V druhém dílu poukážeme na některá další problematická místa při jištění TR ať už na skalách nebo na umělé stěně.
V tomto dílu se nám na fotkách začínají zjevovat lidé. Museli jsme si ujasnit způsob jejich správného vybavení. Nechceme se dostat do rozporu mezi tím co píšeme a fotíme. Jako v některých pískovcových průvodcích, kde text obsahuje zákaz používání magnesia a na většině fotek ho lezci používají.
Na umělých stěnách naši figuranti ve správných pozicích nepoužívají přilbu a používají jen sedací úvaz. Na přírodních terénech používají přilbu a kombinovaný postroj. Děti by měly používat přilbu a kombinovaný nebo celotělový postroj všude.
Příště poodhrneme závoj navazování.
LANO PŘES SKALNÍ HRANU
Při vedení lana vratným bodem dbát na to, aby nevedlo přes ostrou skalní hranu, která může nenávratně poškozovat lano a skálu.
Poškození skály, zvláště u měkkých hornin. Toto řešení na pískovci je barbarství hodné tupců.
Některé cesty na pískovcích je lidštější lézt stylem AF než jinými, vzhledem k nenávratnému ničení horniny.
V případě zachycení kyvadlového pádu lezce může dojít i k přetržení lana !!!
Řešení: prodloužit jištění smyčkou tak, aby karabina vratného bodu visela volně pod hranou. Na pískovcích pečlivě zvažovat situace pro TR vhodné.
Zde je opět zobrazeno chybné vedení lana přímo borhákem.
STŘEDY LANA
Pro jištění TR, ale hlavně pro spouštění prvolezce je výhodné označit středy lan.
Jistič vidí zda jištěný po spuštění dosáhne země.
Střed lana může být označen výrobcem změnou vzorku opletu, nebo speciálním značkovačem (Petzl-Tiflex) na lanový materiál.
Pozor na označování lan jinými látkami s neznámým chemickým složením. možnost narušení struktury vlákna a tím pevnosti lana.
Vyvarujte se lepenek a izolací, mohou obsahovat změkčovadla, skrývat vady lana a nejsou trvanlivé.
Lana s označeným středem pokud možno nezkracujte z jedné strany- možnost fatálních omylů.
Při slaňování neklaďte střed stále stejným bodem do kruhu či borháku. Posunujte.
DLOUHÉ CESTY
Na dlouhých cestách jištěných TR (konce lan dosahují těsně k zemi) může dojít při spouštění lezce k vyjetí lana z jistícího prostředku a následnému pádu spouštěného!!!
Nebezpečí zejména při změně polohy jističe směrem dolů od místa nástupu nebo při spouštění lezce níže, než bylo místo nástupu do cesty!!!
Této nehodě zabráníme standardním navázáním jističe na druhý konec lana.
Pokud se délka cesty blíží polovině délky lana mělo by být navázání samozřejmostí.
Tyto nehody jsou častější v případě spouštění prvolezce.
Ošetření tohoto druhého konce může být jiné v závislosti na použitém jistícím prostředku , ale přivázání je jistota u každého. Další činnosti (přenesení váhy , transporty a vytahování zmíníme v dalších dílech).
LEZENÍ V PŘEVISECH
Lano je vedeno pouze vratným bodem na vrcholu stěny, nejsou zapnuty body postupového jištění!!!
Jistič stojí daleko od stěny!!!
Lezec v tomto případě vlivem protažení lana a kyvu spadne až na zem!!!
Toto nebezpečí hrozí zejména v dolních partiích výstupu. Pády sice nemusí být z velké výšky, ale končí většinou na zádech.
Nebezpečné jsou překážky či další lezci v místě dopadu nebo průletu.
Řešením je nechávat lezci zapnuté postupové jištění a v dolních partiích stěny poskytovat záchranu přímo pod lezcem.
KYVADLO
Lezec se pohybuje mimo svislou osu vratného bodu a nejsou zapnuty body postupového jištění!!!
V případě pádu bude následovat obrovské kyvadlo, kterým lezec může ohrozit jednak sebe, ale i jističe a další lezce v okolí!!!
Tento lezec je nebezpečný sobě a okolí, blokuje velkou část stěny.
NEDBALÝ JISTIČ(KA)
Jistič(ka) stojí daleko od stěny, lano má velký průvěs, jistící prostředek není pod kontrolou a místo kontroly lezce sleduje okolí, požívá alkohol a pokuřuje!!!
