Podáte prst… a je pryč celá ruka, aneb vstřícnost má své meze
Ježdění volným terénem v Krkokonoších
Minulý víkend se v Krkonoších vydařil – krásné počasí, stabilní svahy s minimem lavinového nebezpečí, prachový sníh a k tomu spousta lidí.
A jaký je výsledek jednoho pěkného víkendu? Všechny potenciálně sjízdné volné terény byly rozježděné kvůli desítkám lidí, kteří nerespektovali pravidla pohybu v národním parku a sobecky využívali poslední zbytky klidových zón živočichů pro svoje sportovní či adrenalinové uspokojení. Co se vlastně dělo?
Živočichové jsou schopni do určité míry s člověkem koexistovat, ale pouze v případě, že jim dopřejeme alespoň nějaké útočiště. V případě Krkonoš se jedná hlavně o tetřívka obecného, pro něhož tyto hory poskytují jednu z posledních lokalit v ČR (spolu s Jizerskými a Krušnými horami) a místo, kde tráví celou zimu. Budeme-li tetřívka opakovaně plašit stoupáním nebo sjezdy v místech, kde sbírá potravu a odpočívá, za nepříznivých podmínek, např. při dlouho trvajících mrazech, což je zrovna v tuto zimu poměrně často, se vysílí natolik, že zahyne přímo, nebo se díky oslabení stane snadnou kořistí lišky, kuny apod.
Tetřívek nemá žádnou možnost načerpat síly v teple hospody nebo se chránit špičkovým outdoorovým oblečením... Že dojde k úmrtí několika kusů, se v terénu přímo nedozvíme, protože predátoři se o jeho tělo postarají dřív, než ho někdo najde. Že však dochází k trvalému snižování populace, zjistíme bohužel až s časovým zpožděním, kdy už bude pozdě. Populace bude početně oslabena natolik, že již nebude možné proces vymírání zastavit. Opravdu chceme, aby populace tetřívků v Krkonoších, uprostřed národního parku, následovala trend tetřívků šumavských? Tam žilo před pouhými 30 lety (v roce 1977) 1 250 samců, v roce 2008 již jen 60, tj. 5 % původního počtu! Faktorů, způsobujících úbytek, je celá řada, ale na pravděpodobném vymření této populace to nic nemění. A zmizí-li podobně tetřívci i z Krušných a Jizerských hor a Krkonoš, můžeme si udělat zářez za další vyhubený druh v celé ČR.
Tento problém se netýká jen Krkonoš. Jak je dokládáno řadou odborných článků z mezinárodních časopisů (lze vyhledat i přes Google), tam, kde došlo k omezení turistického ruchu, početnost tetřívků stoupla.
Další, koho ohrožujeme, je sokol stěhovavý, druh, který v Krkonoších hnízdí a vyvádí mladé až v posledních necelých 20 letech. Výběr hnízdiště, kde jsou sokoli již od konce ledna, stavba hnízda a kladení vajec probíhá ještě v době lyžařské sezony. Důsledkem značného pohybu lidí je opět stresování páru, vysilování neustálými vzlety a vyrušování inkubujících ptáků, které může skončit opuštěním hnízda s nakladenými vejci. Na rozdíl od tetřívků se sokolům v ČR zatím daří, ale stálo to několik desítek let ochranářského úsilí v řadě evropských států poté, co tu sokoli téměř vymizeli.
A o poškození stromků hranami lyží a prkny už bylo napsáno dost.
Krkonoše jsou stovky let obývané lidmi, ale ještě v žádné době nebyly okupovány takovým způsobem a v takovém množství, jako se to děje v posledních letech. Dříve se také lidé v davech pohybovali po horách, ale jen po cestách a do volného terénu dobrovolně nevstupovali. Je fajn, že vývoj vybavení do terénu šel dopředu, zlepšily se možnosti a zjednodušila se řada věcí, lidi mají více volného času a zkoušejí nové věci… Neměli bychom ale zapomínat, že tam, kde se rekreujeme a bavíme, jsou doma i zvířata. A v národním parku dvojnásob.
