Na skalách v průběhu nedávného festivalu jsem potkal lezce a vývojáře z týmu Black Diamond a do ruky se mi dostala nová karabina, která se snad brzy chystá do prodeje.
Jedná se o karabinu, která je určená na úvaz coby spojovací článek mezi úvazem a jistítkem, známou pod pojmem HMSka, tvar opět podobný jako klasická HMS karabina. Co je však na ní zajímavé, je subtilní oboustranná pojistka, která zabraňuje nechtěnému otevření karabiny.
Západky, které jsou zcela integrovány do těla zámku a jsou přesně zpracovaný, zapadají totiž do těla zámku těměř dokonale. Po lehkém oboustranném stlačení západek je možné zámek otevřít. Ty pak díky pružinkám zůstanou nepatrně otevřené, aby je po opětovném zavření zámku magnety přitáhly a zajistily v zamčené poloze.
Líbilo se mi to jen nepatrný stisk a zámek je otevřený.
Ti, kteří jistě správně namítnou, že karabinu může z obou stran stlačit a nechtěně odjistit například obtočená smyčka nebo nechtěný tlak, musím potěšit tím, že v zavřené poloze, tedy v okamžiku, kdy by se například obtočila smyčka kolem obou pojistek, jsou zub karabiny a vykrojení zámku právě pod případnou obtočenou smyčkou a tudíž nemůže stejně dojít k samovolnému otevření zámku.
Zavírání vypadá super, jen škoda, že nemá takový ten zobáček, co odděluje oko pro navazování a zabraňuje protáčení a volnému pohybu karabiny. Myslím tím tu jejich GridLock Screwgate. Jakmile jsem si na ní zvyknul, s klasickými otevřenými karabinami se mi už jistí blbě. Kdyby k ní udělali toto zavírání, hned bych investoval do upgrade :-)
No já myslím, že je to právě lepší, než normální šroubovačky, ve kterejch začnou po chvíli zrnka písku skřípat a dělat bordel. Ale to je detail, asi bych ocenil spíš rychlost manipulace v horách, kvůli skřípání zrníček písku bych si to fakt nepořídil.
Neboj,oni to vyvinuli kluci o BD specialne pro tvrdy labský pískovec a tvrdé hrudky magnezia.Minulý rok jsem je tam potkal pod Monolitem jak sbírají vzorky.Rikali ale,ze toho Mg je tam fakt poskrovnu.Nová karabina bude určená pravě a jen specialne pro piskovec a magnezium.Kupuji,at to stoji cokoliv.
Jsem stará konzerva a vždy si říkám, co se může pokazit, pokazí se. Tady toho je na pokažení až moc, vypadá to jemně. Naštěstí mi rozhodování, zda to přeci jen nevyzkoušet, usnadní patřičně vysoká cena. Totiž vše co je nad 150,- za obyč HMS :-)
Ne, po pravdě drtivá většina věcí, které kamarádi nadšeně a nekriticky nakoupili, posléze už takové nadšení nevzbuzovalo. Třeba Guide, kterým lano skoro neproleze atd. Snad jediná opravdu povedená inovace jsou drátovky. V zimě nezamrzají a na písku neskřípou a zavírají se.
Asi záleží na tom, jaké lano. Já používám kombinaci ATC Guide + GridLock Screwgate + lano Beal Booster 9.7 a jsem naprosto spokojen. Když mám obyč HMS, cítím se s ní tak nějak nejistě, protože je děsně volná. Je pravda, že jsem si musel trochu zvyknout na to, že nejdříve se musí cvaknout do oka sedáku a pak teprve nacvaknout lano, ale po měsíci bych už neměnil.
Taky jsem byl stoprocentní protivník drátovek, ale v zimě se ti prostě jiné karabiny samy nezavřou. Pokud mluvíme oba o mixech a ledech. Pokud ty máš na mysli zimu v Thajsku, máš taky svou pravdu :-)
Se mi zdá nebo drátofki vycházej i líp v testech než normál, bavímelise o presech? jinde sem je zatím neviděl, ale český i moravský /pro hnídopichy/ člověk vymyslí věcí by byl originálně sebezabit a ještě žádný český lezec posmrtně Darwinovu cenu nezískal, škooda, TA KARÁBLE JE PSYYCHO, ale leze ted kopa lidí a kola konzumu ...
