Text výzvy jsme dostali ke zveřejnění na Lezce od člena svazu, který si nepřál být jmenován.
Uvádíme ji zde celou v plném znění:
"Předmět: HorosvazInfo Plná moc pro valnou hromadu - dobře zvažte, komu ji dáváte!
Ahoj,
jako předsedu oddílu Tě možná v poslední době oslovili nebo osloví zástupci spolku zvaného České sportovní lezení s návrhem předání plné moci do jejich rukou. Jelikož se již několik měsíců snaží Český horolezecký svaz upozornit na rizika jejich postupu, důkladně zvažte, KOMU a PROČ plnou moc poskytnete. Jde totiž i o Vaši budoucnost.
Pokud se rozhodnete plnou moc svěřit zástupcům ČSL, dosáhnete jen toho, že
· schválíte nepromyšlenou a riskantní snahu o rozdrobení a následné odtržení sportovních lezeckých aktivit včetně práce s mládeží a vzdělávání, které bude znamenat zvyšování členských příspěvků, snížení úrovně vzdělávání, snížení odbornosti, zdražování startovného či snížení dotací
· podpoříte aktivitu tří „byznysmenů“, kteří přišli zvenčí, snaží se urvat si, co nevybudovali a bojují převážně za své komerční zájmy
· umožníte start pochybné a netransparentní paralelní struktury řízení ČHS, kde nebudete mít žádnou šanci ovlivnit její podobu a aktivity
Svým krokem můžete přispět k velmi vážnému poškození celého Českého horolezeckého svazu a všeho, na čem dosud pracoval a co vybudoval.
Český horolezecký svaz v návaznosti na předešlé informace jasně deklaroval, že
· ČHS řídí demokraticky zvolený výkonný výbor vzešlý z voleb. Ten zřizuje komise a také za ně odpovídá. Komise pracují v rámci ČHS samostatně a s velkou mírou autonomie; zcela nedemokratické a netransparentní jsou stanovy spolku ČSL, kdy se tři zakladatelé jmenovali doživotními vládci a ostatní mají jen poradní hlas
· Komise ČHS vznikají na odborném principu, vedou je lidé s patřičnou kvalifikací i výsledky; jen soutěžní lezení v rámci komise řeší 17 nejlepších odborníků; ČSL nemá ani odborníky, ani výsledky
· ČHS vytváří dlouhodobě udržitelný systém; sportovní prostředí potřebuje stabilitu, ne experimenty s nejasným koncem
· ČSL vytváří dojem, že sportovní lezci jsou v ČHS nespokojení. Opak je pravdou, spokojenost nejlépe dokazuje nárůst účasti na soustředěních, společných trénincích, kurzech pro trenéry a stavěče atd.
· Dlouhodobou vizí ČHS jsou synergie mezi nejrůznějšími formami horolezeckého sportu, což se projevuje výrazným nárůstem financí, ze kterých mají všichni užitek
· ČHS je zárukou zodpovědnosti, dodržování pravidel a nastavených principů, důsledné péče i o nelukrativní, leč principiálně důležité záležitosti
Soutěžní lezení v ČR je na tom historicky nejlépe po stránce systémové, výsledkové i finanční. Případné změny by měl navrhovat pouze ten, kdo dokázal, že to umí lépe. Pokud dáte plnou moc tomu, komu plně nedůvěřujete, nemá za sebou výsledky a dosud nedělal práci pro společnou věc, může na valné hromadě prosazovat věci, které jdou proti Vám. Na straně ČHS naopak stojí odbornost, výsledky, a jistota dlouhodobé práce ve prospěch všech lezců.
Výkonný výbor ČHS
V Praze 15. března 2018"
(Původně vyšlo 16.3.2018)
Reakce ČSL
V reakci na tento email, zveřejněný zde na Lezci, nám poslali 17.3. představitelé ČSL tento text:
Demokracie pro sportovní lezení v ČHS
Změna ANO či NE? Případně JAK?
Na valné hromadě budeme předkládat několik návrhů k hlasování.