V loňském roce jsme intenzivně diskutovali a promýšleli spolu se zástupci skialpinistů, horolezců a horských vůdců možnosti nekonfliktního vyžití široké veřejnosti v našich „minivelehorách“. Neustálé porušování pravidel návštěvníky hor však ztěžuje možnosti takovýchto diskuzí a může vést až k opatřením u veřejnosti velmi nepopulárním.
Loni jsme uvítali pokrok a konstruktivní jednání při vymezování skialpinistických tras. Pocit z úspěšné dohody je však po právě uplynulém víkendu výrazně narušený. Letos bylo umožněno využití několika skialpinistických tras, které sice poskytují pouze částečný požitek oproti oblíbeným nelegálním sjezdům, ale na druhou stranu trasy vedou tak, aby právě nedocházelo ke zbytečnému vstupu do klidových zón živočichů a k jejich rušení.
Mějte proto na paměti, že lyžování do Krkonoš patří, ale freeride (tedy pohyb ve volném terénu) pouze omezeně a na legálních plochách. Proti Alpám a Tatrám jsou to totiž „velehory“ pouze kapesní a při současné návštěvnosti nelze o nějakém rozptýlení vůbec mluvit. Navíc do velkých okolních hor to není pro zapřísáhlé freeridery z Česka tak daleko, ne? A v Krkonoších by se mohli chovat podle dohodnutých pravidel.
Všichni milovníci skialpinismu najdou veškeré informace o legálním provozování tohoto sportu v Krkonošském národním parku na webu www.krnap.cz/skialpinismus. Ti slušní tam tipy pro své túry hledají už dnes. Ti ostatní mohou počítat se zesílenou intenzitou kontrol stráže přírody a nekompromisními sankcemi za porušování pravidel a poškozování vzácné krkonošské přírody.
Bohuzel se ukazala ta prava strana lidske povahy. Lavinový efekt, delaj to vsici muzu i ja. Naliskat takovim lidem. Lidska pohodlnost a lhostejnost nema meze, po nas potopa. Po pravde receno ma vubec sprava KRNAPu nejake prostredky to zastavit? Mozna par varovnych vystrelu...
Popravdě řečeno, kolik čitatelů serveru Lezec.cz se podílelo na masovém zneužívání podaného prstu? Já jenom ,že mytí lezecko/ skialpinistických palic organy ochrany přírody je pěkné, ale.... ? Nepláče se na špatném místě?
KRNAP hlavne place uplne vsude, tohle vydani clanku snad museli zaplatit. Uz to ctu po treti!
Muj nazor - povolili bezkarinu, ktere zacali rikat "skialp trasy" a to jen proto, aby ted mohli rici, "vidite, my jsme podali prst, my jsme ti dobri a vidite, jak to dopadlo"... Proste kecy.
Trolle, pokud sjedeš z Růžové hory na běžkách do Pece pod lanovkou a nebudeš se při tom válet po zemi, máš u mě pivo..Uvědom si, že Krkonoše Ti víc nabídnout nemůžou. Třeboňsko Ti nabídne ještě méně. Alpy Ti nabídnou víc.
Pane Drahný, neblbněte lidi, porovnejte popisované škody s "údržbou" KRNAPu, která se podepsala na rázu Krkonoš. Podívejte se na letecké záběry, kolik hektarů ploch zabírají asfaltové cesty po horách, vykácené plochy a následné okrajové polomy, povolené vykácené plochy okolo různých staveb sloužící často jen pražským "kulichům". Ochrana přírody mění názory podle toho jak se to hodí, nedávno jste trestali poškození kleče, dnes říkáte jak je přemnožena... Vy osobně hlásáte fráze prakticky k čemukoliv, stále byste chtěl něco chránit proti škodičům a ostatní omezovat. Už vadí i rozježděný sníh - nejraději byste se Zelenými na jeho ochranu udělali i úřad. Jste opravdu úctyhodný mluvčí všeho!
