:57 06.07.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 rázová síla15:27:39 06.07.2010
Nad popsanými situacemi nepochybuju, ale skutečně existuje pojem rázová síla? Umím si představit, co tím autor myslí, zkrátka velkou prdu. Jen nevím, jestli je takový termín nějak ustálen. Znamená to sílu v krátkém časovém úseku? Nevysvětlil by to tu někdo, abychom třeba nezačali používat termín, který nedává smysl...
Karel Miffekodpovědět 
 Re: rázová síla15:55:26 06.07.2010
Bez obav šťouro, existuje. Používají jí i výrobci lan - maximální rázová síla je uvedena u každého dynamického lana. Koukni třeba na tendon.cz, uvidíš to v tabulce u každého lana.

metodika.horoklub.cz/indexx.php?id=e_technika/e_03
Mykodpovědět 
  Re: rázová síla16:04:09 06.07.2010
Za toho šťouru se omlouvám, to mělo být přátelské pošťouchnutí.
Mykodpovědět 
   Re: rázová síla08:14:30 07.07.2010
No cely je to v podstate reklama na vec kterou by si v dobe dynema smycek nikdo nekoupil tak se snazi ziskat aspon nejaky zoufalce...

Kazdopadne pokud ma odsedka 80cm, utazenim sedaku pri padu ze da ziskat cca 15 cm tlumeni tak jsme celkove na 15% prutaznosti coz je jen 2x horsi jak lano ale ne uplbne spatny vzhledem k mozne delce padu.
modpovědět 
  Re: rázová síla18:25:37 06.07.2010
Abych tě, Myku, věcně doplnil ;), tak rázovou silou se myslí maximální hodnota síly, která působí v nějakém bodě v průběhu jeho (v čase proměnného) zatížení při pádu (obecně, v průběhu nějakého rázu). Lapidárně řečeno, maximální hodnota zatížení. Vcelku dobře změřitelné. (U těch dynamických lan se v tabulkách jako rázová síla uvádí maximální síla působící na jistící bod při definovaném pádu - řekl bych, že to bude normopád UIAA, ale to jen spekuluju.)
Jinak k problému samému - nic proti dynamické odsedce, nicméně to vidím tak, že její použití má smysl jen v případě jištění přes tělo, čemuž bych se na štandu pokud možno vyhýbal tak jako tak (leda pokud štand *fakt* *nejde* zabezpečit na tah vzhůru). (Popolézání po skále jen na odsedce je snad kravina zcela obecně.)
Rodpovědět 
 Re: rázová síla21:35:10 06.07.2010
Diskuse k tomuto výrobku už tu byla. Zřejmě nevyzněla v prospěch produktu a bylo třeba ji ještě obnovit s vizí, že snad si již nikdo tu práci s další diskusí nedá.
To se stalo přesně v mém případě. Nicméně výhrady například k jištění na štandu viz. první obrázek mám stále.
Hadrburgodpovědět 
 Re: rázová síla16:15:56 27.11.2010
Pojem rázová síla je běžně používaný ve Statice, kde se řeší zatížení těles.
Alešodpovědět 

 Ach ti horští vůdci!15:51:38 06.07.2010
autor by si měl pečlivěji nastudovat statiku a dynamiku. Jak píše kolega výše: tyto situace mohou nastat, ale dosáhnout zatížení 25 kN?????
Možná s kusem skály jako almara.
NEUVĚŘEJŇUJTE PROSÍM KAŽDÝ BLÁBOL. Někteří se pka příliš bojí a kladou hloupé otázky.
To je přece jednoodpovědět 
 Re: Ach ti horští vůdci!16:03:03 06.07.2010
Ano, nepište bláboly jako expert přes statiku v předchozím komentáři. :)

Janek Bednařík nikde nenapsal 25kN. Doslova píše:
"V praxi to může být síla kolem 12kN (teoreticky až 22kN)" a míní situaci, kdy se síla na vratný bod přenáší téměř dvojnásobně. Takže si myslím, že tvůj výkřik je zbytečně teatrální.
Mykodpovědět 
  praxe17:01:41 06.07.2010
tak jak poznam statickou sesitou smycku a dynemu krome napisu na uctence? DIKY
kikodpovědět 
   Re: praxe18:21:18 06.07.2010
to moc nepoznas, charakteristicky znak dyneemy je sirka popruhu cca 10 mm, kdezto sirka klasickeho popruhu je cca 18mm a dyneema vlakna nelze obarvit, takze jsou vzdycky bila
krejcaodpovědět 
   Re: praxe18:24:56 06.07.2010
to moc nepoznas, charakteristicky znak dyneemy je sirka popruhu cca 10 mm, kdezto sirka klasickeho popruhu je cca 18mm a dyneema vlakna nelze obarvit, takze jsou vzdycky bila
krejcaodpovědět 
  Re: Ach ti horští vůdci!20:45:37 06.07.2010
A ty jsi tiskový mluvčí p. Bednaříka????
Mr. Bednařík se vydal bna pole neorané a stořil blábol. Možná je někdo v úžasu, ale z čeho proboha? Pevnost šitých smyček (a jedno jestli normální duty popruh nebo dynema) vyhoví pevnosti 25 kN, tudíž věta - a teď cituji: "Ploché smyčky (dyneema, polyamid) běžně používané jako odsedávačky mohou být nebezpečné v mnoha případech jejich „běžného“ použití a to i přes jejich vysokou pevnost, kterou mají." Konec citace - je prostě šíření poplašné zprávy :-) :-) :-) Možná autor sledoval jiný cíl: úžas a nehynoucí obdiv něžného pohlaví, kdo ví. A teď vážně: od výrobce šité popruhy s min. pevností 25 kN pro normální odsedávaní a práci při jištění a slanění 100% vyhoví. Čau, inženýre.
To je přece jednoodpovědět 
   Re: Ach ti horští vůdci!22:08:39 06.07.2010
Njsem tiskový mluvčí Janka Bednaříka, v podstatě ho neznám. Ale tobě zřejmě leží v žaludku.
Štvou mě tací, kteří kritizují a kopou, když někdo napíše článeček. Označit něco za blábol, který by se neměl zveřejňovat je silné kafe, které by se mělo používat pouze máš-li v ruce zásadní argument.

A ty jsi zřejmě jen nepochopil první větu, která se dá vykládat dvěma způsoby a teď machruješ. Smůla pro tebe je, že autor ve druhé větě vysvětluje jak to myslel.

"Ploché smyčky (dyneema, polyamid) běžně používané jako odsedávačky mohou být nebezpečné v mnoha případech jejich „běžného“ použití a to i přes jejich vysokou pevnost, kterou mají."

Vidíš tam napsáno, že by smyčky byly nebezpečné, protože hrozí přetržení? Já ne. Hned v druhém odstavci autor vysvětluje, že to nebezpečí je dané tím, že nejsou pružné a přirovnává to k pádu na betonovou podlahu.

Takže neohromuje něžné pohlaví, jen to dostatečně blbovzdorně nevysvětlil. A kvůli tomu vyskakuješ, že by se to nemělo zveřejňovat?
Mykodpovědět 
    Re: Ach ti horští vůdci!17:58:32 07.07.2010
A proč jsi hned taková hysterka??? Píšu, a za tím si stojím, že J. Bednařík stvořil blábol, protože šitá smyčka s min. pevností 25 kN 100% pro odsedávku B E Z P E Č N Ě vyhoví. To označení "minimální pevnost" (25 kN) bych 2x podtrhl - je to garantovaná mez únosnosti výrobcem, ve skutečnnosti však dle testů vydrží přes 30 kN. Ale to je jen detail.
Holt každý chce zažít svých 15 minut slávy.. Čau, inženýre.
To je přece jednoodpovědět 
     Re: Ach ti horští vůdci!12:45:59 08.07.2010
Ty snad neumíš číst. Nejde o pevnost smyce, ale o tlumení případného pádu do ní.
Bednařík nenapsal, že smyce praskne, ale když do ní spadneš, bude to šlupka.
Už to chápeš?
Mykodpovědět 
    Re: Ach ti horští vůdci!21:35:19 07.07.2010
Pro upřesnění:
srovnání pádu do jistícího bodu s pádovým faktorem n nelze srovnávat s pádem na podlahu.

To je manipulace. Pokud ne, pak to dotyčný vyvrátí doloženými fakty a nebo výpočtem.
Manipulace je skryta v tom, že se srovnává volný pád s pádem do jistícího bodu a dodá se komentář - že to je vlastně stejná podlaha.
Mnozí z nás víme, že když se posere jištění, tak to ta podlaha opravdu je - ale ve výsledku.
A zde je ta manipulace. Srovnáváte nesrovnatelné skrze možný výsledek.
Ouplně stejně to bude řeknete-li:
Vážení jističi, porovnáváme dynamicko statické vlastnosti kulatých jablek a hruškovitých hrušek, které, když je zavaříte skončí v kompotu.

(... a proto vám nemusíme nic dokazovat a tak dále a tak dále).
Bolševik se musí stydět a mně osobně je docela ouzko z toho, jak laické jsou zde dotazy v reakcích na článeček.

Co mi chybí je to, že ani autor a nakonec ani přihlížející nesrovnávají tento dynamicekj verk s amortizátorem pádu, který je v klasické literatuře doporučován jako tutovka do pofiderních jištění a do rizikových odlezů.
To kdyby tu autor předvedl a porovnal včetně tetsovacích měření. To by bylo pošušňáníčko a osvěta.

Článek rozhodně nedoporučuji do kategorie osvěta.

Hore zdar.
karlosodpovědět 

 dotaz18:50:32 06.07.2010
Ahoj Janku a spol.
Zajimalo by mne, jake druhy (tedy jaky vyrobce a typ), jste testovali. Tato informace mi jako jedina v tom pekne zpracovanem clanku chybi.

Je mozne dostat i tuto informaci?

