Pokuta za zlezení nepálských šestitisícovek bez permitu
Vysokou pokutou a desetiletým zákazem vstupu do Nepálu chce potrestat nepálské ministerstvo turismu trojici španělských horolezců, kteří na přelomu října a listopadu vylezli novými cestami na dva kopce Mt Karyolung (6,530m) a Mt Numbur (6,958m) bez permitu.
Podle nepálského ministerstva má být pokuta ve výši dvojnásobku ceny povolení na výstup na Mount Everest, který je normálně 11000 USD, (tedy by Španělé měli nyní zaplatit 22.000 USD). Permit za lezení na zmíněné šestitisícovky by stál výpravu 700 USD za jeden kopec, informovaly tamní noviny The Himalayan Times.
Španělští horolezci říkají, že chtěli pouze oblast prozkoumat pro budoucí výstupy. Uvedli, že provýstupy věnovali památce slovinského horolezce Domena Kastelice, který nedávno zemřel na Mont Blanku (Viz článek na Lezci: Domen Kastelic a Daniele Colombo zahynuli na Mont Blancu).
Nepálské úřady to podle novin THT nezajímá. Výstupy byly prostě ilegální, a tak trvají na tom, že podniknou proti Španělům právní kroky zahrnující uvedené sankce.
Podle španělského horolezeckého portálu Desnivel byli španělští horolezci zprávu z Nepálu o plánovaných sankcích překvapeni. O permit nežádali prý i proto, že povolení zahrnuje i mnoho dalších výdajů, jako je styčný důstojník, kuchař, pomocník kuchaře, základní tábor atd. A plánovali pouze lehkou expedici s tím, že se teprve uvidí, co polezou. A v Nepálu utratili peníze za nosiče, jídlo ubytování, a tak se hájí: "Nejsme žádní piráti, kteří by pouze někde někoho ilegálně okrádali..." Sice z toho radost nemají, ale když to vyšlo najevo, poukáže se podle nich na to, že podobně jako oni se chová více lidí, a že problémem je komercionalizace hor.
O samotných prvovýstupech už Desnivel informoval před dvěma týdny:
Kdyby každý stát na světě udělal to samé jako Nepál nemohl by nikdo nikam. Když tam měli zemětřesení tak žebrali o pomoc celý svět. Myslím že by peněz vybrali dost a dost za poskytování služeb, peníze by z toho měli tamní lidé, ale mě se spíš zdá že poplatky si rozstřelí hrstka zkorumpovaných zbohatlíků a tamní lidi zase utřou. Takže zloděje bych hledal jinde.
Asi tak. Stavím to na roveň (při zastavení autobusu) nepřispění maoistům na revoluci. Krom toho jsem zvědavej, jak to budou ze Španělů vymáhat, tedy krom zákazu vstupu do země.
Na to zda je postup Nepálských úřadů správný nemám vyhraněný názor. Spíš mi ale vadí, jak jsme v posuzování nějakého chování nekonzistentní. Když přijedou cizinci k nám, chceme aby dodržovali naše pravidla, kulturu atd. "Jsou tu na návštěvě, tak ať se podle toho chovají". Ale když lidi ze západu poruší pravidla někde v Asii, nebo Africe a jsou za to sankcionováni, tak nám to přijde moc přísné, nesmyslné a nespravedlivé. Přitom jsem tam "na návštěvě" atd.
Asi tak ... věděli jasně, že v Nepálu na vršek těch kopců povolení potřebují. Měli dvě pohodové možnosti, prostě to zaplatit ... a že zrovna tyhle podle článku nebyly žádná raketa ... a nebo se na celý Nepál zvysoka, a jet prostě jinam. Obojí lze chápat, obojí je zcela ok. Vybrali si možnost třetí, bez permitu vylezli, a .... a teď se diví a brečí.
Ještě bych to chápal, kdyby si to vylezli "pro sebe" a byli o tom zticha ... že nelozili jen po kopcích, ale byli nahoře. Ale takhle mi to fakt přijde jako jasný projev mentální retardace.
hm, ne že bych teda vodvařenej z nepáláckej pravidel a že bych nepovažoval ty nepáláky za pěkný vychcance (to teda považuji, povinnost si platit kolhortu styčnejch důstojníků, kuchařů a jiných povinných parazitů mě docela odpuzuje, kór v kontextu žebroty a pomocí po tom zemětřasu), ale když už se někdo chce chovat po punkersku a neplatit, tak očekávám, že se bude chovat I trošku jako indián, tedy že o tom nikde ani necekne. notabene vo tom nenapíše do magacínu s vobrázkama.
Další úhel pohledu může být i to, že když si do CV:-))) hoděj nějaký prváče v Nepálu, byť na šestkách, tak na to přece jen někteří sponzoři(a podobně) mohou slyšet, takže náklady na permit jsou v takovém případě vlastně investicí.
