foto: Jakub Müller
Splnil se mu tak dětský sen, když coby malý kluk maloval sám sebe na nejvyšším vrcholu hory. Jako důkaz divákům promítl sken jednoko z obrázků. Přednášku zpestřil i ukázkou dárků, které na letišti dostal od svých dětí, aby je s sebou vzal na vrchol Everestu. Sen ale pokračoval dál a Iván stál na vrcholech všech osmitisícových vrcholů, což se mu podařilo vůbec jako prvnímu Ekvádorci.
Že se dá plnohodnotně sportovat a dokonce lézt na sedmitisícovky s kardiostimulátorem, přesvědčili diváky Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář.
foto: Jakub Müller
Sympatický horský vůdce z tyrolského Lienzu Peter Ortner diváky pozval do nejtěžších stěn, v nichž lezou už jen lidé s nálepkou „extrémní horolezec“. Peter leze společně s Davidem Lamou. Zatímco on tahá mixové délky, David je excelentví na skále. Za jednou z nejsilnějších alpinistických dvojic současnosti stojí i velmi kvalitní tým fotografů a kameramanů. Ti z Patagonie, Karakoramu, Alp a Dolomit přivezli skvělé záběry, které pořizují mimo jiné i díky dálkově ovládaných helikoptér (tzv. drony). Diváci festivalu si je mohli vychutnat plnými doušky...
foto: Jakub Müller
Dalo by se říct, že naši kamarádi z Nepálu Ang Tshering Sherpa a Dawa Steven již k festivalu neodmyslitelně patří. Diváky seznámili se zajímavými informacemi o Himálajích včetně problematiky pojmenovávání hor a otevírání nových vrcholů pro expediční činnost. Dva doposud nezdolané sedmitisícovky se budou jmenovat Hillary Peak (výška 7681 m) a Tenzing Peak (výška 7916 m ).
foto: Jan Holomek
Pokud někdo diváky svými výkony doslova posadil na židli, pak to byl přední extrémní skialpinista Benedikt Böhm. Tak jako normální smrtelník za pár hodin zmákne skialpovou túru na alpský vršek, on v podobném stylu zmákl již několik osmitisícovek! Skvělé výkony, parádní fotografie – co víc si přát?
foto: Jan Holomek
Tradiční ozdobou festivalu je Lucka Hrozová. A to nejen díky své půvabné tváři, ale i špičkovým výkonům v nejtěžších drytoolových a mixových cestách, s nimiž před ní mělo tu čest jen pár nejlepších mužů. Letos představila i svůj nový velmi povedený film.
foto: Jakub Müller
Setkání absolutní světové špičky sportovního lezení na pódiu Národního domu. Tak by se dala charakterizovat panelová diskuse mezi čtyřnásobnou mistryní světa Angelou Eiter a Adamem Ondrou. Do diskuse o jejich úspěších, současnosti i budoucnosti sportovního lezení se zapojili i diváci. I oni se podíleli na jednom z nejzásadnějších momentů festivalu.
foto: Jakub Müller
A pak bylo plátno plné záběrů z nejvyšších hor planety, sál plný k prasknutí a obličeje diváků plné úžasu. Na pódiu stanula královna výškového horolezectví Gerlinde Kaltenbrunnerová se svým manželem Ralfem Dujmovitsem. Gerlinde se stala první ženou, která zdolala všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíku a zároveň prvním člověkem s rakouským občanstvím. To samé se povedlo o dva roky dříve jejímu manželovi Ralfu Dujmovitsovi coby prvnímu Němci. Je to pár tak trochu z jiné planety – stejně jako byla jejich přednáška – diváky po právu oceněná jako nejlepší v sobotním programu.
... a na závěr nesmíme opomenout, že Gerlinde Kaltenbrunner si domů odveze coby první žena trofej Pražský křišťálový cepín za životní přínos alpinismu.
Třetí slavnostní křest na festivalu patřil knize Johann Stüdl - vizionář a objevitel Alp
foto: Jakub Müller