diky
TomEeKodpovědět 

 nevydrží???19:14:08 06.07.2010
nerad bych se aurora či kohokoliv nějak dotknul. Ale odsedka není určená na padání. A i kdyby mám naprosto obyčejnou statickou SR odsedku cca 1m dlouhou. Nevěřím tomu že by nevydržela pád 2m (víc z ní díky dílce těžko vyloudím). Tušim, že má udanou pevnost 25kN. Karabina na odsedce to samý. A jen tak mimochodem odsedka se zas tak staticky nechová jelikož ji dynamicky tlumí oka sedáku, které se stáhnou k sobě. Problém dynamické odsedky (která by byla skutečně tlumící) je ten, že pak by se špatně používala jako odsedka, pro tu je pružení krajně nevhodné..
cukiodpovědět 
 Re: nevydrží???19:28:09 06.07.2010
Autor predchoziho prispevku asi nikdy nebyl v horach ci nelezl nekolikadelkove cesty. Zvlaste ne v situacich, ktere si vyzaduji vyssi pohyblivost na standu napr. kdyz se musi vybudovat stand novy zabirajici v jinem smeru pri zachrane spolulezce. Sam jsem si takhle kdysi davno ometl do tehda 25mm nylonovyho plochace pres metr dlouhyho. Byla to prda a malem museli sundavat i me.
Stepan ptacekodpovědět 
  Re: nevydrží???21:21:50 06.07.2010
A co se takhle cvaknout do centralni karabiny standu na lodni uzel? Bezne k videni u Rakusaku, kteri lezou (svete div se) bez odsedek.
Radek J.odpovědět 
   Re: nevydrží???23:09:29 06.07.2010
Ale jasně. Nebo se tam cvaknout (lanem) jinak, loďák je 100% spolehlivej jen při trvalém zatížení, žejo.
A věta "Odsedka „po domácku“ uvázaná z lana, nemá garantované (testované) hodnoty, uzel na konci, navíc výrazně snižuje její pevnost (až o 60%)." i mně přijde jako blábol. Pokud je "odsedka po domácku" uvázaná ze standardům odpovídajícího lana, tak její pevnost samozřejmě má garantované hodnoty; síla kterou lano jistě vydrží aniž se přetrhne nesmí záviset na jeho délce (a mimochodem, pádová zkouška se dělá při pádu s faktorem 2 který je výrazně delší než pád do "odsedky", přitom je prokázáno, že z hlediska výdrže lana jsou delší pády - při stejném pádovém faktoru - horší). A jelikož se ví, o kolik může uzel snížit pevnost lana, není tu žádná neznámá. (A samozřejmě, pevnost dnešních lan je taková, že ani 60% ztráta v uzlu neznamená problém - u "neopadaného" lana.)
Robertodpovědět 
  Re: nevydrží???10:37:14 07.07.2010
nebudete věřit, ale byl. Nespochybnuji to že to bude prda, jen že v odsedce nadlejzá štand leda magor a taky zpochybnuji to že by kus dynamické odsedky měl jakýkoliv znatelný útlum. Nejvíc utlumí sedák. Věřte nebo ne. A pokud by odsedka byla dynamická jakos třeba lano na bungee, tak by se zase dost plbe používala. Pokud lezete vícedelkové cesty tak jistě mnohdy jistíte přes tělo a vy visíte na odsedce. Pokud by ale pružila bylo by to dost nepříjemné a asi i nebezpečné. Ale to poznáte až se po uvolnění nebo opětovném zatížení lana při jištění druholezce napíchnete na nejaký ten skalní hrot. Lituji Vašeho spolulezce kterého pri tom pravděpodobně pustíte.
BTW odsedku používám taky jako polohovací nástroj, tak by se dynamická taky moc neuplatnila. To bych musel mít dle Vás asi 2 :-)
cukiodpovědět 
   Re: nevydrží???11:10:00 07.07.2010
ad 1,Dyn odsedka pruží až při vysokém zatížení několika kN, a pruží v rozsahu centimetrů, max decimetrů. Když si do ní odsedneš délka se nijak nezmění. Guma to není.
ad 2, sedací postroj ti nijak výrazně v amortizaci pádu nepomůže, to by pak stačilo na ferratách použít statickou smyčku místo brdícího zařízení. Žádný trik, ale fakt, který byl už mnohokrát změřen...
Janek Bednaříkodpovědět 
    Re: nevydrží???18:03:11 07.07.2010
Mr. Bednařík, mám otázku: pro odsedávačku (a o tom je téma, ne?) se používá nejlépe šitá smyčka délky 80 cm. Už je to jedno, jestli širší popruh nebo dynema. Jak se ale může odsedávačka vytáhnout o d e c i m e t r y (jak píšete výše???)?
Myslím, že už tu matete čtenáře běžnou délkou dynamického lana. Bavme se raději o těch odsedávačkách - to je původní téma. Díky.
To je přece jednoodpovědět 
     Re: nevydrží???21:10:57 07.07.2010
Nemam s panem Bednarikem nic spolecneho a rozhodne si jeho odsedku nehodlam koupit, ale co se prodlouzeni tyka, tak u normalniho dynamickeho lana se udava dynamicke prodlouzeni cca 30%. A jestli tahle zazracna odsedka ma byt podobna dynamickemu lanu, tak by ty decimetry nemusely byt az tak nemozne.
jx zeroodpovědět 
 Re: nevydrží???22:24:39 06.07.2010
Nejde o to, že by to nevydržela odsedka, ale že by případný pád 2m nemusela ustát tvoje plotýnka. Skočil bys 2m do ocelového lana? Takže padat do odsedky asi úplně bezpečné není.

Diskuse může být o tom, zda 1m dynamického lana poskytuje dostatečné tlumení rázové síly.
Mykodpovědět 
  Re: nevydrží???23:16:41 06.07.2010
Ehm, když už se tu na jiném místě rozebírá za tvé účasti terminologie: rázová síla se netlumí. Ta prostě je. To je to maximum, které pobere jištění, tvoje tělo, prostě cokoliv co na laně visí. Tlumí se síla působící při pádu a utlumí se přinejmenším právě na tu hodnotu příslušné rázové síly ;))
Robertodpovědět 
   Re: nevydrží???00:14:49 07.07.2010
Ok, tlumí se síla vznikající při pádu a tlumí se protažením odsedky (statiská tlumí taky, ale podstatně méně).
Nejsem fyzik, ale napadá mě laická otázka, zda při krátké délce (třeba 1m) tlumí dynamické lano stejně dobře jako při větší délce. Jestli tam nejsou nějaké nerovnoměrnosti na koncích, které efekt tlumení třeba zhoršují.

Jinak souhlas, že věta o uzlu a nevyzkoušenosti je tak šroubovaná na propagaci výrobku. Neodsuzoval bych kvůli ní ale celý článek. Mě se líbil a vedl mě k úvaze, jestli bych neměl svoji dyneemovou odsedku vyměnit za kus užízlého dynamického lana. Už několikrát jsem při slejzání ke slaňáku vzpomněl na lebku s hnátama v katalogu petzla u pádu do statické smyčky a ta tabulka od Janka mě šokovala, že dyneema je ještě horší než statika.
Mykodpovědět 

 nevydrží???19:25:26 06.07.2010
nerad bych se aurora či kohokoliv nějak dotknul. Ale odsedka není určená na padání. A i kdyby mám naprosto obyčejnou statickou SR odsedku cca 1m dlouhou. Nevěřím tomu že by nevydržela pád 2m (víc z ní díky dílce těžko vyloudím). Tušim, že má udanou pevnost 25kN. Karabina na odsedce to samý. A jen tak mimochodem odsedka se zas tak staticky nechová jelikož ji dynamicky tlumí oka sedáku, které se stáhnou k sobě. Problém dynamické odsedky (která by byla skutečně tlumící) je ten, že pak by se špatně používala jako odsedka, pro tu je pružení krajně nevhodné..
cukiodpovědět 
 Re: nevydrží???20:20:10 06.07.2010
Za šťouru se nezlobím. Doteď platilo, že dobírám do štandu, prvolezce jistím přes tělo. Výhod tam pár je a osedávačku si dělám z lezeckýho lana - dýlku jakou potřebuju upravím loďákem.Tu popisovanou odsedávačku nemusím teoreticky ani mít, ikdyž přiznávám, že se mi tam taky někde na sedáku houpe. Funguje to už dost let, tak proč to měnit?
Karel Miffekodpovědět 

 reklama22:23:34 06.07.2010
Tenhle clanek nekdo zapomnel oznacit jako reklamu na nejmenovany produkt Bealu...

Informace o nevhodnosti "po domacku vyrobene" odsedky z dynamickeho lana je pri nejmensim zavadejici. Jestli uzel nema garamtovanou pevnost, tak mi reknete, jak se mam navazat na sedak :-D

Ano, kazdy uzel snizuje pevnost lana - ale s tim se prece pocita a lana jsou delany tak, aby lezce udrzela i kdyz se navaze uzlem :-)
 phobosodpovědět 
 Re: reklama22:35:54 06.07.2010
Hmm, a o to přece jde, někdo pracuje, někomu to vadí a proč taky ne, konkurenci to může stínit ... to by mě mohlo.., díky za každé info z jakékoliv strany a vy z konkurence taky pište a informujte, info je info a jak s tím široká veřejnost naloží je na ní, tak to chodí.
HelčaL.odpovědět 
  Re: reklama23:01:55 06.07.2010
mrknul jsem na ty odsedky ale stejně mi jsou k hovnu protože nejsou nastavitelné.. nejlepší jsou ty s takovou tou sponkou(jako u pásku) a délku odsedky si nastavíš jakou chceš:) (k dělání prváčů nebo trčení na štandech luxusní) neviděl jsem to ještě nikde prodávat takže si to budu muset stejně vyrobit:)
yak!odpovědět 
   Re: reklama08:01:53 07.07.2010
Konecne to nekdo zminil! Normalne odsedku nemam (na standu improvizuji podle situace), ale kdybych si ji nekdy nahodou porizoval, tak ze vsech techto vychytavek bych zvolil tebou zminovany "popruh se sponou". Brachovi to privezl kamarad z ciziny a nema s tim problem.
jx zeroodpovědět 
   Re: reklama23:46:31 10.07.2010
Ahoj,
stavitelnou odsedku používám pořád. Vyrábí ji např EDELRID a prodává např. RockJoy shop.
Honzaodpovědět 
  Re: reklama23:08:43 06.07.2010
co to je za naprosto bezsmyslný hlod???
lepčaHodpovědět 
 Re: reklama21:55:41 07.07.2010
Aha. Jako admin jsem to posoudil, že to nespadá do kategorie placených PR článků označených jako -reklama- (viz ceník reklamy nalinkovaný dole v patičce). A tak jsem ho dal jen tak. Ale díky za názor, je třeba se stále učit. Na druhou stranu je vidět, že to téma řadu lidí zajímá. Pa a hore zdar.
 Standaodpovědět 

 dva chytří23:06:35 06.07.2010
eeee, zase dva chytrý...
všici dávno vědi, že na ferratach se neleze s odsedkou, že ta to sice možná vydrží, ale to již nelze tvrdit o lidských obratlech. nadlézání a popolezání s odsedkou je hovadina, to také všichni vědí a taky všichni znají štand typu: já navázán na laně, ode mne lano do jištění, kde jest karáble a uzel lodní. -pro ty, co tvrdí, že občas se tomu nelze vyhnout.
už z definice je odsedka na odsedávání, nikoli na padání, nikdo to tak nebere a každý si tuší, že následky případných pádů do odsedky nejsou nic moc.

a navíc vám nevěřím ty vaše čísla, když je na mojí dyeenemě napsáno, že unese 22kn, taxe tím asi myslím, že to unese, ne? pádový faktor se vždycky týkal lana a toho jak moc to škubne, se všemi zůčastněnými a jak moc to ničí lano, ale když má ta odsedka 22, tak i její nosnost je prostě dvacet dva a je jedno esli škubnu, nebo pověsím těch 22, ne? a u lan se max. rázová sílá myslím uvádí ve smyslu max. rázová síla jakou pocítí účastník pádů, při nějakém standardizovaném pádů a hádám, že i klidně faktoru dvě. v podstatě max. rázová síla u lana udává max. mrdu, kterou je jakýmkoli pádem možno inkasovat a nad ní už to nejde, protože to lano pohltí i kdybyjste se na hlavu postavili.
rázová síla u odsedky? počítá třeba někdo rázovou sílu u expresek, to by mě fakt zajímalo.