Béda
jak by se vam libil celoroční plošnej zakaz lezení na písku, dejme tomu v ádru? třeba kvuli rorýskovi, ten pták tam myslim taky hnízdí. Třeba letos od jara. Pak by příští rok povolili lízt na Milence, třeba přes Fichtli (doufám že to píšu správně) ale protože nahoře u vlajky občas rorýsek sedává tak jen do půlky a komínem dolu;) To by bylo řevu co, a tady lidi mlčej, a to se chodí po 100% recyklovatelnym materiálu, po zmzlý vodě...
Nevím jestli se můj komentář vůbec hodí, ale přemýšleli jste někdy nad pojmem "Přirozený výběr" nebo "Trvale udržitelný rozvoj"? Ač všichni říkají že naše planeta unese ještě velký nárůst populace, mě přijde, že ty lidi si nebudou mít co užít. Už takhle si myslím že nás tu je až dost. Stanuli jsme na vrcholu potravního řetězce a zkrátka zvířata jako tetřevík nemají šanci. Řekněte mi jaké dobrodružství si člověk užije když se vydá do národního parku(myslím celosvětově)? Za každým kamenem na vás číhá "guard" aby jste si náhodou nelehli do chráněného kapradí a večer musíte složit hlavu za 20 eček na horské chatě jinak budete chudší o eček 500! Vykonáte 5hodinový výstup exponovaným terénem a nahoře se potkáte se 120kilovým němcem na lehátku, který se nechal vyvézt lanovkou. Člověk si už v Evropě neužije dobrodružství, putování, spaní pod širákem v nádherné hrajině. Musíme se chovat jako ovce a musíme se nechat řídit lidmi, kteří si tu asfaltku na Sněžku pro svůj Superb brzi za(pod)-platí. Já bych zkrátka civilizaci za účelem výdělku v horách zrušil úplně, ať se do těch oblastí skialpinisti dostanou a sjedou co chtějí, ale ať trochu pro tu krásu trpí a cestu absolvují po svém.
BTW:Nejsem sjezdař ani skialpinista.
Je dobře, že je většina podobně smýšlejících, alespoň nenarušují i v Evropě stále ještě rozsáhlou a zachovalou divočinu těm ostatním (no KRNAP to ale opravdu není).
Pokud přijedeš do národního parku (jakéhokoliv), tak Ti nabídne pozorování něčím jedinečné přírody - kytek, zvířat, geomorfologických tvarů. Nabídne Ti průvodcované exkurze, přednášky, naučné stezky, programy (BTW.: v KRNAP na rozdíl od jiných parků ve světě většinou zadarmo a to prokticky kdykoliv, tedy v době, kdy řada z z nás sedí v hospě na pivu). Pokud přijedeš do sportovní arény, nabídne Ti vleky, vysněžené svahy, adrenalin. Vlastně Tě ani nenapadne tam proto jezdit. Aréna Ti nenabídne přírodu, jako park Ti plošně nenabídne adrenalin kdekoliv.
Není pravda, že se u nás nedá toulat a spát pod širákem. Ač je naše zemička malá, máme tu spoustu míst, kde, když se budeš chovat ohleduplně a slušně, tak se můžeš toulat jak dlouho Ti čas a chuť dovolí a můžeš nasávat sílu stromů,horského povětří a kochat se krásou i nekrásou naší krajiny.
Jsem jediny skialpinista, kteremu ty trasy pripadaji neskialpinisticke? Trasy to jsou bezesporu hezke, ale spise pro bezkare dobrodruznejsi povahy nez pro vyznavace skialpinismu. Asi tim rozhorcim mnoho lidi, ale vybuduvani techto tras bych vstricnym krokem vuci skialpinistum asi nenazyval. 75% stavajicich tras bych bez vahani vymenil za jednu jedinou, ktera tohoto oznaceni bude hodna. Potencial na par takovych tras Krkonose maji. Troufam si tvrdit, ze i s ohledem na ochranu prirody by se nejaka takova trasa dala vymyslet.
Jinak to, co na tom vidim jako velmi pozitivni je skutecnost, ze se KRNAP rozhybal a vzal jako nepopiratelny fakt, ze skialpinismus je dnes velmi popularni sport a dal sanci "skialpinistum" neporusovat pravidla.
