Mobilní lezecké mapy, které právě spouštíme, je potřeba nakrmit aktuální polohou. Tu získáš z GPS navigace. Jestli ještě žádnou nemáš, čti dál ...
Běžná cena "velké" turistické navigace se pohybuje kolem osmy, deseti tisíc korun. To je trochu moc, na to že ji vytáhneš jednou za uherák.
Důvod proč jsou navigace tak drahé, je jejich složitost. Signál ze satelitů se musí někde zpracovat (procesor), zobrazit (monitor), mapové podklady se musí odněkud načíst (paměť), ... Všechny tyhle komponenty lze ale s úspěchem nahradit, stačí sáhnout do kapsy a vytáhnout mobil.
Jak to bude fungovat?
Mobilní mapy budou schované ve tvém mobilu. Až je budeš potřebovat stačí je vytáhnout a zkrátit si cestu do neznámých skal. Ono bloudění po lesích je hezká zábava, ale lezení je lepší.
Komu vydržel mobilní telefon víc jak dva roky, má můj obdiv. Vždy mi nějak upadne, nebo se jinak pochroumá. Ale nemusíš mít zrovna poslední výkřik mobilního průmyslu, aby jsi se mohl uspokojivě orientovat ve městě, nebo ve skalách.
Podívej se na svůj telefon, důležité pro externí navigaci (lépe řečeno externí GPS přijímač) je BlueTooth. Pokud to tvůj mobil neumí, možná je na čase, vyměnit toho staříka.
Jak vybrat telefon k navigaci
Mobilní telefon musí mít bezpodmínečně BlueTooth a podporu pro Java aplikace. Výhodnou je velký displej a pokud se rozhodneš používat navigaci převážně ve městě, zvaž i podporu jiného připojení než GPRS (například EDGE, UMTS/HSDPA). Jsou to rychlejší varianty mobilního připojení, ale mimo města mají tyhle technologie mizerný signál, takže do skal jsou zbytečným přepychem.
K vašemu tarifu přiber ještě tarif datový. Stahování mapy znamená velký přenos dat (řádově desítky kb). Pokud nebudeš mít speciální datový tarif s neomezeným přenosem dat, nebo nějakou jinou formu datového balíčku, můžeš si vyšroubovat účet do řádu tisíců korun. A i když máš jen předplacenou kartu, můžeš si objednat datový balíček. Kontaktuj svého mobilního operátora.
Jak vybrat navigaci k telefonu
Navigace by měla bezpodmínečně podporovat BlueTooth a protokol NMEA.
Dlouhou dobu měli trh rozděleny v podstatě dvě značky "vnitřností" GPS přijímačů. Čipset SiRF Star III a MediaTek MT3. Vlastnil jsem oba a nemůžu říct, že by byl jeden výrazně horší (rozuměj méně přesný), než ten druhý.
Spíše než podle čipu, vybírej podle příslušenství. Nabíječka s auto-adaptérem se mi už mnohokrát osvědčila. Teď se některé navigace chlubí funkcemi Geotagger*) a Datalogger**).
*) Geotagger - stačí seřídit čas na foťáku a při focení nechat zapnutý GPS přijímač, doma je pak možné automaticky umístit fotky na mapu tam, kde jsi je fotil.
**) Datalogger - kompletní záznam prošlé trasy.
Navigace můžeš zakoupit v obchodech s elektronikou. Ceny se pohybují kolem tisíce korun.
Jak ověřit přesnost své navigace
Jestli už máš doma GPS přijímač a chtěl bys sis ověřit jeho přesnost (nebo spíš chybu), zavítej na stránky Českého Úřadu Zeměměřičského a Katastrálního, konkrétně do sekce Bodová pole. Vyber si nejbližší zaměřený bod (trigonometrický, nivelační, ...) a zkus na něj přiložit svou navigaci.
Demonstrační příklad
Zítra vyjde druhý díl návodu, který už konkrétně ukáže, jak lze mobilní mapy využít v terénu. Osobně mobilní mapy používám na K320i od Sony Ericssonu s GPS Evolve routeTraxx.
Jak vidno, telefon není z nejnovějších (představeno 09/2006), přežil i několik pádů na zem a pořád funguje. Zato GPS přijímač nový je. U mého původního touchTraxx, odešlo napájení baterie, škoda. Byl pohledný, lehký a rychlý. Zkouším tedy nový model.
Nějaké otázky?