laskavě si ty svoje kostlivce ve skříních nechte, nás nezajímají, obzvláště turek, kterej kecá, kudy chodí, protože třeba někde hlása, že batoh, kterej dneska promok, je nepromokavý:)
e.k.odpovědět 
 Jaká je skutečnost?09:28:23 07.07.2010
V minulém roce firma Petzl ve svých laboratořích provedla pádové zkoušky, aby zjistila, jaká je vlastně skutečnost. Hmotnost závaží 80kg, použité smyčky - klasická šitá popruhová, šitá Dyneema, semistatické lano, statické lano, dynamické lano. Délka smyček byla shodně 60 cm. U lanových smyček byly použity osmičkové uzly. Délka pádu byla pouhých 40 cm a výsledky rázové síly byly velmi překvapivé. Šitá popruhová smyčka - 10kN; šitá popruhová smyčka Dyneema - 15kN; dynamické lano - 5kN; semi statické lano - 6,2kN; statické lano - 8,5kN; lano Dyneema - 15,8kN. U délky pádu 1,2m jsme testovali pouze šitou popruhovou smyčku a smyčku z dynamického lana, výsledná rázová síla byla: šitá smyčka - 16kN, dynamická - 6,5kN. I když má smyčka větší pevnost (22kN) sedací úvazky jsou dělány pouze na 15kN z důvodu poškození lidského těla. Testy ukázaly, že pokud lezec nacvičuje první krok kolem nýtu, nebo kruhu a odskočí si do odsedky, může to být pro něj osudné. I pouhých 20 cm nad kruhem vytvoří u materiálu Dyneema 15 kN rázovou sílu. Pokud nacvičujete a padáte do odsedky častěji, nemá na rozdíl od dynamické smyčky žádný počet opakovaných pádů. Dokud si člověk opravdu neotestuje a nezměří velikosti sil při pádu, může se jen dohadovat a praxe ukázala velmi překvapivé výsledky.
Martin T.odpovědět 
  Re: Jaká je skutečnost?10:11:33 07.07.2010
Nějak nerozumím, co jsi touto citací chtěl říct, jaký je závěr ? Že statická smyčka nevydrží, nebo že nevydrží lezec ? Prosím objasni ...
Souhlasím s e.k. - pokud má smyčka udanou pevnost 22kN, tak prostě musí udržet 22kN. Je jedno, jestli se do ní něco zlehka položí, nebo hodí - výsledné zatížení, které přežije, je prostě 22kN !
Prosil bych Janka, když už sem dal tento článek, aby se zapojil do diskuze a trochu objasnil. Z té tabulky mi vyplývá, že dyneema nevydrží pádový faktor 1. Přijde mi to jako nesmysl už jen z toho důvodu, že se dyneemy používají na expresky, což by znamenalo, že do nich nemůžu padat ... Je to celé podivné :/
Petrodpovědět 
   Re: Jaká je skutečnost?10:51:56 07.07.2010
Viz "razova sila" nahore. Ja to chapu tak, ze teoreticky se muze expreska pri vice nez 22kN pretrhnout (a je skoro jedno, jestli karabina nebo smycka), nicmene pritomnost pruzneho dynamickeho lana v jisticim retezci zarucuje, ze pri jakekoliv tlame bude nejvyssi sila v soustave priblizne 5 az 10 kN. Zacinam pomalu verit tomu, ze samotna dyneema bez dalsiho pruzneho prvku v soustave skutecne nemusi vydrzet padovy faktor 1. Tedka uz jen aby to nekdo vyzkousel, tzn. vzit pytel cementu, metr dyneemy, pevne ukotvit a pustit. Zatim jediny diskutujici, ktery to zkusil, byl Stepan Ptacek, nicmene styl jeho experimentu povazuji za "ponekud neprofesionalni"?
jx zeroodpovědět 
   Re: Jaká je skutečnost?11:15:02 07.07.2010
Ahoj Petře,
do dynnema smyček i expresek padat můžeš, protože mezi padajícím lezecem a expreskou je ještě dynamické lano, které pádovou sílu pohltí...
Jane Bednaříkodpovědět 
   Re: Jaká je skutečnost?11:48:32 07.07.2010
Při pádu lezce na laně a se zapnutým postupovým jištěním pohltí většinu rázové síly lano. Pokud sedím v odsedce a povylezu si kousek nad kruh a spadnu do ní,spadnu natvrdo. Pokud má smyčka mez pevnosti 22 kN, v případě, že je vpořádku a ne starší 10 let, měla by vydržet. Sedák má ale mez pevnosti 15kN. Ten už to nemusí vydržet. Výsledky pouze ukázaly, že velikost přenesené rázové síly záleží na materiálu smyčky. Výsledky ukázaly, že vydrží všechny, ale u Dyneema smyček je rázová síla největší. Celý test měl ukázat, že statické smyčky sice vydrží, protože nikdy zatížení nepřekročilo 22kN, ale v několika případech snadno překročilo 15kN, což už nemusí vydržet úvazek. Právě aby vydrželo tělo a kosti, je pevnost úvazku nižší.
Martin T.odpovědět 
  Re: Jaká je skutečnost?13:20:04 07.07.2010
promiň, ale kdo nacvičuje a padá okolo nýtu do odsedky. je vůl a zaslouží vyhřezlou plotýnku.
to snad duševně zdravý nedělá, ne?
e.k.odpovědět 
   Re: Jaká je skutečnost?14:23:25 07.07.2010
Právě že spousty lezců, kteří dolezou k nejtu, cvaknou si lano do expresky, a aby je nemusel jistič držet, cvaknou i odsedku a koukají jak dál a zkusí si první kroky, než se odcvaknou a lezou dál. No a občas si taky do té odsedky spadnou. Právě z tohoto důvodu s tím před dvěma roky Beal přišel a tak to na meetingu také prezentoval.
Martin T.odpovědět 
    Re: Jaká je skutečnost?14:51:48 07.07.2010
... no, jak je vidět, lze se asi dneska setkat s ledačíms. (Nemám důvod ti nevěřit.) Což nic nemění na tom, že ani já tyhle lidi nepovažuju za zcela soudně myslící. (A pro lidi bez rozumu je zbytečné vyvíjet sebelepší vychytávky, stejně to nepomůže. Vždycky se nakonec díky něčemu můžou zrakvit.)
Robertodpovědět 
     Re: Jaká je skutečnost?23:22:32 07.07.2010
Co je na tom špatného Roberte? Takto může nacvičovač ulehčit práci nešťastnému jističi, který ony nadobírané metry lana už značně cítí v těle. Sám to tak dělám a u těžkého fleku, kde je zrovna i jišťo si nechávám cvaklou odsedku (dynamickou) a težký krok zkouším takto. Když spadnu, jistič mě nemusí dobírat těžce celým tahem svého těla. Navíc propad od těžkého fleku není tak hluboký a já si tak ušetřím další přítahy za lano. Dělá se to docela běžně...
kuba novákodpovědět 
 Re: dva chytří09:58:12 07.07.2010
Podle mých informací: údaj 22kN na smyčce je statická mez pevnosti. V podstatě mez kdy praskne. Týká se nového a nijak neopotřebeného materiálu. Ono totiž není jedno, jestli se zatěžuje staticky, nebo rázově. Při rázovém zatěžování je únosnost vždy vyšší (prostě to nestihne prasknout). Proto je statická pevnost poslední síla, kterou to řádově sekundy unese. Nevím jak je to u smyček, ale např. u leteckých konstrukcí musí konstrukce vydržet 5 sek.
stipodpovědět 
  Re: dva chytří11:30:38 07.07.2010
u smyček je to podobné, při rázové síle vydrží často vyšší zatížení, než při zatížení statickém(podobně jak uvádí s překvapením v testu DMM - viz odkaz níže...)
Janek Bednaříkodpovědět 
   Re: dva chytří15:36:42 07.07.2010
Já jsem ještě ten článek nečetl, ale jestli to borce z DMM překvapilo, tak to pro ně není moc dobrá vizitka :o)
stipodpovědět 

 dynamická odsedka - 12kN!10:51:48 07.07.2010
Ahoj všem!
1,Dynamická odsedka vypadá ve své podstatě jako kus lana, na jehož koncích jsou sešitá oka. Šitá oka proto, že nesnižují pevnost, podobně jako uzly (bohužel i ten lodní). Při výše popisovaných situacích byly na statických odsedkách naměřeny hodnoty rázové síly vyšší jak 15kN. A to je vše, co stačí vědět, protože trénované lidské tělo vydrží přetížení 15G, což znamená 15-ti násobek lidské váhy. U člověka 80kg, to je 1200kg, tedy rázová síla 12kN. Vysoká pevnost smyček, karabin a postrojů, je tedy pouze jedna strana mince a spoléhat na to, že se smyčka s pevností 25kN nepřetrhne, nestačí. Pokud se rozhodnote udělat si odsedku z lana (jak jsem pochopil z diskuse), spočítejte si nejdřív její výslednou pevnost (např.: lano s pevností 20kN -60% = ?).
Také jsem si logicky myslel, že dyn odsedka, je pouze sešitý kus lana. Vývojáři lan mě ujistili, že ani to není tak jednoduché, protože vývoj odsedky zabral několit let...dle jejich vysvětlení jde o materiál s odlišnými vlastnostmi, něž má hrolezecké lano. Jen pro vysvětlení - lano je testováno jinak než odsedka (také s 80kg, ale s větší (pracovní) délkou 2,7m a pádovým faktorem 1,75).
2,Odsedku se sponou vyrábí několik výrobců (např. Petzl) . Je to zatím nejpohodlnější systém odsedky, jaký jsem poznal, ale problém zůstává podobný, jako u obyčejných statických smyček.
3,U daisy chainů visí otazník, protože by teoreticky mohli fungovat jako párací tlumič, ale pokud vím, nikde jsem nenarazil, že by to něko odborně otestoval...
4, pro ty, kdo přesto nevěří hodnotám uvedeným v tabulce a riziku statických smyček posílám odkaz na test provedený před léty v DMM http://rockclimbingcompany.blogspot.com/2010/04/dyneema - slings - breaking - under - direct.html (odstrante mezery)
5, nikomu dyn smyčku nevnucuji. Je mnoho způsobů jak se jistit a je dobré dělat to bezpečně...

Děkuji za názory
odpovědět 
 Re: dynamická odsedka - 12kN!11:04:16 07.07.2010
Díky za reakci. Ale co mě nejvíc zajímá, zůstalo nezodpovězeno - jsou tedy expresky, které používají expresní smyčku typu dyneema, k ničemu ? Resp. nemusely by pád s faktorem 1 vydržet, i když jejich výrobcem udávané a certifikované zatížení je 22 kN ?
Petrodpovědět 
  Re: dynamická odsedka - 12kN!11:21:08 07.07.2010
Ahoj Petře,
do dynnema smyček i expresek padat můžeš, protože mezi padajícím lezecem a expreskou je ještě dynamické lano, které pádovou sílu pohltí...
Janek Bednaříkodpovědět 
  Re: dynamická odsedka - 12kN!11:22:40 07.07.2010
Ok, beru zpět, zodpovězeno. Při pádu do lana nepřekročí zatížení dyneemy "rozumnou" rázovou sílu, při pádu přímo do ní naopak několikanásobně :)
Petrodpovědět 
   Re: dynamická odsedka - 12kN!11:32:50 07.07.2010
...přesně tak;-)
Janek Bednaříkodpovědět 
    Re: dynamická odsedka - 12kN!09:32:15 10.07.2010
Janku, nejseš ty v tomhle případě aji Petr?:-)
Willhemodpovědět 
 Re: dynamická odsedka - 12kN!12:08:20 07.07.2010
K tomu testu DMM jsem vygooglil jeste tohle:

http://www.dmmclimbing.com/ news.asp?nid=293&ngroup=1

Lze najit i video, ale to chce quicktime, ke kteremu mam odpor.

Pak k tomu jsou i nejake diskuze a v jedne je odkaz na nejaky test, kdy padal figurant, figura a kus zeleza:

http://www.itrsonline.org/ Papers/2009/ Holden-May-Farnham2009_ITRSPaper.pdf
jx zeroodpovědět 
  Re: dynamická odsedka - 12kN!22:20:17 07.07.2010
Nejak jsem se prokousal tim pdf, tak strucne:

Jsou to zachranari, takze to zkouseli hlavne s ocelovym lankem, prumer cca 5 mm. Je otazka, jestli smyce z dyneemy se podoba vice lanku nebo nylonu.

U oceloveho lanka je obrovsky rozdil v prubehu sily, kdyz pada dolu kus zeleza nebo clovek.

