Někdy kolem loňskýho podzimu jsme vykládali na veřejnosti, že do jara připravíme UFO do menších rozměrů, než je půlžába. Přestože jsme přes zimu netrpěli nudou, nezapomněli jsme. Výsledkem Vorlí invence a Bobřího kibicování je několik prototypů „tříčtvrtky“ do fingerlocků a „půlky“ do prstovek. Konstrukce použitá u větších bratříčků se nám při zmenšení nechovala, jak bychom si přáli, tak jsme to zkusili jinak a výsledek vypadá takto.
Malý UFOňata jsou teda na světě. Ladění, testování a příprava na cerifikaci je v běhu, takže na prázdninový trhlinový prásky by pro vás mělo být vše připraveno.
Další dobrou zprávou je vyjádření Správy CHKO Český Ráj ohledně používání UFOnů na měkkém Českorájském pískovci.
V podmínkách pro povolení horolezecké činnosti je formulace, že k jištění lze použít pouze stávající fixní jistící prostředky a smyčky tak, aby nedocházelo k poškození skály.
Z našeho pohledu tuhle podmínku UFO splňuje, ale zeptat se na oficiální názor Chráněnky nám připadlo důležitý. Výsledek vypadá následovně:
Už od loňského Fesťáku v Teplicích probíhala v Sasku poměrně mocná diskuze ohledně používání UFOnů.
S bráchou jsme si řekli, že jim do toho nebudeme pokud možno kecat. Za prvé jakýkoliv náš argument pro, byl brán jako podujatý, jelikož jsme výrobci a tím pádem kapitalisti, co na tom chtěj zbohatnout :), ale hlavně jsou to jejich pravidla a jejich domovina, a to bysme měli respektovat.
Sasíci primárně řešili etiku (například, jak se stavět k tomu, že by ti mladí měli s UFOnama ty Majstrwegy lehčí) a v závěsu se drželo téma možného poškození šutru. V příspěvcích se ale daly najít i další zajímavosti. Například jsem netušil, že jedním z důvodů/argumentů zákazu stopperů (a následně friendů) bylo, že v té době to byla zhýralá kapitalistická vymoženost, kterou soudruzi odmítli podporovat...
Koncem ledna SBB (Saský lezecký spolek) uspořádal veřejnou panelovou diskuzi, kde proběhlo hlasování, ze kterého vyplynulo, že většina je pro používání UFOnů s tím, že snižují sportovní hodnotu výstupu. Komise pro etiku a pravidla KER pak doporučila „obezřetnou“ změnu Saských lezeckých pravidel, tak aby se do nich UFOni vešli. Jsem zvědavý, k jaké formulaci se Sasíci v květnu dopracují.
Jedna z otázek, která diskutující trápila poměrně často, je, jak moc vlastně UFO tlačí do stěn spáry.
Na konci března jsme s bráchou zažili překvapení, když se nám v mailu z ničeho nic objevilo technické pojednání od Saského klasika Yorga Brutchera.
(
Expansionsschlingen -
pdf)
Yorg se problematice jištění na písku věnuje už dlouho a je v tomhle směru velice technicky a matematicky schopný. Tady se zaměřil na dvě oblasti.
1. Jaké musí mít tření rovnoběžná spára, aby UFO drželo.
2. Jakou silou UFO při zátěži tlačí do strany.
Podařilo se nám vyrozumět tyto závěry. V rovnoběžné spáře na pískovci (berme ten Saský jako řekněme etalon) UFO při správném založení držet bude. Na vápně nebo klouzavé žule v rovnoběžné spáře držet nebude. Bylo to celkem jasné už od začátku, ale čísla jsou čísla.
Co se týká boční síly, tak pro srovnání friend tlačí do stěn přibližně čtyřnásobkem zatížení. Osmičkový uzel v modelovém založení tlačí přibližně 1,25 násobkem. A UFO tlačí kolem 1.66 násobkem zatížení. Dá se tedy říct, že UFO má skutečně blíž ke smyčce, než k friendu, a to mi dělá radost.
Tak teď už jen, aby to hezky uschlo.