V tiskové zprávě, kterou spolek poskytl Lezci, se dále uvádí:
Nulová tolerance ze strany projektu je vyhlášena všem jednotlivcům, subjektům a organizacím, které se dopouštějí:
- porušování zákona č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu (např. prodeje služeb a činnosti cestovní kanceláře bez oprávnění)
- porušování živnostenského zákona – vázané živnosti „průvodcovská činnost horská“
- výkonu průvodcovské činnosti horské bez oprávnění (černí horští průvodci a vůdci)
- neoprávněného použití titulu horský průvodce a horský vůdce
- neoprávněného použití chráněného označení, nebo loga ČSHP, UIMLA, ČAHV, UIAGM, UIAA
- nekalých obchodních praktik (např. klamání spotřebitele / zákazníka ohledně zajištění výkonu služeb průvodcovské činnosti horské nekvalifikovaným personálem)
- porušování pravidel, vyhlášek a zákonů, které upravují vedení klientů v horách za úplatu v zahraničí
Projekt realizujeme na základě cíle naší organizace, uvedeného v čl.2, bodu 7 platných stanov a rozhodnutí valné hromady: ČSHP si je vědom odpovědnosti horských průvodců, cestovních kanceláří a horolezeckých a obdobných škol za bezpečnost svých klientů, a proto podporuje opatření k vyloučení možnosti provozovat průvodcovskou činnost horskou nekvalifikovanými osobami.
Proč běží tento projekt? Porušování zákonů i činnost jednotlivců, nebo subjektů bez oprávnění má zásadní vliv na bezpečnost, zdraví a život klientů v horách. Podvádění a porušování pravidel není normální. Spoluprací se státní správou chceme dosáhnout kvalitních a bezpečných služeb v oblasti průvodcovské a vůdcovské činnosti v horách. Rovněž chráníme oprávněné zájmy certifikovaných horských průvodců s národní, nebo mezinárodní licencí a organizace respektující zákonné normy i pravidla.
Co se děje s konkrétním hlášením? Jednotlivá hlášení vyhodnocují profesní organizace, které tuto činnost případně delegují na právní zástupce, nebo jiné kvalifikované odborníky.
Jakým způsobem je hlášení řešeno? Zpracovaná hlášení řeší Živnostenský úřad, Česká obchodní inspekce, nebo příslušné ministerstvo (dle závažnosti). Pokud se pochybení týká člena ČSHP, nebo jiné profesní organizace, je pochybení řešeno interně příslušnou revizní, nebo disciplinární komisí.
Hlavním partnerem projektu je: ACK ČR – Asociace cestovních kanceláří ČR
Ostatní spolupracující organizace:
ČAHV – Česká asociace horských vůdců, sdružující mezinárodní horské vůdce UIAGM
APČR – Asociace průvodců České republiky
ČOI – Česká obchodní inspekce
MMR – Ministerstvo pro místní rozvoj
MPO – Ministerstvo průmyslu a obchodu
UIMLA – Národní organizace horských průvodců v jednotlivých státech UIMLA
UIAA – Národní organizace horských asociací v jednotlivých státech UIAA
Jak postupovat pokud se chcete zapojit do projektu?
- Vyplňte formulář na adrese:
http://cziml.org/black-guide
, nebo zašlete email na:
blackguide@cziml.org (na tento email směřujte také všechny přílohy hlášení – fotografie, dokumenty a spol.)
- Pokud chcete zůstat v anonymitě, můžete. Informaci s výsledkem řešení hlášení, ale nemáme komu předat. Informace o jednotlivých případech jsou dostupné pouze členům profesních
organizací.
