Dnes odlétla do Pákistánu Expedice K2 2014, kterou je záhodno pozorně sledovat. Právě výstupem na Čchokori, známou jako K2, by se totiž Radek Jaroš stal prvním Čechem, který zkompletoval tzv. „Korunu Himálaje“.
Expedice ve složení Radek Jaroš, Petr Mašek, Honza Trávníček, Martin Havlena a Lucie Výborná se pokusí o zdolání Čchokori. Vrcholový tým je složený ze zkušených a osvědčených borců – Petra „Misky“ Maška, Honzy „Týrávy“ Trávníčka a Radka Jaroše, který se o vrchol K2, považované za nejobtížnější osmitisícovku pokusí již popáté. Podpůrný tým je tvořený Martinem Havlenou a Lucií Výbornou, která o průběhu expedice připravuje živé vstupy pro Český rozhlas.
Odletová: účastníci zájezdu na společné fotografii M. Beneše na Letišti Václava Havla v Praze z facebookového profilu Petra Maška
repro: Lezec.cz
Nejbližší plány jsou dané. Letecky přes Turecko do pakistánského Islamabádu a odtud do Skardu. Tím se chtějí účastníci výletu vyhnout často přeplněné, ale také nebezpečné Karakoram Highway. Letecké přiblížení by v tomto případě nemělo být rozhodně na škodu, neboť jakýkoli aklimatizační efekt by měl být vyvážen vyšší pohodou pro celý tým a časovou úsporou. Ostatně aklimatizační „předvýlet“ si účastníci odbyli při nedávné společné cestě do peruánských And. Odsud by expedice měla během přibližně týdenní cesty po ledovci Baltoro dorazit do základního tábora… Dál podle slov Radka Jaroše moc neplánují. Podle aktuálních podmínek zvolí jednu z možných výstupových tras a vyrazí k vrcholu. Předpokladem tedy je, že již v polovině července by měl stát základní tábor a měly by být učiněny první kroky k budování a zásobování výškových táborů. Pokud vše půjde podle předpokladu, a zároveň se osvědčí aklimatizační výlet, chtěli by účastníci výstupu vynechat první výškový tábor a tím ušetřit síly i materiál.
Radek Jaroš představuje plány expedice nad modelem hory; tisková konference v budově Českého rozhlasu
foto © Tomáš Frank
Odletu expedice předcházela společná aklimatizační cesta do peruánských And, ze které se účastníci expedice vrátili předminulý pátek. Samotný nápad aklimatizace bezprostředně před odletem není nijak nový, poněkud zarážející může pro zvnějšku přihlížející být, že celá skupina si zvolila cíl, který by za „normálních“ okolností (tedy spíš u normálnějších jedinců) mohl být považován za dostatečně hodnotný pro samostatnou výpravu. Zvolili totiž obtížnou Cordillieru Blancu a cílem měl být 6768 m vysoký Huascarán, tedy nejvyšší vrchol Peru.
Účastníci zájezdu na aklimatizačním výletě v Peru
foto © Honza „Tráva“ Trávníček
Smyslem aklimatizační cesty do jihoamrického Peru ovšem bylo rovněž důkladné prověření expedičního materiálu, jistě šlo i o sehrání týmu, a pro Radka Jaroše vlastně první vážný výstup od jeho úrazu na Annapurně
foto © Honza „Tráva“ Trávníček
Zdroje a odkazy na kterých bude možné sledovat průběh expedice:
a/ Radek Jaroš:
Stránky Radka Jaroše
Stránky Radka Jaroše k této expedici
Stránky Radka Jaroše na Facebook/u
Osobní profil Radka Jaroše na Facebok/u
b/ Honza „Tráva“ Trávníček:
Stránky Honzy Trávníčka
Honza Trávníček na Facebook/u
c/ Petr „Miska“ Mašek:
Stránky Petra Maška
Petr Mašek na Facebook/u
d/Lucie Výborná:
Stránky Lucie Výborné
Lucie Výborná na Twitter/u
Další zdroje:
Profil L. Výborné na Radiožurnálu
Zpráva Radiožurnálu inzerující časy pravidelných živých vstupů z Pákistánu
Facebook/ový profil Lezce, na kterém budeme sdílet nejdůležitější informace
A na závěr expediční pohlednice s účastníky zájezdu