Pravda, jestli kupujes monstroznich 11 mm (to je horni mez pro prumer lana do Guidu) tak to po par letech pouzivani muze byt neprijemne. Pro mensi prumery lan jsem zatim u nikoho problem nezaznamenal.
pardón. Myslel jsem Guard II od rock empire. Lezl jsem na něm s půlkama 8,5, takže žádná hadice. Při dobírání druholezce ho prostě nedobereš. V průběhu lezení jsem pak přejišťoval na půlloďák (debil myslim nejsem :-) ). Lano se tam kousne a je strašný tření. Druhý den jsem ho vrátil v Hudáči, kde uznali, že to opavdu nelze. Dokonce jsem napsal svoji zkušenost do R.E., kde mi odpověděli, že ho testovali a že většině lezců funguje. Pravda, funguje, ale musíš bejt rambo... No nevim, prodavač v Hudy sám uznal, že tohle jistítko je fakt nefunkční...
To je opravdu hruzne jistitko. Podle toho bych novinky moc nezatracoval. Naopak napr. kazda generace ATC Guide ci Reverza prinesla nejake vylepseni aniz by to ztratilo neco na sve predchozi funkcnosti.
Podobnou věc a dokonce už od minulé sezony má německý Skylotec - HMS Pass O-PL. Tady je video možného selhání tohoto typu pojistky, ale myslím, že je to hodně přitažené za vlasy. http://www.youtube.com /watch?v=RzMKFp6askE
Ceny těch BD karabin - HMS i Gridlocku budou myslím jako u klasického Gridlocku.
Ale ti, kteří používají pullodní uzel mají lepší alternativu v Climbing Technology a jejich karabinách HMS s drátěnou pojistkou proti protočení na sedáku - např. Concept sg.spring bar - protože BD Gridlock má celkem malý prostor na pullodak, kdežto CT Concept má klasický prostorově velkorysejší tvar.
Jen neznalý anonym vykřikuje cosi o duševně chorých bez posouzení jednotlivých uživatelu, jejich dovodu a pohnutek k užití pullodaku, případně terenu ve kterých lezou... Takže jdi do prdele s takovejma výblitkama. ;-)
Ahoj, slaňuješ přes půlloďák? Co na to kroucení a posuv opletu lana, nestěžuješ si? Zajímalo by mě to, slaňování všade možně právě pro tyhle důvody přes půlloďák moc nedoporučujou.
Tak nevim jak koho, ale me v horoskole naucili slanovat s pullodakem bez krouceni lana. Ukazuje se, ze to neni standardem, ucit jak veci spravne pouzivat. A pritom staci jenom lano drzet trochu jinak...
Přesně, taky nechápu co si všichni stěžujou. Pohodlný je to na manipulaci v podstatě stejně a navíc se to dá zamknout podobně jako osma. Ale o tý možnosti zamknutí se moc neví ani v kruzích, ve kterejch se ví o tom slaňování bez kroucení.
Zatím jsem nenašel nic flexibinějšího než půl-lodák při dobírání druholezce shora. Lehce dobereš, lehce povolíš, lehce spustíš. a když zapomeneš přípravek na slenění, tak i slaníš.
Ano jsem debil, druholezce k sobě dobírám půlloďákem, nemusím se tahat s grigri a ještě osmou na slanění. Vyndám osmu z HMS pomocí HMS odjistím druholezce a hurá dolů z věže. Než něco napíšeš, mladej, tak se zamysli...
no zrovna na slanění je podle mě půlloďák horší než osma - když odmyslím kroucení lana, tak to jak se drbe oplet přes sebe - za to by mi asi lano dalo přes držku
na jištění je půlloďák super - klidně i pro půlky/dvojčata v horách, ale jinak zlatej kýbl
Spíše by ses měl zamyslet ty. Ať každý používá to, co mu vyhovuje a hlavně to, co umí dobře a bezpečně ovládat. Já například nyní používám REVERSO, protože se mi zdá nejpraktičtější, nemá se na něm co pokazit a dá se používat na jištění nahoře. Na skalkách používám na jištěni shora raději půl-loďák, protože se občas stane, že to druholezec nedá nahoru. Na ledech nebo v horách však používán nahoře jedině Reverso, ať má člověk volné ruce a je dobré na dvojité lano. S Grigri nemám zkušenosti, tak ho nechci posuzovat, ale odrazuje mne u jistících pomůcek větší složitost a možnost selhání. A neříkej mi „mladej“, i když mi to může lichotit. My co jsme začínali jistit přes rameno a slaňovali Dűlefrem, se nad diskusemi o vhodnosti jistících pomůcek trochu smějeme.
