LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
12.Smetanová 11085
13.Gulášek 11057
14."Fido" 11056
Bouldry:
12.Štípek 9956
13.Košťál 9900
14.Chejn 9900
Hory:
18.Chomová 4970
19.Zaoral 4866
20.Petr 4680

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5672 lezců
1142084 cest
Nové přelezy:
Exitus 9/9+
Pipeline 7b+
Red Alert 7c+
Odcházení XIb
Odcházení Xb
Ouranos 7c+
Filotimo 7b
100 Patate 8b
Sovietic T 7c
Follame 7c

Stěny
Bouldrovka - Velké Meziříčí
HO Jeseník - Jeseník
HO Lokomotiva Beroun - Beroun 2

Prodejny
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osobnost: 4. 5. 1919 zahynul Milan Rastislav Štefánik

M. R. ŠtefánikDiplomat, letec, astronom a politik, ale také cestovatel a alpinista, působící v řadě světových velehor.










Dnes připomínáme tragickou smrt významného československého diplomata a politika - 4. května 1919 zahynul v Ivanke pri Dunaji dr. Milan Rastislav Štefánik, letec, astronom a politik, ale také cestovatel a alpinista. Působil v Jižní Americe, Turkmenistánu, přešel Atlas. Byl prvním v pramenech doloženým Slovákem (a Čechoslovákem!), který v roce 1905 a 1906 opakovaně vystoupil na Mont Blanc.



M. R. Štefánik

Generál Milan Rastislav Štefánik

(21. července 1880 Košariská – 4. května 1919 Ivanka pri Dunaji)



Vzácně renesanční osobnost... významný politik a diplomat, voják, pilot který se zabýval do hloubky meteorologií a problematikou organizace meteorologické služby, v odborných kruzích ceněný astronom, ale i vynikající fotograf, jehož práce (zejména z cest –např. série z Tahiti, nebo fotografie z alpských výstupů) se dodnes příležitostně objevují v předních galeriích. Nositel řady vědeckých, civilních i vojenských ocenění.

Slovenský rodák, později občan Francie - francouzský voják-letec, generál, diplomat, vstoupil do historie jako spoluzakladatel československého státu. V letech 1913 – 1918 organizoval československé legie v Srbsku, Rumunsku, Rusku i Itálii a v roce 1918 rovněž protisovětskou intervenci na Sibiři. Byl členem Národní rady v Paříži a prvním československým ministrem národní obrany. Společně s Tomášem G. Masarykem a Edvardem Benešem je považován za zakladatele Československa.
Přesvědčený Čechoslovák, zahynul ve věku nedožitých 39 let při letecké havárii nedaleko Bratislavy, při svém návratu z Itálie.

Štefánik ve službách francouzské vědy a později i diplomacie se stal na slovenské i československé poměry rovněž významným cestovatelem. V roce 1902 studoval ve Švýcarsku, od roku 1904 trvale žil ve Francii.
Procestoval severní Afriku, ve službách ústavu Bureau Central Météorologique v roce 1911 odcestoval na Tahiti (o kterém jistý čas uvažoval i jako o místě trvalého přesídlení), v roce 1912 jej vědecký ústav Bureau de Longitudes vyslal do Passa Quatro v Brazílii. O rok později působil z pověření francouzské vlády, které mu vyneslo kříž Rytíře Čestné legie, v Ekvádaru a na Galapágách, kde díky svým diplomatickým dovednostem získal povolení ekvádorské vlády k zbudování telegrafické sítě a soustavy meteorologických stanic.
Po vypuknutí první světové války se vrátil do Paříže a vedle plnění bojových povinností v řadách francouzské armády se vrhl se na organizaci československých legií. Jako diplomat působil v Rusku i USA, organizoval československý odboj a usiloval o ustanovení samostatné československé armády.
Výsledek jeho snah je dostatečně znám, a Štefánik se jím nesmazatelně zapsal do historie československé státnosti.