Nepoužívá ochrannou přilbu.
Přestože se jedná o trochu nadnesený modelový příklad, kombinace několika výše uvedených chyb je na skalách často k vidění.
Nepožívejte alkohol a jiné omamné látky. Může to m.j. způsobit komplikace při úrazu, záchraně a případném vyšetřování a stanovení viny.
Vybírejte si partnera pro lezení. Je to přecejen rizikový sport.
TAKTO TO BUDE LEPŠÍ
Jistič kontroluje lezce, je přivázán na druhém konci lana, vzdálenost rukou od brzdy mu umožňuje zachytit pád dynamicky nebo rychle dobrat.
Při použití dynamického jištění brzdami (osma, hrneček atd.)doporučujeme použití rukavic.
CO VŠECHNO LZE VIDĚT
Tak toto je reálně zachycená situace z akce na které dotyčný jistil děti lezoucí na umělé stěně.
Ač se to zdá téměř neuvěřitelné, lano prochází přímo okem jističova sedáku!!!
Naštěstí se jednalo jen o krátkou stěnku a lehké děti, jinak si asi důsledky takového jištění dovedete představit.
Při prokluzu lana okem sedáku se toto tepelně tlakovým namáháním poškodí, při delším prokluzu přepálí. Jistič při tomto způsobu uchopení lana není schopen zachytit žádný standardní pád!!!
Zdarec,
jen mala pripominka k prvni fotce. Asi neni prilis vhodne a ani vychovne ukazovat vedeni lana pri TR primo borhakem. Mela by tam byt "zamkovka" (pripadne 2 expresky) a teprve v ni lano.
CUs
Děláte mně fakt radost, že tak rychle pokračujete v tomhle poučném seriálu. Je to fajn, že jste to vzali do svých rukou. Pečlivě to pročítám, porovnávám s námi, jestli když lezeme neděláme nějaký chyby. Tak jen tak dál. Upřímě se těším, na další rady. Děkuju.
Zapsal: Johny, 10:04:19 26.08.2002
Re: Dan
Na obhajobu Dana. Prave ty co zahlidnou jenom obrazek, nebo nejsou peclivi pri cteni, mohou nabid dojmu, ze takhle se to dela... Na tomhle principu je zalozena reklama, ktera nas chca nechca masiruje. Opticke znazorneni v podobe cerveneho krizku ve fotce by tomu dost pomohlo, ikdyz ne zcela odstranilo efekt, ktery tato fotka ma. Urcite bych doporucoval sparovat tuto fotku s fotkou se spravnym resenim. Navic bych ji nepouzil do upoutavky, tim se negativni efekt zvysuje.
Jinak chvalihodna dobra prace.
Zapsal: Maty, 11:32:28 26.08.2002
Nevim, nevim
Metodický seriál nejni špatnej, tenhle díl je ale takovej pall mall. A ta řeč chlapci! To je jak z policejní svodky: ... může dojít při spouštění lezce k vyjetí lana z jistícího prostředku a následnému pádu spouštěného, nebo jako poznámka ze žákovský: požívá alkohol a pokuřuje! Je to pro lidi, boha, tak to pište, jak vám zobák narost!
Myslim, ze popisy vsech obrazku jsou trefny tkz. blbuvzdorny, jinak to totiz asi nejde.
Chtel popsat moji obranu proti projeti lana osmou, pri spousteni. Tou je dusledne uvazovani koncu lan k plachte. Ne ze bych veril, ze kdyz konec projede, za privazanou plachtu jisteneho udrzim, ale ona se vzdy se zasustenim ozve, kdyz ji konec lana zacne tahnout po zemi. Nechci aby to nekdo delal jako ja, ale jiste je to lepsi nez nic. Kdyz neuvazat na sedak tak aspon na oko plachty na lano. Neni to moc kacirsky?
Zapsal: JirkaS, 12:57:01 26.08.2002
re: Nevim, nevim
No ja myslim, ze je to napsane dobre ... kdyby to napsali "jak vám zobák narost!" tak jakou mas jistotu, ze to kazdy pochopi (treba nekomu narostl jinak :-)) ... no a cesky snad umi kazdy.
