Majitel oblasti Laghel v italském Arku, kde jsou nejtěžší cesty v Itálii, mj. dvě 9 béčka od Adama Ondry, zde zakázal lezení. Informoval o tom minulý týden italský lezec Stefano Ghisolfi, který tam zkouší projekt, který by podle něho mohl být za 9c.
Stafano slibuje, že se pokusí spolu s tamní centrálou cestovního ruchu Garda Trentino rozhodnutí zvrátit a vyzývá lezce, aby tam zatím nechodili a případně s řešením nějak pomohli.
No co já si pamatuju, tak že to tam v minulosti bylo zakázaný nebo alespoň částečně a přístup pod skály jen slaněním.
Pokud tam je zájem lézt, tohle už se to mělo dávno vyřešit. Udělat přístupovou cestu a záchody a striktně nechodit dolů pod skály natož tam srát apod. Teď už je pozdě.
tak jestli správně čtu a to co SG popisuje odpovídá i tomu jak to vidí druhá strana - že to celou dobu běželo fine a nikdo si nestěžoval - tak to spíš vypadá, že mu jen jeblo a je šance pro kluky to zvrátit nějakým udržitelným směrem.
na druhou stranu sám jsem v arcu musel fest srát a křoviska pod skálama byla jediná šance.
tak nevim. když už je v zatáčce, nic s tím neuděláš no..
Lezci jsou většinou odpad slušné společnosti... Koupí si pár karabin, zamachrují párkrát na překližce a vyrazí do světa hlásat jejich víru... Pos.aná parkoviště, ojebané místní poplatky, ochrana přírody je omezuje...
Za mne palec nahoru :-)
Jakékoliv kritiky té nebo oné strany a úvahy co je správné a co není jsou zbytečné – dokud se nebude konkrétně vědět CO BYLO PODNĚTEM aby majitel tam zakázal přístup. Jinak je to mlácení prázdné slámy.
já bych nebyl tak vyhraněnej, např diskuze na zřízení suchýho hajzlíku v každý větší lezecký oblasti mi jako mlácení prázdný slámy nepřijde.
i kdyby to měla bejt jen ohrádka s dírou v zemi.
No tak jednoduché bych to právě neviděl. Když budeš chodit a dělat po lese, je to ok. Ale jakmile uděláš díru, je to již organizované zařízení a potřebuješ na to povolení, čističku... Možná to nazývám jinými slovy, ale doufám, že princip je jasný - každý ví, že se tak děje, ale pokud by se to mělo dít oficiálně, musí to splňovat nějaké podmínky. Takže se obávám, že díra v zemi s ohrádnou by byla bez povolení problém, a povolení na to nikdo nedá. To už bys musel spíše zřídit toitoi, míd dokladovanou správu, odvozy, čištění... :-(
Jestliže není ale majitel člověk souznící s lezcema, pak je podobná díra v zemi záležitostí lezců nikoliv majitele, protože posraný okolí může bejt důvod ke změně ze stavu tolerujícího na nepřátelský...
No tak ale pak nepotřebuješ řešit díru, ale slušnost lezců, kteří si po sobě hovno prostě přihrábnou. Lopatkou se odkryje pár cm povrchu, udělá se potřeba a zase to zakryješ. To není nic, co by bylo potřeba složitě rozebírat, dříve tohle uměl každý tramp. Stejně jako na ohníček - odhrábnout drny a pak to zase přikrýt, že ohniště nikdo nepoznal. Ale to jsme zpět na začátku :-( Každý se tu ohání u lezců morálkou, hodnotami, souzněním s přírodou, ale jak je vidět, kokoti jsou zde zastoupeni stejně, jako v celé populaci. Těch slušných je prostě menšina a na zbytek platí jen bič, zákazy a přísné tresty.
tak jasně, co není vidět, jakoby nebylo, kor když to pohnojí a časem se rozpadne, ale ono k hovnu je potřeba připočíst hajzlák, který mápoločas rozpadu přece jen delší, o vlhčených ubrouscích ani nemluvě. ale která ženská po sobě bude zahrabávat vlhčený ubrousky a čím, klacíkem? ne, to chce lopatičku, takže k povinné výbavě lano sedák, presky ještě setík na wc.
ale to není jen problém lezců, co se děje např na lysé hore nebo ve skalních městech, to už je na samostatnou studii.
Ano, lopatičkou. Co je na tom divného? Když někam jedu, kde vím, že budu dělat v přírodě, tak si vezmu i něco na úklid, ne? Tyhle prasata, co se vykálí, v případě ženských i vymočí, a nechají tam z dálky svítící ubrousky, bych to klidně donutil sežrat. A nechce lopatičku? Fajn, tak jako se psem. Když s ním jdu do civilizace, mám zásobu sáčků, po psovi to seberu a pak někde vyhodím. Tak snad když někde někod pobývá, určitě má i pytel na odpadky. Co je za problém to po sobě sebrat a přihodit k odpadkům??? Jako sorry, ale v tomto neuznávám jednu jedinou výmluvu. Je-li někdo připraven na kálení, má si to uklidit, není-li, fajn, po utření lopuchem tam kapesníčky nezůstanou a případů není tolik. Ovšem má-li někdo pomůcky na utření, může je mít i na úklid.
Blby je, ze v tom Arcu spi tise a zpusobne s lopatickou takovy mnozstvi lezcu, ze uz o ne mistni sedlaky nebavi zakopavat. Takze se ti bohatsi bud nauci jezdit do penzionu a kempu, nebo je sedlak brzo vyzene vsechny. At uz si hovna zakopavaj, nebo ne.
Ono to nemusí být jen o hajzlíku. Ve spoustě zemí může být majitel pozemku hnán k zodpovědnosti za úrazy, který na jeho pozemku stanou, pokud není podle úřadu řádně zabezpečenej.
To je bohužel to dědictví bolševismu ... že lesy&skály a tak podobně patří VŠEM (tedy, tenkrát to bylo pracujícímu lidu:-). Prostě u nás si spousta lidí navykla, že krajina je tak nějak k dispozici každému.
Místo abychom byli rádi, že díky osvícené Marušce můžeme krajinou chodit téměř bez omezení a chovali se při tom slušně a s úctou k tomu, komu ten pozemek patří, tak máme pocit, že prostě máme jakési pomyslné právo si kdekoli dělat co nás napadne a na všechno a všechny můžeme zvysoka ...
Neřekl bych, zákazové značky na místa kde se dříve parkovalo právě kvůli hluku a odpadkům, i když to dnes někteří pořád nerespektují. Pokuta za provozování speleoboulderingu, protože někteří dementi si myslí, že mohou cokoliv a další excesy. Ostatně není se co divit, v dnešní době lezecká komunita odpovídá průměrnému vzorku (zbytečné je si lhát do vlastní kapsy, že jsme lepší) obyvatele této země a jak mohu pozorovat za posledních dvacet let lidská hloupost a arogance roste geometrickou řadou.
Já bych k tomu přidal jen jednu maličkost. Není to samozřejmě omluva, ale některé věci tak dají lépe pochopit. Většinou každý si potřebuje projít obdobím, kdy poznává nové, prozkoumává, chce se někam posunout oproti současnému stavu, chce se nějak zapsat, udělat něco, co nikdo před ním neudělal. Jenže je to čím dál těžší, před pár lety, pokud jsi chtěl něco výjimečného a ne se cítit jako průměr, ti stačilo zajít za první skálu, případně za druhou, a byl jsi v dosud nepoznaném světě bez davů a mas. Cítil ses jako king, chtěl jsi to ostatním ukázat, chtěl jsi něco výjimečného, tak jsi mohl. A relativně jednoduše. Ať se jednalo o lyže, skálu nebo kolo. Jenže s postupem času a celkovým rozvojem se toto vše vyčerpalo a podobným míst je čím dál méně, případně nejsou nebo je to už opravdu extrém. Dříve nějaký boulder v jeskyni nikoho moc nezajímal, všude bylo spoustu krásných a nových míst, co jsi mohl objevovat, tak proč lézt do tmavé a vlhké díry? A dnes? Kde je trochu vhodný šutr, je zabílený od mága a s ošlapaným okolím. Takže současní lidé nejsou o moc jiní, než byli lidé dříve, jen prostor pro vlastní seberealizaci se zmenšuje a zmenšuje a když už někdo něco udělá, je to extrémnější, než to bývalo, protože normální možnosti jsou vyčerpané.
