U zraněného lezce v obtížně dostupném terénu na Broumovsku zasahovala s vrtulníkem o minulém víkendu letecká záchranka. Ze zásahu zveřejnila videozáznam na Facebooku.
Viz:
"O víkendu naši letečtí záchranáři pomáhali v Královéhradeckém kraji. Spolu se členy Horské služby Jizerské hory zasahovali na Broumovsku u zraněného lezce v obtížně dostupném terénu. Hradecký vrtulník v tu dobu zasahoval u jiného případu. Podívejte se na část zásahu z pohledu pozemních záchranářů," napsali v popisku k videu.
No je toho teď spousta. V Žehrově zasahoval vrtulník po pádu lezce v sobotu, v Příhrazích v neděli. Asi je pro lezce zvyklé makat na stěnách, které jsou kvůli koronaviru momentálně mimo provoz, poněkud nezvyk pokoušet se o lezení v problematicky jištěných klasických pískovcových oblastech. Počkejte až se stěny v tělocvičnách zase otevřou a nechte skály raději na pokoji.
Lezení venku je nebezpečná záležitost a k problémům často dochází i u starých ostřílených lezců, kteří jsou nejen profíci v zakládání postupového jištění, ale také mají každou skálu přelezenou tolikrát, že je na ní snad nemůže nic zaskočit. Bohužel, opak je pravdou. Ulomený chyt nebo pád kamene shora zkrátka nikdo neovlivní. Mnozí jsou možná nezkušení a udělali by dobře, kdyby ve skalách lezli pouze s někým, kdo je to pořádně naučí, nemůžete ale všechny házet do jednoho pytle, protože skály jsou také plné rozumných a šikovných lezců.
A myslím si, že každý takový rozumný lezec počítá s riziky, která jsou s lezením venku (a především pak na písku) spojena...
Skoro v každý cestě na písku je část cesty ve stylu "free solo" tj. pod prvním jištěním už nejde bezpečně odskočit nebo nad jištěním hrozí jistá podlaha/ police. Je třeba s tím sólem počítat, a prvovýstupci by se měli zamyslet jestli jištění nedávatt sice morálově ale bezpečně, tj. těžký kroky klidně vysoko nad kruhem ať se lítá, ale bez rizika podlahy. A vosolený hodinky na dva prsty nejsou jištění ale jen psychická berlička.
A vrtule v civilizovaný zemi roku 2020 by měla mít naviják a ne jen podvěs. Pustit doktora s lehátkem do lesa, pak vyzvednout a rovnou do nemocnice je mnohem rychlejší i šetrnější než nošení na paseku, podvěs a překládání o kilometr dál na louce..
lepší to nebude. Je to dáno především dostupností všeho, respektu naopak poskrovnu.
Lidé bohatnou a tak není problém nakoupit cajky a vyrazit. Bez zkušeností, nebo minimálními - z umělé stěny. No a když se ta umělá stěna jednoduchým myšlením přenese na skálu, občas to zabolí.
Podle mne naprosto selhává osvěta ČHS. Ten jede na členství, a příspěvky, dotace, etc., ostatní ho nezajímá. Viz. nynější úprava stanov kvůli právní zodpovědnosti. Tento stav se přeci promítl do NOZ v r. 2012 a co dělalo ČHS až dosud? Spalo? Teď je r. 2020, tj. 8 let po a najednou vysvitly "právní rozbory"? Kolik ten právní rozbor asi tak stál? Cena průměrného advokáta 1700.- na hodinu bez DPH, co čtu výsledek, tak právní služby max. za 15.000,- max. Lidi, zjistěte tu fakturu..
ČHS je tu od toho, aby poskytl servis, ale limitoval také podmínky: kdy, kolik, čeho. Už jen právní forma "spolku" je tragikomická, ale vypovídající přesně o české mentalitě: vybírat peníze, brát dotace, ale odpovědnost žádná..
To je jako po bouračce, třeba i zaviněné tebou, žalovat autoškolu. Vem si, že spousta lidí ani tu horoškolu nemá, ale jakmile se něco stane, tak hned se hledá viník, kromě poškozeného teda...
Helikoptera ze skal vozi i hodne ostrileny borce. Napr. Lubos Mazl - bla bla, který letěl z Teplických skal dvakrát helikoptérou (copy&paste z emontany).