LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
12.Smetanová 11085
13.Gulášek 11057
14."Fido" 11056
Bouldry:
12.Štípek 9956
13.Košťál 9900
14.Chejn 9900
Hory:
18.Chomová 4970
19.Zaoral 4866
20.Petr 4680

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5672 lezců
1142084 cest
Nové přelezy:
Exitus 9/9+
Pipeline 7b+
Red Alert 7c+
Odcházení XIb
Odcházení Xb
Ouranos 7c+
Filotimo 7b
100 Patate 8b
Sovietic T 7c
Follame 7c

Stěny
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

„Trénink v hale mi nepřináší tolik, jako lezení na skalách“

(interview s Markusem Bockem, www.klettern.de, 2009)

náhledMarkus Bock, 30, patří k nejlepším lezcům světa. Je nejaktivnějším prvovýstupcem cest nejvyšších obtížností ve Frankenjuře, jeho Corona z r. 2006 (první opakování Adam Ondra 2009) a The Man that follows Hell z r. 2009 jsou dvě nejtěžší cesty (9a+) v Německu.

Kromě toho má „na svědomí“ dalších  šest cest obtížnosti 9a a mnoho cest 8c+, 8c a „lehčích“. Ve Frankenjuře má přelezeny všechny cesty obtížnosti 8b (UIAA 10) a vyšší, včetně slavné Güllichovy Action Directe (9a).
V roce 1996 vyhrál juniorský světový lezecký šampionát v Moskvě (druhý byl tenkrát Tomáš Stejskal ze Slovenska a třetí Patxi Usobiaga).


V současné době vzniká řada prvovýstupů i přelezů cest v obtížnostech 9a+ a 9b. Myslíš si, že sportovní lezení nyní zažívá renesanci?
 
Myslím, že v uplynulých letech (i po vylezení Action Directe) probíhal rozvoj lezení nepřetržitě. Podle mého názoru je však růst počtu nových cest nejvyšší obtížnosti v poslední době poněkud rychlejší, zvláště v posledních třech  letech.

Jaké jsou podle tebe hlavní důvody takového vývoje? Jak se lezení v posledních letech změnilo?

To je zcela jasné: hlavní důvody působí ve Španělsku a jmenují se Sharma a Andrada. Od té doby, co se Chris usadil ve Španělsku a leze společně s Danim, výrazně přibylo cest v obtížnosti 9a, 9a+ a 9b, což zpětně způsobuje, že oba opravdu nelení a i v  odpočinkových dnech raději vrtají cesty, než aby se jen tak potloukali po skalách (nelze ale vyloučit, že občas nastanou i dny kdy nelezou ani nevrtají).
Pokud jde o opakování nejtěžších cest, tam je hnací silou Adam Ondra. Doufám, že Adam jednou vezme do ruky vrtačku a vytvoří vlastní cesty. Vlastně to bude muset udělat, aby měl co lézt (první vlaštovka už letí, viz Tanec kuřátek 11 (9a), Moravský kras).

Před lety někteří lezci poukazovali na to, že nejvyšší obtížnost se dosahuje pouze prodlužováním cest, ale že obtížnost jednotlivých kroků se nezvyšuje. Změnilo se na tom něco v poslední době?

Určitě! Například Golpe de Estado nebo Jumbo Love vypadají jako cesty, které jsou nejen dlouhé, ale zároveň obsahují jednotlivé extrémně těžké bouldery (Adam to potvrzuje, viz jeho nedávný rozhovor o přelezu Golpe de Estado, http://www.lezec.cz/clanek.php?key=8523).

Co si myslíš o cestách jako Chilam Balam nebo Akira? Už jsi někdy zkoušel některou z novějších Rouhlingových cest?

Nikdy jsem nelezl ani nezkoušel žádnou Fredovu cestu. Myslím, že je určitě dobrým lezcem. Jeho novější výkony zapadají ovšem „do obrazu“ lépe  než ty dřívější. Mohu si jen těžko představit že uprostřed 90tých let mohlo být přelezeno 9b a mám zato, že pravdivost neurčitých tvrzení o přelezu těchto obtížností, včetně Chilam Balam, je dnešními výkony (například Chrisovým přelezem Jumbo Love) velmi omezena. Myslím, že přelezení prvního 9b náleží Chrisovi.