Zapsal: Martin, 13:06:46 26.08.2002
Nahodicka
Se Spicalem sem se fakt nedohodl, jeho prispevku davam osm hvezdicek z peti moznych. Podle me je to pitomost a ti, kdo me takhle jisti, me tim ponekud toci. Kdyz se sami navazuji tak, ze kopiruji oko (tj. oko je pro ne neduveryhodne), pak mi prijde svinarna pres to same oko jistit sve uhlavni nepratele, nebo dokonce me. Procvaknuti oka spagatu to resi, i kdyz treba dracak by se takhle namahat asi nemel. Bohuzel nekteri lide debaty na tohle tema odmitaji a shodou okolnosti jsou mezi nimi prave ti, kteri jisti jako ten borec na fotce.
Magnusek s Špicál možná zadělali na novou diskusi.
Já starý srab ani při slaňování necvakám karabinu jen do oka. Když jistím a jsem navázán, tak procvaknu sedák i smyčku lana, když nejsem, cvakám karabinu tak aby byla jak ve spojovacím oku, tak v nohavičkách.
Argument podporující cvaknutí jenom do oka:
Poptával jsem se kdysi Křapky ze SingingRocku, jak to s pevností oka je. On tvrdí, že jejich oka jsou testována na možné normované zatížení. Konec. To by tedy znamenalo, že jestliže přípustná síla v laně je nějakých 1200daN, tak to by mělo vydržet oko.
Jenže: která část sedáku je nejvíce namáhána oděrem, he? Co myslíte? A kolik z nás vyřadí sedák podle doporučení za 2-3 roky? Jakápak asi může být pevnost oka sedáku 5 let starého, hustě lezeného, když nový popruh měl hned po ušití právě požadovanou nosnost? 70%? 50%? 30%? Kdopak ví, odpoví.
Rozhodně si ovšem nemyslím, že by bylo dobře cvaknout karabinu tak, aby udělala paralelní spojovací oko. Kromě toho, že to je hrozně nepohodlný a zpravidla to zkrátí oko, resp. přitáhne blíž k sobě nohavičky a opasek, číhá tu jiný závažný problém. Karabina je takto velmi dobře fixována, nemůže se protáčet a velmi snadno se může stát, že největší darda půjde přes zámek. A jakápak je pevnost Vaší karabiny v příčném směru? Zejména máte-li karabinu s pěkně masivní pojistkou, která ještě tu osmu pěkně podrží na zámku.
Magnusek s Špicál možná zadělali na novou diskusi.
Já starý srab ani při slaňování necvakám karabinu jen do oka. Když jistím a jsem navázán, tak procvaknu sedák i smyčku lana, když nejsem, cvakám karabinu tak aby byla jak ve spojovacím oku, tak v nohavičkách.
Argument podporující cvaknutí jenom do oka:
Poptával jsem se kdysi Křapky ze SingingRocku, jak to s pevností oka je. On tvrdí, že jejich oka jsou testována na možné normované zatížení. Konec. To by tedy znamenalo, že jestliže přípustná síla v laně je nějakých 1200daN, tak to by mělo vydržet oko.
Jenže: která část sedáku je nejvíce namáhána oděrem, he? Co myslíte? A kolik z nás vyřadí sedák podle doporučení za 2-3 roky? Jakápak asi může být pevnost oka sedáku 5 let starého, hustě lezeného, když nový popruh měl hned po ušití právě požadovanou nosnost? 70%? 50%? 30%? Kdopak ví, odpoví.
Rozhodně si ovšem nemyslím, že by bylo dobře cvaknout karabinu tak, aby udělala paralelní spojovací oko. Kromě toho, že to je hrozně nepohodlný a zpravidla to zkrátí oko, resp. přitáhne blíž k sobě nohavičky a opasek, číhá tu jiný závažný problém. Karabina je takto velmi dobře fixována, nemůže se protáčet a velmi snadno se může stát, že největší darda půjde přes zámek. A jakápak je pevnost Vaší karabiny v příčném směru? Zejména máte-li karabinu s pěkně masivní pojistkou, která ještě tu osmu pěkně podrží na zámku.
A proč se teda do něj nesmí navazovat když je tak úžasně pevný jak píše Marek? Se mi zdá že tady něco nehraje. Vysvětlit please.
Zapsal: Spical, 16:03:16 26.08.2002
ještě dodatek
Omluva za dvojí vložení a ještě dodatek k prvně napsanému a reakce na Marka Cermana.
Jestliže jsem citoval S.R., byla řečena jedna větička. Oko výrobce testuje na to, na co je určeno. Marku, jseš si jist, že norma explicitně předepisuje testování oka? Vždyť sedáky nemají jednotný "střih". Některé ani toto oko nemají. Skutečně norma předepisuje pevnost oka, nebo pevnost celého systému při předepsaném použití=navázání?
