Připravuje se nový formát pro lezeckou kombinaci na olympiádu

Pracovní skupina IFSC připravuje návrh nového formátu pro lezeckou dvojkombinaci (lezení na obtížnost a bouldering) na olympiádě v Paříži 2024. Jak informoval lezecký portál 8a.nu, podstatou návrhu je, že formát by měl být srozumitelnější pro média a veřejnost, která sleduje lezecké soutěže poprvé.


Zde je krátké shrnutí s hlavními navrhovanými změnami:

Bouldering
4 bouldry ve finále, rotace podobně jako v semifinále světového poháru
2 bouldry se dvěma zónami a 2 bouldry s jednou zónou
25 bodů za top (T), 10 bodů za vyšší zónu (Z) a 5 bodů za nižší zónu (z)
Příklad výpočtu: 3T 4Z = 85 bodů, 1T 2Z 3z = 40 bodů

Při shodě výsledků se za každý pád před dosažením topu má pak 0,1 bodu odečítat, za každý pád před dosažením zóny se má odečíst 0,01 bodu.
Příklad lezec, který dá 4 bouldry na 1. pokus dostane 100 bodů, zatím co jiný, který je bude mít např. na 9 pokusů, získá 99,1 bodu.

Obtížnost
Top = 100 bodů
5 bodů se odečte za každý z posledních 15 chytů
2 body odečtou za každý z dalších 10 chytů níže
1 bod odečte za  každý z dalších 5 chytů ještě níže

Příklad: pokud závodník dosáhne chyt 35 na cestě s 50 chyty, získá 25 bodů, a pokud dosáhne chytu 34, získá 23 bodů.

Olympijský výsledek má určit součet bodů udělených v každé z těchto dvou disciplín. Tedy jak upozorňuje 8a.nu, pokud je cesta příliš těžká, dojde k malému rozřazení v obtížnosti a o výsledcích víceméně rozhodne boulder. Pokud se naopak jednomu lezci podaří dát v obtížnosti top, zatímco zbytek padne uprostřed cesty, s největší pravděpodobností vyhraje bez ohledu na výsledek v boulderingu. Flashovat nebo dát boulder na pět pokusů má velmi malý význam. Flashování nebo dosažení zóny (zón) na pět pokusů má celkově pouze teoretický význam., upozrňuje 8a.nu.

Více viz:

www.8a.nu: New Combined points format suggested

V souvislosti s novým návrhem zveřejnil portál 8.nu další stanoviska viz:

Horak comments the new suggested Combined format

Marco Scolaris thoughts on 2 zones, route setting and eating disorder

Comparing different Boulder scoring methods

Standa Holec   [úpravy] 11:24 26.11.2021

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 příliš komplikované13:06:28 27.11.2021
tak zatímco podle stávajícího hodnocení v bouldru je výsledek 1T1Z víc než 0T3Z, tak podle bodů to bude naopak. Nejjednodušší a asi i spravedlivější by bylo podle mě sčítat (nikoliv násobit) pořadí 1+4, 2+2 atd.., obzvlášť když to jsou jen dvě disciplíny
Inžaodpovědět 

 férové09:27:25 28.11.2021
Tak tento návrh mi přijde mnohem férovější a smysluplnější:
1. Závodník musí podat 2 kvalitní výkony, aby dostal dostatečný počet bodů.
2. Bude možné sledovat i průběžné výsledky, což je atraktivní zejména pro diváky.

V současném modelu nebylo do posledního závodníka možno ani odhadnout o jaké umístění se bojuje. Stačilo udělat chybu, ztratit pár bodů, propadnout se ze 2. na 4. místo a už měl závodník 2x velký koeficient. A nejen poslední závodník, ale i všichni před ním netušili, jak si stojí (např. průběžně vedoucí závodník mohl spadnout na 2. místo a najednou měl taky dvojnásobný koeficient a mohlo se i změnit průběžné pořadí tj. průběžně 1. mohl nakonec skončit až za průběžně 2.).
syslikodpovědět 
 Re: férové01:04:02 29.11.2021
Mne ani nie. Ma tiez svoje uskalia.
Tiez nieje extra prehladny. V pripade boulderingu vymazava v podstate aspekt pokusov a snazi sa ho kompenzovat druhou zonou.
To ale asi bude klast vyssie naroky na stavacov, co si nemyslim, ze je dobra cesta.

Tu je problem, ze davame dokopy dva rozdielne dsicipliny. Urobit jednoduchy a zrozumitelny system nejde.
Dobry priklad je viacboj. Bez prevodnych tabuliek a bodovania, ktore vykony v jednotlivych disciplinach zrovnavaju to nejde a vysledkom toho je, ze divak nema prehlad o aktualnom stave a ako kto musi podat vykon v dalsej dscipline. To je dan za to spojenie roznorodych disciplin a ferovost.

Bouldering je v tomto vecsi problem a hodnotenie nejde urobit jednoducho/zrozumitelne. Preto, ze su tam dva pary protichodnych cisel.
Pocet Topov/Zon(cim viac, tym lepsie) vs pocet pokusov na dosiahnutie tych Topov a Zon(cim mensie, tym lepsie).
To v principe nejde urobit prehladne. Podla mna terjasi system je v dobry pre samostatnu disciplinu ale v takomto stave horsie pouzitelny na tento ucel.
Problem je, ze obe discipliny potrebujeme prebodovat tak aby ich pomer bodovanie vs vykon sedelo. Vysledok bude nieco ako vo viacboji. Ferovy vysledok ale neprehladne pre divaka.
Pre co najjednoduchsi system by bolo potrebne na strane lead zafixovat pocet chytov v ceste a v boulderingu zase obmedzit pocet pokusov na boulder. Aspon tak mi to vychadza zatial.

Napriklad.
V pripade obtiaznosti napriklad 50 chytov na cestu s tym, ze kazdy chyt by mal aj svoje + a kazdy chyt a + by bolo za 4 body, co by dalo maximum 396 bodov.
V pripade boulderingu obmedzit pocet pokusov na 10 a zonu bodovat max za 10 bodov a TOP za 100 bodov pri flashi. Kazdym pokusov znizovat body o 1 pri zone a o 10 pri TOP-e az na 11 bodov pri zone a Tope na desiaty pokus.
Vysledok by bol max 440 bodov, co je dost blizko leadu a to by zarucovalo ferovost a dramaticnost. A vyhral by najlepsi univerzal.

Pracujem na vyvoji SW na spracovanie vysledkov v sportovom lezeni, tak sa touto temou zaoberam.
odpovědět