Zatímco mezi muži je na špici patrný jistý posun, u žen jakoby tomu tak od časů Josune Bereziartu nebylo. Čím to je?

Copak jsem žena? (Smích). Ne, vážně. Určitě je zde několik vynikajících lezkyň, ale zdá se, že nad stupeň 8c se moc nevydávají. I když, nezopakovala Angela Eiter jedno 8c+ v Terra Promessa? (Claudio Café, 8c+ mají vylezeno i Maja Vidmar, Natalija Gros, Beth Rodden, Jenny Lavarda, Charlotte Durif  viz 8a.nu, Josune Bereziartu dokázala i 9a/a+ Bimbaluna, nebo Logical Progression 9a, nebo Bain de Sang, dříve 9a, nyní 8c+). Je to myslím všechno otázka času a dříve nebo později se určitě dostanou tam, kam se dostala Josune a časem nepochybně i dále.

Myslíš si, že špičkoví lezci trénují stejně tak usilovně a profesionálně, jak je tomu  obvyklé v jiných sportech? Nebo je zde přece jen prostor ke zlepšení?

Myslím, že je velký rozdíl mezi závodními lezci (jako je například Patxi Usobiaga nebo Edu Marín,…), kteří jistě mnoho a extrémně tvrdě trénují převážně v halách a těmi, kteří lezou výhradně venku (Chris, Dani, já …) a  kteří „položí ruce na plastik“ pouze tehdy, když to jinak nejde, například z důvodu špatného počasí. 
Pokud se mne týče, zimní trénink v hale mi tolik nepřináší. Abych byl zcela ve formě, potřebuji těžké cesty a nalezené dny venku na skalách.

Dá se na základě dnešních tréninkových možností a stále se rostoucímu počtu i těch  nejmenších začátečníků počítat s tím, že v příštích letech bude přibývat  „zázračných dětí“ jako Adam Ondra?

Určitě! Ale tak tomu bylo i dříve. Před 13ti lety jsem přelezl své první 8c, Burn 4U, tehdy mi bylo 17 let. Dnes se v 17ti leze 9a i 9a+. Tehdy jako dnes je to světová špička. A v dalších 10ti letech se poleze 9b a 9b+, tak tomu bylo vždy. 

Co soudíš o vývoji, je všechno v pořádku, nebo se dějí také problematické věci? Co ti vadí?

Díky lidem jako je Chris, Dani, Adam, Dave, je zavrženo sekání a cesta naštěstí vede zpátky ze slepé uličky k přirozenosti. Časy, jako byla polovina 90tých let ve Francii se zdají být bohudík pryč.
Dle mého názoru bývá příliš často bráno na lehkou váhu předcvakávání (preclipping) expresek. Pro mě platí: Co si předem nacvaknu, to také slezu.  I když je to lehké a je jasné, že to slézt jde. Je třeba být k sobě poctivý. Mnozí tak nečiní, i v úplné špičce. Bohužel. 

Jak je to s estetikou cest nejvyšší třídy - nejsou linie jako Realization nebo Es Pontas přitažlivější  než  kombinace cesty X s cestou Y plus sitstart?

Zcela jasně: Cesty jako Realization, Golpe de Estado, Jumbo Love… jsou určitě ceněny více, než  různá spojení, rozšíření, prodloužení někde v nějaké jeskyni. A jistě jsou spíše cílem potenciálních přelezců jako je například Adam Ondra. Ale každý si přece může zvolit to, co mu v daném stupni vyhovuje.