Zkouseli i pad do kyvadla a jestli jsem dobre rozumnel, tak nekde tam zminuji, ze u figuriny dost zalezi na jeji orientaci pred vypustenim.

Pri pokusu s dynamickym lanem nebo se statickym lanem, na kterem jsou uzly (bowline = draci smycka?), uz je vicemene jedno, co pada. Tlumeni dynamickeho lana nebo uzly na statickem lane vyrovnaji rozdil mezi zelezem a figurinou.

Dokonce zkouseli i pad do daisy chainu. Tam tomu moc nerozumim, ale asi rikaji, ze je rozdil v razove sile, kdyz pada zelezo nebo figurina. Mnohem vetsi rozdil je ale v trhani svu daisy chainu, tj. v poctu pretrzenych svu. Skoda, ze tam neuvedli prubeh sily v case, chtel bych tam videt, jak se trhaji svy.

Test s padem do prusiku jsem nepobral.

Na zaver si dovolim radoby vtipnou poznamku k testu DMM a prislusnemu videu: Az me pritelkyne totalne vytoci, tak ji udelam na odsedce z dynemy uzel a pri nastupu do slanaku do ni nenapadne strcim. :)
jx zeroodpovědět 

 460 korun11:33:53 07.07.2010
Dík za osvětu, Janku.

Zapoměl jsi napsat, že jsi autorizovaný dealer toho dynamického zázraku. Ten kus lana stojí 460 korun. To je vážně zadarmo. Můžeš mi poslat tvoje číslo účtu, objednal bych si jich aspoň 10.
Ovečkinodpovědět 
 Re: 460 korun12:32:17 07.07.2010
ale no tak se neposer. Kdyby to tam napsal, tak bys zase brečel, že si dělá reklamu. Znám pár jiných příkladů lidí, kteří provozujou sport na vysoké urovní, ale nejsou to holt čutálisti nebo hokéjisti a tak u toho dealujou přes e-shop nějaký zboží, aby si přivydělali, ale že by na příslušných internetových webech se do nich naváželi různý dementi, tak to jsem většinou nezaznamenal... a jsou to třeba ponožky skoro za litr... měj se.
pavel odpovědět 
  Re: 460 korun12:56:06 07.07.2010
Ovečkin u mne není dement. J.B. tu reklamu na zboží fakticky dělá, aniž by tam napsal, že není nezaujatý. To mi taky přijde jako podpásovka. Když by tam na férovku napsal "tohle je zboží, které prodávám" a netvářil se jako objektivní expert, neřeknu ani ň - jak tady poznamenala Helča L., konkurence se může taky snažit (pokud to skousnou administrátoři serveru, což je ovšem jejich věc).
Bohužel, něco jako reklamní, obchodní, profesionální etika se v Česku moc nenosí.
Doktorodpovědět 
 Re: 460 korun12:40:00 07.07.2010
Ovečkine, mrzí mě, že Tě moje práce irituje. Živím se jako horský vůdce i jako distributor horolezeckého vybavení. Ne vždy je možné tyto dvě věci od sebe oddělit a chápu, že to někomu může připadat nedůvěryhodné. Nicméně to, co jsem popsal výše jsou fakta, a je na každém, aby si to přebral. Nikomu nic nenutím a omlouvám se předem všem, komu moje práce vadí.
Janek Bednaříkodpovědět 
 Re: 460 korun12:45:30 07.07.2010
Ovečkine, mrzí mě, že Tě moje práce irituje. Živím se jako horský vůdce i jako distributor horolezeckého vybavení. Ne vždy je možné tyto dvě věci od sebe oddělit a chápu, že to někomu může připadat nedůvěryhodné. Nicméně to, co jsem popsal výše jsou fakta, a je na každém, aby si to přebral. Nikomu nic nenutím a omlouvám se předem všem, komu moje práce vadí.
Janek Bednaříkodpovědět 
 Re: 460 korun12:51:02 07.07.2010
Ovečkine, mrzí mě, že Tě moje práce irituje. Živím se jako horský vůdce i jako distributor horolezeckého vybavení. Ne vždy je možné tyto dvě věci od sebe oddělit a chápu, že to někomu může připadat nedůvěryhodné. Nicméně to, co jsem popsal výše jsou fakta, a je na každém, aby si to přebral. Nikomu nic nenutím a omlouvám se předem všem, komu moje práce vadí.
Janek Bednaříkodpovědět 
 Re: 460 korun12:53:57 07.07.2010
Ovečkine, mrzí mě, že Tě moje práce irituje. Živím se jako horský vůdce i jako distributor horolezeckého vybavení. Ne vždy je možné tyto dvě věci od sebe oddělit a chápu, že to někomu může připadat nedůvěryhodné. Nicméně to, co jsem popsal výše jsou fakta, a je na každém, aby si to přebral. Nikomu nic nenutím a omlouvám se předem všem, komu moje práce vadí.
Janek Bednaříkodpovědět 
  Re: 460 korun13:03:38 07.07.2010
Aha, tak koukám, že k tomu přiznání už došlo. (Asi to tam nemohl J.Bednařík procpat, když je to tu 5x.) Co dodat ... Nevím, jestli mají horští vůdci nějaký profesní kodex, nebo tak něco. Ve řadě jiných oborů/svobodných povolání je (v civilizovaných zemích) buď zcela vyloučeno, aby se expert/konzultant/znalec zároveň zabýval prodejem něčeho z jeho oboru, nebo na to musí vždy jasně a bez říkání upozornit (ne až když to na něj praskne).
Doktorodpovědět 
  Re: 460 korun08:39:13 08.07.2010
Co se omlouvas? To bychom se pak meli omlouvat vsichni za svoji praci. Delas, co te bavi a to je moc dobre. Ne vsichni maji to stesti. A ted zaaaavidiiii... :p
rosiodpovědět 
 Re: 460 korun13:20:42 07.07.2010
Ovečkine, mrzí mě, že Tě moje práce irituje. Živím se jako horský vůdce i jako distributor horolezeckého vybavení. Ne vždy je možné tyto dvě věci od sebe oddělit a chápu, že to někomu může připadat nedůvěryhodné. Nicméně to, co jsem popsal výše jsou fakta, a je na každém, aby si to přebral. Nikomu nic nenutím a omlouvám se předem všem, komu moje práce vadí.
Janek Bednaříkodpovědět 
 Re: 460 korun13:36:08 07.07.2010
takže si to schrneme, nějaký trapák si tu zase dělá skrytou reklamu a nemá ani koule na to dělat tu reklamu otevřeně, či to pak přiznat.
pro nás ostatní platí: nejsme debilové, do odsedek nepadáme ani na nich nic nenacvičujeme:) a tudíž nás to nepalí. a kdekoli jinde je potřeba vyrobit štand, kde nějaký blbý "pád" hrozý, si ho prostě uděláme postaru z lana, na kterém jsme do něj přilezli. z čehož vyplívá, že onen zde tajně inzerovaný zázrav vývoje posledních pár let vůbec nepotřebujeme a autor ať si jde dýlovat na veletrh aútdoorovejch vychytávek.
e.k.odpovědět 
  Re: 460 korun23:32:02 07.07.2010
Možná jsi nezaznamenal diskuzi, která se tu na lezci rozeběhla asi před měsícem. Byla právě o Jankovém článku v Montaně. Článek vyvolal prostě několik otázek a na ty právě Janek zde odpovídá. Je na tom něco špatně?
kuba novákodpovědět 

 Jak se testují ty smyčky?12:51:23 07.07.2010
Mě by zajímalo, jestli testovali plocháč, nebo sešitou smyci, jestli byly na koncích uzly, jestli na obou a jaký. Je rozdíl jestli má ta smyce dva fousy nebo jenden. Do sedáku se dá jednoduchý plocháč uvázat na uzel, sešitej plocháč na liščí/prusík - ten si ale navíc někdo uvazuje do navazovacího oka a někdo postaru do obou ok nohavic a pásku (čímž si kompenzuje morál, ale prda se nerozkládá mezi nohavice a pásek rovnoměrně tak jako u navazovacího oka,...). Karabina se dá také přidělat do odsedky různě, na krejčíka, loďákem nebo volně jen s gumičkou, u variabilních odsedávaček se dá procvaknout libovolným okem na potřebnou délku,... To je docela hodně kombinací, žejo.
Ideální je určitě cvaknout odsedku a současně ještě loďák na laně nejlíp do druhýho bodu. Na tom písku se často stane, že je dobírající nad slaňákem nebo vedle něj, tak by se na některých věžích hranatý dobírák hodil.
 martanodpovědět 
 Re: Jak se testují ty smyčky?14:04:44 07.07.2010
Smyčky z tabulky v článku se pravděpodobně testovaly na pádové věži, kde byly ukotveny v karabině na obou stranách (kotvící bod/závaží)... Testovaly se pouze sešité smyčky, protože jednoduché smyčky mají menší pevnost, a tak se jimi nikdo dál nezabýval.Při výsledcích s tak vysokým zatížením už je pak bezpředmětné dále testovat smyčky jednoduché nebo s uzly, protože to na výsledku nic nezmění...
Janek Bednaříkodpovědět 
  Re: Jak se testují ty smyčky?21:22:42 07.07.2010
Tož asi takto.
Pokud něco dealujete, máte povinnost na dotaz odpovědět fakty. Ne domněnkami.

Hore zdar.
p.s.
serte na iritaci a tlačte nám do bambeřice fakta zkušebního ústavu. Certifikáty.
Prostě nás omračte fakty a ne kecy.
karlosodpovědět 
  Re: Jak se testují ty smyčky?23:43:58 07.07.2010
Díky za typ, už jsem to zkouknul, nějaké informace si k tomu ještě najdu. Ale stejně si myslím, že by to mohl někdo otestovat v celém řetězci, tak jak se to používá.
 martanodpovědět 

 Obrazek 112:54:55 07.07.2010
Obrazek c. 1 je dokonalej... ten napis na triku :-D
MataBodpovědět 

 Obr.112:58:28 07.07.2010
U obr.1 mi nějak chybí víc zdůraznit, že to je blbě udělanej štand. Je mi jedno, co si o tom myslí Němci, Francouzi, Angláni a Ufouni.
Podle mě je potřeba odlišit že za
a) odsedka je dynamická, což je fajn, a za
b) může pomoci, když něco jiného máme špatně
A obr.1 je štand uspořádaný špatně, a jeho popis by měl znít tak nějak jako že "dynamická odsedka vám pomůže, i když to takhle zbastlíte".
Jinak ten tlustej strejda na obr.1, když už chce jistit s jistítkem od sedáku, si měl do centrální karabiny štandu dát prodlouženou smyčku, aby visel níž pod štandem, a prvolezec si měl první postupové dát do centrální karabiny štandu, když se bojí, že ty jednotlivé skoby štandu jsou jednotlivě slabé.
Janku, článek ti vyzněl blbě, ono to takhle podaný vypadá, že ten způsob štandu na obr.1 snad doporučuješ nebo co? Ale mělo by to být podaný tak, že dynamická odsedka tuhle chybu pomůže zachránit.
Kalousodpovědět 
 Re: Obr.123:40:48 07.07.2010
Kalousi, když jsem tento obrázek kreslil, kreslil jsem jej vlastně i ze své vlastní zkušenosti. Taky občas lezu po horách. Jedna věc je metodika-tedy jakýsi ideální stav věcí, a druhá věc je realita-ta může mít od ideálu hodně daleko. Tedy ne vždy můžeš uplatnit vše, co je metodicky správně. Možná i ty ses dostal v horách do situací, kdy on ten štand prostě nešel spytlíkovat úplně na 100%. No a náš obrázek pojednává právě o této situaci.
kuba novákodpovědět 

 video z mereni13:21:35 07.07.2010
http://www.dmmclimbing.com/video.asp?id=5
martinodpovědět 
 Re: video z mereni10:01:12 08.07.2010
Ač jsem neměl sílu přečíst všechny vaše užasné příspěvky tak je tu jedna věc kterou zcela zapomínate. Zde nejde o přetržení odsedky což dokazuje jak přiložená tabulka tak i super video. Jelikož nikdy při prvním pádu nepřekročila rázová síla 25kN, ale o to ze zatižení 13kN a vetší je pro člověka smrtelné. Size ruce, nohy ani hlava vám neupadne, ale vaše vnitřní věci to odnesou naplno. Jo taková natržená slezinka, bo obyč vnitřní krvácení to jistí. Pro mě osobně z toho plyne že jako odesedku nebudu používat smyci z Dyneema ale z Nylonu který pruží a nebo lépe dynamickou odsedávačku. A je mi jedno do jakýho výrobce.