To je pěkný, že to běží na Sony Ericssonu, ale já mám Nokii! - Na značce nezáleží. Tvůj telefon musí umět Javu a BlueTooth.
To jako budu tahat dvě krabky, mobil i navigaci? - Jo, ale většinou je možné GPS přijímač připevnit na batoh (třeba do síťové kapsy). Já jej třeba nosím za kloboukem. Dvě krabky, to je daň na nízkou cenu.
Budu si muset kupovat mapy? - Ne, není to potřeba (v podstatě to ani není možné).
Je ten internet nutný? - Ano, právě kvůli mapovým podkladům (viz předchozí dotaz). Je to také nejjednodušší cesta, jak mít vždy všechny zaměřené skály, včetně těch nových.
Kolik si mám v mobilu vyšetřit místa? - Vejdeme se do 1MB. Žádné přídavné paměťové karty nejsou potřeba.
Bude mi to fungovat za kopečkama? - Jasně, jenom bacha na cenu za zahraniční roaming (mobilní připojení ze zahraničí). Před cestou si to překontroluj a ověř u mobilního operátora (typicky si musíš ještě v ČR objednávat nějaký balíček). U dlouhodobějších pobytů, se asi vyplatí pořídit si místním SIMku.
Když už mám v mobilu navigaci, musím si kupovat novou? - Štastný to člověk, není potřeba pořizovat novou.
Budou tam všechny skály, co jsou teď na Lezeckých mapách? - Naprosto všechny.
Pokud má člověk mobil s navigací, tak se dá v nouzi použít. Většinou jsou to krámy příliš citlivé na nějaké potulování v horách a s těma výhodama co popisuješ je to spíš poslední možnost jak si pomoct.
GPSka je většinou vodotěsná, s pořádným gumovým pouzdrem a dělaná pro pobyt v přírodě. I ceny jsou dnes úplně jinde něž vzpomínaných osum litrů. Za sto dolarů máš funglnovou i s barevým displejem.
Nemyslím si, že tohle řešení je vhodné do extrémních hor. Spíš pro víkendové skalkaření. Mohl bys mi tu navigaci za 100 doláčů ukázat? Co jsem si hledal ceny navigací v zahraničí, tak první barevná a vodotěsná začíná na 248. To je asi 5 tisíc. Připočti si prosím cenu za dopravu. U nás jsou podlahy cen nastaveny opravdu na 8 tisíc.
Mimochodem nic Ti nebrání pořídit si vodotěsný mobil ;-)
Myslíš, že pak budeš víc sdílet body co jsi naměřil v terénu? Když pominu Martina, který se do toho obul s vervou nevídanou (jen tak mimochodem, od něj pochází 20% mapových bodů), tak registruju od spuštění map před rokem 1, slovy jednoho lezce, který poslal zaměřenou skálu sám od sebe.
V mobilu bude funkce na zadávání. Snad to bude jednodušší na použití a všichni si budeme užívat nově zaměřené skály.
Mozna kdybych zdejsi mapy a pruvodce pouzival. Na vetsinu oblasti kam jezdim mam tistenou verzi a cestu znam, na pruvodce po zemich Ceskych spis koukam na horosvaz.cz
Ale to nic nemeni na veci, ze POI by pro mne osobne byly uzitecnejsi.
Zatím to není komplet, ale stažení POI do GPSky bych se z principu nějak nebránil. Klidně by se to dalo vygenerovat, až to bude v nějaké finálnější podobě.
Za klasickou POI databazi bych se urcite primlouval taky, nedavno jsem poridil GPS modul k mobilu predevsim pro autonavigaci a hned jsem si rikal, jak by bylo super mit v POI vsechny ty jursky skalky a oba vime co jich je.. zacnu letos sbirat souradnice a budu je poctive posilat, slibuju :) Ono mit i souradnice jednotlivejch vezi na pisku by mohlo bejt docela uzitecny ... :) jako POI mi to prijde univerzalnejsi.. ale i tak diky kluci (Libore) za super pocin :)
Pochopil jsem já ten článek správně tak, že se mapa zase o kousek zlepší když Ti někdo pošle na mapy zavináč lezec.cz souřadnice které změřil u skály v terénu krabičkou (protože ty nestihneš všechny skály na světě objezdit sám)?
