TZ koronovavirus a sokoli ve skalních městech Broumovska:
Turisté budou v Adršpachu vítáni až po zvládnutí epidemie
Přeposílám tiskovou zprávu k situaci u nás (zavřená parkoviště v Ádru a Teplicích)….
Tisková zpráva AOPK ČR, regionálního pracoviště Východní Čechy, Technických služeb Adršpach a Teplických skal s.r.o. v plném znění:
Turisté budou v Adršpachu a Teplicích vítáni až po zvládnutí epidemie
S příchodem jarních dní se skalní města na Broumovsku stávají tradičně cílem tisíců návštěvníků. Ti zde v minulých letech zažívali i "husté" tlačenice. V situaci, kdy je shlukování lidí doprovázeno rizikem přenosu infekce, se provozovatelé rozhodli uzavřít okruhy ve skalních městech u Adršpachu a Teplic nad Metují. Ochránci přírody ze Správy CHKO Broumovsko toto jejich rozhodnutí považuji za zcela pochopitelné a doufají, že návštěvníci budou respektovat ochranné podmínky národní přírodní rezervace. Důvody uzavření okruhu nám sdělila Kateřina Menšíková zodpovědná za cestovní ruch v Adršpachu: „ V loňském roce v dubnu navštívilo denně adršpašský okruh více než tisíc návštěvníků. V souladu s nařízením Vlády ČR jsme uzavřeli informační centrum, parkoviště, veřejné toalety i vlastní vstup do skal. Naším cílem je zamezit šíření onemocnění covid-19 mezi návštěvníky a zároveň ochránit zdraví našich zaměstnanců. Na uzavřených okruzích nyní neprobíhá pravidelná údržba a úklid.“
Očekávané oteplení a nástup jara láká lidi do přírody. Zároveň řada živočichů netrpělivě čeká na lepší podmínky pro založení rodiny. Jako jedni z prvních začínají hnízdit ve skalních rezervacích Broumovska výři a sokoli. „Ptáci zakládají snůšky teď a začíná tak období, kdy jsou mimořádně citliví k vyrušování,“ informuje Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Broumovsko.
V předchozích letech se na Broumovsku uhnízdilo nejvýše sedm párů sokolů, v letošním zatím pozorujeme rekordních deset párů. Teplé počasí láká lidi do skal, některé páry na to reagují a přesouvají se do míst, která ještě nebyla zkontrolována a označena v terénu uzávěrami s informacemi o klidovém režimu na hnízdištích těchto kriticky ohrožených dravců.
Úspěšnost hnízdění nebyla v posledních letech vysoká, a proto je důležité hnízdiště chránit a udržovat na nich klid. Vloni mláďata vylétla pouze z hnízd, která byla pod dohledem strážců a kde byl částečně omezen pohyb turistů. Proto bude také v letošním roce uzavřen vstup veřejnosti na severní oblouk Křížového vrchu, okolí Kovářovy rokle a Čertovy tchýně v Broumovských stěnách a omezen vstup k Chrámovým stěnám v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Respektujete prosím hranice lezeckých oblastí a termíny, ve kterých je možné v oblasti lézt. Nevstupujte mimo turisticky značené cesty. Sledujte prosím aktuální informace o uzávěrách.
„Abychom dokázali lépe objasnit případné nezdary při hnízdění, plánujeme k většině hnízd umístit fotopasti. Přejeme si však, aby co nejvíce hnízd bylo úspěšných a toto opatření bylo spíše záložní. Snad žádného výra, kunu či zvídavého turistu či lezce na snímcích nenajdeme,“ doplnil Kafka.
Respektujte prosím všechna opatření, protože je to jediná možnost, jak se můžeme shledat společně a ve zdraví v prostředí skalních měst Broumovska. Do té doby nechme přírodu a skály odpočívat. Všechny změny a aktuality můžete sledovat na našich webových stránkách, FB a Instagramu. Provozovatelé okruhů i ochránci přírody děkují všem, kteří přijmou tato omezení a těší se na setkávání v přírodě Broumovska, až omezení nebudou nutná.
Je otázkou, jak se zachovají obce k situaci v dalších menších skalních oblastech (Ostaš, Broumovské a Polické stěny, Bišík), kde třeba už včera byla situace poměrně neúnosná a nebylo kde parkovat… podle SPZ k nám na zdravotní vycházky jezdí lidi z dost vzdálených krajů.
Hnízdění – nemám oficiální informace k hnízdění (krom Teplických skal, kde je tradiční hnízdění potvrzeno). V TZ je odkaz na údajných 10 párů bez upřesnění lokalit… mám ale příslib CHKO, že mi podají bližší info, jakmile bude hnízdění jasně ověřeno… v posledním týdnu tu byla dost kosa, dokonce nám napadl sníh, tak je možné, že některé páry ještě vyhledávají místo… v terénu, který je nyní lezecky dostupný (Ostaš, Křížový vrch) jsou místa označena páskami. V Ostatních oblastech zatím není lezení povoleno (v NPR první oblasti až od 1. 5.).
Pokud by se Sokol jak píšeš přemnožil, tak by pak naopak nebyl důvod ho tak striktně chránit, protože by nebyl kriticky ohrožený druh.
Ale pořád jich je dost málo.
Pokud by se Sokol jak píšeš přemnožil, tak by pak naopak nebyl důvod ho tak striktně chránit, protože by nebyl kriticky ohrožený druh.
Ale pořád jich je dost málo.
Sokol potřebuje k životu hlavně myši a dokud je budou zemědělci průmyslově trávit, tak jich nebude dost a navíc část potravy bude otrávená.
Takže přemnožení se konat určitě nebude.
Jen technická, SPZ dnes nic neznaená, není nutné měnit značku při koupi ojetého auta. Klidně můžu mít zlínskou SPZ a být místní... jen pro info a zamyšlení
No a jeste kdyz SPZ uz ani neexistuje, spravne je to RZ. Ale jinak souhlas. Lidi si uz RZ nemeni pri koupi ojetiny, nejaky peniz usetri a prevod auta se zkrati mnohdy o mesic. Aktualne pismenka na RZ autech uz nemaji vypovidajici hodnotu, jen to, ze to je Cech, zbytek je neznamou.
plus samozřejmě služební auta k soukromému použití. v korporátech a nejen tam bývají od nějakého operativního lýzingáře, a mají RZ dle jeho sídla. (to se mimochodem už naučili na i na jižní moravě, kdy už tak často neodírají hráběma každé zaparkované auto s pražskou značkou, protože takové je zpravidla sousedův novej služebák).
pecka. čím víc dravců a míň turistů, tím líp.
osobně bych uvítal ještě zmnožení rysa, divoké kočky se při troše štěstí dají natrefit taky. Snad omezení turismu prospěje i pohybu vlčí smečky.