Pokud bych je měl tyhle skály jednou větou nebo dokonce jen jedním slovem zhodnotit, tak řeknu asi
romantika.
Hned na sever od malé ospalé vesnice
Bellús, tam kde se silnice N 340 stáčí doleva, aby se obloukem vyhnula oblým kopcům, se nacházejí moc pěkné skály.
Skály, které jsou od hlavní silnice sotva viditelné, se nacházejí v zvlněném zářezu řeky
Rio Albaida, která do vápencového masivu vymlela několik zátočin a pár zajímavých stěn, po obou stranách řeky. První, co je třeba předeslat, že na rozdíl od některých jiných oblastí například v Katalánsku nebo v nedaleké
Chulille, zde si na své přijdou lezci, pohodáři. Ne že by tu nebyly těžší cesty, ale jsou v menšině a charakterem se jedná spíše o přísné lezení v méně převislých cestách po mikrochytech.
To ostatní je moc pěkné lezení v kolmých a položených stěnách kvalitního vápna. Oblíbené cesty jsou trochu oklouzané, ale ne příliš.
Panorama Bellusu (hi res)
foto by © JirkaS
Lezení se nám tu líbilo, je tu klídek, jen o víkendu se přihasí pár španěláků, jinak je tu asi pusto. Kraj je to opravdu magický, ostré hřebeny skal jsou na vrcholcích nebo úbočích táhlých kopců a tvoří krásné stěnky přímo vybízející k lezení. Magično možná vyvěrá i z nedaleké, mezi paleontology velmi známé, jeskyně
La Cova Negra, ve které byly objeveny významné nálezy z doby, kdy se místní obyvatelé ještě oháněli pěstními klíny.
Z pohledu statistiky, která eviduje počet lezeckých cest, je oblast
Bellús jednou z největších oblastí popsaných v průvodci na Costa Blancu, vždyť se svými
248 cestami ve čtyřech sektorech vyrovnává počet cest s daleko nejznámější
Sellou. A když k nim připočteme falších 70 cest jen přes řeku umístěného
Aventadoru. Je oblastí suverénně největší.
Sladká Valencie (hi res)
foto by © JirkaS
Pod stěnami Cueva Peschina šumí řeka rozvaleným jezem(hi res)
foto by © JirkaS
Příjezd, přístup:
Oblast je sice více ve vnitrozemí a také dál od ostatních skal, ale zase se nachází nedaleko hlavní spojovací silnice mezi Alicante a Valencií.
N340 a může tak být ideální mezi zastávkou na cestě z Alicante na sever.
Přístup k sektoru Cueva Peschina je do minuty. Do L 'Altet jdete hezky podél vody a pak cik cak svahem k viditelné stěně. (20 min).
Do Baranco Fondo je lépe přejet autem, ale i bez toho lze ke stěně dojít. Takže s přejetí bude přístup tak do deseti minut a když se vydáte z parkoviště od závory bude tam jistě do půl hodiny. viz mapka
K Aventadoru, který je za řekou přímo naproti stěně L 'Altet, je to pak podél trati zhruba 20-30 minut. Jen vlastně přejdete řeku a pak se podél kolejí vydáte asi k necelému km vzdálené stěně. Pozor vlak zde asi tak šest krát za den prosviští.
Situ detailní plánek sektoru
nákres by © Jirkas
Kemp bivak:
Kemp byste tu hledali marně a penzion v ospalém Bellúsu asi taky nebude a tak zde místní lezci spí v autech na parkovišti u vstupu do kaňonu. A tento parkáč je jakoby předurčen pro pohodové přenocování. Od vesnice daleko, umístěn v romantickém ďolíku a silnička sem vedoucí končí u závory. Takže pohoda. Ovšem, opět jen v případě, že nebudete stavět stan a nebo pobývat příliš dlouho.
Klima:
Stěny na slunci i ve stínu. Můžete se přesunout podle libosti, i když stěny jsou od sebe vzdáleny tak asi kilometr a půl. V lednu tu bylo krásných 16 stupňů ve stínu a stěny jsou vesměs chráněny před větrem.
Za zmínku stojí fakt, že Cueva Peschina a L 'Altet jsou na slunku jen ráno a že Aventador je slunci natočen v odpoledních hodinách. Naproti tomu Baranco Fondo je pravá ohřívárna , neboť je na slunci celý den a navíc chráněná před větrem.
Zátiší s průvodcem(hi res)
foto by © JirkaS
Průvodce, mapy navigace:
Zde je situace usnadněná, nejlepší průvodce na Bellús a oblasti v okolí vydal Rock Fax minulý rok. Souhrnný titul se nazývá Costa Blanca, a je to vysoce návodné dílko. Detailní mapky vás dovedou přesně ke stěně a z povedených záběrů zde můžete udělat představu jestli ta stěna bude to pravé pro vás.
Průvodce je k mání zde:
Costa Blanca
Majestátní Aventador poskytuje lezení až v přes 40m vysoké, zajímavě prohnuté stěně (hi res)
Stěna L 'Altet (hi res)
foto by © JirkaS
Potraviny a voda:
V Bellusu je možné nakoupit nějaký základ, ale jinak je třeba zajet do asi 3 km vzdáleného Beniganimu.
Okolní oblasti:
Gandía, Alcoy, Montesa, Salem, Montesa
Tip:
Kromě návštěvy La Cova Negra (tam jsme se teda podívat nebyli) je v okolí několik zajímavých hradů. Třeba ten nad Xativou, Serra del Castell de Xàtiva.
Varování:
Jedno omílané varování přepisuji z Rock Fax průvodce, kde pod kapitolkou délka cest je varování s názvem skutečně znáte délku svého lana? Jedná se o to, že délka cest je informace pouze orientačního charakteru. Rozhodně není dobré na to spoléhat, když spouštím prvolezce. Ne, že by cesty v Bellús byly nějaké super dlouhé, ale nachází se zde například pod stěnou v Cueva Pechina šikmé skalní plato a tak jistič může stát třeba hodně daleko od nástupu. Prostě zlaté pravidlo šťastného návratu na zem je uvázat si na konec lana uzel. Tak na to nezapomeňte.
Parkoviště a vstup do kaňonu(hi res)
Marťan v sectoru Cueva Peschina (hi res)