Pro mě osobně je ten permit do jisté míry haluz, kdy člověk platí v ceně permitu i věci, které nepotřebuje, nebo o ně dokonce vůbec nestojí. Což je samozřejmě špatně a beru, že to mnohé točí. Jenže ... takových plateb je všude jak nasráno. I u nás ... od daní až po nějaký poplatek z datových nosičů nebo koncesionářské poplatky. Takže Nepál není žádnou výjimkou.
jo. bohužel platíme kam se podíváme, na to, abych se cejtil jako chodící kasička, můžu zůstat sedět doma. u nepálu máme aspoň tu kliku, že tam nemusíme.
Zcela souhlasím s MM, když už vylezu na černo, tak o tom nekecám do světa! Když to vezmu do důsledku, tak se snažím dodržovat pravidla, která máme, a to v životě i v lezení, ale klidně bych do Himalájí jel vylézt kopec na černo, no problém.
Jinak si už dlouho myslím, že sami "spláčí nad výdělkem", a že to většinu lidí jednoho dne přestane bavit, honit si triko v Himalájích a platit joudům za kopce, které jim nepatří...
Když jsou dvojí ceny podle pohlaví na Smíchoff, každý to obhajuje jako právo vlastníka. Když jsou vlastní pravidla v Nepálu, tak je to podle většiny nehorázná drzost???
Jinak měl jsem za to, že se platí až od sedmitisícovek? Od kdy to zas změnili? Ta změna před pár lety, kdy povolili šestky bez permitu byla zprávou dne i na Lezci...
Tak uz to holt je. Vse se posuzuje subjektivne. Nekdo si to oznaci nalepkou s pozitivni konotaci typu "neplatit je punk" nekdo nalepkou s negativni jako "neplatit je podvod". Casto jedna a ta sama vec. Jde jen o to, jak moc je jedna strana slyset.
Protože jsou to JEJICH vládci. Ne naši. A je nám hovno do toho, jak to tam oni mají. (Samozřejmě, situace, kde ti co někde žijí jsou s vládou zjevně nespokojeni a obracejí se na ty co žijí jinde s výzvami o pomoc – jako třeba před pádem železné openy – znamená něco jiného. Ale to je odlišná záležitost. Nevím o tom, že by se Nepálci obraceli na Západ s tím, že se jim nelíbí pravidla jejich vlády a ať pomůžeme.)
Takže vezměme na vědomí, že oni to tam tak chtějí. Pak taky – a jen pak – mimo jiné máme nárok vysvětlovat jiným, že u nás se ženy zavírat doma nesmějí. Třeba.
Předpokládám, že většina z čtenářů Lezce ví, nebo alespoň tuší, v Nepálu a pochopitelně nejen v Nepálu, se za výstupy, nebo různé činnosti odedávna platí. V Nepálu se vždy platilo za povolení expedic na osmitisícovky, ale také na "trekingové" vrcholy. Aktuální ceník trekingových vrcholů viz: http://www.nepalmountaineering.org/article-royal_structure. Kromě toho mají v Nepálu odjakživa poněkud nepřehledný systém poplatků a regulí pro jednotlivé trekingové oblasti. Někde se platí řádově desítky dolarů, jinde stovky. Někde je povinný průvodce, někde není. Ale podobné regulace jsou bohužel na mnoha místech po celé zeměkouli, např. národní parky v USA od Yosemitu po Aljašku.
Nakonec i u nás jsou podivné regulace třeba pro sjetí horní Vltavy. Bohužel nezbývá, než tato pravidla respektovat, nebo jet jinam. No a v případě porušení riskovat případné sankce. V roce 1988 se uskutečnila všem známá tragická expedice na Everest. Expedice byla formálně slovensko - novozélandská. V jejím průběhu se na vrchol přes Jižní sedlo vydrápala Lydie Bradeyová, jako první žena bez kyslíku, která ale měla povolení pouze na Lhotse. To byl obroský průser. Lydii nezbylo tehdy nic jiného, než prohlásit, že byla tak grogy, že vůbec netuší jestli na vrchol vylezla a vedoucí expedice Ivan Fiala se od ní musel distancovat. Hrozila jim vysoká pokuta, vyhoštění z Nepálu a doživotní zákaz vstupu. Lydii, jako novozélandské občance, hrozily navíc vzhledem ke vztahu Nového Zélandu k Nepálu, zcela zásadní problémy ve vlasti. Stala by se tam do konce života prašivou ovcí. Takže držela hubu a na Everest prostě prý nevylezla. Tím chci říct, že nás můžou nejrůznější předpisy, poplatky a omezení štvát, ale to je asi všechno. Dodržovat je musíme a nebo riskovat v případě jejich porušení sankce. Koneckonců je to stejné na silnici. Jedu-li v obci přes 50 km/h, tak mě nesmí policajti chytit.
Petře, díky za rozumné vysvětlení, lépe bych to nenapsal.:-)Hoši byli troubové. Pravidla jsou jasná a pokud je nedodrželi, měli alespoň mlčet. Jejich argumenty jsou špatné a mají holt smůlu. Argumenty v příspěvcích zde jsou velmi často scestné. Pokud nesouhlasím s podmínkami, nejezdím tam.