A potom si bude kdokoliv moct souřadnici najít a i v cizině ke skále trefí, nebo cizinec najde zase nějakou tu naší skálu?
ano ano, největší sranda bude až moje auto navigované GPS zastaví o patník, zajdeme do hospůdky na jedno a pak se budeme podle nejkratší šipičky potácet tmou přes potok, ze zhora k tomu úpatí skály přes trní, zhučíme kolem borháků, měkce přistaneme u nástupu, k tomu pokažený OS, jak jsme si to lezení ulehčili uvidíme pak ráno podle modřin a šrámů;)
Já jsem to moc nepochopil. Na začátku je, jak je turistická navigace drahá. Pak se ale počítá, že k mobilu nějakou navigaci přece jen mám, tak jakou? Za kolik? A neprodraží se mi záhy tahle levná varianta díky tomu, že musím platit paušály za datové balíčky a potom i stahovaná data?
Mobilní telefon vhodný pro připojení externího GPS přijímače má každý druhý. Pokud budeš chtít využít mobilní mapy, budeš si muset přikoupit pouze ten externí GPS přijímač (1 tisíc).
Pokud jde o data, tak nemusíš si hned pořizovat paušál za 150 Kč měsíčně. U některých operátorů se dají objednat časové nebo objemové balíčky. Takže za dvacku se to dá zapnout třeba jen na víkend. Když se uskromníš, aplikaci si nahraješ do telefonu přes kabel a nebudeš brousit po mapě jako ďábel, dá se srazit objem na 11 kb za jednu nalezenou a odnavigovanou skálu. To při nynějších cenách dat bez balíčku dělá asi 2,5. Nemůžu ale hlídat kdo má nebo nemá zapnutá neomezená data (to je mezi tebou a mobilním operátorem), proto raději doporučuju pořídit si datový tarif.
Z vlastní zkušenosti vím, že mobilní připojení v mobilu je návyková záležitost. Ráno při cestě do práce si vybírám články co si přečtu. Když mi ujede vlak nemusím se shánět kde mají vylepené jízdní řády, ...
Já internet v mobilu pouzívám uz pár let a je fakt návykový :)
Mám O2,dříve neomezený data-připojení bylo celkem drahý,ale za poslední pulrok sly ceny dolů.Těd platim 40kč týdně za neomezený internet.Samozřejmě jeto přes GPRS,případně EDGE,takze rychlost nic moc,ale na čtení stránek,prohlídnutí fotek atd.,to stačí.Kdyz si třeba v kempu,nebo přímo u skály můzes se podívat na pruvodce,třeba hned komentovat cesty apod.:-)
Výhodou je větsí a třeba i dotykový displej(HTC).
Jo a Mapy sou suprový!
Uz se těsím na zítra:)
Musis si zo sebou zobrat GPS, najlepsie jedno do auta a druhé rucne GPS, aspon dva mobily-kazdy do inej siete, nejaky notebook s internetom - aby si mohol komunikovat s domovom, digitalny fotak s datovymi kartami a super lezenica sa moze zacat!
Jak to myslíš? Jako do počítače? Abys je mohl prohlížet bez připojení? To se nedřív budeš muset dohodnout s Googlem, aby Ti přeprodal licenci na své mapové podklady. Taky si připrav několik TB velký disk, protože stáhnout mapy z celého světa bude pěkná hromádka dat. Až to budeš mít, můžeme to zkusit nějak vymyslet.
Celej svět nepotřebuju.Stačí Čechy. A pokud vím, tak NOKIA dává k dispozici mapy do mobilu (jaký a jakej formát nevím). Apropo pro těch pár lezeckekjch oblastí se jednotlivý oblasti daj stáhnout a uložit i z čs. map Takže....
Pro off-line navigaci v počítači doporučuji zobrazení v GOOGLE EARTH. Prohlížení je velmi uživatelsky příjemné. Stačí Vaši databázi bodů exportovat do KML/KMZ a je to. Po kliknutí na ikonku v mapě to uživatele přesměruje přímo na stránky s detaily na lezci.cz :) Jinak pro zobrazení polohy (bodů i tras) lze online využít skvělé clickroute.de
Jinak mi přesně něco takového chybělo a jako začínající lezec, který nezná umístění oblastí jsem nadšený : )
Jestli někdo neumí/nechce používat GPS, je to jeho věc, ať to nepoužívá, ale proto tu nemusí zbytečně remcat ;)
Chtělo by se mi říct, že jich je na Lezci už většina, ale stále jich ještě dost chybí, výzvy k tomu, aby lidé posílaly GPS skal, se zatím minuly trochu účinkem, ale stále přidáváme další, takže za pár měsíců, let, uvidíme.
