Podobně jako jeden z komentářů na webu CNN jsem reagoval i já. „Unbelieveble!“ Sobota ráno a Američan Aron Ralston z Aspenu vyráží na skalní výstup v NP BlueJohn Canyon v Utahu (podrobnosti kolem cesty se mi nepodařilo zjistit).
Během Situace fakt asi na h… a pomoc nikde.
Asi v roztodivné poloze se dočká úterý, kdy mu dochází voda, přijde čtvrteční ráno a Aron se rozhoduje pro neskutečnou věc. S kapesním nožem provádí AMPUTACI v oblasti někde pod loktem, stahuje pahýl provizorním obímadlem a slaňuje do údolí. Cestou na něho narazí záchranáři, kteří po něm již několik dní pátrali ale zcela bezvýsledně. Kdyby neprovedl tento „šílený“ a chirurgicky velmi seriózní zákrok, tak by to nepřežil, ale ani by ho nenašli.
Po týdnu je člověk v podobné situaci fyzicky a psychicky na dně, vnímání bolesti do jisté míry oslabeno, přesto přerušit všechny tkáně a hlavně obě kosti předloktí (taktéž sensitivně inervováno) chce už pořádnou psychickou odvahu s jasnou myslí. K tomu máte trapný nožík, žádné znalosti toho směru a ke všemu jen jednu ruku (více detailů ohledně zákroku jsem nesehnal). O ničem podobném jsem ještě nikdy neslyšel, ale jasně si vzpomínám na slova mého kamaráda: „Jak tě znám, ty by jsi byl schopen s tím tvým švýcarákem i amputovat!“ Aron má plnou mou poklonu, je to fakt masér!
Pro ty, co by se někdy v budoucnu dostali do podobné situace a rozhodli se amputovat, tady jen pár rad na závěr. „Je-li nutno provést amputaci v nejkratším čase (ve válečných podmínkách) nebo při nejtěžších infekcích, provádí se tzv.gilotinová (válečná, urgentní) amputace, kdy se všechny tkáně protínají ve stejné rovině jedním řezem až ke kosti. Rána se ponechá bez šití, otevřená, a takřka vždy vyžaduje pozdější reamputaci. Tento výkon užívaný ve válečné chirurgii je v dnešních podmínkách zdůvodněn jen zcela výjimečně.“ Toť citace z učebnice „Chirurgická propedeutika“. Přeji tedy hodně zdaru!
Tomáš Obtulovič ml.
Zdroj informací: CNN.com - Climber amputates his arm, hikes to safety - May. 2, 2003*sólo výstupu na jeho paži spadne asi 200 kilogramový kámen, který ji pod sebou uvězní.
aron ma 27 let a maka v horo kramu v aspenu soustredi se spis na treking a ma slezeno 49 z 59 14 000vek v colorado.Sel na trek v utahu a byl od cesty asi 3 az 5 mil lezl v komine a buch zudr.zkousel se uvolnit ale neslo to tak si uriz ruku zavazal to kusem kratas a sel asi tri mile nez ho nasli .Ted je v Grand junction v nemocnici uz je stabilizovanej a ceka na protezu ruky
david
Příběh je to silný, ale Dr. Miroslav Holub popisuje v jedné ze svých (parádních) knih příhodu z ruské stanice na Antarktidě, která si s touhle nezadá:
S partou výzkumníků tam byl jediný doktor. A zrovna on dostal akutní zánět slepého střeva. Moc dobře věděl, co to znamená – buďto okamžitá operace, nebo exitus. Blbé bylo, že jediný, kdo by operaci zvládl, byl právě on sám. A tak se odoperoval. Lehl si na stůl doprostřed místnosti, do úst si vzal dřevěný roubík, kolegové stáli kolem a asistovali – jeden držel lavor s čistou vodou, druhý potřebné nástroje a další zrcadlo. Doktor provedl pouze lokální umrtvení a pak začal s řezem.
Za čtvrt hodiny bylo po všem a Ruský Člověk konečně usnul.
Papousi, Ty jsi mozna dobrej vtipalek, ale taky peknej ubozak, sam bys tam urcite zhebnul po prvni noci...tak jako kazdej normalni clovek.
PS: ten chlapik je fakt frajer
Taky jsem něco podbného četl, a je to doloženo. Ale nevím, jestli to bylo v Antarktidě, podle mých zdrojů se jednalo o jistého ruského (sovětského) doktora kdesi v gulagu na Sibiři.... .
Ono tech hrdinu bylo daleko vice, valecni zajatci si za valky taky rezali slepa streva a nemeli zdaleka tak sterilni podminky jako v Antarktide. Klobouk dolu pred tim horolezcem, ja bych se tam leda posral...( takovej jsem hrdina )
jinak tady, v GB o nem vysla i knizka, ted nevim jak se presne jmenuje, ale napsal to on takze to az zas tak tezky najit nebude. Jsou tam i fotky. Z tech mist. Jinak se tam taky psalo ze, si tu ruku uriznul az paty den. Jesli je to opravdu pravda tak je to opravdu borec..