Václav Šatava a Dušan "Stoupa" Janák přelezli 17 let starý projekt Fram v jižní stěně Marmolady v termínu 11.-13.9.2006 ve stylu PP v obtížnosti až 10-.
Spodní část už lezli, tak nastoupili do stěny cestou Via Italia, která končí v Rybě, odkud začínají hlavní obtíže Framu. Pak bivakovali a k „sřetězení“ nejtěžích délek a přelezení stylem PP bylo potřeba ještě jednoho bivaku. Ostré pokusy se povedly. Nad Rybou si zájemci o opakování mohou vychutnat délky klasifikace 8+, 10-, 9/9+, 9+ a 5.
Je k tomu potřeba nějakých vklíněnců a nebát se runoutů. Více o výstupu viz zpráva na webu ČHS:
Marmolada, Dolomity, Itálie
(Archiv Lezec.cz, photo by Hop)
Fram je projekt Slováků Igora Kollera a Petera "Becka" Ondrejoviče v jižní stěně Marmolady, mezi dalšími Kollerovými cestami Ryba a Via Italia. Slováci začali s projektem v roce 1989 a v roce 1991 dosáhli délku a půl nad jeskyni ve tvaru ryby. Otevřeli projekt pro další lezce, kteří by to rádi zkusili ve stejném stylu. I Igor Koller to ještě pak párkrát zkoušel. Tak se Fram stal variantou dosažení jeskyně Ryba stejně jako Via Italia a mnozí lezci ho tímto způsobem přelezli.
Václav Šatava a Dušan "Stoupa" Janák a ještě Pavel Jonák dokončili celou cestu již loni, a tehdy ji přelezli ve stylu AF.
Jak mi napsal Šatavis, letos nefotili, protože byli jen sami dva. Fotky z loňska jsou jednak zde: http://tinyurl.com/pnv26, pak taky zde: http://tinyurl.com/h3ewl a tady: http://tinyurl.com/m8y8u .
Podívej se napřed na fotky, než o takovéto cestě něco řekneš. Jde o to, že tam rozhodně nejsou nýty po skalkařských pár metrech a hned první fotka Stoupy v článku na Horyinfu jasně ukazuje, že v takovýchto obtížnostech kromě lezení ještě montovat vklíněnce v současnosti prostě nejde.
Styl, kdy se délka dojistí vklíněnci a pak leze PP, používají i jiní borci, třeba Robert Jasper. Myslím, že je takhle je to lepší styl, než nabouchat nýty po třech metrech a pak se prsit přelezem RP. Ostatně na skalkách je běžné označovat za OS přelezy, kdy jsou expresky v borhácích napevno a cesta značená bílou. Označení OS tak spíše mluví o poctivosti Šatavise se Stoupou, kteří svůj styl hodnotí velmi přísně.
Pro zájemce o historii Framu doporučuji na Horyinfu nový článek průkopníka této cesty Petera Ondrejoviče - Becka.
Urazky od cloveka co lezie 6c AF a ked to nejde tak aj hakuje "v červenom komíne kde hákujem flek" mozem osrat... Uvedom si ze bud lezies volne a potom co neprelezies RP si nevyliezol, alebo lezies technicky a potom sa nevyjadruj k veciam ktorym nerozumies.
P.S. Preco takyto styl PP do hor nepatri? Lebo aby si to mohol vyliezt bud to musis najprv vyhakovat a pozakladat si coky, do nich nacvakat dlhe expresy, alebo to najprv zlanit a urobit to iste, co v pripade Marmolady je absurdne. Bud to mali vyliezt len s fixnym istenim alebo si mali zakladat z lezeckych poloh.
Podla mna je PP volny prelez a s tvojim tvrdenim ze jedine RP je volne nesuhlasim... ja mam 6cAF a hakol som napicu flek v cervenom komine v Jorassoch ale podpisujem sa svojim menom a nehambim sa za svoje nazory a anonymne nazory su mi ukradnute... V horach to niekdy neklape na sto percent a AF a A0 k nim jednoducho patria.... Chlapci vyliezli dlhorocny tazky projekt dali ho PP a zasluzia si podla mna pochvalu... A nie silne reci typu: do hor PP nepatri...
Posledni dobou se tu vyskytuje finitni pocet slovenskych dopisovatelu, kteri postradaji soudnost a placaji sem da se rict nenavistne komentare, ktere maji nulovou hodnotu. Myslim, ze by mohli ceske stranky opustit a tento bordel presunout zpet na Slovensko, protoze tam patri, pac tam vznika. Sorry za interpunkci.
Když tedy lezu cestu po "vlastním" mám v případě pádu nebo odsednutí slanit a vydrápat abalaky, čoky, případně i vytlouct skoby (, které jsem třeba v předchozím lepším pokusu osadil z pozice)? Když to chci mít na RP? Nebo stačí vycvakat expresky a karabiny? A na PP? Poradí mi někdo? Třeba i ze Slovenska? Právě v Tatrách jsem s tímto míval největší dilema při přelezech starejch hákovaček nebo cest po bří. Coubalech. Díky.