Zkušební let, který se uskutečnil v Lake District v Británii, prokázal potenciál pro použití proudových obleků pro záchranáře v prostředí horské záchrany.
Záchranný postup, který by teoreticky mohl doplnit pozemní horské záchranné týmy i letecké záchranné služby prokázal svoji životaschopnost, když záchranář vybavený proudovým oblekem, dosáhl místo v horách při simulovaném testu. Na toto místo by e záchranáři standardně dostali za zhruba 25 minut a záchranáři v obleku to trvalo 90 sekund.
Ve spolupráci mezi společností Gravity Industries, která vyvinula oblek Jet Suit, a Great North Air Ambulance Service (GNAAS), letěl zkušební pilot z údolí v Langdale na místo simulované nehody v The Band, Bowfell. Zde totiž, ve složité, ale relativně malé geografické oblasti jezer, zachraňují na desítky pacientů každý měsíc.
Andy Mawson, provozní ředitel a záchranář v GNAAS, vyhodnotil oblast jezer jako možné místo pro záchranáře vybavené Jet Suitem a uvedl, že cvičení prokázalo „obrovský potenciál“ společnosti Jet Suits při poskytování služeb kritické péče.
„Naše letecká pomoc v této oblasti zůstane nadále důležitou součástí nouzové reakce, stejně jako naše horské záchranné týmy, ale myslíme si, že tato technologie by mohla pomoci záchranářům poskytnout včasnou péči mnohem rychleji než kdykoli předtím, což by v mnoha případech zmenšilo utrpení pacienta a v některých případech by to zachránilo jejich životy.“
Ale v to suchém prostředí to může taky zapálit a způsobený požár místo jednoho ohroženého učiní desítky,a ekonomicky to už raděj nepočítat....
Ona "těchnika bolšája" není vždy to pravé ořechové...
To vypadá moc dobře. Jistě by to i hodně pomohlo klukům např. v Tatrách. Otázka je jestli je to použitelné v silnějším větru, mlze atp.
A výdrž? Co to papá?
Nic o tom nevím, ale napadlo mě to samé.
Věřím, že pokud to obstojí, tak by to mohlo zachránit spousty životů. Ale asi to bude trvat ještě hodně dlouho než se to bude reálně používat ve větším měřítku.
Nic o tom nevím, ale napadlo mě to samé.
Věřím, že pokud to obstojí, tak by to mohlo zachránit spousty životů. Ale asi to bude trvat ještě hodně dlouho než se to bude reálně používat ve větším měřítku.
Tak to by mohlo vydržet třeba na Térynu, tam by dotankoval a letěl dál. Spíš by mě zajímalo, podle až jak strmý stěny by to dokázalo vyletět a jestli použití jetsuitu pro výstup je A0 nebo A1.
Bude to jistě značná investice. Jestli by nebylo lepší investovat do toho, aby se ti lidé nerakvili. A tím nemám na mysli nějaké zákazy vstupu kamsi či povinné lano v baglu...
Tak ona osvěta taky něco stojí, ....A používání týle nový vychytávky představuje nový rizika, selhání, nebo že do těch 10 min nestačíš přistát. Je to zapeklitý, ...technickej vývoj, ale i nové volnočasové aktivity přináší nové příležitosti, ale i rizika. Co s tím?