Totes Gebirge, parádní kus hor, kousek od Prahy, proč si tam nevyjet a nepřejít hřebínek z Kleiner Prielu až na nejvyšší Grosser Preil.
Domluvili jsme termín, dohodli společné vaření, bydlení a já nevím co ještě všechno a ve čtvrtek večer jsme vyjeli z Prahy, z původních šesti lidí nakonec jen čtyři, ale vyjeli. Přibližně kolem půlnoci jsme byli na místě, ve městěčku Hinterstoder. Bylo -7 stupňů, brr. Po chvilce přemáhání se jsme vylezli z auta, rozbalili karimatky a ulehli do spacáků hned vedle auta na parkovišti. Noc to byla studená, ti co měli horší spacáky si mírně stěžovali :-), ale přečkali jsme to a přibližně v osm ráno jsme byli sbalení a vyrazili jsme na cestu. Náš cíl bylo přespání někde v okolí vrcholu Kl. Prielu. Bylo krásně, slunce svítilo, teplíčko a tak, se postupovalo jedna radost, čekalo nás asi 1600 m převýšení, tak jsme takovouto podporu potřebovali. Po nastoupání nad les jsme měli krásný výhled na celé Totes a v pozadí na celé Alpy. No prostě ideální.
Cesta nahoru na Kl. Priel
Po nějaké době se před námi konečně objevil vrchol Kl. Prielu, ještě dost vysoko, ale už jsme ho alespoň viděli.
Pak už nás čekal jen poslední úsek a byli jsme na vrcholu Kl. Prielu, pěkně v podvečer, slunce skoro zapadalo, paráda.
Na vrcholu Kl. Prielu
Po vyfocení se, zapsání do vrcholové knížky jsme začali hledat bivak. Jednou z možností bylo kousek pod vrcholem směrem zpět, ale bylo to dost otevřené místo, sedýlko. Rozhodli jsme se hledat dál. Nalezli jsme parádní flek, u skály, v závětří, směrem našeho pochodu, kde se bez problémů vešly dva stany.
Stanování
Druhý den jsme měli naplánovaný přechod hřebínku až do dalšího sedla, kde zase zabivakujeme, dnes už víme, že je to až za vrcholem Kreuz, tedy pěkná dálka. naštěstí bylo druhý den hnusně a my jsme na hřeben nešli, už víme že s batohama by se to nedalo, že by jsme nebyli tak rychlí a nedošli by jsme tam. Zůstali jsme tedy ve stanech a ti, co měli lepší karimatky a spacáky, i relaxovali :)
Úprava stanovacího místa
Večer jsme hráli nějaké hry a vařili a těšili se na zítřek, protože to podle předpovědi mělo být pěkné počasí. A taky že jo, ráno bylo uplně úchvatně, hory byli zase všude kolem nás. Slunce začínalo svítit a my jsme se připravovali, že vyrazíme na hřeben.
Ranní slunce na hřebenovku
Šli jsme na lehko, bez jídla, bez pití, bez batohů a všeho, jen jít dvě hodinky tam a pak zase zpět a odpoledne dolů, protože další den mělo být již zase hnusně. Rozdělili jsme se do dvojic a vyrazili. Parádní hřebínek, krásně otevřený, parádní vyhledy a někdy i balanc :-)
Na hřebeni
Jistili jsme metodou horských vůdců obhazováním lana přes kameny a jen štand-štand. Šlo to docela rychle. Jen asi dvakrát jsme použili naše skoby.
Na hřebeni
Když nadešel čas, museli jsme to otočit a jít zase zpět ke stanům. Tato část hřebínku, od Kl. Prielu na Schwarzkogel nám jedním směrem trvala 3 hodiny. U stanů jsme se najedli, napili, a začali balit věci, někdo i boulderoval na super skále, která nás z jedné strany dva dny chránila.
Protahování těla u bivaku
A pak už nezbývalo než sestup dolů, zpět do Hinterstoderu. Po páté hodině odpolední jsme byli u auta, převlékli se a vyrazili domů, za hranicema jsme se stavili ještě na večeři a o půlnoci jsme byli opět v Praze.
