V roce 2005, po více než padesáti letech, zahnízdili sokoli také ve skalním masívu Chrámových stěn v Teplických skalách, které patří mezi jeho historická hnízdiště.
Díky přímé ostraze hnízda a klidovému režimu na lokalitě pár v tomto turisticky exponovaném místě úspěšně vyhnízdil a odchoval 3 mláďata. V roce 2006 se sokolí pár vrátil a díky ostraze hnízda vyvedl 4 mláďata.
Pečlivý průzkum a monitoring oblastí, kde se v CHKO Broumovsko dal očekávat výskyt sokolů také v letošním roce potvrdil, že se sokoli nejen vrátili a obsadili tradiční hnízdiště, ale dokonce začínají vyhledávat i jiná vhodná stanoviště. Je však mnoho důvodů a okolností, pro které k hnízdění nedojde, nebo je přerušeno. Jsou to především lidské aktivity, které od zahnízdění odrazují.
Na čelních místech můžeme jmenovat nebezpečí z vykradení hnízda s mláďaty, nebo dokonce s vajíčky, turistiku, horolezectví a činnost vlastníků a nájemců například při lesních těžbách. Je však také na místě konstatovat, že ukázněná turistika, ukázněné horolezectví a dodržování podmínek a nařízení ochránců přírody by ve většině případů nemuselo působit problémy.
V letošním roce byla zaznamenána, díky mírné zimě, horolezecká aktivita velmi brzy v jarních měsících, i přes to, že horolezectví v národních přírodních rezervacích v CHKO Broumovsko není povoleno před 1. květnem. Díky neukázněným horolezcům tak byl vyrušen sokolí pár, který si hledal hnízdiště. S ohledem na potřeby sokola a jiných zvířat tak byla vydána, po dohodě s Českým horolezeckým svazem, výjimka Ministerstva životního prostředí, která povoluje horolezecké aktivity ve vymezených terénech v určitém obdobích. Proto bychom chtěli apelovat nejen na horolezce, ale i širokou veřejnost, aby dodržovali podmínky výjimky a horolezeckou činnost v NPR prováděli v souladu s vydanou výjimkou. Na území CHKO Broumovsko lze „horolezit“ před tímto datem na Ostaši a na Křížovém vrchu.
Hnízdící páry, nejen sokol, velice silně reagují na člověka, který leze na skály v okolí hnízda, pohybuje se po náhorních plošinách v jeho okolí nebo se nechová tiše v přírodě. Vzhledem k pěknému jarnímu počasí se budou pracovníci Správy CHKO Broumovsko a jejich strážci pohybovat v terénu s představiteli ČHS a kontrolovat dodržování zákonných opatření. V případě zákazu „horolezení“ hrozí sankce i od ČHS, proto se více o terénech a termínech informujte na
www.horosvaz.cz, nebo na
www.broumovsko.schkocr.cz.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Správa chráněné krajinné oblasti Broumovsko