Když přes tělo lapil 20 metrovou tlamu tak jsem měl naštíplý dvě žebra, ve vosmě sem si po třicítce spálil hnáty, na půlloďáku sem propálil voplet na fungl nový jutě, gri gri se mně hryzlo při rychlým povolování a do kýblu se nevejde chlupatá jedenactka .
Sem jeden z těch debilů a až tě někdy bude z vrchu jistit někdo kdo má kýbl či podobnou blbost tak budeš rád za pulodák, pokud nesi náhodoo šulin co furt leze na topinku a stojí na zemi s grigrinou tam si to g... mužete prohazovat do aleluja dokud neupilujete železo navrchu nebo nevytvoříte kanál do skály a můžete jít spokojeně dom a vědět že už po tobě na staletí památka zůstala.
právě pro to, aby mohl lézt každej debil, bylo vymyšlené gri gri... Taky ho používáme, ale ne jako jedinou nejlepší pomůcku, spíš na stěně nebo aby se mohly jistit děti navzájem...
hele dementi a co stara dobra vosma ? Ja jsem s ni leta spokojenej a ty ostatni hovadinky vubec nepouzivam. A taky nesnasim ty vymasteny rybare co vsechno jistej ze zeme. Jo jo blbost se siri bleskurychle :-)
Nevim jestli to kluci z BD nezmenili, ale ze vsech jejich propagacnich materialu je videt, ze plosky v keylocku jsou ocelove a pacicky na zamku jsou magnety, ne naopak jak vyzniva tady z clanku. Proto v otevrenem stavu nedrzi pacicky od sebe pruzinky, ale pacicky sami o sobe (protipoly magnetu).
Kdyz si jako prvolezec zapomenes hms, kybl, osmu, grigri a vsechno, tak ti tuhle karablu druholezec hodi zespoda. Proto se to dela aerodynamicky a ne jako bumerang.
Tyjo. Konečně!
A můžu (třebas i vyklepaný a roztřesený pod ocelovým kruhem) magnetické pole zámku přetínat vodičem, generovat tak elektrický proud a konečně vyhodit čelovku :-)
A hlavně už nemusíš dosáhnout na kruh, stačí jen nahodit. Je to jasný krok vpřed v bezpečnosti. Zavedl bych do pravidel povinost pro prvolezce aspoň jednu mít sebou při výstupu. Tříčlené družstvo by samozřejmě muselo mít dvě atd. Ještě by to chtělo magnetické expresky :D
Fyziku jsem měl už hodně dávno, ale... nezustavají trvale zmagnetizované jen věci z oceli/tvrdého železa? Kdežto měkké železo je zmagnetizované jen po ten okamžik,kdy je v blízkosti magnetu. Kruhy jsem nikdy neosazoval, ale nejsou spíše z měkkého železa? Kdyby byly o oceli/tvrdého železa, byly asi pevné, ale zároveň křehké a tím by snížila jejich použitelnost (pružnost) pro chycení pádu. Ale přiznávám, že jen teoretizuji.
myslím že zase taková novina to není, alespon pro mě, už o ní vím minimálně půl roku, a koupi nevím zda udělám, má to své pro a proti, ale hlavně se budu dívat na cenu (max 350-400,-), a hlavně si ji pořádně omrknu a osahám někde Hudy :)
inu uvidíme...
Jirko S., prosím pošli mi kontakt na toho vývojáře Black Diamondu - rád bych mu napsal moje zkušenosti s permanentním magnetismem (nejen u karabin). Dík!
Chroust II.
ahoj. koho by to zajímalo, tak jsme udělali malý test kyblíků. na základě diskuze viz výše. vše včetně komentáře a závěru.