Štefáník-výstup

Výstup na Mt. Blanc – M. R. Štefánik uprostřed

reprofoto z publikace Štefánikův memoriál, Památník odboje, Praha 1929 – archiv Horolezecké abecedy



Nás, pochopitelně, zajímá především Štefánik – alpinista. Štefánik totiž, ač nebyl alpinistou prvoplánovým, dosáhl úspěchů i na tomto poli. Jeho výstupy, kterých byla celá řada, byly motivovány čistě vědeckými cíli, vždy především hledal nejvýhodnější místa pro astronomická pozorování, vhodné lokality pro observatoře, a později v rámci plnění armádních úkolů i vhodná místa pro zřízení meteorologických stanic. O většině jeho výstupů se tak dochovaly pouze kusé zmínky v souvislosti s prováděnými pozorováními nebo měřeními.
Například 20. 6. 1905 vystoupil pravděpodobně jako první Slovák (a první občan pozdějšího Československa) na Mont Blanc. Jednalo se o první z jeho výstupů na tuto horu, který byl, jak jinak, motivován vědeckým zájmem. Štefánik mířil do observatoře v té době na vrcholu zřízené. Zároveň se jaksi mimochodem skupině astronomů a vůdců vedených Štefánikem podařilo ustanovit nový rekord v délce pobytu na vrcholu této hory, když zde kvůli pozorování setrvali dva týdny. Alpinismu se věnoval i v dalších bezprostředně následujících letech. Nejenom, že v letech 1905 a 1906 vystoupil na Mt. Blanc do místní observatoře ještě několikrát, ale až do roku 1907 působil v Chamonix, kde se snažil o záchranu a modernizaci staré observatoře na Mont Blanc, nebo o zbudování další podobné v okolí, později se snažil najít vhodné místo pro novou observatoř ve Vysokém Atlasu, který při té příležitosti celý přešel, a vystoupil na řadu jeho vrcholů.

V každém případě považujeme Milana Rastislava Štefánika za velkou osobnost našich dějin, jehož význam zdaleka přesahuje náš malý, sportovně-alpinistický píseček. Je smutné, že po dlouhých desetiletích, kdy se o zakladatelích československé státnosti (a potažmo českého státu) nemluvilo téměř vůbec, nebo dokonce v negativních souvislostech (zde právě v případě M. R. Štefánika přispělo i protibolševické vystoupení československých legií v Rusku), že tento statečný muž, vědec, voják a schopný diplomat dnes u nás upadá v zapomnění. Věříme proto, že malé připomenutí Štefánika – alpinisty, právě dnes, v souvislosti s výročím jeho tragické smrti, poslouží jako drobný kamínek do mozaiky života této osobnosti.



Štefánik-cestovatel

Titulka knihy o Štefánikovi – cestovateli z roku 2010; její autor, František Kele (slovenský polárník, horolezec a geograf – držitel zlatého odznaku IAMES) se cestám M. R. Štefánika a jejich vědeckému významu věnuje soustavně. Na vloženém obrázku v levé spodní části knižní obálky je skupina astronomů vedená právě Štefánikem při výstupu na Mt. Blanc.

reprofoto – archiv Horolezecké abecedy




Externí odkazy:
Štefánik – heslo na Wikipedii
Štefánik v Akademickém bulletinu
Zákony o zásluhách M. R. Štefánika
Spoločnost Milana Rastislava Štefánika
Štefánik na stránkách o T. F. Šimonovi (umělce, Štefánikova přítele a autora některých Štefánikových portrétů)
Původní článek – profil osobnosti na stránkách Horolezecké abecedy
Článek na Sme.sk; další z fotografií Štefánika – alpinisty (z výstupu na Mt. Blanc/Archiv Památníku osvobození)
Český klub cestovatelů; Fr. Kele (profil), který podnikl řadu cest po stopách M. R. Štefánika



Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.


