Zajímavý nápad, i když nikterak převratný, se objevil nedávno na internetu. Jedná se asi o první realizaci rozměrné rotační stěny.
Občas se mi zdá, že veškeré inovátorství v lezení a tréninku je takové trochu prozkoumávání slepých uliček a prostor pro smysluplný posun, v rámci naší v podstatě velmi primitivní sápavé aktivity, je dost malý.
Zda tedy se tedy “vynález” zapíše do historie lezení a tréninku či ne, se teprve uvidí.
Stěna s jednoduchým principem lezení po rotujícím bubnu
Principiálně to není nic nového, jistě jste již zahlédli rotační boulderovky na principu posouvajícího se pásu, jedná se však asi o vůbec první představenou realizaci takovéto boulderovky.
Úskalí tohoto tréninku vidím v tom, že velmi záleží na výšce, ve které bude lezec lézt, je to jasné silové poměry budou na relativně malém poloměru bubnu velmi odlišné. Srovnejte například pozici na tečně a při poloze zcela vespod.
Silové poměry se na bubnu výrazně liší
Podstatně zajímavější inovace se mi jeví boulderovky složené s panelů, které mají standartně navrtaný díry pro imbus šrouby a navíc i prstenec pomocných mělkých dírek, kam zapadne trn který je na spodku chytu. tento design zcela zabrání nechtěné rotaci chytu při zatížení.
Antirotační uchycení chytu
Zdroje:
Více zde
Climbblock.com
Dokument ke stažení:
Rotační boulderovka -
download pdf