Jestli jsem dobře pochopil Křapku (debata u kafe), tak jestliže firma předpokládá jištění za oko a má to tak v návodu deklarováno, testuje na toto zatížení oko. Jestli předepíše navázání za opasek a nohavice a NIC VÍC, oko ji nemusí zajímat stejně jako ji nezajímá (pevnostně) jiný spojovací prvek - gumičky vzadu.
Aha, (Melloun tradicně odpověděl dřív než sem se stih zeptat), chápu, takže nejlepší asi bude bejt navázanej a cvakat ji i do lana (a nebejt navázanej dračákem kvůli obvodovýmu zatížení), super, zase sem si něco ujasnil.
Zapsal: Spical, 16:10:50 26.08.2002
Kybl nastorc
Uz sem videl mockrat borce jisticiho jen za oko, jak meli otocenou karabli nastorc a osmu chycenou za pojistkou. Stejne taxe to stava i pri "nepohodlnem" procvaknuti karabiny (mimochodem dost blbej argument, von i sam sedak je dost nepohodlnej, nebylo by lepsi lezt bez nej?), uz sem si zvykl pri jisteni tak zhruba kazdou chvilku veskere pochystatorofstvo zkontrolovat. Jo, a reakce onoho nejmenovaneho borce (a bohuzel to nebyl nikdo cizi) na taktni upozorneni byla zhruba takova, ze kdyby snad ten nahore spadl, tak to stihne este 3x srovnat.
Nechci bejt chytrej, protože jsem onu normu nečetl a proto se ptám těch co ji znají:
Johne, jak je v normě definováno "OKO", které má mít normou předepsanou nosnost 15kN.
Já si totiž nějak neumím představit jak to v normě jednoznačně vyjádřit. Vždyť některé firmy vyrábějí neuvěřitelné výmysly. Třeba toto od Cassina:
http://www.cassin.it/IMG_PROD/553.jpg
Má to samostatné oko, které by se nějak mělo testovat, nebo ne? Dá se tu hovořit o nosnosti oka, nebo jen o pevnosti celého systému?
Definovat nosnost celého systému, který je navlečen na figurině a je přivázán lanem předepsaným způsobem, to je OK.
Ale jak norma předepisuje nějaké sanostatné "OKO" na úvaze.
Mohu prosit o nějakou citaci?
"při aktivním lanu dlouhém 50 m se po pádu propadneš o 5 m.To je dost né?"
toho bych se tak nebal, ono se nejedna o pad, ale spis o "zaperovani" do napnuteho lana ... tim to ale nechci nijak obhajovat, jina otazka pak je jestli to lano pouzivas v paru, jaky ma vliv ruzne opotrebeni lan
Zapsal: Martin, 12:16:00 27.08.2002
Re: EN 12277
K tomu, co jsi napsal není co dodat. Článek v Lidé a hory jsem psal já a těh 12% je nejvyšší hodnota, kterou jsem našel v materiálech o lanech. Zkusím to dohledat... vycházel jsem z materiálů firem Beal, Mammut, Edelweiss, Lanex... a z doporučených učebních textů pro kurz Hochalpin Lehrwart.
S tím protažením lana nemáš Marku pravdu. Hodnota protažení lana, kterou předepisuje norma a uvádějí výrobci na lanech je protažení statické!!!
Měří se (velmi přibližně) tak, že se zavěsí na lano (asi) 5kg, počká se (asi) 10minut, pak se změří délka mezi značkama, zavěsí se 80kg, počká se, změří se délka mezi značkama. To "asi" píšu proto, že si to přesně nepamatuju a musel bych se hrabat do nějakých literatur.
Ale je to statické prodloužení!!!
A sedí to. Jen si uvědom, kolik lana "našlapeš", když na normální dynamice začínáš jumarovat, než se zvedneš ze země.
Myslel jsem, ze je rec o TR a pulce. Tam bych se toho protazeni nebal, jednou jsme tak lezli na dvojceti (nemeli jsme zrovna "normalni" lano), a opravdu i kdyz se propadnes treba 3 metry, tak to neni pad, ale spis jenom odsednuti jako na pruzine.
Na prvnim bych urcite tak urcite nelezl, padovy faktor 2, to by asi byla sebevrazda. Nahoru jsme to lano meli slozene napul, tzn. 2 prameny.
