LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Helé mami, horolezec. Jéé už tam neni!?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
19.Melen 10848
20.Volf 10818
21.Reich 10798
Bouldry:
19.Obal 9550
20.Horáček 9450
21.Šolc 9381
Hory:
1.Groš 7777
2.Rojko 7436
3.Skopec 7324

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5672 lezců
1142244 cest
Nové přelezy:
All Inclus 10-
Hollywood 7C
Umění Boje 7C
Transkripc 8A
Dilema 9-
Velkej Muh 7C
Afterpárty 7C
Yorgos 7b
Afterpárty 7C
Bod Zlomu Xc

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Je to smutné, ale skály občas padají

Jestřebická perlaNic není navěky, a i geologické útvary můžeme občas zastihnout ve špatné kondici. Z letošního února pochází zpráva, že další věží zmizelou z map, je Jestřebická perla v Dubských skalách.






První zprávu o pádu věže přinesla na svých oficiálních stránkách Správa CHKO Kokořínsko. Uvedenou zprávu doprovází zajímavá fotodokumentace rozsypaného skalního bloku, a ilustrační obrázek skalního útvaru před zřícením.
Nedlouho po zprávě vydané ochranáři vydal zprávu i server Skalní oblasti, provozovaný vrcholovou komisí ČHS. Zároveň zde, přímo v databázi skal byla u uvedeného skalního útvaru uvedeno, že “objekt zanikl v r. 2014“.


Jestřebická perla

Náhled databáze skalních objektů na serveru Skalní oblasti ČR

repro: Lezec.cz


Pravděpodobně nejzajímavější informace a fotodokumentaci posléze přinesly Stránky LK Mělník. Mělničtí horolezci se nespokojili s tím, že objekt spadl, ale brzy po zjištění příslušných okolností místo navštívili, pořídili zde aktuální dokumentaci (z větší části již zlikvidovaného řícení) a doplnili svůj článek o archivní fotografie mj. pravděpodobně i jednoho z posledních výstupů na Jestřebické perle. Zde stojí za pozornost mj. snímek, na kterém je podle názoru autorů již patrný odtrh skalního bloku, kterého si však horolezci všimli až s odstupem, tedy po pádu Jestřebické perly. 


Jestřebická perla

Lezení na Jestřebické perle na archivním snímku z první poloviny osmdesátých let

foto: archiv Jaroslava Šťastného –HO Alpin I.



Jestřebická perla nepatřila k objektům prvořadého významu. Místní horolezci ji však měli rádi především s ohledem na její dostupnost (v podstatě izolovaná jehla na dně pískovcového údolí – „dolu) po lesní komunikaci využívané i jako cyklostezka. Šlo tedy o skálu umožňující oblíbené „společenské lezení“, ke které bylo možné dojet na kolech, dotlačit kočárek a v trávě pod sápajícími se jedinci uspořádat piknik.
Podle záznamu na webu Skalní oblasti na jehlu vedlo celkem devět cest, klasifikovaných VII až VIIb, z nichž nejstarší byla až z roku 1977, nejmladší teprve loňská.
Jako na každý zaniklý objekt, i na Jestřebickou perlu tak zůstanou vzpomínky, a za ní smutek i nostalgie. 



Skalní řícení v pískovcových skalách patří k celkem častým, a v terénu často pozorovatelným jevům, i když je pravda, že ke zřícení celé věže, na kterou vedla řada lezeckých cest, nedochází právě každý rok. Skalní řícení menšího rozsahu lze dokumentovat vcelku pravidelně.
Právě oblast mezi horolezci označovaná jako Dubské skály (nacházející se ponejvíce na území CHKO Kokořínsko), nebo od Dubských skal na sever ležícího Ralského polesí, se vyznačuje vcelku nepříliš pevným pískovcem, který je pochopitelně řícení náchylnější. Koneckonců, například o vcelku nedávném zřícení části ostrohu, na kterém stojí hrad Jestřebí se psalo všelikdes; a právě ten se nachází na severu Dubských skal… Pravdou ovšem je, že média obvykle tyto drobné geologické jevy nezaznamenávají. Všimnout si jich většinou mohou pouze lidé v terénu. Tak se koukejte kolem sebe, jistě jich také několik najdete. A dávejte pozor, nejčastěji k tomuto zajímavému jevu dochází na jaře, a musí jít o jistě mimořádně zajímavý, ale vcelku spíše nepříjemný, zážitek, nacházíte-li se právě v oblasti, kde k němu dochází.

