Letní část II. ročníku Mezinárodního kurzu horské medicíny
V neděli 10. září se za deštivého počasí sešli účastníci letní části druhého ročníku Mezinárodního kurzu horské medicíny na chatě Stará Pila na osadě Jizerka v Jizerských horách.
Pro kurzisty byl připraven nabitý program soustředěný nejen na teoretické znalosti, ale především na získání praktických dovedností. Svoji formou a obsahem tak tato část navazovala na již absolvovaný zimní výcvik na Dvoračkách a dále na výcvik ve vrtulníkovém středisku Bergwacht Bayern v Bad Tölz.
Přednáškový blok
První dva dny se nesly v duchu přednášek vedených našimi a evropskými odborníky na horskou medicínu. Kristina Höschlová, Jana Kubalová, Dominique Jean a Jean-Marc Bartrand seznámili účastníky se všemi aspekty výškové nemoci, expediční medicíny a ošetření rozličných traumat v terénu.
Trauma workshop a návštěva libereckého stanoviště letecké záchranné služby DSA
Ve středu následoval za spolupráce s Horskou službou Jizerské hory trauma workshop v terénu, kdy bylo cílem si v pěti velmi dobře nasimulovaných scénářích osvojit základy profesionální pomoci v terénu. Odpoledne pak následovala návštěva stanoviště liberecké letecké záchranné služby, nácvik bezpečného pohybu kolem vrtulníku, slanění z trenažéru a fixace pacienta v záchranných podvěsových prostředcích.
Dny s horskými vůdci
Ve čtvrtek a pátek se ke kurzu připojili Petr Giacintov, Karel Kříž a Vojtěch Dvořák. Všichni tři jsou certifikovaní horští vůdci UIAGM. S nimi si účastníci natrénovali základy metodiky pohybu a záchrany na skalách a via ferratách včetně metodiky záchrany druhého lezce se spuštěním ze skály dolů či jeho vytažení k jistícímu bodu.
Záchrana lezce na via feratě
Vrcholem kurzu bylo sobotní cvičení organizované ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje, Delta System Air (DSA), Horskou službou České republiky, firmou Singing Rock a Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže. Tématem cvičení byla záchrana lezce z via ferrata Vodní brána u Semil, kdy účastníci v roli figurantů byli transportováni v podvěsové síti či upnutím do úvazku. Vyzkoušet si mohli i ručkování přes řeku nebo shlédnout záchranu tonoucího z vodního toku. Večer se ke kurzu připojil a svoji přednášku o hypotermii přednesl francouzský expert na danou problematiku Emmanuel Cauchy.
Kurz, na němž se sešli posluchači nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Irska, Švýcarska a Nového Zélandu, byl zakončen v neděli 17. září zkouškou před mezinárodní komisí, po jejímž úspěšném absolvování obdrželi účastníci společnostmi UIAA, ICAR, ISMM uznávaný Diploma in Mountain Medicine (DiMM).
Společenský program v průběhu týdne zpestřili po večerech hosté z řad českých horolezců a skialpinistů se svými přednáškami. Honza “Tráva” Trávníček, Martin Šťourač a Karel Svoboda z Beton Ski týmu a Zdeněk “Hák” Háček.
Video jednoho z lektorů Emmanuela Cauchyho - Den s vrtulníkem na via ferratě: