Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách
Rozhovor o tom, jak provozovat horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách, které se začalo regulovat v novém návštěvním řádu slovenských velehor, zveřejnil na svém Youtube kanálu slovenský horosvaz James.
Jak vidno. tak se onen outdor.sport začíná i na Slovensku dostávat do tržního systemu. (Palcené kurzy, zkoušky a t.d.). Ono je to dost pochitelné, protože dnes se hory stávají "Václavákem" na rozdíl od minulosti, kdy podobná byla pouze akce t.zv. Mezinárodního výstupu mládeže na Rysy, kde se povinně museli účastnit i oni mnozí pupkatí oficíři či funkcionáři. Dnes se mnohde budují i ony dvoucestné trasy, nad čímž musí veteráni jen kroutit hlavou.Dnes už jsou a boudou ony minulé možnosti i zážitky dávno pryč a na vše bude třeba zaplacenej "papír", přestože ten zárukou bezpečnosti nikdy nebude. Ta je vždy dána člověkem samým a jeho zdravým rozumem. Prostě přijde na řadu opět onen dávný slogan "DOBŘE UŽ BYLO"...
Mení sa vôbec niečo v praxi? Mám za to že i doteraz bolo pre pohyb v stupni I.-II. formálne potrebné mať absolvovaný nejaký kurz VHT. Takže asi len zmena z II. na II.+ ?
Realita potom myslím bola taká, že ak mal človek horolezecký preukaz, tak sa to tolerovalo a moc neriešilo a predpokladal by som, že to tak i zostane...
Mení sa a podstatne.
Čo bolo, to bolo :
- pohyb mimo značených chodníkov bol povolený o.i. aj s inštruktorom VhT
- turista nemusel mať absolvovaný kurz VhT, ale príčetný inštruktor chodil s ľuďmi, čo mali kurz absolvovaný
- jednalo sa o CH až II. UIAA, teraz je to I.-II.+
A horlezci majú horolezovať III. a vyššie, žiadne choďáky.
Hmm, to vlastne znamená že pohyb po CH je povolený aj bez toho preukazu? Ale asi stále platí že pre bežného turistu je i tam vstup zakázaný kvôli tomu že to nie sú značené chodníky, čo...
mapy okolo chát sú :
s.10, príloha 2-
"Mapy vyhradených miest pre pešiu turistiku - okolie hotelov a chát a lokality symbolických cintorínov
a pietnych miest v národnom parku " to je legalizácia miest,kde sa povaľujú turisti
s.31, príloha 11
Zoznam vyhradených miest - areálov a koridorov pre zimnú turistiku na území národného parku
a príl. 12
"Mapy vyhradených miest - areálov a koridorov pre zimnú turistiku na území národného parku "
to sú :
§ 9 Vyhradené miesta pre zimnú turistiku na území národného parku
( preukaz netreba)
APP ještě je otázka, jak tomu bude při nástúpech z polské strany. Někde jsou hraince na vrcholech, někde stezky. Zřejmě bud třeba nástup i sestup z Polska...
vedenie JAMESU zozente si pravnika ktory vam to vysvetli
15:19:08 06.07.2024
Ta vyhláška zlepšila legálne možnosti pohybu vo VT. Lenže zároveň sa s toho stal guláš: najvtypnejšia je online kniha tur, ako keby nestacilo to spravit po staru, nechat zaznam v knihe tur na chate.
A k novej legalnej možnosti, vyhlaška jasne hovorí citujem:
horolezci sú povinní preukázať sa platným preukazom totožnosti a platným preukazom svojho národného
horolezeckého zväzu a v prípade vykonávania horolezectva nižšej obtiažnosti aj platným potvrdením
o absolvovaní základného výcviku od oprávnenej osoby,7)
§ 6 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
teda každý inšturktor horolezectva 3st je opravneni povolenie o absolvovani daneho kurzu vidat a ked to prevedieme na uznavanie kvalifikacii v ramci EU a UIAA tak v podstate aj kazdy z ineho statu. Len tu si JAMES uzurpoval pravo vydavat tieto povolenia za 20EUR.
Som členom JAMESU a leziem 37rokov, mám absolvovaný komplet kurz horolezectva akreditovaný MS SR od horoskoly ENCIAN. Preco by som mal platit JAMESU 20eur za NIC. A to iste inštruktor horolezectva 3st si ide sukromne zaliezt po starom VHT 2st nejaku hrebenovku, preco by mal platit JAMESU 20eur za NIC.
Vsetci pouzime zdravy rozum a robme to ako doteraz a serme na tento vymisel vedenia JAMESU. To nas ta straz prirody bude v tych horach nahanat ci ideme UIIA 2 alebo 5 alebo 7?
Re: vedenie JAMESU zozente si pravnika ktory vam to vysvetli
16:42:14 09.07.2024
Rozumím tomu správně, že odteď bez průkazu nemohu jít na Karbunkuláč, ale mohu vyrazit na variantu Karbunkuláče, která zatím není evidována v průvodcích a která zahrnuje jednokrokový boulder za III UIAA?