Roklice

Skalní řícení většího rozsahu v nedaleké Roklici (Dubské skály) jaro 2012

foto © Tomáš Frank



Svolínecké nivy

Skalní řícení okrajového masivu – nevýznamného rozsahu Stvolínecké nivy (sever Dubských skal) jaro 2012

foto © Tomáš Frank



Hradčanské stěny

Výlom skalního bloku v Kummergebirge (Hradčanské stěny), rovněž jaro 2012

foto © Tomáš Frank



Zdroje a odkazy:
Zpráva na stránkách Správy CHKO Kokořínsko
Článek a fotodokumentace na stránkách mělnických horolezců
Jestřebická perla v databázi Skalní oblasti ČHS
Úklid věže prověřuje Inspekce, iDNES.cz 24.3.2014

Tomáš FRANK   [úpravy] 00:30 10.03.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 skály padají07:50:07 10.03.2014
někdy zubem času, někdy jim tím našim sápáním trošku pomůžeme - ne snad že by shazovalo skály lezení samotné, ale sešlapávání pěšin, zatékání pod skálu, eroze, s tím související "promrzání základů věží" atakdále. a občas padají i skály v lokalitách s pevnějším šutrem - loni se například odkutálel takový bloček na krkavčích skalách (lužické hory, fellerovky), takže z kvaku malé hrušky se stala opravdická věž, neboť pětimetrová normálka se o tři metry prodloužila a o jeden-dva stupně ztěžkla.
Lukas .odpovědět 
 Re: skály padají08:42:33 10.03.2014
Jestrabicke perly je opravdu velka skoda.sam jsem tam vylezl nekolik cest opravdu peknych.nikdy by me nenapadlo ze pujde do haje.na tvorbe c.se podilely takovy legendy,jako lubos martinek,slavoj hokr,martin stovicek,pavel henke,a kysa.je fakt ze spodek veze byl o dost mekci jak vrsek,coz asi postupnou erozi vedlo k jeji zriceni.budiz ji zem lehka.
gorbiodpovědět 
  Re: skály padají09:57:56 10.03.2014
Jo, je jí škoda... Nikdy jsem si na ni ani nešáh, ale už podle fotek a popisů ty cesty byly hezké. A ještě víc ji jistě litují pánové z Alpin I., kteří tady měli cca dvacet let rozdělené nějaké nové cesty, jejichž dokončení si nechávali na důchod :)
 Tomáš F.odpovědět 
 Re: skály padají09:55:33 10.03.2014
Tak jistěže nepadají jenom pískovcové skalní útvary (byť ty přecijen častěji), ale i jiný "matroš". Ovšem nejčastěji se tak stává v lokalitách nějak narušených lidskou činností (třeba bývalých lomech). Pamatuju si, jak jsem byl smutný, když odpadl jeden kus Alkazaru, kde jsem měl jednu dosud nepřihlášenou cestu a hned vedle pražský Bobr druhou (ta tam byla dýl, takže asi už i přeihlášenou). Případně pod Píkovickou jehlou je na tom velikém šutru s nástěnkou a popisy cest dodnes vidět, že to původně nebyl na zemi ležící izolovaný šutr, ale naopak začátek pilíře po kterém se nastupovala levá údolka. Nebylo mi dobře, když jsem jej viděl na zemi a vzpomněl si, že to je tak dva měsíce, kdy jsem to lezl naposledy...
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: skály padají10:15:13 10.03.2014
no, a tuhle mě nasralo když jsem pod nejmenovanou skálou našel válet se rozlámané šutry a na skále chyběla krásná cesta takovým trošku vzdušnějším sokolíkem, který zludračená omladina shodila pajcrem a do vzniklé stěnky zatloukla borháky.
Lukas B.odpovědět 
   Re: skály padají10:55:57 10.03.2014
A kterápak to byla? Vybavím si takhle z hlavy jen v okolí Prahy asi tak tři trochu vzdušnější sokolíky, kde by šlo ten odštěp shodit pajcrem raz dva :D

No, z podobného činění bývám na rozpacích. Jasně, tihle sokolíci bujaří nebývají dvakrát bezpeční, ale shazovat je, mi přijde věčná škoda.
Na druhou stranu, od tý doby, co se jistí kdejakým výstředníkovým mechanismem, si umím představit, jak tam někdo v děsu z té vzdušnosti narve sádku největších kámošů a když do toho hópne, tak půjde i s tím šutrem - a zabije těmi metráky materiálu rovnou i jističe dole.
 Tomáš F.odpovědět 