Chci moc poděkovat za odkaz na video a doprovodný článek který je mnohem výřečnější a přesnější než ten pod kterým toto píšeme.
Pitivierodpovědět 

 Hmm14:46:20 07.07.2010
Jedna věc je, že si tu autor dělá reklamu. Co mě ale sere víc je, že ten článek je debilita na kvadrát...
Pepanodpovědět 

 Hmm14:46:20 07.07.2010
Jedna věc je, že si tu autor dělá reklamu. Co mě ale sere víc je, že ten článek je debilita na kvadrát...
Pepanodpovědět 
 Re: Hmm14:49:08 07.07.2010
Tak nevim - dvakrat jsem to neposlal a refresh jsem taky nedal... Ale nevadi, alespoň jsem svému příspěvku dodal váhu, která mu zaslouženě patří!
Pepanodpovědět 
  Re: Hmm16:55:44 07.07.2010
100% souhlas, viz můj příspěvek úplně nahoře. Jen se zase bojím davů lezčíků, kteří budou vystresování při odsedu do odsedávačky, protože "někde" četli, že to nevydrží.. Ach jo, Bednařík, kdyby blbost nadnášela, jsi jako holubička :-)
To je přece jednoodpovědět 
   Re: Hmm23:13:59 07.07.2010
Asi jsi Bednaříka nepochopil. Mě a jiným je to docela jasné.
kuba novákodpovědět 
    Re: Hmm09:47:38 08.07.2010
Pochopil jsem, že autor propaguje "svůj" výrobek a ilustruje to třemi situacemi (s tvými obrázky), přičemž minimálně u dvou z nich by mělo být napsáno - tohle, pokud nejste úplný idioti, nikdy nedělejte... Takže metodika jako prase (zřejmě dobrej horskej vůdce). Co jsem teda nepochopil?
Pepanodpovědět 
     Re: Hmm12:25:48 08.07.2010
Jen bych se opakoval. Skus si přečíst ještě jednou všechny odpovědi..
kuba novákodpovědět 
      Re: Hmm13:45:09 08.07.2010
Tak jsem si dal bobříka a přečetl si to, žádný překvapení - samý relativistický plky, ale na to už jsme u tebe zvyklí...
Pepanodpovědět 
       Re: Hmm19:09:38 08.07.2010
ok. Tedy i tobě okopíruju text, který komentuje mnou nakreslený obr.č1 (proto se do této diskuze zapojuji):

Je-li štand budovaný na fixním jištění (nýty, borháky, kruh s pevností min 15kN), je možné cvaknout první jištění prvolezce do jednoho z kotevních bodů štandu. Je-li štand budovaný z jištění s nižší hodnotou (některé skoby, čoky, friendy…), není to příliš vhodné, protože při možném pádu prvolezce, je tento bod zatížený, díky kladkovému efektu, téměř dvojnásobně. V praxi to může být síla kolem 12kN (teoreticky až 22kN), která zatíží pouze jedno z jištění štandu. Při jeho případném vytržení mohou být následky fatální.

- Prvolezec by tedy měl být jištěn přímo do centrální karabiny štandu a měl by si při lezení co nejdříve založit jištění vlastní, na štandu nezávislé. Tato německá metoda je bezpečná, navíc vhodná i pro případnou záchranu. Přesto je tato metoda horolezci na horách jen málo užívaná (bohužel). Anglicky a Francouzky psaná metodika proto stále připouští také možnost jištění prvolezce přímo do sedáku jističe (štandy nezabezpečené proti tahu směrem vzhůru atp.). Předpokládá se jištění do Gri Gri, Cinch, HMS..., jistítka typu osma, kýbl atp. nejsou vhodná (podobně jako u jištění do centrální karabiny).

kuba novákodpovědět 

 labyrinte světa20:34:38 07.07.2010
jen si říkám, jak jsem šťastnej že můžu lízt sám. že nemusim řešit lana, vodsedávačky, a hlavně ty neurotický PÁNY horolezce, který v každý diskuzi projevují svou aroganci a nadřazenost.zvedám svý dvě žáby pro klid a mír ve skalách i kolem okolo
sedlákodpovědět 
 Re: labyrinte světa21:14:01 07.07.2010
klid, neurotici a psychopati se vyradej tady v diskusich a ve skalach se bud nevyskytujou nebo tak hlasite neprojevujou )) (neb ve skalach na rozdil od netovy diskuse by za blbe a arogantni kecy mohli dostat karabli pres hlavu )))
odpovědět 
  Re: labyrinte světa22:07:59 07.07.2010
z celé diskuse je patrné, že taková dyn. odsedka někdy nemusí být ažtak úplně od věci..Ty barevné kombinace co jsou na bealovic webu se mi ale moc nezdají. Taghle třeba světlemodro-fialova dyby byla! Nebo oranžovo-šedá?
Kamilodpovědět 
   Re: labyrinte světa22:44:29 07.07.2010
No pokud se ti zdá, že "z celé diskuse je patrné, že taková dyn. odsedka někdy nemusí být až tak úplně od věci", tak se vůbec nedivím, že řešíš barevné kombinace. Jen jestli by pro tebe nebylo lepší najít si nějakou jinou zábavu pro volný čas. (Bez urážky, jen v zájmu tvého zdraví.)
odpovědět 
    Re: labyrinte světa15:15:39 08.07.2010
..a jejda! A ja zas doporučuji více nadhledu a méně urputnosti kemo;) Ne každej text se totiž reflektuje doslova, vime. (rovněž bez urážky) Mam-li byt tedy for jů polopatický, tak barevné kombinace tolik prokafrané dyn.odsedky od bealu nejsou to nejpodstatnější.
Kamilodpovědět 

 Janku, díky12:09:50 08.07.2010
Janku, nenech se znechutit - článek je napsaný srozumitelně (alespoň pro ty, kteří mu rozumět chtějí). Vždycky je dobré upozornit na jakákoliv možná rizika - a zejména na ty, které si spousta lidí ani neuvědomí (možná obzvláště ti, kteří nerozlišují odolnost těla a matroše). Možná diskutující, kteří vyčítají dealerství zapomněli, že na začátku jsme se všichni učili z podobných malůvek od Petzla...
Jitka T.odpovědět 
 Re: Janku, díky12:28:37 08.07.2010
Zkus vystrčit hlavu z Bednaříkova zadku! Pak tě osvítí...
Ten kdo ví všechnoodpovědět 
  Re: Janku, díky11:42:58 21.01.2014
Největší frajeři jsou Ti, ktří se podepisují jako "to je jedno" nebo "ten kdo ví všechno" - sami by nikdy nic nenapsali a už vůbec ne pod pravým jménem, aby si nemuseli číst komentáře podobných honimírů s mastnýma vlasama co jenom sedí na prdeli a schovávají se za trapnýma přezdívkama.
Markéta B.odpovědět 
 Re: Janku, díky13:07:58 08.07.2010
Ty ses možná učila z malůvek od Petzla, ale já a většina lidí co znám se učila v oddíle z metodik, které dělali lidi co toho měli fakt dost nalezeno. A třeba Procházkova kniha měla na svou dobu špičkovou úroveň, a žádné firemní výplody k jejímu napsání nepotřeboval.
Doktorodpovědět 
  Re: Janku, díky14:01:48 08.07.2010
Proč ta arogance, pánové? Nemám potřebu hlavu kamkoliv strkat a tudíž ji ani odnikud vystrkovat. Ne každý je "Ten kdo ví všechno" a proto upozorňování na rizika nikdy není dost. Ne každý začátečník má to štěstí, že se učí lézt v oddíle dle "metodik,které tvořili lezci, co měli hodně nalezeno" (ostatně ani to nemusí být záruka toho nejlepšího know how na věky věků - nebo se snad pořád vážete pod rameny a jistíte přes tělo? :-)), ne každý, kdo má hodně nalezeno to umí také dobře předat, ne všechny rizikové situace zažijete s učitelem v patách... Pokud je metodika dobrá, je myslím jedno, kdo ji psal. A je na zvážení každého, kdo používá vlastní mozek, aby se sám rozhodl, jestli si pořídí novou odsedávačku nebo si jen dané info zapíše do podvědomí a třeba se tak vyvaruje možného průšvihu...
Jitka T.odpovědět 
   Re: Janku, díky14:47:03 08.07.2010
Dyť vo tom to doprdele celý je! Jen těm mentálně postiženejm se to asi musí vysvětlit polopatě - pokud je někdo začátečník, nebo prostě jen idiot, kterej není schopnej si přečíst ani Procházku, Horolezeckou abecedu či jako nadstavbu Schuberta, tak jeho závěrem po přečtení týhle reklamy může bejt, že nadlejzat jištění s cvaklou odsedkou nebo jistit na štandu jen přes sebe, je NORMÁLNÍ, ať už si vod Bednaříka tu podělanou dynamickou odsedku koupil nebo NE.
Vzhledem k tomu jaká je inteligence spousty zdejších diskutujících a lidí, které potkávám na skalách, tak mám reálnou obavu, že těch, který si to takhle vyloží, je dost.
Je to vidět i na tobě - já jsem tě poslal víceméně doprdele a Doktor pak napsal v zásadě neutrální komentář, ty jsi nás však v další reakci obvinila z arogance oba, takže tvoje schopnost pochopit text asi nebude největší...

