Rabštejn (Jeseníky)

z archívu

Horolezecká sláva Rabštejna z dob prvovýstupů Michala Orolína už asi vyprchala, ale romantika, která se u nás už často nevidí, tam stále je. Je to místo, kam se i z Čech vyplatí zajet na lezecký čundr. Na tábořišti pod skalami ležícími na severu Moravy v jižním cípu Jeseníků dýchne na nového návštěvníka atmosféra svobody, divočiny, nezávislosti.

Obzvlášť poté, co před tím absolvoval výstup na Praděd mezi zástupy turistů mašírujícími v polobotkách kolem Petrových kamenů k nejvyššímu vrcholu Jeseníků po asfaltce.


Cesta Petrova na Třetí věž, Přední skály, Rabštejn


Rabštejn to je na 180 cest většinou obtížnosti 3 až 6 UIAA, ale také se tam najdou nějaké sedmičky, osmy a také dvě devítky a nějaká deset mínuska. Skála je členitá, kompaktní kupodivu docela pevná břidlice. Některé desky trochu duní, ale zjevně je jejich pevnost většinou prověřena desetiletími lezení. Bizarní tvary věží nabízejí možnosti lézt v plotnách, převisech, spárách i komínech. V některých plotnách jsou chyty příznivé, jinde (logicky na druhé straně věže) jsou ukloněny na druhou stranu a neberou.


Cesta Květina na stejnojmennou věž, Přední skály, Rabštejn


Cesty jsou dobře zajištěny kruhy, bórháky, je možno vkládat vklíněnce apod. Stěny jsou vysoké až 35 metrů. Z věží se sestupuje choďákem nebo dvojkovým terénem nebo slaňuje.
Cesty jsou u nástupů označeny číslicemi, které se shodují s číslováním cest v průvodci z roku 1988 Cvičné skály na Moravě z vydavatelství Olympia a také s čísly v internetovém průvodci Rabštejn - lezecký průvodce, který ale již neexistuje, nicmené jeho verze ve wordu je ke stažení na pár odkazech uvedených na konci tohoto článku.


Cesta Květina shora na stejnojmennou věž, Přední skály, Rabštejn


K lezení jsou vhodné dvě skupiny skal: vyšší (až 35 m) Zadní skály jsou v okolí zříceniny hradu Rabštějn a nižší (do 20 m) Přední skály jsou stranou v lese, ale blíž k tábořišti.
Na louce pod skalami lze tábořit volně. Oficiálně je tu vyhrazeno místo pro horolezce, ale bývají zde návštěvníci, kteří s lezením nemají nic společného: turisti, cyklisti, trampové (dokonce nějaké tábory). Pro volné táboření "horolezců" byl vyčleněn prostor na horní části louky u lesa pod skalami.


Cesty Sbohem armádo na věž Rigo a Z Čech až na konec světa, Hlavní masív - Kouty, Zadní skály, Rabštejn


Uprostřed louky je horská bouda, bývalé lovecká chata. Podle informací na internetu v současné době nabízí nocleh ve spacáku za 100 Kč a čepované pivo.
Před hospodou vytékal pramínek z improvizované umývárničky - břidlicového kamene. Tábořiště je dostupné asi 4 km pěšky po červené značce od obce Bedřichov, což je jedna z variant. Nechá se tam dojet autem, před hospodou lze zaparkovat, ale na cestách sem vedoucích jsou zákazy vjezdu. Lze si koupit propustku za 50 Kč na den u lesníka v domě č. 14 na začátku Bedřichova směrem od Rýmařova.


Hospoda u tábořiště, Rabštejn


Po okolí lze samozřejmě dělat výlety na kole, nechá se dojet i na Praděd. Hezky upravené je centrum Šumperku, nejbližšího velkého města, vedle kterého je asi nejbližší koupání: nádrž u obce Krásné, vedle koupání je hned restaurace s vyhlídkou na vodu.

Kdy to všechno přelezu: je tam asi 180 cest


Obtížnost: 2 až 10- (UIAA)


Materiál: většinou pevná břidlice (kruhy, bórháky, vlastní jištění i vklíněnce)


Výška: asi 10 až 35 metrů


Sluníčko: stěny směřují do různých světových stran, některé cesty jsou stíněny stromy.


Omezení a ekologie: je to chráněná oblast Jeseníky, lezení bylo povoleno bez ukončení platnosti, leze se s magnéziem, aktuální info na stránkách ČHS.



Koupaliště Krásné, Praděd


Kde to je: Asi 10 km vzdušnou čarou východně od Šumperka, na jižním okraji Chráněné krajinné oblasti Hrubý Jeseník. Nejbližší přístup je asi z obce Bedřichov, kam se nechá dojet autem buď od Šumperka či od Uničova přes Dolní Libinu a obci Oskava, nebo od Rýmařova přes Horní Město. V Bedřichově zaparkovat na nějakém vhodném místě na konci obce před značkou zakazující vjezd do lesa, kde kus vede silnice továrnou, a pak pěšky 4 km po červené značce až na tábořiště u hospody Rabštejn (bývalá lovecká chata). Nebo se lze na tábořiště dostat od severu delší trasou po turistických značkách viz popis na Rabštejn - lezecký průvodce (linky, kde leze stahnout vit dole). Z tábořiště je to k Předním skalám asi 50 metrů nahoru do lesa vlevo od pěšiny vedoucí k Zadním skalám, ty jsou asi 200 metrů na kopci v lese kolem zříceniny Rabštejna.

Mapa


Šumperk - pěší zóna


Moje oblíbené cesty: Zbohem armádo 5+ na Věž Rigo (Zadní skály), Petrova 5 na Třetí věž nebo Květina 3 na věž Květina (obě Přední skály)


Ubytování: Na tábořišti u lovecké chaty, nebo přímo v chatě.



Pivo: V lovecké chatě.


Literatura:
Cvičné skály na Moravě, horolezecký průvodce, Ferdinand Doležal, Olympia, 1988
Jeseníky, horolezecký průvodce, Jiří Vogel


Web:

www.sprievodca.org - zde najdete ke stažení i výše zmiňovaný dokument  Rabštejn - lezecký průvodce


Nebo ještě jeden zdroj na zmíněného průvodce www.t-bobo.webzdarma.cz/stahuj.htm

Existuje ještě jiná oblast tzv. Malý Rabštejn v údolí řeky Bystřice, na rozhraní Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů, mezi žel. stanicemi Domašov nad Bystřicí a Jívová na tratí Olomouc-Opava- a zde je odkaz na internetového průvodce Malý Rabštejn - horolezecký průvodce

(Článek původně vyšel na webu lezeniatd.cz; nedávno se mě známý dotazoval, jak to, že na Lezci není nic pořádného o Rabštejně, takové významné oblasti. Využívám proto okurkové sezóny a aktualizovaný článeček doplňuji, přivítám samozřejmě i zasvěcenější informace případně korektury od místních a znalců)

Standa   [úpravy] 12:36 27.06.2005

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář