Aktualizace: foto+video Adam Ondra se na velikonoce rozjel za boulderingem do Cresciana a Chironica. Jeho sbírka za pouhé čtyři dny je opět neuvěřitelná.
Do Val di Mella jezdí lidé za nádhernýma bigwallama, však stále více lidí tam jezdí i boulderovat. Zde je zajímavá zpráva pro tu druhou skupinu. Konečně je na světě dost dobrý průvodce po bouldrech.
Na polské straně Krkonoš spadla v sobotu odpoledne velká lavina a zabila polského snowboardistu. Pátralo po něm osmdesát polských a českých horských záchranářů.
Odpoledne 14. března 08 se sešlo na bouldrové stěně oddílu HO Tesla Brno pár brněnských lezců a lezkyň u příležitosti prvního ročníku oddílového přeboru v boulderingu - Čajdou poeticky nazvaného Bad Ass Boulder Session.
Na loňském HUDYcupu, který se konal v nové oblasti Modřín, pro nás parta kolem Ondry Beneše připravila neskutečné množství parádních boulderů. Kluci nezahálí
Padne zvýšení členských příspěvků ČHS na svazového redaktora?
Tak přesně tato otázka mi vytanula na mysli, když jsem si přečetl návrh Petra Jandíka na zřízení svazového redaktora ČHS.
Výkonný výbor ČHS (VV), vedený staronovou předsedkyní Alenou Ottovou Čepelkovou, prosadil na loňské valné hromadě (VH) zvýšení členských příspěvků celkem asi o 500 000 Kč. Zhruba stejně tolik by stála nově plánovaná funkce redaktora ČHS podle původního návrhu Petra Jandíka člena VV. Počítal s tím jeden ze dvou návrhů VV, jež hodlal předložit VH ke schválení. Přesná představa autora není k dnešnímu dni známa, neb v návrhu rozpočtu, jež VV zveřejnil, se sice počítá s částkou „pouhých“ 200 000 Kč, avšak zveřejněna byla doposud na oficiálních stránkách ČHS jen původní verze, jež počítala s platem 30 000 Kč x 12 měsíců = 360 000 Kč/rok, a s nákupem vybavení a hrazení cestovních výloh, jejíž strop nebyl upřesněn, a který lze jen odhadovat na výši cca 140 000 Kč, což v úhrnu činí cca 500 000 Kč!
Staronová předsedkyně Alena Ottová Čepelková při prosazování navýšení členských příspěvků sice argumentovala potřebností těchto peněz na funkci placeného metodika, jež by pro členy ČHS vypracovával metodické dokumenty, s tím však žádný z návrhů VV nepočítá! Pravda, na trhu se od loňska objevila Horolezecká abeceda z pera Tomáše Franka a Tomáše Kubláka, to však nic nemění na tom, že by tuto činnost očekával řadový člen ČHS od svého svazu. Nehledě na to, že na trhu více než obsáhlé dílo pro fajnšmekry chybí hlavně metodika rozsahu „Procházky“ o dvě stě stranách, jež by byl běžný elév schopen snadno vstřebat. Dále naprosto chybí metodika pro instruktory, z níž by se dověděli nejen všechny bezpečnostní zásady, ale také metodiku výuky!
Osobně si dovedu představit, že část tohoto navýšení by se přímo vrátila členům v podobě dotace na ubytování ve Vysokých Tatrách, když už se nepodařilo odkoupit zpět objekty v Ostrově díky tomu, že zástupce ČHS dojel na dražbu konkurzní podstaty pozdě. ČHS sice přispívá na ubytování na Brnčálce a na Teryně, avšak horolezecky zajímavých je i dalších pět chat v tomto pohoří. Tento krok by jistě ovlivnil odliv členů ČHS k JAMESu a je jedno, jestli se bavíme o odlivu stávajících členů a nebo těch, kteří se teprve rozhodují, do kterého horolezeckého spolku vstoupí. Zbytek těchto peněz by bylo možno použít na podporu činnosti sekce Skalní oblasti ČR, komise mládeže a podobně.
Proč to všechno píšu? Je to proto, že se ve svém okolí neustále setkávám s otázkou, proč vlastně platit členské příspěvky této organizaci, jež štědře podporuje úzkou skupinu vyvolených, která bezostyšně porušuje nejen vlastní pravidla tohoto občanského sdružení, ale také dojednané podmínky s orgány ochrany přírody, za nichž lze v ZCHÚ provozovat naši kratochvíli a řadový člen to jen platí, ale jinak z toho nemá nic! Někdo by jistě mohl namítnout, že tento projekt je právě z kapitoly „členský servis“, po němž členská základna tolik volá, jenže já si kladu otázku, zda redaktor webu za dvě stě tisíc korun ročně (původně dokonce půl milionu, tzn. dvě/pět mega za deset let) je přesně to, co je nejvíc zapotřebí?!
Nehledě na to se domnívám, že úkoly, jež by měl takovýto redaktor na starosti, by dosavadní zaměstnanci sekretariátu hravě zvládli, pokud by měli jasné zadání!
Navíc, po zkušenostech s (NE)nákupem nemovitostí pro svaz, se nemohu zbavit dojmu, že projekt „svazový redaktor“ je svým zadáním napsán někomu takříkajíc „na míru“. Ne že bych se s nastavenými požadavky nemohl ztotožnit, ale stále mi tam něco nesedí. Pochopitelně, že se mohu mýlit, ale ať se na celou věc dívám zleva nebo zprava, tak mi stále vychází stejný výsledek. Tím však nikterak nezpochybňuji dosavadní činnost dotyčného při propagaci ČHS. Jen se neztotožňuji s projektem, jež předložil VH ke schválení, a roční částku na tento projekt ve výši 200 000 Kč (500 000 Kč) považuji za neodůvodněnou.