§6 ( 2)
g) horolezci sú povinní preukázať sa platným preukazom totožnosti a platným preukazom svojho národného horolezeckého zväzu a v prípade vykonávania horolezectva nižšej obtiažnosti aj platným potvrdením
o absolvovaní základného výcviku od oprávnenej osoby,7)
Tak občankou a čhskou se klidně prokážu, ale když jdu variantu za III (obtížnost cesty je dána obtížností nejtěžšího kroku v dané cestě), tak přeci neprovozuju horolezectví nižší obtížnosti, a tedy se na mě ustanovení druhé půli bodu 6 nevztahuje, ne?
_______________________________
Bylo by mi trapný se s kýmkoliv dohadovat o takových blbostech. Jen doufám, že i strážcovi tanapu bude trapný buzerovat mě, až půjdu bez kurzu na dvojkovej hřeben. Vlastně - prd bez kurzu - taky jsem kdysi absolvoval kurz u Maroška Šajnohy, ale to bych se musel hanbou propadnout kolem toho teď začít papírovat.
Opravduy rekl ze kdyz jim poslu svoje fotky z himalaji, z nejake te alpske severky atd..tak mi poslou palstovou karticku co me bude opravnovat k chozeni mimo chodniky?
Ono i v Himalájích se platí. A bývá to i jnde a slováci zčali prostě podobně. Jak jsem psal prostě trh v outdoru. A nevím, jak by to dopadlo, pokud se to začne promítat i do oněch záchranných akcí. Pro mnohé by to také mohlo znamenat vstup do bezdomovectví. Tohle nakonec přitvrzuje i ve spoustě jiných aktivit, a vzhledem k ke všeobenému nárůstu aktivistů a dovolenkářů už to vypadá jako nutná přírodní sebeobrana. Oni bývalí soudruzi to měli podchyceno trochu jinak. Ty masy lidí nesměřovaly do rekreací v cizině a outdoru, ale na sportovní stadiony, koncerty populárních zpěváků, ony obrakce jako spartakiády, májové průvody, dožínky a t.d. a o outdor nebyl zájem pomalu žádný. Tak se i normální čimelíci se zájmem o hory mohli občas dostat do placených rekreací.Prostě bylo to jaksi řízeno a dnes se to vrací v jiné, dnes tržní podobě...
Nic z tychto pravidiel ma nezaujima a ani ich nepoznam. Do Tatier si chodim liezt kedy mam cas a podla podmienok a je mi uplne jedno ake kto nastavuje pravidla. Vsetci by si mali uvedomit, ze kapacita TANAP na kontrolu a vymahanie tych to pravidiel je nulova. Na Slovensku je vsetko v totalnom rozklade, pozrite sa kto riadi TANAP. Buran vedla burana.
Za prve asi tazko vsetko hadzat na James, s potrebnou zmenou prisiel TANAP. Ale to ako je to vymyslene je slusna blbost... uz len samotne komenty a nie len tu su toho dokazom. Mnoho ludi si zacalo robit z Tatier telocvicnu a mnoho ich beha mimi chodnikov bez akychkolvek znalosti. Co ohrozuje a znacne znevyhodnuje aj nas samotnych lezcov, ktory bud maju kurz alebo skusenosti. Mne pridu absurdne tri veci. Platit za nejaku kratu ktoru nepotrebujem 20-40e, mam kurz a aj skusenosti. Povinnost sa kdesy nahlasovat, myslim ze by to malo byt dobrovolne co aj na HZS stranke je. A bordel co je nizsia obtiaznost a co vyssia. Ved si supnem lano a sedak do batoha a ked ma niekto zastavi tak poviem ze som bol liezt tam tu 5ku a potom nepotrebujem ziadnu karticku a ziadne ich nove vymysli. Preco vymyslaju nieco co inde vo svete funguje nechapem. Este mohli dat rozne typy kariet, do dazda, do vetra, ....
je lepšie uznávať za národného hrdinu Járu Cimrmana, ako zbojníka Jánošíka. Taký Pacho lepšie vystihuje národ podtatranský.
No sa samozrejme aj ten paškvil vyprodukovaný TANAPom je výsledkom hesla importovaného z historických zemí :
"Cez den lhal a v noci krad, sociální demokrat."
heh, ano je.
za poslednych 19 rokov sme tu na SK mali 14 rokov vlady "jednej strany"
2006 - 2010 fico I
2010 - 2012 rdicova
2012 - 2016 fico II (jednofarebna)
2016 - 2020 fico III
2020 - 2023 matovic/heger/odor
2023 - fico IV
takze, ano, je to dedicstvo predchadzajucih vlad, svojich
a treba pripomenúť kolegom z historických zemí, že NP TANAPu de iure platil od. r.1999 do r.2002, keď bol vydaný nový zákon o ochrane prírody 543/2002 Z. z. ( zneplatnil sa ten z r.1999, lebo to bola vyhláška podľa starého zákona)
A experti na TANAPe, odborníci na mini strelstve a pod. na to prišli už r.2017. Vypotili taký dríst, že vznikla petícia "Aj my sme Tatry" etc., etc.