Krátké ohlédnutí:
V pilotním testování jsme obdrželi celkem 37 unikátních hlášení. K dnešnímu dni došlo ke zpracování celkem čtyř hlášení, které byly uzavřeny následovně:
- 2 oznámení – řešeno interními procesy ČSHP
- 2 oznámení – řešeno předáním příslušnému živnostenskému úřadu, který zahájil šetření (oba subjekty nabízejí kombinace služeb cestovního ruchu, aniž mají koncesi cestovní kanceláře)
- ostatní hlášení jsou prověřovány a budou v brzké době zpracovány
Český spolek horských průvodců je členskou organizací:
UIMLA – Unie asociací mezinárodních horských průvodců – sdružující 18 organizací v 18 státech světa s cca 4000 mezinárodními horskými průvodci UIMLA
FCR ČR - Fóra cestovního ruchu ČR - sdružující největší členskou základnu asociací a organizací cestovního ruchu v České republice. FCR bylo zřízeno v rámci vládou
schválené koncepce cestovního ruchu ČR.
UIAA - Mezinárodní horolezecká federace, která sdružuje 80 organizací v 50 zemích na území pěti kontinentů s cca. 2,5 miliony členů
Ke zprávě spolek připojil tento dokument:
Upozornění pro cestovní kanceláře zaměřené na aktivní pobyty klientů v přírodě
V provozu cestovní kanceláře zaměřené na pobyty klientů v přírodě se z pohledu práva ČR může mísit hned několik regulovaných činností:
1. činnost cestovní kanceláře
1,
2. činnost horského průvodce
2,
3. činnost horského vůdce
3,
4. činnost tělovýchovná a sportovní v určité oblasti (např. cyklistika, vodní sporty, lyže, snowboard, speleologie, potápění)
4.
Uvedené regulované činnosti je potřeba důsledně odlišit od činnosti průvodců cestovního ruchu
5, která regulována není.
Pokud podnikatel poskytuje služby obsahově zahrnující náplně jednotlivých uvedených činností, měl by mít k jejich provozování příslušná živnostenská oprávnění.
Podnikatel má navíc povinnost u některých regulovaných povolání zajistit jejich výkon odborně způsobilými osobami. Tak je tomu kupříkladu u průvodcovské činnosti horské nebo u činnosti tělovýchovné a sportovní
6. Výkon běžné průvodcovské činnosti v cestovním ruchu v ČR naopak cestovní kancelář odborně způsobilými osobami zajišťovat nemusí.
Výkon činnosti horského průvodce nebo vůdce je podnikatel povinen zajistit osobami s následující odbornou způsobilostí:
a) střední vzdělání s maturitní zkouškou a profesní kvalifikace pro horskou průvodcovskou činnost, nebo
b) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo
c) doklad o vykonání tříleté praxe v oboru v nezávislém postavení nebo v pracovněprávním vztahu, nebo
d) doklad o uznání odborné kvalifikace podle zákona o uznávání odborných kvalifikací.
Výkon činnosti tělovýchovné a sportovní je podnikatel povinen zajistiti osobami s následující odbornou způsobilostí:
a) vyšší odborné vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na tělesnou kulturu, tělovýchovu a sport, nebo
b) vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na tělesnou kulturu, tělovýchovu a sport, nebo
c) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo
d) doklad o odborné způsobilosti vydaný vzdělávací institucí tělovýchovného zaměření (např. vzdělávací instituce tělovýchovných svazů), nebo
e) doklad o vykonání tříleté praxe v oboru v nezávislém postavení nebo v pracovněprávním vztahu, nebo doklad o uznání odborné kvalifikace podle zákona o uznávání kvalifikací.
Cestovní kancelář se podle § 62 odst. 1 písm. a) ŽZ dopouští správního deliktu, jestliže v rozporu s § 7 odst. 6 ŽZ nezajistí výkon činností, které jsou obsahem živností uvedených v příloze č. 5 (viz výše), pouze fyzickými osobami splňujícími požadavky odborné způsobilosti nebo nevede a neuchovává po zákonem stanovenou dobu o těchto osobách evidenci a nebo neuchovává po zákonem stanovenou dobu kopie dokladů o jejich odborné způsobilosti. Za tento správní delikt se uloží pokuta do 100 000 Kč.
1 Organizování, nabízení a prodej zájezdů. Zájezdem se rozumí kombinace služeb podle jiného právního předpisu. Dále lze rovněž nabízet, prodávat a zprostředkovávat prodej jednotlivých služeb cestovního ruchu a organizovat, nabízet, prodávat a zprostředkovávat prodej kombinací jednotlivých služeb cestovního ruchu. Jednotlivými službami cestovního ruchu se rozumí zejména zabezpečení dopravy, ubytování, stravování, průvodcovských služeb, prodeje a rezervace letenek, prodeje a rezervace železničních a autobusových jízdenek včetně místenek, prodej a rezervace lodních lístků včetně kajut, zprostředkování víz, nabídky a prodeje balneologických služeb za účelem relaxace a rekondice, nabídky a prodeje sportovních aktivit za účelem relaxace a rekondice (například jízda na koni, půjčování kol a dalších sportovních potřeb, pobyt ve fit-centrech), zprostředkování a zajištění účasti na sportovních a společenských akcích a zprostředkování prodeje dalších služeb spojených s rekreací, odpočinkem a služebním, obchodním jednáním. V rámci živnosti lze dále prodávat věci související s cestovním ruchem, zejména vstupenky, mapy, plány, jízdní řády, tištěné průvodce a upomínkové předměty.
2 Činnost horského průvodce spočívá v organizování a provádění jednotlivců nebo skupin v horském prostředí, s výjimkou oblasti ledovců, skal, kaňoningu a všech dalších terénů, v nichž postup vyžaduje použití horolezecké techniky, horolezeckých pomůcek a materiálu (zejména stoupacích želez, cepínů, lan, jistících prostředků), kdy v zasněžených horských terénech je provádění možné pouze ve zvlněných terénech severského typu; v rámci živnosti je též možný pohyb na skialpinistických nebo běžeckých lyžích nebo sněžnicích po značených turistických cestách a trasách. Činnost informační, půjčování lezecké, horolezecké, skialpinistické a obdobné výzbroje a výstroje. Předmětem obsahové náplně živnosti je též poradenství věcně související s obsahem živnosti, pokud jiný právní předpis nestanoví jinak.
3 Činnost horského vůdce, kterou je organizování a provádění jednotlivců nebo skupin ve vysokohorském prostředí, včetně ledovců, při skalním lezení a horolezectví na zajištěných cestách, umělých lezeckých stěnách, při skialpinistických túrách, vedení a organizování vysokohorských expedic, včetně zajišťování bezpečnosti. Činnost informační, půjčování lezecké, horolezecké, skialpinistické a obdobné výzbroje a výstroje. Předmětem obsahové náplně živnosti je též poradenství věcně související s obsahem živnosti, pokud jiný právní předpis nestanoví jinak.
4 Výuka dovedností příslušného sportovního odvětví a s tím spojené organizování sportovní činnosti pro jednotlivce a skupiny, včetně půjčování sportovního nářadí, náčiní a technických sportovních prostředků. Vedení veřejných tělovýchovných a sportovních škol.
5 Průvodce cestovního ruchu je oprávněn doprovázet skupiny osob nebo jednotlivců a při tom v jazyku podle jejich výběru poskytovát výklad o kulturním a přírodním dědictví země. Výklad obsahuje zejména informace o kultuře (historické, umělecké, archeologické, folkloristické, etnologické, gastronomické a podobně), životním prostředí (geologické, přírodní, klimatické a podobně), jednotlivých lokalitách (historických, průmyslových, městských centrech a podobně), místech (muzea, kostely a podobně) a oblastech (turistických regionech, krajích a podobně). Zajistit další nezbytné činnosti spojené s doprovodem skupiny osob nebo jednotlivců, vedením a kontrolou itineráře, zajištěním programu, obstaráním základních informací během cesty, včetně praktických informací vztahujících se k místu pobytu, a poskytováním základní pomoci doprovázeným osobám. V rámci této činnosti lze prodávat věci související s cestovním ruchem, zejména vstupenky, mapy, plány, jízdní řády, tištěné průvodce a upomínkové předměty.
6 Viz § 7 odst. 6 ŽZ a přílohu č. 5 ŽZ, která stanoví seznam živností, jejichž výkon je podnikatel povinen zajistit pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost, a odborné způsobilosti pro výkon těchto činností.