Možná by se při vymýšlení té "pravé" skitrasy měli sejít u jednoho stolu skiaalpinisté a ochranáři. Ale kdo jsou ti Skialpinisté - ti co se chtějí dohodnout, nebo ti, co kašlou na jakékoliv dohody.
Když tě kámoš podrazí, tak se na něj jednoduše vykašleš. Máš dojem, že když teď k nějakému jednání dojde, že si pracovníci Správy KRNAPu budou něco pozitivního o svých "partnerech" u stolu myslet. Já bych se jim divil, zas tak blbí nejsou.Sereme si do vlastního hnízda a dobře nám tak.
Tak v prvni rade, co Krnap povolil? Skoro nic. Ty trasy vedou po normalnich letnich cestach, ktere pres zimu nebyly nikdy zavrene. Tedy byly "zavrene", kvuli lavinam od HS, takze se urcite jedna o idelani trasy, ze? Takze ve vysledku se povolilo co? Prusek pod lanovkou, prusek a jeden kretkej zlab.
Za druhe. Co to je jednani s Krnapem. To v podstate prednasite vase navrhy do zdi. Obcas se z nejakeho zahadneho duvodu zed trochu uhne. Na nejake racionalni jednani zapomente. Stojite proti lidem, kteri jsou natolik opiti svoji moci, ze otazka najeakeho povleni je spise veci nahody nez racionalnich argumentu. Takze teda vsechna cest tem kdo z Krnapu dostal ty trasy a povoleni na ledopad.
Pro me neni prekvapenim, ze skialpinisti jezdi tam kde jezdi, a ne po bezkarskych trasach. Bylo od zacatku jasne, ze tomu tak bude. Nebot trasy jaksi neuspokoji potreby vetsiny tech co na skialpech jezdi (i z kopce bez pasu.)
naprostej souhlas, pokud by v instituci jako je KRNAP někdo trochu přemejšlel, přišli by na to už na podzim a nemuseli by nic testovat. Pokud se chceš projet na skialpech,rozhodně nechceš jít po široký vyšlapaný cestě spolu s německym zajezdem... po vydrceni kopce si chceš neco slušnýho volnym terénem sjet. Jaka povolená trasa odpovídá těmdle základním požadavkům skialpinismu? - aha, tak to se opravdu divim že se jezdí jinde...
Podle mne jsou mimo mísu hlavně skialpinisté. Ski se rovná lyže a alpinisté se rovná Alpy. Takže až skialpinisté začnou používat hlavy nejen ke krmení, docvakne jim celý problém kompletně...
"Alpinismus je druh horolezectví provozovaný v horách. Název pochází ze jména horstva Alp, kde klasické horolezectví vzniklo, ale s rozšířením horolezectví se význam rozšířil na stejnou činnost v libovolných horách."
Nemám problém nejen s Wikipedií. Takže nefňukejte v Krkonoších a vyražte do např. Slepičích nebo Novopackých hor či stovek jiných. Uleví se nejen v diskuzích, vy skialpinisté...;)
Plne souhlasim, jsou to dutohlavci.... Jina situace by ovsem byla, kdyby se tenhle divnej sport nazyval treba skikrkonosmus, to by pak mohli jezdit i v Krkonosich. Ale zase by nemohli do Alp, tak to by taky nebylo asi moc dobre, no.. Nejlepsi to maji bezkari, ti v nazvu zadne hory nemaji a tak si muzou jezdit vsude.
Tak vidíte ani jsem nevěděl, že jsem skibrdista. Hlavně aby mě tam nezahlédl samec tetřívka, to by ho mohlo vyčerpat a vyčerpaný by byl lehkou kořistí místních myslivců.
Onehda se prece takhle chranila kane. Pak se myslivci nastvali, ze jim kane lovi posledni zbytky zajicu, ktere zbyly na zcelenych polnostech a rychle se vyporadali se zbytky kani.
Tetrivek je videt vycpany v hodne chatach v Krkonosich ;-)
Najednou máte cancy. Před časem vyzval krnap skialpinisty aby se vyjádřili k záměru skialpinistických tras, aby předložili své návrhy a podíleli se na tvorbě vyjímky. Kde jste byli zalezlí ? chytrolíni. Krnap jen vybíral z toho, co vaši aktivnější kolegové navrhli.
A kdo byli ti aktivnější kolegové? HS? Chápu, méně náročný terén = méně záchranných akcí. ČAHV? Chápu, jejich klienti by stejně nic těžšího nesjeli. Nebo koho myslíš těmi aktivnějšími kolegy?
Kaštan pravděpodobně myslí ty, kteří se přihlásili na výzvu dívky jménem tuším Šárka, publikovanou v článku právě tady na Lezci. Ozvat se jí mohl kdokoliv, i ty.
A sám s ním souhlasím.
Nicméně, jak to tak vypadá, debata na toto téma je tady ještě méně produktivní než na téma mg na písku. Kdo chce pochopit, jak se věci mají, už asi pochopil, kdo nechce, tak prostě nechce.
Ve článku, který zmiňuješ, volá autor po návrzích tras nekonfliktních s ochranou přírody. Což chápu jako "navrhujte si co chcete, ale to co je alespoň trochu zajímavý (téměř vše 1. zóny) stejně nepovolíme." A já jsem se toho navrhování neúčastnil, neboť jsem proti legalizaci skialpů v Krkonoších (viz poslední příspěvek pod Šárčiným článkem).
Jinak zrovna tahle diskuse je vcelku přínosná, protože je v ní jeden rozumný post (Datl 16:31:18 08.02.2011).
A jak to tok vidím, Ty budeš aspoň metodik Horoslužebníků, že znáš Krkonoše ještě lépe, než oni. Nezlob se, ale podle toho, jak je znám, tak pochybuju o Tobě, nikoli o nich.
To je v pořádku že pochybuješ, kritické myšlení Tě šlechtí. Jasněže neznám Krkonoše líp než HS. Pouze podotýkám, že HS bude mít asi zájem na návrhu tras (bezpečný) jinej než skialpinisti (zábavný), pročež není divu, že když KRNAP povolil povolil variantu "bezpečný", tak lyžaři stále brblaj. Jinak - námět k další kritické úvaze - osobně jsem ve vlastním zájmu pro absolutní zákaz skialpů v Krkonoších.
Kupodivu na to v instituci zvané KRNAP přišli patrně dříve, než jsi byl Benny na světě. To, že ale skialpoši něco chtějí, neznamená to, že to dostanou. Když malý děcko v obchodě řve, že chce láhev piva, tak hádejte, co udělá jeho tatínek ... ? (... nebo že bych byl Herodes, když mu ji honem nekoupím? ;-) Skialpinisti chtějí trasy, Správa KRNAP jim něco nabídla. Možná byste dítku nabídli jako tatíci láhev Pita a testovali, co to udělá.....
Toto uz na me pusobi jako hodne subjektivni posuzovani situace. Argument, ktery prirovnava dovolavani se skialpinistu po trasach s alespon nejakymi sjezdy s deckem dovolavajicim se piva, ma pro me stejnou vahu jako kdyby nekdo z opacneho tabora argumentoval: "Kdyz ti dite bude rvat, ze ma hlad a chce jist, tak mu pustim pohadku v televizi. Ale nechapu proc porad rve, vzdyt jsem mu pustil pohadku!" Asi je pokrytecke prehlizet fakt, ze dane trasy se moc nepovedli, resp. ze prozatim spise jen plni ucel k zacpani ust skialpinistum. Stejne tak by bylo pokrytecke tvrdit, ze Krkonose jsou hory, ktere by i bez jakykoliv restrikci nabizely uzasne skialpinisticke vyziti..
Do Krkonoš jezdím už od dětství a ačkoliv je v dosažitelné vzdálenosti mnoho lepších skialpových lokalit, nikdy bych na Krkonoše nedal dopustit. Po tom, co jsem si letos před zimou přečetl onu "úžasnou" novinku, kdy zelení pánové z KRNAPU s velkou slávou představili ony "skialpinistické" tratě, musel sem opravdu přemýšlet, jestli se smát, nebo brečet. Vždyť se vůbec nic nového nestalo. Koho láká např. sjezd pod lanovkou z Růžovky? Myslím, že v krkonoších je možné opravdu vymyslet rozumné cesty pro skialpinisty, které v rozumné míře spojují cesty a volný terén. Pokud by se lidé z KRNAPu hlouběji zamysleli a alespoň pár takovýchto tras vytvořili, stálo by určitě za to, zkusit pravidla respektovat, i když jsem hluboce přesvědčen, že jsem svým nepřizpůsobivým chováním nikdy žádnou škodu nezpůsobil. Dosavadní postup je opravdu k smíchu.
Chápu, že nároky různých lidí jsou různé. Běžkař je nadšený upravenými stopami na Černé hoře, skialpoš sjezdíkem do Modráku. Když budou Tvoje potřeby jezdit teréňákem po Úpským rašeliništi, měli by být uspokojeny? Skialpové trasy vznikly po dohadech a jednáních s několika vůdci UIAGM, což si myslím, že jsou lidé, kteří o skialpinismu, jeho potřebách vědí dost. Někteří skialpoši je jako partnery v jednání nepovažují. Netuším, kdo by tedy pro ně partnerem byl.
Minulý víkend jsem byl v Krkonoších na běžkách. Když jsem jel přes Růženčinu zahrádku tak vidím, že na vrchol Kotle jel někdo skútrem a zůstalo to tam projetý. Na vrcholu Kotle jsem ještě nebyl a tak si říkám ok, nemá se to, ale když půjdu po stopě skútru, tak nic nezničím. Vyjel jsem po stopě skútru nahoru a co nevidím, po jižním hřebeni Kotle vesele na skialpech stoupají dva ochranáři z Krnapu. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to, že tam nebyli na výletě si namluvit nenechám.
Pokud tedy voláte po dodržování pravidel, jděte příkladem.
Se zmíněnou dvojicí jsem na vrcholu mluvil. Na otázku, jestli sem teda může jezdit někdo na skútru, když ne na lyžích, mi bylo řečeno, že tam jezdí skútrem HS měřit lavinové podmínky (nevím co je na tom pravdy, říkali mi to). Nevím, jak těžkou techniku to vyžaduje, ale osobně bych preferoval, kdyby se to nedělalo a na ten (např.) Kotel radši vyjelo 100 lyžařů, než jeden skútr. Myslím si, že i co se týče ochrany přírody, 100 lyžařů udělá menší škodu, než ten skútr.
Takže jaký podíl na rozježdění zakázaných svahů z minulého víkendu mají členové Krnapu? ;-)
Někteří členové Krnapu, HS(u té je to pochopitelné,ti v terénu dělají skutečnou práci) a také samozřejmě důležití známí mají kouzelné kartičky, s těmi můžou jezdit fóglum skrz hnízda osto6... ono to s tou ochranou totiš zas tak horky nebude. Prostě tam těch lidí nesmí moc.Z toho vyplívá: VY máte smůlu a ONI si můžou užívat nerozježděnejch svahů a ochraňovaný přírody;)Je potom jasný, že když jim to rozjezdíme my - bez kartiček, sou nakrklí... prostě jim kazíme svah, výhledy, a pozorování zvěře která se po vyrušení přesune jinam.
celá Vaše organizace Orgánů ochrany je tak nedůvěryhodné společenství, že mi je líto tetřívků. Veškeré Vaše zákazy, nařízení a omezení..případně jejich následné nedodržování Vás a Vašich "kulichů" - mě utvrzují v tom, že Vám jde pouze o Vás a milovanou moc.
Povolené trasy jsou (jak již bylo výše napsáno) spíše obtížnější běžkařské trasy. Tyto trasy se hodí maximálně tak na provozování komerčního (ČAHV) venčení široké veřejnosti prahnoucí po nových zážitcích. Takže povolení těchto tras nebylo žádným vstřícným krokem ze strany zelených, ale opět pouze a jen věcí byznysu. Jděte k šípku. Jen díky Vašemu jednání máte respekt nulový.