Corona

Markus Bock v cestě Corona 9a+

foto Hannes Huch


14.6.2009, Steffen Kern, www.klettern.de, přeložil ivoš


ivoš   [úpravy] 15:34 10.04.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ????18:03:13 10.04.2010
Pro mě platí: Co si předem nacvaknu, to také slezu.  I když je to lehké a je jasné, že to slézt jde. Je třeba být k sobě poctivý. ??? nechapem
marosodpovědět 
 Re: ????20:00:00 10.04.2010
NO že si to cvakne sám a pak si od prvního sleze. N2kdo si první našahluje, nebo nahákuje, pak se spustí a leze pokus s prvním, nebo prvníma procvaknutýma. Což je pak pouhé AF.
Steveodpovědět 
  Re: ????20:25:03 10.04.2010
jenom drobný detajlík není to AF ale RK.
Oliváčodpovědět 
  Re: ????20:25:05 10.04.2010
jenom drobný detajlík není to AF ale RK.
Oliváčodpovědět 
   Re: ????23:17:41 10.04.2010
rekl bych spise TR :-)
tomasodpovědět 
   Re: ????09:42:45 11.04.2010
Osobne RK chapu tak, ze k prvnimu (nebo libovolnemu n-temu) je to regulerne vylezeno a ciste cvaknuto, pak spusteno na zem nebo do no-handu (coz dava taky teda dost prostoru k fantazirovani, neni no-hand jako no-hand, ze ... nekdo kdysi navrhoval "uznavat" pro RK jen takovy no-hand, na kterem se da bez problemu odvazat z lana), a pak vylezeno ciste.

Vsechny ostatni varianty RK mi pripadaji, ze uz skutecne prilis zavaneji AF nebo TR.
jikosodpovědět 
    Re: ????16:52:10 11.04.2010
No snad je normalni u RP ze si clovek vyleze k prvnimu jisteni, to cvakne a sleze (nespadne a neni spusten) bud na zem, nebo nekam do "nohand restu" a pak jde znova uz ostrej pokus. Doufam, ze MB to myslel takto.
Az tahle debata mi predstavila styl RK. je to dost o nicem, bud jsem cestu vylez (OS,F,RP, (PP)) a nebo jsem spad = cestu nevylez a muzu ji zkusit znova od zeme. Coz kord plati u sportovnich jednodylek..
Dannyodpovědět 
  Re: ????16:50:07 12.04.2010
thx, uz rozumiem, samozrejme dik aj za rozhovor, dufam ze som tym ze som to nepochopil hned a spytal som sa niekoho neurazil a neznechutil..., vsakze franek...
marosodpovědět 

 Příjemné počtení...12:03:52 11.04.2010
Díky Ivoši...:-)
 Fufuodpovědět 
 Re: Příjemné počtení...09:16:53 12.04.2010
Z komentářů je zřejmé že je to partička hnidopichů která se soustředí na nepodstatné detaily a uplně jim uniká smysl a nálada,která z článku čiší.Zřejmě si to přečtou a přemíšlí na co by mohli poukázat,co znevěrohodnit aby si dokázali jak jsou chytří.Ted se nejspíš ještě objeví komentáře týkající se pravopisu,p.s. nedejte se otrávit komentáři od úzkoprsých nedůtklivých a zamindrákovaných hnidopichů a klidně pište dál,je supr že někdo píše a většina si to ráda přečte.
Franěkodpovědět 
  Re: Příjemné počtení...10:43:58 12.04.2010
Mě komentáře výše jako hnidopišské nepřipadají,
řekl bych, že všichni (pod marosem) Markusovu poznámku o předcvakávání pochopili stejně jako já. No a maros se zeptal, proč ne :)

