Čtveřice norských horolezců zopakovala na Great Trango "Norský pilíř" z roku 1984.
Rolf Bae, Bjarte Bø, Sigurd Felde a Stein Ivar Gravdal vylezli na severovýchodní pilíř Great Tranga (1500m)a odtud pokračovali na východní vrchol (6 283 m). Výstup jim trval 27 dní a sestup další tři dny.
severovýchodní pilíř Great Tranga, který má přibližně 1380 m
foto by John Middendorf/ Bigwalls.net.
"Norský pilíř" z roku 1984 se řadí mezi průlomové cesty v himalájském lezení. Norský horolezci Stein Aasheim, Finn Daehli, Hans Christian Doseth a Dag Kolsrud vylezli za tři týdny dvě třetiny stěny. Kvůli malému množství jídla se rozhodli, že budou mít více šancí v dokončení výstupu, pokud ve stěně zůstanou jen dva muži. Ve stěně zůstali Daehli a Doseth, kteří dokončili průstup stěnou a pokračovali dalších šest délek v ledu a sněhu k vrcholu. Tento historický výstup bohužel skončil smrtí obou horolezců. V polovině sestupu je strhla lavina, který je pohřbila na úpatí stěny.
Při prvovýstupu před 24 lety se nacházel na začátku pilíře velký ledovec. Ledovec zmizel a odkryla se přibližně 400 metrů vysoká převislá stěna, kterou museli letos Norové nejdříve vylézt, aby se dostali k původnímu nástupu cesty.
na cecilieskog.com odkud tuto zprávu převzal Climbing.com je toto:Now this glacier is gone, and when it disappeared it revealed a pretty steep wall, approx 400 meters tall. Američané běžně používají, že když je něco "steep", tak je to převislé.
Opravdu si těžko představit, jak pod převisem vznikl ledovec, a navíc 400m mocný. A jak by pak musel dlouho odtávat (hroutit se)? Asi to byla hodně příkrá, ale položená stěna s relativně tenkou vrstvou ledové "polevy".