Pánové, tak mám na základě těchto a dalších diskusích o KRNAPU a pravidlech na lezci pocit, že letos je to po letech poprvé a asi naposled co si v Krkonoších můžeme legálně zajezdit a zalézt (byť jen dosti omezeně). Vůbec se jim nebudu divit, že nám to příští rok kvůli našemu nepochopení, blbým kecům a ostentativnímu nedodržování zase zatrhnou úplně. A myslím, že to bude celkem škoda. I když neříkám že jsem se vždy pohyboval v Krkonoších jen legálně..
PS: Nebyly by dámy schopné konstruktivnějších debat než jsou tu obvykle k vidění?
No nevim na běžkách nejezdim na skyalp tyhle trasy nejsou ani náhodou a abych sháněl nějaký povolení na ledy a volal po všech čertech jestli mi to někdo milostivě dovolí?Promiň ale nejsem na hlavu radši si dojedu do alp a mám klid.Tohle ať si strčí do pr....!
Co jsem se tak na ty clanky koukal a z vlastni zkusenosti s vyjednavani s tzv. ochranci prirody v jinych oblastech spis mi to pripada ze by se tento mel prejmenovat.
"Divim se ze kdyz jsme vam ukazali prst vy mate drzost nam urazit ruku".
Mimo jine znam oblast, ve ktere priznam tetrevi ne tetrivci ziji 4-5 km w prime viditelnosti velice industrialniho centra typu Ostravsko za komancu. Ano je to Narodni park v nemz se prohaneji lide na kolech, terennich autech, lezou po skalach v mire takove, ze o vikendu se musi cekat na cesty. A ochranci prirody jsou tam take, ale ti opravdu chrani prirodu a snazi se najit reseni jak umoznit normalnim lidem, kteri plati jejich vyplaty zpusob odpocinkoveho vyziti.
toho se v Krkonoších nedočkáme, pánové si dobře hlídaj korejtka. Znamenalo by to pro ně míň koukat a víc dělat. Krnap jako je organicace tajemná a její rozhodování je pro mě záhadou. Nedivil bych se kdyby ve sklepě měli něco jako kolo štěstí. Zatočej, a udělaj to podle toho co padne. Jen to nebude se slevou :D
Tak jsem si přečetl nejnovější článek na lezec.cz a ačkoli nejsem skialpinista ani ochranář, dostal jsem potřebu se vypsat ze svých pocitů. Předem uvedu, že nevím nic o "opravdu" skialpinistických trasách, o tetřívkovi ani o jiných věcech a možná díky tomu mám názory, které nejsou úplně ani z jednoho tábora.
Z tohoto a jiných článků jsem nabyl nasledující dojmy:
*KRNAP po letech zákazů vyhlásil, že je otevřených několik tras.
*Trasy jsou výsledkem nějakého kompromisu
*"pravým" skialpinistům se trasy nezdají dost skialpinistické
*to, že trasy nejsou ideální nebo to, že někdo porušuje pravidla je evidentně pro spoustu diskutujících důvodem kritiky otevření těchto tras.
Můj závěr:
KRNAP je zodpovědný za ochranu přírody a v rozumné míře jejím zpřístupnění veřejnosti. Rozhodl se tedy otevřít na zkoušku pár tras. Co je na tom špatného? Na zkoušku!!!! Místo toho, aby skialpinistická veřejnost tuto iniciativu podpořila a snažila se agitovat za legální používaní hor, jen prudí.
Pokud se totiž skialpinisté mezi sebou dokáží dohodnout, budou pravidla dodržovat a budou souhlasit s potrestáním těch, kdo pravidla nedodržují, vytvoří pro sebe morální právo jednat s KRNAPem o otevření jiných tras přístí rok. Tras, které jsou možná větším ústupkem KRNAPu, než ty letošní.
Opravdu vám nestojí, přátelé, jedna sezóna za to, abyste ukázali, že se umíte dohodnout jako dospělí a ne jako děti, které musejí okamžitě mít svou oblíbenou hračku a které brečí, že sousedovic dítě může něco, co vy nemůžete?