A kdy jsem tam byli? Vyjížděli jsme ve čtvrtek večer (jak již bylo psáno) 25. 11. 2004 a vraceli jsme se v noci z 28. na 29. 11. 2004. Původně bylo plánováno až do pondělí 29. 11. 2004, ale vzhledem k jednomu špatnému dni jsme nemohli přejít to co bylo naplánováno, předpověď na pondělí také nebyla růžová, tak jsme se vrátili dřív a někteří ušetřili dovolenou :-)
Byl to super výlet, a parádní hřeben. Musíme to nějak ještě vymyslet a nalehko vyrazit a přejít to celé. No to příště, teď už máme v hlavě zase jiné plány.
pekny clanok dobre fotky len ten bivak ma zarazil.
V noci v stane, na karimatke, v spacaku? Tomu
hovoris bivak? Ja som si vzdy myslel ze bivak
je vtedy ked celu noc sa trases zimou nemozes a nesmies zaspat a tesis sa na svetlo niekde zahrabany v bivak vreci bez spacaku a karimatky alebo niekde na polici skrceny polosede. Nehnevaj sa na mna
za moje slova. Napis aj dalsie clanky tesim sa.
No jasně taky si pod slovem bivak představuji spíše noc v zimě, v sedě atd atd. ale zase pod slovem kemp si představuju něco uplně odlisného, myslím že to každý chápe a pokud mi někdo poradíte lepší výraz, který by vystihoval to co to bylo doplním to.
Samotná komprese, pokud ji provádí nepříliš chytrý algoritmus, může zmenšit kontrast hran / u hran vytvořit různé reziduální obrazce / hrany vizuálně rozostřit.
To není případ těhle fotek, ty jsou rozmázlé zmenšováním nebo před kompresí, což některé "příliš chytré" programy mají defaultně nastavené.
Ten kdo něco ví o tom jak funguje DCT, i když se tím neživí
... takový maličkosti. Např. časové údaje nejsou od věci :-) Já vím, už jsi tady odpovídal. Ovšem ono to může být vzhledem k tomu, že občas někdo chce vzít i takovéhle články jako zdroj informací, docela podstatné - tedy že to bylo v druhé půli listopadu atd. Prostě základní údaje: podobně jako u Tvého článku o výletu na Mt. Blanc, kde zas nesedí geografické údaje, resp. místopisné názvy :-)
Ale abych Tě zbytečně nehaněl, to bych nerad. Tvé články se mi náhodou líběj. Není tam zbytečně přetextováno, ovšem fotky bývají vybrány tak, aby potěšily oko a navodily atmosféru. A pak ještě je fajn, že píšeš tak nějak normálně o docela normálních výletech. Prostě jsme se jeli podívat na hory a bylo tam fajn.
Jen prosím otázku k tomuhle konkrétnímu výletu. To jste to šli bez lyží nebo alespoň sněžnic? To musela bejt rachota jako za mejch mladistvejch let, kdy horský lyžování ještě nebylo tak moc v módě a nebyly na něj vhodný lyže :-)
A zrovínka že takhle Totáče. Já kvůlivá kolenu moc na lyže nemůžu, takže jsem se tam vyskytoval na sněžnicích, ale měl jsem pocit, že nás pěšáky zrovínka tady lyžníci ulyžujou a hranami utlučou :-) Kolik jste jich tam potkali?
Ahoj Tome,
díky za hodnocení, zrovna od tebe ho beru vážně a jsem rád za to jaké je.Co se týče těch nepřesností, o Blanku vím, bylo to dáno tím že francouzky neumím ani ahoj a tím že to bylo psáno zhlavy, vím moje chyba, teď už jsem byl chytřejší a názvy jsem psal podle mapy. O časových údajích už také vím a příště na ně nezapomenu.
K otázkám, šli jsme tam "jen tak" pěšky, bez lyžří či sněnic a nebylo to zase tak zlé, když jsem šli nahoru, bylo sněhu tak po půl lejtek, a to se dá, na hřebeni bylo vyfoukáno takže pohoda a cestou dolu, v horní polovině se sníh naopak hodil, dolů jsme spíše běželi a sníh je dobrý na brždění těla, dole to byla sračka roztátá, fuj ho :-)
Ahoj Honzo, takové pohodovky já rád taky. Hezký článek. My tam byli 24.-26. září (mastňácky naštěstí ubytováni na PrielShutzhausu). Dva týdny předtím tam byli kluci v tričku, my jsme si užívali kulichy a lyžařské rukavice (teplota 3 nad nulou a foukal svižný větříček), v sedle mezi Spitzmauerem a G. Prielem nafoukáno sněhu habafuk. Snad až bude více času a nebudu obviněn z monotématičnosti ....