jež závodníkům zpočátku zpříjemňovaly fyzicky náročný a jednostranný trénink. V současnosti jsou již nenahraditelnou součástí tvrdého výcviku a na dohled je kodifikace samostatné závodní disciplíny.
Představme si ve stručnosti tuto zámořskou novinku, posouvající horolezectví opět o další vývojový krok dále. Dále k dokonalosti!
Kouzlo LEZECKÝCH ŠACHŮ spočívá v kombinaci téměř nekonečné variability s objektivní měřitelností a opakovatelností výkonu. Boulderingový problém je zaznamenán jako sled jedinečných polí. Výsledkem je pak sekvence pohybů, definovaná řadou písmen a číslic, obdobnou zápisu klasických šachů. Přídavkem je pak označení „level“, jež udává náklon desky po desetistupňových krocích, tedy např. level 3 značí 30° převislý náklon desky (měřeno od kolmice).
Příklad zápisu sekvence: H7, F6, F3, C4, B7; LEVEL3
Lezecká plocha je obdobou boulderingové stěny, jež však na první pohled upoutá šachovnicovým rastrem. Čtvercová deska, o stranách 4 metry je po celé délce opatřena vodorovnými lištami (viz obr.), celá pak barevně rozčleněna na 100 polí o stranách 40 centimetrů.
Další převratnou novinkou, kterou přinášejí LEZECKÉ ŠACHY, je pro zachování funkčnosti doporučení používat dvojbarevné magnézium, resp. dva pytlíky, v nichž se nachází jak bílé magnézium tak černé. Bohužel však na tuto dynamicky se rozvíjející disciplínu zatím nezareagovali výrobci magnézia a je třeba magnézium obarvit svépomocí, např. sazemi.
Přínos LEZECKÝCH ŠACHŮ lze shledávat především ve vytříbené kombinaci rozvoje fyzické síly zároveň s tolik potřebným inteligenčním potenciálem současného sportovce.
Netřeba snad dodávat, že vše výše uvedené se koná za přátelské atmosféry, povzbuzování přátel a zdravého soutěžení.
Příjemné lezecké zážitky Vám všem přeje Grizzly