Spíš mi od tazatele nepřišla úplně promyšlená ta poslední otázka, vždyť Realization je vlastně prodloužení dříve vylezené Biographie a Golpe... je taky nějaké napřímení (asi měl na mysli nelogické nebo vynucené varianty, například i na Rovišti je rozdíl mezi poněkud vynuceným Varlidem a Falešným rájem, přitom obě cesty jsou varianty, obě se ale hojně lezou). Ono je to možná skoro jedno (nakonec to Markus sám říká v poslední větě), každý si nakonec vybere co jeho jest, stačí, když se v těch variantách orientuje (jen sitstarty s lanem mi připadají "přes míru", s výjimkou Lídy :))).
 ivošodpovědět 
   Re: Příjemné počtení...11:50:39 12.04.2010
1) Cesta se jmenuje Biographie, nikoliv Realization
2) Nejde o prodloužení, Jean Christophe to vynýtoval až nahoru
pbla4024odpovědět 
    Re: Příjemné počtení...13:03:41 12.04.2010
Nemíním řešit název té cesty a s klidem se přikloním k fr. zvykům, jen mě fascinuje jak (Pblo) dokážeš neustále a tvrdošíjně pořád a dokola opravovat ty, kteří to vidí jinak. Klaním se tvojí vytrvalosti. Já už bych to asi hodil za hlavu a jen se u kompu usmál, že to zase mají blbě. :-)) Jinak rozhovor fakt dost dobrý.
Břeťa Leblochodpovědět 
     Re: Příjemné počtení...09:40:48 13.04.2010
Já už to hodil za hlavu a jen se u kompu smeju, že to je zase jenom blb pbla.
odpovědět 

 co je to vlastně obtížnost cesty?08:43:54 13.04.2010
"..nejvyšší obtížnost se dosahuje pouze prodlužováním cest, ale že obtížnost jednotlivých kroků se nezvyšuje.." můžete mi to prosím někdo vysvětlit? Vykládal jsem si vždycky obtížnost cesty (UIAA, Fr.) nějak jako obtížnost  nejtěžšího kroku v rámci nejlehčího průstupu nějakou linií. Tedy že tam není zahrnuta délka ani např. frekvence nouhendů, přestože tyto parametry bezesporu ovlivní, jak snadno to jde přelézt. Díky za objasnění!
honzaodpovědět 
 Re: co je to vlastně obtížnost cesty?09:22:19 13.04.2010
1.klasifikace cesty je veci dohody mezi vice prelezci.Je tak prumerem subjektivniho hodnoceni party denickaru na Lezci.
2.klasifikace nejtezsich cest je tudiz nezrejma, nejtezsi cesty sveta maji malo prelezu, tam se bud vubec nevi, nebo se podivas Adamovy do denicku a prictes jedno pismenko:)
lacoodpovědět 
 Re: co je to vlastně obtížnost cesty?09:44:33 13.04.2010
No, metodika klasifikování cest z různých starých českých průvodců (ohodnotit nejtěžší krok a k tomu zohlednit v rozmezí +/- 1 stupeň psychickou náročnost, celkovou namáhavosti atd.), tak to světovou špičku zřejmě nechává chladnou :))
Dělat těžší cesty jde 2 způsoby: jednak zvyšovat vytrvalostní náročnost (prodloužení vytrvalostně náročné cesty často zvýší její obtížnost, i když obtížnost samotného úseku, o který se prodlužuje, se třeba ani někdy nemusí zdát nijak vysoká - takže se klidně může stát, že když prodloužíš 8b+ ještě o pár metrů 7c bez možnosti sklepat, dostaneš se třeba na 8c - a lezci tam třeba doopravdy budou padat jak hrušky);
no a jednak tím, že budeš v cestě dělat těžší kroky. A samozřejmě se dá použít taky kombinace obou hledisek :)
P.odpovědět 
  Re: co je to vlastně obtížnost cesty?11:08:41 13.04.2010
Jestli tomu dobre rozumim, tak obtiznosti je mozne oklasifikovat jednak jednotlivy krok v ceste (vyroky typu "..cesta nebyla zas tak tezka, ale bylo tam par kroku za 6c.."), druhak celou cestu (Cesta dosahuje minimalne takove obtiznosti, jaka je obtiznost nejtezsiho kroku. Pokud je vsak cesta vytrvalostni a dlouha, je jeji obtiznost vyssi nez obtiznost nejtezsiho kroku.)