Pepanodpovědět 
    Re: Janku, díky14:59:12 08.07.2010
Jo - prostě mi oba komentáře arogantní a povýšené připadaly :-)
Jitka T.odpovědět 
     Re: Janku, díky15:06:07 08.07.2010
V mém případě ses rozhodně nepletla :-)
Pepanodpovědět 
     Re: Janku, díky15:21:02 08.07.2010
Když ti pouhé konstatování, že nasávání informací z často PR ovlivněných firemních materiálů není standardní, a už vůbec ne jedinou cestou k poznání, přijde arogantní, tak asi bude někde problém...
Doktorodpovědět 
      Re: Janku, díky16:41:59 08.07.2010
Nevím, z čeho usuzuješ, že nasávám info jen z PR materiálů - naopak si myslím, že čím více zdrojů, tím lépe - třeba už jen proto, že někde může být ne zcela jasný nebo mylně interpretovaný nákres (a ne jen ve firemních materiálech). Čím více zdrojů a informací, tím více mne to nutí se nad uvedeným zamyslet a pak si vybrat variantu, o které si myslím, že je správná v tom daném případě. Možná se do mne snažíš navážet zbytečně - shodujeme se na tom, že na obr. č. 1 skutečně není nakreslený štand správně. Případ s nadlezem na odsedávačce jsem viděla na skalách mockrát - spousta nacvičovačů se chce "podívat" na první krok dříve, než doopravdy začne lézt dál a ani je nenapadne v tom hledat problém. A o slézání ke slaňáku snad nepochybujeme ani jeden. Osobně si dynamickou odsedku koupit nepoběžím ani nezačnu blbě dělat štand, ale díky dnešnímu článku si dám o fous větší pozor, abych se vyhnula případu č. 2 a 3., případně si raději s ohledem na pádové faktory štand v horách zkontroluji ne jako obvykle 2x, ale 3x :-). A proto je pro mne dnešní článek užitečný a Jankovi za něj děkuji.
JitkaT.odpovědět 
      Re: Janku, díky16:50:51 08.07.2010
Nevím, z čeho usuzuješ, že nasávám info jen z PR materiálů - naopak si myslím, že čím více zdrojů, tím lépe - třeba už jen proto, že někde může být ne zcela jasný nebo mylně interpretovaný nákres (a ne jen ve firemních materiálech). Čím více zdrojů a informací, tím více mne to nutí se nad uvedeným zamyslet a pak si vybrat variantu, o které si myslím, že je správná v tom daném případě. Možná se do mne snažíš navážet zbytečně - shodujeme se na tom, že na obr. č. 1 skutečně není nakreslený štand správně. Případ s nadlezem na odsedávačce jsem viděla na skalách mockrát - spousta nacvičovačů se chce "podívat" na první krok dříve, než doopravdy začne lézt dál a ani je nenapadne v tom hledat problém. A o slézání ke slaňáku snad nepochybujeme ani jeden. Osobně si dynamickou odsedku koupit nepoběžím ani nezačnu blbě dělat štand, ale díky dnešnímu článku si dám o fous větší pozor, abych se vyhnula případu č. 2 a 3., případně si raději s ohledem na pádové faktory štand v horách zkontroluji ne jako obvykle 2x, ale 3x :-). A proto je pro mne dnešní článek užitečný a Jankovi za něj děkuji.
JitkaT.odpovědět 
      Re: Janku, díky16:54:33 08.07.2010
Nevím, z čeho usuzuješ, že nasávám info jen z PR materiálů - naopak si myslím, že čím více zdrojů, tím lépe - třeba už jen proto, že někde může být ne zcela jasný nebo mylně interpretovaný nákres (a ne jen ve firemních materiálech). Čím více zdrojů a informací, tím více mne to nutí se nad uvedeným zamyslet a pak si vybrat variantu, o které si myslím, že je správná v tom daném případě. Možná se do mne snažíš navážet zbytečně - shodujeme se na tom, že na obr. č. 1 skutečně není nakreslený štand správně. Případ s nadlezem na odsedávačce jsem viděla na skalách mockrát - spousta nacvičovačů se chce "podívat" na první krok dříve, než doopravdy začne lézt dál a ani je nenapadne v tom hledat problém. A o slézání ke slaňáku snad nepochybujeme ani jeden. Osobně si dynamickou odsedku koupit nepoběžím ani nezačnu blbě dělat štand, ale díky dnešnímu článku si dám o fous větší pozor, abych se vyhnula případu č. 2 a 3., případně si raději s ohledem na pádové faktory štand v horách zkontroluji ne jako obvykle 2x, ale 3x :-). A proto je pro mne dnešní článek užitečný a Jankovi za něj děkuji.
JitkaT.odpovědět 
      Re: Janku, díky17:09:33 08.07.2010
Nevím, z čeho usuzuješ, že nasávám info jen z PR materiálů - naopak si myslím, že čím více zdrojů, tím lépe - třeba už jen proto, že někde může být ne zcela jasný nebo mylně interpretovaný nákres (a ne jen ve firemních materiálech). Čím více zdrojů a informací, tím více mne to nutí se nad uvedeným zamyslet a pak si vybrat variantu, o které si myslím, že je správná v tom daném případě. Možná se do mne snažíš navážet zbytečně - shodujeme se na tom, že na obr. č. 1 skutečně není nakreslený štand správně. Případ s nadlezem na odsedávačce jsem viděla na skalách mockrát - spousta nacvičovačů se chce "podívat" na první krok dříve, než doopravdy začne lézt dál a ani je nenapadne v tom hledat problém. A o slézání ke slaňáku snad nepochybujeme ani jeden. Osobně si dynamickou odsedku koupit nepoběžím ani nezačnu blbě dělat štand, ale díky dnešnímu článku si dám o fous větší pozor, abych se vyhnula případu č. 2 a 3., případně si raději s ohledem na pádové faktory štand v horách zkontroluji ne jako obvykle 2x, ale 3x :-). A proto je pro mne dnešní článek užitečný a Jankovi za něj děkuji.
Jitka T.odpovědět 
      Re: Janku, díky17:11:27 08.07.2010
Nevím, z čeho usuzuješ, že nasávám info jen z PR materiálů - naopak si myslím, že čím více zdrojů, tím lépe - třeba už jen proto, že někde může být ne zcela jasný nebo mylně interpretovaný nákres (a ne jen ve firemních materiálech). Čím více zdrojů a informací, tím více mne to nutí se nad uvedeným zamyslet a pak si vybrat variantu, o které si myslím, že je správná v tom daném případě. Možná se do mne snažíš navážet zbytečně - shodujeme se na tom, že na obr. č. 1 skutečně není nakreslený štand správně. Případ s nadlezem na odsedávačce jsem viděla na skalách mockrát - spousta nacvičovačů se chce "podívat" na první krok dříve, než doopravdy začne lézt dál a ani je nenapadne v tom hledat problém. A o slézání ke slaňáku snad nepochybujeme ani jeden. Osobně si dynamickou odsedku koupit nepoběžím ani nezačnu blbě dělat štand, ale díky dnešnímu článku si dám o fous větší pozor, abych se vyhnula případu č. 2 a 3., případně si raději s ohledem na pádové faktory štand v horách zkontroluji ne jako obvykle 2x, ale 3x :-). A proto je pro mne dnešní článek užitečný a Jankovi za něj děkuji.
Jitka T.odpovědět 
       Re: Janku, díky18:37:06 08.07.2010
Bůh s Tebou sestro.
Asi jsi iritována velkou klávesou Enter a přemýšlíš k čemu je. Nenech se mást opozicí. Buš do nich a na množství nehleď.

Nyní k věci:
Nesouhlasím s názorem o poučnosti a nevím jak to tu ještě jinak a hezky coolujete.
Myslím si, že článek je zavádějící až klamavě reklamní.
Myslím si, že článek navádí nezkušené kůlmajstry z překližky k tomu, aby si ledabyle odskakovali do super-truper-kůůl-end-frí odsedky cvaknuté do leckdy rezatých skob či nedbale založeného frendíka a podobně.

Pokud je vaše akce a pdodpora tohoto PR šitu myšlena jako boj s nadbytek nezkušených kůůl-překližko-ichylů, kteří nám překáží v nástupech a nebo seklepou v klasickejch dvojkách (u sedmy se modlej). Pak vám držím palce. Jistě to berete jako záslužnou činnost.

Pokud ne. Tak se na tu propagaci zde vys..te a prodávejte to podomně přímo ve skalách a s osobním předváděním. Nejlépe dle vámi přiloženého návodu (Obr.č.1.).
Dle reakcí zde se o úspěch nemusíte bát.

Hore zdar.

p.s.
nezapomeňte natáčet každý pokus. Dobře se na to dívá v rubrice "Cena roku v kategorii o tutovou tlamu"
karlosodpovědět 
        Re: Janku, díky19:06:51 08.07.2010
Karlosi. Obr.1 je okomentován těmito slovy:
Je-li štand budovaný na fixním jištění (nýty, borháky, kruh s pevností min 15kN), je možné cvaknout první jištění prvolezce do jednoho z kotevních bodů štandu. Je-li štand budovaný z jištění s nižší hodnotou (některé skoby, čoky, friendy…), není to příliš vhodné, protože při možném pádu prvolezce, je tento bod zatížený, díky kladkovému efektu, téměř dvojnásobně. V praxi to může být síla kolem 12kN (teoreticky až 22kN), která zatíží pouze jedno z jištění štandu. Při jeho případném vytržení mohou být následky fatální.

- Prvolezec by tedy měl být jištěn přímo do centrální karabiny štandu a měl by si při lezení co nejdříve založit jištění vlastní, na štandu nezávislé. Tato německá metoda je bezpečná, navíc vhodná i pro případnou záchranu. Přesto je tato metoda horolezci na horách jen málo užívaná (bohužel). Anglicky a Francouzky psaná metodika proto stále připouští také možnost jištění prvolezce přímo do sedáku jističe (štandy nezabezpečené proti tahu směrem vzhůru atp.). Předpokládá se jištění do Gri Gri, Cinch, HMS..., jistítka typu osma, kýbl atp. nejsou vhodná (podobně jako u jištění do centrální karabiny).

kuba novákodpovědět 
         Re: Janku, díky19:34:16 08.07.2010
Kubo, řekne-li se A, pak říkejte i B.
Kolik tak asi vydrží jedna tutová skoba? 12kN? Jo jo.
Viděl jsem vraždy - co vydržely takový tlamy, že tomu do dneška nemohu uvěřit.
Viděl jsem takový tutovice - co nevydržely zhola nic.

Jištění je jistota a není dobré se do nekonečna vymlouvat na různé školy, styly a podobně.
Komentáře k obrázkům nejsou v dnešní době šnel médií vhodné. Prakticky nikdo je nečte a všichni rádi napodobují to co vidí na obrázku.
A dobrým jištěním bude takové, které to chytne když selže lezec a nebo objektivně - skála.
Spoléhat se na odsednutí je špatný návyk - protože je ryze subjektivní.
Tedy selže lezec a je jedno dle jaké metodiky. Bars Indické.

Horolezci, horolezkyně ba i horolezčata mohou ovlivnit jen a pouze subjektivní, tedy svoje, vlastnosti.
Oprosti se od vznešených dišputací na téma, která škola je lepší či horší a dokaž nám, že návyk odsedávání do prvního postupového jištění snižuje subjektivní rizika lezce.
karlosodpovědět 
        Re: Janku, díky19:22:23 08.07.2010
I s Tebou, bratře karlosi. Enter mne nijak neirituje, prostě se po jednom odeslání komentář zobrazil vícekrát, stejně jako se to stalo Jankovi o kousek výše. Žádný důvod k rýpnutí :-) Jinak nevím, jak "nezkušené kůlmajstry z překližky", ale mne přečtení článku vážně neinspiruje k odskakování do odsedky (a pochybuji, že kohokoliv jiného ano). Zato mne inspiruje k tomu hlídat si, abych do ní nikdy nemohla díky hloupé nepozornosti spadnout
Jitka T.odpovědět 
        Re: Janku, díky19:23:03 08.07.2010
I s Tebou, bratře karlosi. Enter mne nijak neirituje, prostě se po jednom odeslání komentář zobrazil vícekrát, stejně jako se to stalo Jankovi o kousek výše. Žádný důvod k rýpnutí :-) Jinak nevím, jak "nezkušené kůlmajstry z překližky", ale mne přečtení článku vážně neinspiruje k odskakování do odsedky (a pochybuji, že kohokoliv jiného ano). Zato mne inspiruje k tomu hlídat si, abych do ní nikdy nemohla díky hloupé nepozornosti spadnout
Jitka T.odpovědět 
         Re: Janku, díky19:35:43 08.07.2010
Chybovat je lidské.
karlosodpovědět 
       Re: Janku, díky18:53:06 08.07.2010
"Nevím, z čeho usuzuješ, že nasávám info jen z PR materiálů"
Sama jsi napsala, že "na začátku jsme se všichni učili z podobných malůvek od Petzla" :)))
Nicméně, podstatná většina toho, cos teď napsala, mi nezpůsobuje kopřivku. (J.B. bych tedy samozřejmě neděkoval, z obdobných důvodů jako jiní, ale beru na vědomí, že byznys je byznys a každej ho dělá po svým - jak na to má žaludek.) Ať ti to leze. Hore zdar.
Doktorodpovědět 
        Re: Janku, díky19:08:41 08.07.2010
Jasně, ale samozřejmě to nebyl jediný zdroj... prostě v petzláckých katalozích byly některé věci namalované velmi srozumitelně. No nic - hlavně ať dál všechny potencionální ptákoviny přežijeme ve zdraví :-) Měj se
Jitka T.odpovědět 
        Re: Janku, díky19:10:36 08.07.2010
Jasně, ale samozřejmě to nebyl jediný zdroj... prostě v petzláckých katalozích byly některé věci namalované velmi srozumitelně. No nic - hlavně ať dál všechny potencionální ptákoviny přežijeme ve zdraví :-) Měj se
Jitka T.odpovědět 
       Re: Janku, díky19:14:15 08.07.2010
Bůh s Tebou sestro.
Asi jsi iritována velkou klávesou Enter a přemýšlíš k čemu je. Nenech se mást opozicí. Buš do nich a na množství nehleď.