Hlavním z nich je:
Hlasujete pro změnu v procesu volby lidí, kteří vedou sportovní lezení?
Řešení jsou:
a) Přímá volba členů komise soutěžního/sportovního lezení relevantními oddíly
Sportovní lezení (dle definice IFSC) se dělí na jednotlivé segmenty. V každém segmentu by měla vzniknout rada z řad odborníků zastupujících daný segment. Z této rady by byl zvolen zastupitel do komise. Komise si mezi sebou zvolí předsedu. V komisi bude zástupce: trenér, stavěč, závodník, rodič, vedení klubu, pořadatel závodů. Komise si mezi sebou volí předsedu.
b) Založení pobočného spolku
V zákoně zakotvený pojem. V hlavním spolku (ČHS) bude umožněn vznik pobočného spolku sportovního lezení. Pobočný spolek má vlastní valnou hromadu, volený výkonný výbor a volbu komisí. Vše demokraticky zvoleno od oddílů.
Navrhovaná struktura: Rada trenérů, stavěčů, závodníků, rodičů, vedení klubů, pořadatelů závodů atd. Ti mezi sebou zvolí zástupce, ten se pak stává členem výkonného výboru pobočného spolku. Hlavní zvolený zástupce pobočného spolku sportovního lezení se stává členem výkonného výboru hlavního spolku ČHS za sport.
Hlavní vlastnosti změn:
Koncepce
Sportovní lezení si zaslouží jasnou koncepci růstu všech oblastí, které se ho týkají. Na celkové koncepci se mají podílet odborníci (ať už jsou nebo nejsou členy ČHS).
Demokracie
Za sportovní lezení navrhujeme přímou volbu komisí (rad) z oddílů. Samozřejmě se musí jednat o odborníky za jednotlivé segmenty. Komise dále volí svého předsedu a potenciálně i zástupce do výkonného výboru sportovního lezení = tvorba struktury odspodu.
Spravedlnost
Spravedlivé a demokratické přerozdělení peněz má být dle pravidel MŠMT a jiných dotačních programů (např. sekretariát, oddíly, vzdělávání, soutěže atd.) a členských příspěvků dle segmentů, které zastupují (např. horo-skalní svět, sportovní svět dle definice IFSC a průniku jednotlivých světů).
Jakou roli má ČSL (České sportovní lezení z.s.)?
Od počátku vedeme diskuse a klademe otázky směřující k posunu sportovního lezení v ČR. Ve stejné rovině jsme se koukali jak na odštěpení sportovního lezení od ČHS, tak na varianty uvnitř ČHS. Téma je opravdu složité, zabýváme se tím více než rok.
Co je ČSL?
Spolek ČSL byl založený na požadavek ČHS za účelem sdružení pořadatelů boulderingových závodů. ČSL (osoby v něm) pořádá několik let sérii Rock Point Český pohár v boulderingu pro mládež i dospělé a Boulderděti (závody v boulderingu pro děti U8 až U14) a řadu dalších funkčních projektů. ČHS se na seriálu ČP dospělých nijak finančně nepodílí, na mládež přispívá 76. tis. Kč na 3 závody. Dále dodává pouze hlavního rozhodčího a delegáta svazu, připravuje pravidla závodů ČP + další drobné administrativní práce. Veškeré náklady seriálu, které se pohybují v řádu 3 mil. Kč, sháníme vlastními aktivitami.
Jaké mohou plynout benefity pro ČSL v případě schválení našich návrhů?
Žádné, bojujeme pouze za demokracii, otevřený přístup, koncepci a růst sportovního lezení. Je zřejmé, že někdo z nás by do nějaké funkce kandidoval, ale výsledek by byl už svobodnou volbou každého voliče.
Jaký benefit nabízí ČSL?
Do skutečně demokratického segmentu sportovního lezení nabízíme své benefity - know how, rozjetou sérii závodů, naše partnery, sílu a nadšení.
Diskuse:
Další texty, diskuse a návrhy k hlasování jsou popsány v diskuzním fóru zde.