Ano, je. Když se teď už jako nelezec dostanu do míst, kam jsme v devadesátkách jezdili lízt a kde nás bylo pár, tak jsem v podstatě rád, že už nelezu.Je to smutný ale je to tak. Lidí a aut xnásobně přibylo ve všech možných oblastech, kolem Arca samozřejmě taky..
Ty sem píšeš často a také se často pleteš :-) Ne, počtem lidí to není. Je to tím, že se se lidé mají dobře a neví, co s penězi a časem. Když se totiž podíváš do statistik, tak zjistíš že plus mínus pár desítek tisíc je nás za posledních 100 let přibližně stejně, dokonce nás už i bylo více. Nyní se uvádí cca 10.60 mega, ale ve 1938 to bylo 10.87, v 1940 dokonce přes 11 mega. Ale jsem si jist, že všude plno nebylo. Lidé měli jiné starosti, než se jezdit bavit a někde očumovat, věci jako auta byly pro běžné lidi dostupné poměrně obtížně. Dnes se nikdo z nás nepředře, život máme zajištěn, peněz více, než potřebujeme, auta jsou běžné spotřební zboží....
Jde (nejen) o hovna. Doslova. Je to docela obsirne rozebirano v clanku na Berg und Steigen (https://www.bergundsteigen.at/?module=archiv/ausgabe/2019-4). Konkretne "Wie aus einem Bayern ein Trentiner wurde."
Tenhle konkrétní článek je bohužel přístupný jen pro předplatitele Berg und Steigen; neměl bych obtíže za něj nějak zaplatit, ale nepřišel jsem na to, jak (nebo dělám někde chybu?). Mohl bys ev. nějak shrnout, o co tam jde (nebo nakopnout neznalého, jak ten jeden článek koupit)?
No tam se da zaplatit akorat predplatne 30E/rok (4 tistena cisla + komplet archiv) prevodem (SEPA platba). Pokud te nejak vic nezjima metodika (zejmena ta zimni) nebo beletrie (jsou tam obcas zajimave rozhovory), tak to asi nema cenu kupovat kvuli casti jednoho clanku.
Shrnout (prichazis o kouzelna slovicka jako Schluchtenscheisesser, Wohnmobil-Sparmeistern, ... a obrazek hoven v trave) to neni tezke. Je to postesknuti nad tim, jak to rano vypada mezi Sarche a Arcem. Vsude zaparkovany auta a vstavajici lidi, kteri se tvari jako tihle prukopnici turismu v Arcu. "Und jeder glaubt hier, er ist ein Individualtourist. Diese Rücksichtslosigkeit ist schon lange ein Problem“, abych citoval. Navic, ze uz davno neplati, ze to jsou chudi studenti ze severu, na coz staci pohled na to, cim prijeli. Je to psane v takovem sarkastickem duchu.
Nekterym mistnim uz dosla trpelivost, tak z trucu zaviraji alespon skaly (konkretne je zminen Laghel a Monte Coldori. Ale netusim, zda-li konkretne tahle skala z clanku). Na druhou stranu moc dobre vedi, ze z turistu jsou $, takze se snazi zpytlikovat nejake reseni. Pokuty se osvedcily, ale dlouhodobe reseni (nedostatek policistu) to neni. A taky by radi, aby to reseni bylo i pro ty co zrovna nemaji na 4* hotel.
Díky! Metodika mne zajímá a (horo)lezecká beletrie občas taky, ale bohužel umím dost blbě německy, takže rutinně bych si moc nepočetl... Wohnmobil-Sparmeistern dám bez slovníku, ale na Schluchtenscheisesser se musím nějak podívat (scheise je jasný, samozřejmě) ;))
Ten problém je tedy jasnej a zcela pochopitelnej; a něco obdobného je i jinde. Otázka je, jaký se jim podaří nalézt řešení...