Nyní k věci:
Nesouhlasím s názorem o poučnosti a nevím jak to tu ještě jinak a hezky coolujete.
Myslím si, že článek je zavádějící až klamavě reklamní.
Myslím si, že článek navádí nezkušené kůlmajstry z překližky k tomu, aby si ledabyle odskakovali do super-truper-kůůl-end-frí odsedky cvaknuté do leckdy rezatých skob či nedbale založeného frendíka a podobně.

Pokud je vaše akce a pdodpora tohoto PR šitu myšlena jako boj s nadbytek nezkušených kůůl-překližko-ichylů, kteří nám překáží v nástupech a nebo seklepou v klasickejch dvojkách (u sedmy se modlej). Pak vám držím palce. Jistě to berete jako záslužnou činnost.

Pokud ne. Tak se na tu propagaci zde vys..te a prodávejte to podomně přímo ve skalách a s osobním předváděním. Nejlépe dle vámi přiloženého návodu (Obr.č.1.).
Dle reakcí zde se o úspěch nemusíte bát.

Hore zdar.

p.s.
nezapomeňte natáčet každý pokus. Dobře se na to dívá v rubrice "Cena roku v kategorii o tutovou tlamu"
karlosodpovědět 
 Re: Janku, díky14:53:47 08.07.2010
Dík;-)
Janek Bednaříkodpovědět 
  Re: Janku, díky15:15:23 08.07.2010
Taky díky- za reklamu, zmatenost,nejistotu a článek, kdy si mladý záčínáčci budou myslet, že dyna odsedka je 100% blbu vzdorná a zvesela budou provadet veci, ktere jsou nakreslene. Predevsim obr. č. 1 je povedený a zavádějící, fakt by to chtělo lépe popsat.Díky ty Janku!
nesmrtelný blázenodpovědět 
   Re: Janku, díky19:14:50 08.07.2010
Jistě. Obrázek vytržen z kontextu článku, který je pod ním, může být dost zavádějící. Je nutné i číst! Ne jen si prohlížet obrázky a domýšlet si k nim své vlastní příběhy...
kuba novákodpovědět 
    Re: Janku, díky18:35:38 09.07.2010
Kubo, s tím čtením máš pravdu. Ale taky se sluší napsat, že ty testovací pády se dělají se závažím, které (narozdíl od těla) nic z rázové síly nepohltí a jsou chytány natvrdo do pevného bodu, proto ty strašidelný čísla. Jinak důvod, proč sem ten obrázek tady před měsícem vytáhl, byl hlavně způsob prezentace. Ten mě k jakési stavovské cti nebo co si to Janek píše na stránkách, moc nesedí. Něco jinýho by bylo napsat "hele, je tady něco od Bealu, co se může hodit", ale takhle to schovávat za metodiku, brr...
Willhemodpovědět 
     Re: Janku, díky19:03:26 09.07.2010
Když jsme s Jankem tvořili tyto obrázky, nazýval to "tech tipy". Tedy jsou to v podstatě tipy nad rámec klasické metodiky. Nejde o typické situace.
kuba novákodpovědět 
      Re: Janku, díky19:54:30 09.07.2010
... tipy nad rámec metodiky, sloužící k tomu namotivovat čtenáře, aby zvýšil obrat dealerské firmy Janka Bednaříka. Když by nebyly v jiném ohledu potenciálně nebezpečný, tak nic moc, ale budiž. Takhle je z toho spíš na blití, ale co naděláme. J.B. si jako vůdce rozhodně neobjednám, ani si u něj nic nekoupim, ale k tomu bych neměl důvod tak jako tak...
odpovědět 
     Re: Janku, díky19:40:45 09.07.2010
Wilhelme, ponekud zapominas neprijemny fakt, ze pohlceni razove sily "telem" se rovna urazu. Smycka se sice neprethne, ale utrhne ti to prdel.
J.odpovědět 
      Re: Janku, díky21:30:11 09.07.2010
Psal sem snad, že tělo pohltí veškerou rázovou sílu bez následků?
Willhemodpovědět 
       Re: Janku, díky22:01:40 09.07.2010
Tak to pardon. Predpokladala jsem, ze nasledky na tele lezce jsou to o cem se pri bezpecnosti bavime... ;)
odpovědět 
        Re: Janku, díky22:24:09 09.07.2010
Hele, žena:-) Měl sem na mysli, že závaží uvázaný natvrdo vyvolá větší rázovou sílu, něž do jisté míry měkké tělo nešťastníka figuranta. Něco jako estli je těžší kilo železa nebo peří...
Willhemodpovědět 
         Re: Janku, díky22:42:17 09.07.2010
Jo ja vim. Ale neodolala jsem rypnuti :)
odpovědět 
          Re: Janku, díky23:00:50 09.07.2010
(-: Na mařku toho víš nějak moc, ne?
Willhemodpovědět 
     Re: Janku, díky19:50:47 09.07.2010
Wilhelme, ponekud zapominas neprijemny fakt, ze pohlceni razove sily "telem" se rovna urazu. Smycka se sice neprethne, ale utrhne ti to prdel.
J.odpovědět 

 Bednařík16:29:58 08.07.2010
Mno jo, vždyť to je vlastně ten samej ychtil, kterej lepí reklamy do vrcholovek. Tím se to celý vysvětluje (včetně toho, že mu tady Kuba Novák leze do prdele). V tom případě na to tady prdim a jdu spamovat na horezdar.cz do diskuse....
Pepanodpovědět 
 Re: Bednařík23:34:02 08.07.2010
Jsi nas hrdina, Pepane! Prosim te, hlavne jim to za nas vsechny poradne vytmav, blbeckum, aby je uz priste ani nenapadlo neco publikovat, nebo snad zase rozdavat ceny lezcum!!!
Honzaodpovědět 

 .02:06:33 09.07.2010
J. Bednařík je sexuální bůh, ale to jen tak na doplnění článku... stejně ať tady člověk napíše cokoli, tak to skončí u maglajzování na písku, tak aspoň jedna 100% ověřená informace :) hore zdar!
odpovědět 

 Kubo, nedostal(i) jsem odpověď.07:17:00 09.07.2010
Oprosti se od vznešených dišputací na téma, která škola je lepší či horší a dokaž nám, že návyk odsedávání do prvního postupového jištění snižuje subjektivní rizika lezce.
Díky za nás všechny laiky a mne hloupého a neschopného, jenž ti nesahá ni po paty.

ALE KU.VA UŽ MI TLAČ FAKTA A NE POS.NÝ KECY A KYDY.

Myslím si, že tě odsedávací promotéři a ichtylo sr.či těžce podporujou.

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Karlosodpovědět 
 Re: Kubo, nedostal(i) jsem odpověď.09:45:51 09.07.2010
Na podobné otázky jsem odpovídal x krát. Je možné, že tě minula diskuze, která zde proběhla na toto téma asi před měsícem. Dynamická odsedka zde vyvolala mnoho otázek na které Janek v tomto článku odpovídá. (je to těžké. Když člověk neodpoví, dostane zde za uši a když odpoví, je hned nařčen za vypočítavou propagaci).Nejsem horský vůdce a metodik. V jednotlivých školách se nevyznám a proto jsem popsal onu situaci,kdy se hodí dynamická odsedka v předchozí diskuzi (a i v diskuzi této), dostatečně laicky.Popisoval jsem situaci, do které jsem se dostal x krát při zimním lezení, kdy ne vždy jde vybudovat ideální štand. Fakt mě nebaví se dokolečka opakovat, takže podrobnější verzi si laskavě vyhledej sám, když tě tolik zajímá mé stanovisko k dynamické odsedce. Nalezneš ho tady na lezci v diskuzi a i pod tímto článkem. Tož študýruj.
kuba novákodpovědět 
  Re: Kubo, nedostal(i) jsem odpověď.15:37:30 09.07.2010
Mno, tak nějak jsem ti dal čestnou šanci k důkazu sporem. Což se nepředvedlo.

Tudíž si oprávněně myslím, že "super mega kůl odsedka", vámi propagovaná, zvyšuje subjektivní rizika lezce.
Proto ji 99 zkušených lezců ze 100 zkušených lezců nedoporučuje.
Nemluvě o tom, že nemá ekologicý certifikát.

Neodskakovat=Neodsedávat=NEPADAT.

Kubo, ať ti to leze a ostatním taky. S odsedkou či bez.
Hore zdar
karlosodpovědět 
   Re: Kubo, nedostal(i) jsem odpověď.19:21:18 09.07.2010
Jistě že je nejlepší prostě nepadat. Karlosi eště teda jednou specielně pro tebe. Važ si toho :-):
Ideální stav věcí je jedna věc, ale realita je věc druhá. Tím chci říct, že ne vždy je možné v horách vybudovat takový štand, který by splňoval všecky metodicky správné požadavky. Když už se tedy taková hrůza stane a jsme nuceni jistit na takovém psycho štandu, pak je výhodnější nepřetěžovat štand zapnutím postupového jištění do jednoho kotvícího bodu, jak je to doporučováno u "betonových" štandech, ale zapnout první jištění samostatně, vedle štandu. V případě, že lezec to opere do štandu s procvaklou expreskou , síla pádu se kladkovým efektem zdvojnásobí (nejsem metodik, povznes se nad mé neodborné výrazy).No a pro případ , kdy týpek to stačí oprat do štandu eště, než si cvakne jišťo hned vedle (obr. č1), je výhodné míti onu dynamickou odsedku. Jistě, že to nebude žádná lahoda, ale takto chycený pád zatíží "chatrný štand" méně.

Čoveče líp už to vysvětlit nedovedu. Vyjadřoval jsem se k případu obr.1.
kuba novákodpovědět 
    Re: Kubo, nedostal(i) jsem odpověď.18:51:57 10.07.2010
Hele Kubo, neber to osobně. Rozumím tomu. :-)

Zrovn loňským létem vyšťourali horolezčíka z jedné skalní trhliny a nesli ho k vrtulníku/koním či čemu.
Postávali jsme s dobrovolnejma během setkání. Oni dolu, my nahoru.
Slovo dalo slovo - a co že se stalo?
Takovej starší chlap se smutně podíval na mne a řekl:
Odsedl si do skoby jako na umělý - 500 m držka.
Nevydrželo to lano.