Tomáš FRANK   [úpravy] 12:56 04.05.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

  M.R.Štefánik - francouzský generál14:24:10 04.05.2014

Jednou ze záhad při Štefánikově smrti bylo zmizení obálky s důležitými papíry, kterou měl Štefánik prý dokazatelně u sebe. Papiry byly tak důležité, že jejich odeslání Štefánik pozdržel ačkoliv měl třeba možnost je odeslat diplomatickou poštou nebo kurýrem. Vzal obálku osobně do letadla. Obálka při zmatcích po nárazu letadla prostě zmizela a už nikdy se nevynořila – pramen Muzeum českého a slovenského exilu v Brně.
Michael Beranekodpovědět 
 Re: M.R.Štefánik - francouzský generál17:08:27 04.05.2014
Diky za kvalitni clanek tohoto typu, clovek si tak neplanovite vyborne rozsiruje obzory i tam , kde by ho to doposud nenapadlo. A to je fajn.
Martas.odpovědět 
  Re: M.R.Štefánik - francouzský generál09:33:19 05.05.2014
I já si psaním těchle článků rozšiřuju obzory ;) Mimochodem, zrovna cesta k tomuhle článku byla vcelku zajímavá. Rodinná tradice totiž pravila, že Štefánik "lezl", resp., že dlouho před světovou váklou kdesi v Alpách byli na nějakém kopci s pradědečkem. Přišlo mi to zajímavé, ale nepodstatné.

Pak jsem někde zaregistroval, že by vlastně mohlo jít o prvního (spolehlivě doloženého) "Čechoslováka" na vršku mt. Blanc. To mě zaujalo natolik, že jsem začal trochu pátrat. Moc toho nebylo, i když na článeček mi to dalo.
Ony totiž Štefánikovy cesty po světě, často dost drsný treky i výstupy na různé vršky všelikdes, byly brány jen aksi mimochodem. Zmínka v životopise. Že když se to srovnalo s jinými "slavnými" cestovateli své doby, toho Štefánik po světě narajsoval několikanásobně víc, si jaksi málokdo stihnul všimnout.

No, od doby, kdy jsem dělal první verzi toho článku, uplynul nějaký čas. Speciálně cestám M. R. Štefánika se dnes v podstatě soustavně věnuje třeba Fr. Kele, takže už lze oblast Štefánikových aktivit nalézt sumarizovanou a předpřipravenou. Mezi náma, za tuhle badatelskou činnost si Kele zaslouží velký dík. A přiznávám, že mít jeho publikace k dispozici dřív, že bych ten článek koncipoval jinak :)
Tomáš F.odpovědět 

 Jeho vyznamenání11:53:15 05.05.2014
Možná, že se mýlím, ale Štefánikova práce a snažení bylo ohodnoceno jenom cizími vládami, československý řád a vyznamenání žádné neměl, ačkoliv jeho státotvorná činnost byla význačná a velice důležitá

----

Officier de la Légion d'honneur; - důstojník  - francouzský Řád čestné legie - druhý stupeň tohoto vyznamenání
----
Croix de guerre 1914-1918  - francouzský Válečný kříž
----
Chevalier de l'Ordre des Saints-Maurice-et-Lazare; - první stupeň francouzského Řádu sv Mořice a Lazara
----
Croix du mérite de guerre – italské vyznamenání za činy v první světové válce
Michael Beranekodpovědět 

 Foto dne:
V délce za 7b.
Vila Velebita
 Databáze cest:
Všechny cesty (179620)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Drill 6b+ Kalymnos
Port 5c+ Kalymnos
Efharistone 7b+ Manikia
Filotimo 7b Manikia
Rastapopoulos 6c Manikia
Nově komentované:
Západní Hrana 6A Holý Vrch
Varianta Blue Elephanta 3+ Holštejn
Poslední Hrana 3 Holštejn
Blue Elefant 3+ Holštejn
Dude Lebowski 7C+ Kozel

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty | Re: prsty prsty | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty |

 Nové komentáře:
Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Jen houšť...!!! | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Jen houšť...!!! | Re: Oslava | Re: Oslava |

 Kde to vře:
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (193)
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (47)
Nepálští záchranáři našli a vyzvedli tělo Ondreje Húserky (36)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (20)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (2)

 Nově v inzerci:
Millet GTX kalhoty | Nadšená lezkyně, kde jsi? | Brigáda v Krkonoších | Sacrpa Maestrale | STANOVÉ KOLÍKYUltralehké,odolné,kvalitní SET 8+1NOVÉ,NEPOUŽITÉ! | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Pátek sobota | Statická a dynamická lana | Lezačky | Mantra Pant W |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 403 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 341 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 314 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 310 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 286 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.