Je to tak?
honzaodpovědět 
   Re: co je to vlastně obtížnost cesty?11:32:36 13.04.2010
ano
J.odpovědět 
    Re: co je to vlastně obtížnost cesty?16:32:01 13.04.2010
Zrovna pročítám Dubské skály z roku 1980.
Obtížnost subjektivně vychází z hledisek:
a) nejtěžší úsek;
b) četnost těžkých míst a jejich délka.
Je dovolen posun o jeden stupeň: Krátká cesta s jedním těžkým místem o stupeň níž, protože únava z lezení nepřichází v úvahu. Dlouhou cestu fyzicky o stupeň výš, protože únavou...
Smýšlení lezců se dnes asi moc lišit nebude.
martanodpovědět 
     Re: co je to vlastně obtížnost cesty?17:38:50 13.04.2010
Právě že se to lišit asi může. Vytrvalostní cesty mohou být myslím dneska klasifikované klidně i dva nebo tři stupně výš, než je jejich nejtěžší místo samo o sobě...
Rozumí se samozřejmě klasifikace RP - a to tedy ty staré průvodce v předmluvách většinou moc nezohledňovaly.
Ale je pravda, že zrovna třeba na pískovci takových vytrvalostních věcí zas tak moc není.
V novém průvodci na Labák je ale víc cest s AF klasifikací Xa a RP Xc, nebo třeba taky XI... (Ale je otázka, čím vším to bude :)
P.odpovědět 
 Re: co je to vlastně obtížnost cesty?16:52:22 13.04.2010
Podla mna co myslel markus je to, ze jednotlive sekvencie krokov v tych najtazisch cestach dosiahli svoje takmer maximum (skoky do jednoprdy, obrovske dyna do sklopenych list, superskrabky v stropoch), uz pomaly nie je v ludskych silach spravit extremnejsie kroky. Samozrejme, mozno sa to posunie este o trochu, ale uz ani nahodou nie tak ako povedzme za poslednych 20 rokov. Chrisova posledna cesta 9b tam niekde v pusti napoveda o com to bude. O super dlhych a super tazkych cestach...
jojoodpovědět 
  Re: co je to vlastně obtížnost cesty?06:57:07 14.04.2010
Jenže co znamená, že se to už neposune? Že už se nebudou lézt vyšší čísla než 9b? Před 20ti lety se lezly 8c? Za 20let se polezou 10a. Ze ty kroky nebudou tezsi? Budou - lista bude jeste o 2° vic sklonena, skrabka bude o ctvrt milimetru uzsi, dyno o 2 cm delsi. No vizualne to nebude takovej rozdil jako mezi chodakem a dvojkou, to je fakt.
honzaodpovědět 

 paráda17:29:11 15.04.2010
zeda Ivoši, klobouk dolu před tvojí excelentní němčinou:))) čusbus
Lukodpovědět 
 Re: paráda10:44:07 20.04.2010
Vždyť víš, dáš do gúglu, zmáčkneš knoflík a je to.
ivošodpovědět 

 Foto dne:

Alprosli
 Databáze cest:
Všechny cesty (179620)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Drill 6b+ Kalymnos
Port 5c+ Kalymnos
Efharistone 7b+ Manikia
Filotimo 7b Manikia
Rastapopoulos 6c Manikia
Nově komentované:
Západní Hrana 6A Holý Vrch
Varianta Blue Elephanta 3+ Holštejn
Poslední Hrana 3 Holštejn
Blue Elefant 3+ Holštejn
Dude Lebowski 7C+ Kozel

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty | Re: prsty prsty | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty |

 Nové komentáře:
Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Jen houšť...!!! | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Jen houšť...!!! |

 Kde to vře:
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (191)
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (47)
Nepálští záchranáři našli a vyzvedli tělo Ondreje Húserky (38)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (20)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (2)

 Nově v inzerci:
Millet GTX kalhoty | Nadšená lezkyně, kde jsi? | Brigáda v Krkonoších | Sacrpa Maestrale | STANOVÉ KOLÍKYUltralehké,odolné,kvalitní SET 8+1NOVÉ,NEPOUŽITÉ! | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Pátek sobota | Statická a dynamická lana | Lezačky | Mantra Pant W |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 404 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 342 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 315 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 311 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 286 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.