Pokud tady linkuješ článek z Deníku Nenávist, pak se sluší nalinkovat i ten původní Ficův 1/4h projev, na který ten článek reaguje. To aby ta informace byla kompletní.
nazdar.
velmi zaujimva reakcia.
Pokial bola myslena ako vtip, tak som sa aj pobovil. Ale bolo to take viac menej cez slzy, ved tam mate nasho babisa, tak viete o com hovorim.
No pokial to bolo myslene vazne, tak ...
Co je na vymenovani faktov z historie progresivisticke? Napriklad to, ze nezabudame? Ze si pamatame a tym padom mame problem s nasim stvornasobnym premierom, ktory sa k nam sprava akoby verajsok neexistoval?
Bavte se o tematu článku a ty politické žblachty kdo, kdy a jak si laskavě vyříkejte jinde. Důležité je přece co je dobré, co se připomínkuje a co by se v dnešní přecestovatelské době dalo dělat.A ty možnosti změn si pak vyříkávejte před volbami a ve volbách. Do té doby se stejně nic nezmění, i kdybyste se na hlavu stavěli. Už kvůli setrvačnosti vlád a poílitiků.
a pak se to asi zkazilo. jestli bylo účelem odradit návštěvníky, kteří to mají blíž třeba do Nízkých Taur (do kterých se celé západné, vysoké i belanské Tatry vejdou asi šestkrát a Tatrám svým charakterem docela odpovídají) a chtěli by si občas tu devadesátkovou pohodu Tater připomenout, tak to splňuje na výbornou.
minulej výkend jsme tak trošku s krátkým lanem vandrovali nad šládmingem, a takovej přechod Waldhornu charakterem a obtížností plusmínus odpovídá přechodu Stalinova štítu (é, co to tárám, Ferencz József-csúcse), a byli jsme tam ten den úplně sami a letos asi desátí. a žádnej zákeřnej grýnmann s pokutovými bločky nás neobtěžoval a žádnej správce parkoviska ani nerudný číšník se nás nepokoušel oloupit.
Ono zřejmě spousta čechů, hlavně těch starších má stále Tatry jako svoje. A ony rakouské hory málo zná. Např. jsou třeba dohady o kvalitě značení horskejch cest proti tomu našemu.A ono zabloudit v Alpách je přece jen o něčem jiném. Navíc dnešní mládež houbelec ví o starém Rakousku a tamní turistice a asi ani nemá zájem. A přitom se ví, že jak Franc Josef tak i ona Sisi byli zdatnými horaly (40 až 50 km pro ně údajně problém nebyl). Možná by tam pomohlo zřízení nějakých naučných stezek onoho císařského páru. Možná by to pár lidí i čechů přitáhlo.
a přitom zkusta není ani ta jazyková bariéra. některé chaty si přímo zakládají na tom, že jsou friendly k česko/slovensky mluvícím a k lámané angličtině zbytku světa (není výjimkou jídelní lístek v češtině), a podle toho dokonce plánují nasazení česko/slovenských brigádníků jako speciální obsluhy pro hosty komunikující česko/slovensky a anglicky.
Ono vůbec v Rakousku (a v Italii hlavně v Tyrolích) je čeština dost populární, i když se ji dnes vehementně snaží onou "evropskou globalizací" nahrazovat ona anglická "huhlanina". Ono je to asi dáno historií o oním starým Rakouskem.
Já myslím, že to teď třeba do toho Rakouska přitáhne pár lidí aji bez naučných stezek. Po tom, co si v Tatrách chalani vymysleli určitě. Chození, i to 1-2, je tam parádní a hodně, chaty příjemný. Jak psal Lukáš.
Tatry jsou holt prokletý hory. mrňavý, osamělý a spádový (ve smyslu spádové školy či nemocnice, tj. logicky nejbližší a nejpohodlněji dostupné) pro celé polsko a slovensko a velkou část maďarska a pro severní moravu - tj. úhrnem pro nějakých více než 50 milionů lidí (!). tam už se nějakých horochtivých návštěvníků najde.
něco Tatrám v principu krajinově, turisticky i horolezecky velmi podobného nabízí východní část alpského hřebene (dejme tomu od Verwalu po konec Nízkých Taur), kde je plocha hor plusmínus 20000 km2 oproti směšným tatranským 800 km2, a bonusem je kratší dojezdová vzdálenost i čas z valné části české republiky. samozřejmě severní vápencové alpy jsou ještě blíže, ale tam holt respektuji argument obhájců Tater, že vápenec není žula (čili spíš granitu podobný gneiss)