Stahovani map pres mobilni internet v terenu neni zrovna stastny zpusob navigace. Bez ohledu na datovou narocnost s nutnosti datoveho tarifu to se signalem pod skalami casto nebyva zrovna idealni a stahovat data se signalem "na nula az jednu carku " - martyrium.
Existuje vsak rada programu, ktere umozni naladovat do mobilu mapy offline (trekbuddy, smartcomGPS atd.) - coz je zdaleka lepsi a pouzivanejsi alternativa.
PS: Bacha na "kalibraci" pomoci tihovych bodu CUZK (v databazi bodovych poli) - realna poloha je nekdy az 100m (!) jinde. Trigonometricky body jsou OK.
Neznam osobne stovky lidi co hraji geocaching, mozna max. tak 50. Z nich ti co nepouzivaji outdoorGPS nebo PDA+modul a tudiz hledaj s mobilem - bud s pouzitim jednoho z vyse zminenych programu, pripadne fungujou uplne bez map s javovym programem HandyGeocaching(ktery stahuje data maximalne v jednotkach kb, tudiz jde o halerove polozky). S hledanim dle on-line map jsem za tri roky nikoho nepotkal.
Asi potkáváme jiný lidi. Mít možnost přímého propojení má mnoho výhod. Už jen to, že nemusíš doma trávit čas stahováním a přípravou podkladů, nebo když tě vítr náhodnou zavane do neprobádané oblasti.
Mimochodem koukal jsem jak se měří tíhový bod. Ani se mi nechce věřit, že takovou obludu tahají do terénu, nebo tak velký je jen etalon?
O přesnosti souřadnic tíhových bodů nevím, ale pro kalibraci na trigonometrických bodech lze použít pouze ty body, které jsou určené i ve WGS 84 (zemské souřadnice) a těch je poměrně málo, od oka jeden z dvaceti, ostatní jsou určené v jiné souřadnicové síti a použít nepůjdou.
Někomu to pomoct může, všichni nemají dobrou orientaci:) Třeba v Čechách je ještě dost skal, které průvodce namají (či staré vydání téměř nejde sehnat), nebo tam není mapa, nebo popis a tak všelijak. Osobně se mi špatně hledají skály napoprvé v zahraničí.
Třeba já kouzelnou krabičku nemám tak si tady vytisknu leteckou mapu a jedu a lezu, když tady něco není tak to sem na oplátku pošlu na doplnění.
Takže budou souřadnice pod nástup každé jedné cesty? Protože pokud člověk zabloudí podle slovního popisu už při přístupu pod skálu, pak nejspíš nenajde ani tu danou linii ve stěně :-)
Tak to by bylo asi skoro nemožný v celosvětovym rozsahu, natož i v ČR (ale prej jde vždy jen o to kdo něco udělá jako první, možný že je vše) a i fuj. Já bych do toho nedělal, ani by mě to nezajímalo na skále. Občas je zajímavý obcházet s průvodcem skálu a zjišťovat kudy to autor myslel, cesty si odšktávám a někdy nezbývá než vzít to celé od jednoho konce. Ale viděl jsem spoustu spoustu lidí kteří lezou nahoru a je jim jedno kudy i jak vysoko. vlastně všichni asi při lezení děláme varianty oproti tomu "prvnímu" z nás, ale hlavně si to užíváme ne? (vyjma pár cest kde prostě jiný chyty nenajdeš)
A nebo narážíš na kvalitu někteých průvodců, nebo informací které si některý z lezců o oblasti nebo cestě sehnal. Někdy by si jeden udrbal hlavu z popisu bez plánku nebo z plánku bez popisu, známe i průvodce s chybami.
Jestli to dobře chápu, jsou tam hrubé motoristické mapy evropy a když budeš chtít vyrazit mimo asfalt, měl by sis koupit za další 3 tisíce turistickou mapu (jen ČR). Když budeš chtít vyrazit do zahraničí, máš smůlu (nebo spíš hledej v zahraničních mapových obchodech), ortosnímky to nemá žádné, nejde tam zobrazit průvodce, deníčky, ... Osobně bych do toho nešel.
Nokia 5800 s GPS a velkým dotykovým displejem stojí cca 7000Kč, v cizině často o 1500 méně. a cena bude zřejmě dále klesat (v prosinci 11t Kč). Zdarma Nokia maps a Podporuje Smartmaps - nyní 400Kč za turistické mapy celá ČR 1:75000.