Zapsal: Martin, 10:09:07 28.08.2002
oko sedáku
Za prvé:
Norma EN 12277 není napsaná jednoznačně. Rozhodně z ní nevyplývá povinnost testovat samotné oko sedáku (pokud tam je).
Za druhé:
Existují různé zkušebny s různou metodikou, která mnohdy jde proti znění normy (opravdu, je to neuvěřitelné!!!). Při mnoha zasedáních v komisi UIAA i CEN, které normy tvoří, pozměňují a schvalují, jsem nabyl přesvědčení, že EU je jeden velikej bordel. Příkladů z praxe mohu uvést dost na to, abyste se začali bát.
Za třetí:
Sedáky SINGING ROCK jsou testované v TÜV Mnichov, kde je metodika na testování horolezeckého vybavení zpracovaná lidmi z branže, tedy lezci kteří sami matroš používají a vědí co je na co. Takže sedáky SINGING ROCK, mají-li jistící/slaňovací oko, jsou za toto oko taky testované a to na zatížení 15 kN. Není-li tedy patrné mechanické poškození oka, nehrozí žádné nebezpečí prasknutí anebo přetržení oka ani při jištění, ani při slaňování. Za ostatní výrobce ale neručím!
Za čtvrté: Postupujte při používání sedáku podle instrukcí výrobce, které jsou uvedeny v návodu k použití. Je-li tam piktogram s karabinou jenom v oku, pak výrobce za pevnost tohoto oka ručí, a ta musí být minimálně 15 kN.
Vlada
Mam sedák od Vás, jistím jen v oku a teď jsem klidnější a mam argumenty. Takže díky.
Zapsal: Maty, 16:35:40 28.08.2002
OKO v sedáku
O pevnosti oka 15 kN u výrobců, kteří to nakreslí, už nemusíme nepochybovat, ale nějak mi nejde do hlavy, proč se za to oko tedy nesmí navazovat? Udává-li norma maximální přípustnou rázovou sílu 12 kN, tak musí stačit k navázání i oko sedáku.
Může-li jistič jistit přes oko, proč se tedy přes něj nesmí navazovat prvolezec?
Zapsal: Dušan K., 14:00:37 03.09.2002
jisteni pres oko
Tyhlety diskuse jiz vedli jini panove, napr. od Black Diamond, nebo z bezpecnostni komise UIAA (bulletin UIAA 3/200. Vsichni dle meho nazoru povolani se shoduji na tom, ze karabina by nemela kopirovat oko sedaku (tj. nemela by byt zapnuta za pas a nohavicky) ale mela by byt cvakla pouze v oku, ktere je proto delane a testovane. Je to nejpevnejsi dil sedaku. Pokud argumentujete oderem oka, vezte, ze pokud zapnete natvrdo pres nohavicky, odirate sedak prave v jeho nejkritictejsim bode.
Jeste k zapnuti smycky do borhaku aby lano neslo pres hranu. Pokud tam date smycku, ta se porad dre jenom v jednom bode, az se nakonec predre. Vim o pripade, kdy jeden takhle hodil pekne zada, nastesti bez nasledku. Myslim, ze by si toto zaslouzilo rozbor a zminku v samostatnem textu :)
mam ambition, 10.5 lano, lehce smrncly pres okraj vostreho betonu pri slanovani. ted uz si tam davame rohoz z auta, a spoustime se s obracenou osmou bez jisticiho lana 25m. je to ok? Uz se nekdy stalo, aby to lano delalo caviky? Dik za odpo.
This blog is without a doubt educating and besides amusing. I have found a bunch of handy stuff out of this source. I ad love to come back again soon. Thanks a lot!
<!-- 37.233.27.142/ -->
f7xLI1 Nice blog here! Additionally your website loads up very fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate link to your host? I want my website loaded up as fast as yours lol
<!-- 37.233.27.142/ -->
Qf87Rx You made some good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.
<!-- 37.233.27.142/ -->
7Wosf5 Wow! Thank you! I continually wanted to write on my blog something like that. Can I include a fragment of your post to my site?
<!-- 37.233.27.142/ -->
letTk0 Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!
<!-- 37.233.27.142/ -->
rZivyt My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
<!-- 89.28.10.242/ -->
pP2b7o This very blog is definitely cool and diverting. I have chosen many interesting advices out of it. I ad love to come back every once in a while. Thanks a bunch!
<!-- 89.28.10.242/ -->