Odkaz na článek: http://www.alphaguide.cz/news/rock-empire-guard-ii/
Zajímavej test, kterej mě jenom utvrzuje v tom, že na půlky/dvojčata je nakonec d best reversino (to by me zrovna docela zajimalo - hodnoty 7.8 mm lana v reversinu pri prekrizeni).
určitě dobrý nápad. avšak kromě reversa 3 by se mělo jednat o poslední (nejnovější) modely. výsledkem mělo být toto: některá jistítka drží víc, některá méně, ale u všech je nutné dodržovat základní pravidlo: brzdící ruka na laně a blokaci redundovat uzlem ...
no a ještě ATC-Guide NEW je již rok mezi námi, což už sou celý dvě třetiny z konkurenčních jistítek, tak proč není v testu zahrnut i Raveltik Reflex, který snad už projížděl na 9mm lanech
určitě dobrý nápad. avšak kromě reversa 3 by se mělo jednat o poslední (nejnovější) modely. výsledkem mělo být toto: některá jistítka drží víc, některá méně, ale u všech je nutné dodržovat základní pravidlo: brzdící ruka na laně a blokaci redundovat uzlem ...
Dekuji za experiment. Kdyz uz se vam takhle sesly ruzne kybliky, tak by nebylo od veci zkusit i jina lana, jiny prumer. (Samozrejme, kdyby se po dvou kyblech ukazalo, ze jsou vysledky plusminus stejne, tak se na to vykaslat.)
určitě by to bylo lepší. půlky, dvojčata, singl. (samozřejmě klimatizovan) :) různé průměry a různé kyblíky. nový guide, piu, starý tucan, nový tucan, mad rock, reverso 4, trango B-52, new alp, clik-up alp,...
test jsme si dělali především pro sebe a taky jako argumentaci do diskuze na téma GUARD II. proč je takový jaký je. viz test.
mimo jiné jsme taky po nehodě na Hnědých skalách v Krkonoších dělali test na navazování na střed lana pomocí Liščí smyčky:
www.alphaguide.cz (ve stejné sekci jako test na kýbl).
Jsem z toho testu poněkud rozpačitý. Nejenom, že 8mm je +- krajní hodnota pro všechna tato jistítka, ale hlavně pokud jistím polovičním lanem, tak mi vždy jistítkem procházejí lana dvě a nikoliv jedno, ať už jistím jednoho nebo dva druholece.
Z metodického hlediska tomu nerozumím. Prosím o vysvětlení, proč bylo použito jen jedno poloviční lano a nikoliv dvě? Zajímal by mě vysledek testu, kdyby byla použitá dvě lana a) zatížena současně tj. zatížení jedním lezcem b) zatíženo jen jedno z nich - dva lezci, jeden leze a jeden zatěžuje.
Také bych řekl, že převážně bude odmotáno mezi jistítkem několik metrů lana a ne pár centimetrů.
Na klimatizování netrvám :-)
Nekdy opravdu pouzijes pulku/dvojce jenom na jednoducho.
A pokud dobiras dva druholezce, tak ten co to nezatezuje, tak ma podle me vliv hlavne na polohu te HMS, pres kterou jdou lana. A ne na to, co se deje v druhe dire kybliku.
A jestli par centimetru nebo metru, si myslim, ze je jedno. Hlavni je podle me sila a smer.
díky moc za připomínky.
ad testování na dva prameny a proč jsme testovali pouze na jeden?
domníváme se, že v případě, že dobíráme na dva prameny na polovičních lanech a leze na každém prameni lezec, tak v případě zatížení jednoho pramenu a druhého vůbec by mohl test odpovídat této praktické zkušenosti. je to však pouze odhad.
proč lano 8.1 mm?
Tendon nabízí: 7.8, 2 x 7.9 a 8.5 až 9.1
Beal: 8.1 až 9.1
Edelewiss: od 8.2, 2 x 8.5 až 9.2 mm
tzn., že lana okolo 8 mm nejsou ojedinělé a hlavně ne všichni lezci dodržují doporučení výrobců pro průměry lan na jistítcích.
po sběru dostatečného množství připomínek můžeme test zopakovat a případně i oslovit výrobce jistítek o participaci či vyjádření.
hore zdar!
Vždycky si tyhle testy, varování rád přečtu. Někdy to člověka může a někdy nemusí napadnout, takže je dobře, že se tomu aspoň občas někdo věnuje a je připraven že se na něj smečka sesype. :-)
Myslím, že by tomu slušel vždy samostatný článek na lezeckých serverech, poslat výrobcům a hlavně ČHS (to by mohlo být vhodné shromaždiště těchto poznatků). Odkazy tady v diskusi jsou takové utopené a sledování x serverů jestli tam není něco o metodice zabírá moře času.