Dál jsme to nerozebírali. Nemělo to smysl.
To se má rozebírat před nástupem do cesty.
karlosodpovědět 

 fuck off odsedku08:42:35 09.07.2010
nejbezpecnejsi odsedka=zadna odsedka.
Kdyz sem ji pred dvaceti lety zrusil jako neuzitecnou vec, hodne se mi ulevilo. Aspon co se tyce lezeni...
horskej lachtanodpovědět 

 Zjevne dulezite tema19:31:43 09.07.2010
Reklama ci ne, clanek upozornuje na dulezite tema a to je, ze lezci neuveritelne podcenujou silu, kterou lze vyvinout padem z malych vysek s faktorem 2 (par desitek centimetru staci).
Nejde ani tak o to, jestli smycka praskne ci ne (zrejme ne). Jde o urazy a zraneni ktere lezec utrpi (a nad 15kN jich bude asi dost). Pokud pouzivanim dynamicke smycky lze naraz ztlumit, ja si ji rozhodne poridim. 480 neni zas tak vysoka cena za bezpecnost.
A pro ty co si mysli, ze se jich to netyka, protoze nepopolezaji kolem standu - co takhle slizani ke slanaku? A nebo jiz vyse zminene hory a vicedylkovky. Opravdu jste se nikdy neocitli nad kruhem/standem, jisteni pouze odsedkou?

Pro zvidave: doporucuju precist Schuberta - Bezpecnost a riziko na skale a ledu, II.dil, kapitola o sebezajisteni (ne, neprodavam tuhle knihu, pouze doporucuji).


J.odpovědět 
 Re: Zjevne dulezite tema20:04:44 09.07.2010
Ach jo. Vždyť už se to tady psalo. (A myslím že to takhle bude i v to Schubertovi, vždyť je to Němec.) Necvakáš se primárně do odsedky, ale k lanu, na kterém jsi přilezl a máš ho na druhé straně upevněné ve štandu (loďákem či jinak). Dynamická odsedka poslouží stejně - zjevně jiné provedení téhož (asi lepší v zachycení pádu, horší v nastavitelnosti potřebné délky, například /což mi přijde *dost* klíčový/).
Robertodpovědět 
  Re: Zjevne dulezite tema21:26:38 09.07.2010
Problem je v tom, ze kdyz spadnes a chyti te odsedka driv nez to lano, utrpis vazne zraneni (vise bylo psano, ze od 13kN muze byt smrtelne; nevim jestli je to pravda, ale zni to spravne).
V pripade, ze vzdy cvakas lano s lodakem, je snad i lepsi pouzit neco co se prethne pri vetsim narazu. A jestli ti zalezi na lehkosti nastaveni, pak v kombinaci s lanem/lodakem ti muze vyhovovat napr. Metolius easy daisy. Nosnost pouhych 1.3 kN! Panev ti to neprerazi, pad to trosku ztlumi a pak te chyti lano :) A hlavne ti to nedodava falesny pocit bezpecnosti.
Jo jo - ach jo - psalo se o tom... Ale soude podle prispevku, jeste ne dostatecne.
Schubert dodava par pripadu z praxe a tech, jako jinych duvodu k zamysleni nad bezpecnsti, neni nikdy dost.
J.odpovědět 
  Re: Zjevne dulezite tema09:14:19 10.07.2010
A co již zmíněné slézání k slaňáku? To si asi težko jištěn lanem. Odsedka která se dá nastavovat (daisy chain) je vhodná na lezení hákovaček nebo bigwall (na to byla původně stvořena) na cokoli jiného je zbytečná dokonce i nebezpečná, protože mnoho lidí neví jakto funguje a jak to cvakat. Na lezení na cvičných skalách, písku a vícedélky ne bigwallového stylu je to rozhodně dobrá věc.
Mikyodpovědět 
   Re: Zjevne dulezite tema09:46:26 10.07.2010
Pokud dosáhneš na slaňák, tak si můžeš cvaknout jak odsedku, tak i lano do loďáku, že? A nacvičovači na skalkách s odsedkama? :-)))
Willhemodpovědět 
    Re: Zjevne dulezite tema12:30:47 10.07.2010
Myslím, že je docela rozdíl mezi pouhým cvaknutím "na dlouhou ruku" karabiny odsedky do slaňáku a výrobou loďáku (cvaknout karabinu a nejspíš jednou rukou stvořit uzel) ve stejné pozici (nejištěn). Navíc to jištění loďákem bude skoro jistě delší než odsedka, takže při pádu k ničemu - první zafunguje tvrdá odsedka.
Vašekodpovědět 
     Re: Zjevne dulezite tema13:09:31 10.07.2010
Pokud máš běžně dlouhou odsedku, tj. těch 80cm (tak nějak i ty od Bealu) a zapneš ji do slaňáku, tak je asi celkem dobře přístupnej a moc ti toho nehrozí. Když ho lovíš na nataženou ruku, tak by ta odsedka mohla mít 120 nebo i 150cm. To si vezmeš dvě Beal odsedky a spojíš je karabinou nebo si nabereš kousek lana navíc, uděláš loďák, dáš karabinu a teprve pak lovíš oko?
Willhemodpovědět 
      Re: Zjevne dulezite tema13:53:30 10.07.2010
Mám na mysli situaci, kdy je dosažení slaňáku tak obtížný, že naklánět se k němu není úplně příjemná operace (zvlášť bez jištění), takže jsem vlastně co nejdál od něj - akorát na nataženou ruku s karabinou odsedky. Ale to lze vlastně i s předem připraveným loďákem v karabině na laně. Takže v tom rozdíl není. :) Pak má význam rozdíl v pružnosti běžné odseky a lanové odsedky stejné délky, jak už bylo zmíněno výše (o kolik budou lepší následky pádu s faktorem 2 do 80 cm lana oproti 80 cm odsedky).
Vašekodpovědět 
      Re: Zjevne dulezite tema14:00:50 10.07.2010
A už jsi viděl někdy někoho před slaňákem rozmotávat lano, přívázat se na něj, cvaknout se do slaňáku, slézt ke slaňáku, přecvaknout odsedku, odvázat se z lana, provléct lano slaňákem?

Asi nelezeš moc na písku, viď?
Mykodpovědět 
       Re: Zjevne dulezite tema14:38:52 10.07.2010
(-: Neboj, na písku občas něco lezu. Ty, když vylezeš na věž, tak si sedneš na bobek a dobíráš spolulezca na sobě nebo se prvně cvakneš do slaňáku (nebo aspoň stromku), poladíš délku lana tak, abys byl co nejblíž hraně, odkud přileze parťák? Co když je slaňák na opačné straně, než jistíš, to si sedneš do odsedky a hrana nehrana dobíráš co to jde?
Willhemodpovědět 
        Re: Zjevne dulezite tema15:03:50 10.07.2010
O dobírání tu nebyla řeč. Doberš u dobíráku druholezce pak smotáte lano ,přejdete 15m ke slaňáku kterej je pod hranou ,cvakneš do něj odsedku a slezeš k němu a dáš lano na slanění.(běžný postup třeba na Podmokelské, Blatníku,...) a když uletíš při slejzání k slaňáku bude to bolet.
Mikyodpovědět 
         Re: Zjevne dulezite tema18:42:29 10.07.2010
Dobíráky všude nenajdeš.
karlosodpovědět 
     Re: Zjevne dulezite tema16:21:22 17.09.2010
u toho se musi myslet... proc bys neudelal lodak na hmsce a pak to tam necvak? stejne jak odsedku? s moznosti idealniho nastaveni dylky?
aleodpovědět 
      EUzmdCDloAo21:05:31 01.03.2014
, <a href="http://paydaycash2.co.uk">Payday Loans UK</a>, 2652, <a href="http://paydayloansfas.co.uk/">Payday UK</a>, hht,
Ahwnfobfodpovědět 
    Re: Zjevne dulezite tema15:10:45 10.07.2010
Nepochopil jsem tvoji reakci o nacvičování. Nic takového jsem nenapsal. Pokud tím narážíš na ty cvičné skály tak to je všechno krom písku a hor z důvodu že na nich cvičíš právě na ty hory. Horolezectví je především o lezení v horách vše ostatní je jen tréning na ně.

Když chystáš slanění na písku tak už většinou nejsi navázán na laně. A právě když v tom okamžiku uletíš při slézání ke kruhu tak to je ten průser.
Mikyodpovědět 
     Re: Zjevne dulezite tema15:42:05 10.07.2010
Koukám, že taky lenošíš... Na skalkách lezou nacvičovači. Jedni ladí kroky v dané cestě, jiní formu do hor. Odsedka se tam většinou používá ve slaňáku na převázání či přípravu slanění. Na dobíráky sem v Adrstrachu, Teplicích či Sasku nenarazil, vždy sem se vázal ke slaňáku či něčemu jako je stromek či blok. Jinak slaňák sem eště neviděl jako kruh na (v) dříku, ale spíš něco jako velkej borhák...
Willhemodpovědět 
     Re: Zjevne dulezite tema10:56:56 12.07.2010
Taky už jsem vylezl na pár věží, a většinou jsem se setkal s dobírákem nebo slaňákem (nebo stromek či hrot). Běžný postup je, že si na svém konci lana udělám loďák, do něj karabinu a tu cvaknu do dobíráku nebo slaňáku. Z lana se se odvážu, až doberu druholezce, jsem pohodlně u slaňáku a cvaknu se do něj odsedkou. Naprosto bezpečné a bez jakékoli manipulace. Do lana samozřejmě narozdíl od odsedky můžu i spadnout. Takže nechápu, v čem je problém a co tu řešíš za pitomosti. Dynamickou odsedku nemám a ani potřebovat nebudu - tím neříkám, že by to nebyla fajn pomůcka ...
Petrodpovědět 

 DMM17:26:58 10.07.2010
Tady se tomu venuje znacka DMM: http://www.dmmclimbing.com/news.asp?nid=293& a video k tomu je na: ngroup=1 http://www.dmmclimbing.com/video.asp?id=5 .
mifoodpovědět 

 obr 115:43:09 28.11.2010
nejak nechapem, kde je problem na obr. 1
"Spadne-li  prvolezec kousek nad štandem, spadne přímo do vašeho jištění s nejhorším pádovým faktorem (strašná rána).  Jste-li zajištěni statickou odsedávačkou, zatížení štandu je obrovské a hrozí jeho poškození." - ak to bude presne podla obrazku, tak na tu odsadavacku bude posobit presna ta sila, ktora aj na spadnuteho prvolezca, teda nic prijemne, ale sily, na ktore je to vsetko stavane
pidodpovědět 

 Foto dne:
V délce za 7b.
Vila Velebita
 Databáze cest:
Všechny cesty (179620)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Drill 6b+ Kalymnos
Port 5c+ Kalymnos
Efharistone 7b+ Manikia
Filotimo 7b Manikia
Rastapopoulos 6c Manikia
Nově komentované:
Západní Hrana 6A Holý Vrch
Varianta Blue Elephanta 3+ Holštejn
Poslední Hrana 3 Holštejn
Blue Elefant 3+ Holštejn
Dude Lebowski 7C+ Kozel

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty | Re: prsty prsty | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty |

 Nové komentáře:
Re: Oslava | Re: Oslava | Re: RIP Ondro | Re: RIP Ondro | Re: RIP Ondro | Re: RIP Ondro | Re: Poučení od anonyma? | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: bez ucasti |

 Kde to vře:
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (194)
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (54)
Nepálští záchranáři našli a vyzvedli tělo Ondreje Húserky (28)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (20)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (2)

 Nově v inzerci:
Millet GTX kalhoty | Nadšená lezkyně, kde jsi? | Brigáda v Krkonoších | Sacrpa Maestrale | STANOVÉ KOLÍKYUltralehké,odolné,kvalitní SET 8+1NOVÉ,NEPOUŽITÉ! | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Pátek sobota | Statická a dynamická lana | Lezačky | Mantra Pant W |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 403 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 341 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 313 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 310 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 285 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.