Způsoby navazování prsního úvazku jistě většina lezců zná jak z praxe, tak z metodiky. A preferuje ten či onen způsob navázání. Vesměs všechny až na navázání speciální smyčkou s oky umožňují nějak určit polohu lezce a tím i poměr zatížení prsního úvazku a sedáku. Předkládám k ověření ještě jeden způsob, a sice s použitím prusíku.
Jak vázaným z lanovice o bezpečně známé únosnosti, tak ze smyčky s certifikovanou únosností. Zde je pak třeba užít HMS karabinu. Způsob navázání je jistě možno pochopit z připojených obrázků. A i tu je možno vidět, jak s délkou a polohou prusíku je možno měnit ono zatížení i polohu lezce. V podstatě až do extrému, kdy celou sílu pádu drží sedák či prsák (jako kdysi úvazek z lana).
Navázáním dvěma uzly prusíku pak lze měnit i utažení prsního úvazku. Sílu sevření prusíku lze měnit počtem otoček a i poměru průměru lana a lana prusíku.
Ještě bych dodal pár poznámek k užívání prusíku ke slaňování. I zde jistě z metodiky každý zná způsob navázání prusíku pro případ nedržení lana při slanění. Zde je prusík jako pojistka, je však třeba užít prodlužovací smyčky, což spousta lezců nepoužívá a slaňuje systémem ruka nad a ruka pod slaňovací brzdou. Ovšem jak se rozšířil počet oněch bezpečných samoblokovacích jistítek, tak se objevily i nové typy se dvěma drážkami v provedení ALPIN. jako např. Smart Alpin, Alpine Up, které se mnohde používají nejen k jištění s dvojčaty, ale jako slaňovací brzdy i ke slanění. Zde je de fakto zajištěno blokování jistítkem, a proto by se pojištění prusíkem nemuselo užívat. A pro zdvojení bezpečnosti pak je možno užít dle metodiky prusíku ovšem nad jistítkem (jinak lze ony samobloky při provedení dle metodiky se smyčkou použít obtížně, ne li vůbec používat). To lze ostatně praktikovat i v případě jiných slaňovacích pomůcek, pokud únosnost prusíku vyhoví. - viz připojené obrázky, jak ve stavu zablokování slaňovací brzdou, tak při zajištění prusíkem. Prostě tohle provedení je jednodušší hlavně pro ty, co prusík z jakéhokoli důvodu vynechávají, což je na skalním lezení běžně k vidění.
PODOBNÉ VIZ
https://www.lezec.cz/clanky.php?xtem=&key=10257
...3.
Slanění ...Toto řešení nahrazuje pojistné prusíky v případě slanění na osmě, kyblíku, HMSce a pod. V metodice jsem zatím podrobnější popis nenašel.
https://www.4camping.cz/p/jistitko-mammut-smart-alpine-8-7-10-5/.
..lze použít i pro slaňování
https://www.lezec.cz/clanky.php?print=1&key=15544
Prusík umístěný nad slaňovací pomůckou
Použití prusíkova uzlu je však ještě širší viz metodika. Kromě slaňování jej lze v podstatě používat i jako pojistku při jištění neblokujícími jistítky jako kyblík, reverzo či v případě nouze i ona zavržená osma. Viz obr. Při samoblokovacích slaňovátkách je to vlastně zdvojená jistota. Místo prusíku lze použít i blokant, nejlépe prsní a tak získat z neblokujícího jistítka samoblok.
Jsou to v podstatě nouzová řešení, obtížnější dobírání i spouštění, ale vyzkoušet je lze.