 Skály, kusy stěn a kameny padají.........12:24:14 10.03.2014
......a protože je to normální běh přírody tak se tomu těžko dá nějak zabránit. A tak zbydou jen nostalgické fotografie, pár vzpomínek a v mnoha případech u méně významných destinací po tom  po jisté době ani pes neštěkne. Je to běh světa – i  horolezeckého. Jsem zvědav kdo si za dvacet let ještě uvědomí, že  existovala cesta - Bonatiho pilíř, kterou si dnes už v původní formě nikdo nevyleze, víc jak polovina se prostě zřítila k patě skal. Podobně jako třeba v Hlubočepech už si nikdo nemůže přelézt Železnou cestu, kterou jsme udělali přes velkou stěnu v květnu roku 1967. Po několika letech se celá stěna odloupla a zřítila dolů, když jsem se to dozvěděl děkoval jsem vyšší moci anebo jestli něco takového existuje, že to spadlo v době, kdy tam nikdo nevisel – to by bylo nejen pro lezce fatální.
Většinou se nepovede skálu nebo i lezecký terén záchránit a nehraje prakticky  roli četnost výstupů, přístupů a vůbec pohybu okolo ošemetného místa. Vliv člověka je skutečně skoro minimální, příroda sama je velice silná a jakoukoliv lidskou akci daleko předčí. Vyjímkou je německá Barberina – byla zachráněna (a je zatím), ale pro horolezce je sférou nedosažitelnou – se striktním zákazem sportovního lezení.

Michael Beranekodpovědět 

 Fotka z archivu J.Š.13:58:22 10.03.2014
Má ten Abbé ale pěkný fotky v archivu.
Takový dramatický.
A ty nohy lezce tomu dodávají příchuť lezeckého tajemna. :-)
Dudyodpovědět 
 Re: Fotka z archivu J.Š.15:09:20 10.03.2014
On to Abbé dával na Facebook, tak jsem se dovolil zda mu to mohu ukrást :) Bylo jich tam víc. Uvádí, že autory by mohli být Miki a Eugen ;)
 Tomáš F.odpovědět 

 Skály padají17:49:56 10.03.2014
To je také dáno tím co je unás k lezení . Většinou hnusnej písek a ošlindané vápno a to jěště z půlky zakázané zelenýma parazitama .
Galán Marténodpovědět 
 Re: Skály padají09:20:32 11.03.2014
Ty to v Cechach asi moc neznas, vid?
Lukodpovědět 

 mago01:39:08 12.03.2014
kdyby jste tam bývali nemaglajzovali tak by tam a věž stála ještě spoustu generací...stop mágu v cestách pod XIII
maglajzerodpovědět 
 Re: mago07:07:30 12.03.2014
Dobrá hovadina, bravo....
odpovědět 
 Re: mago18:29:38 12.03.2014
provokater
odpovědět 

 Foto dne:

Alprosli
 Databáze cest:
Všechny cesty (179642)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
All Inclusive 10- Súľov
Transkripce 8A Tisá - Modřín
Křečova žíla 7a -
Dachoty 7 Spekane Skaly
Vrata 7A Pečínkova Skála
Nově komentované:
Cukřenka 5B Zvůle
Polární Záře 8A+ Bor
Západní Hrana 6A Holý Vrch
Varianta Blue Elephanta 3+ Holštejn
Poslední Hrana 3 Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty |

 Nové komentáře:
Re: Oslava | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Není se čemu divit | Re: Není se čemu divit | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Ani | psychoanalytický přístup k diskuzi | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) |

 Kde to vře:
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (191)
Nepálští záchranáři našli a vyzvedli tělo Ondreje Húserky (56)
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (29)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (20)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (2)

 Nově v inzerci:
Send - Large knee pad | Seznámení | péřovka Black Diamond Vision | Millet GTX kalhoty | Nadšená lezkyně, kde jsi? | Brigáda v Krkonoších | Sacrpa Maestrale | STANOVÉ KOLÍKYUltralehké,odolné,kvalitní SET 8+1NOVÉ,NEPOUŽITÉ! | Pátek sobota | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 405 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 343 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 320 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 314 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 289 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.