"že se umíte dohodnout jako dospělí a ne jako děti"....Ale my se nemůžeme dohodnout tímhle způsobem, protože KRNAP je v roli dospělého, a skialpinistická veřejnost v roli blbého dítětě, které si na horách chce hrát. Systém ochrany je nastavenej podle mě špatně. Osobně nechápu, proč tolik negativních reakcí. Vždycky jsme v Krkonoších jezdili ma černo, tak prostě budem dál a netřeba to komentovat. Je potřeba si uvědomit, že velký podíl a freeridingu mají i lidi, kteří s lezením nemají nic společnýho.
Jedu si takhle na běžkách lézt ty povolený ledy a zboku lesem snoubrdista a hamty do stopy, sem ho sejmul v..la:D Postavit tam krnapáka a kasírovat je!
Máš pravdu, taky bych hodně těch běžkařských tratí zrušil. Jsou velmi vytížené a pro Krkonošskou přírodu je to velká zátěž. Musíme si uvědomovat, že příroda tu není (jenom) pro nás, ale měla by tu zůstat i po nás!
Trochu nedopatřením jsem se dostala na tyto stránky,zaujala mne tato diskuse a nedá mi to nezareagovat na ni. Jsem vlastně běžkař, ale tento týden jsem okusila skialpů právě v Krkonoších a moc si to užila. Jeden den jsme to vzali z Pece Modrým dolem na Výrovku a na Luční. Z té jsme se pak přes Výrovku a Richtrovy boudy vrátili zpět do Pece. Ano, bylo to po cestě, ale proč ne.? Jelo to skvěle a radost z pohybu a krásného dne byla k nezaplacení.V neděli jsme to vzali po zelené přes Severku, Liščí jámu na Bufet na Rozcestí a odtud přes Lišku zpět dolů do Pece. Sluníčko sice nesvítilo, ale teta Sněžka se nám ukazovala opět v celé své kráse a my čerpali sílu a energii pro běžné všední dny. Nebuďme sobci, respektujme, co po nás Krnapáci chtějí, ať si takovýchto víkendů můžeme i nadále užívat:-) Vám, kterým toto nestačí, jeďte si do vyšších a rozsáhlejších hor, které vám vaše vyžití umožní!!!!!
Ahoj Hanče, píšeš, že jsi spíš běžkařka. jak se ti ty vejlety pozdávaly? Myslíš, že to bylo na skialpech lepší, nebo že by to bylo lepší na běžkách? Nemyslím to ironicky - přijde mi, že ty cesty jsou opravdu tak na hranici toho, co je lepší.
je to na běžky, ale s ouzkejma pásama. vždycky kroutím hlavou, jak běžkaři se skejtovejma prkýnkama jdou do nevybruslitelného (relativně) kopce pěšky, místo aby nalepili 3 cm široké pásy. a na běžkách je sjezd po cestě na rozdíl od skialpů dobrodružnější.
Na klasiku mi rychlá máza a k tomu pásy přijdou jako dobrej nápad, ale na brusle se mi to nějak nepozdává - zasírat si naparafínovanou skluznici lepidlem..
celý haló je údajně kvůli tetřívkovi obecnému. Jeho populace ubývá a lidé na tom každopádně mají svou zásluhu.O tom žádná. Podle mapy výskytu ze stránek Krnapu se ale tetřívek vyskytuje pouze v omezených prostorách. Takže celoplošný zákaz vstupu mimo cesty je podle mne mimo misu.
V každých horách v zahraničí se taková sitauce řeší lokálními zákazy, jen u nás v ČR je to zase všechno jinak... Hodně lidí, řek bych až většina, řeší věc ignorováním zákazu = Skialpinisti nemají povolená území a chodí všude, tetřívci nemají klid...
Jediná strana která to může rozlosknout je Kranap, takže se toho asi nedočkáme. Skilapinisti asi nedají pár mega úplatek aby se jezdilo, jako teď na černý hoře, kde se má vykácet půl kopce a stavět nová lanovka a sjezdovky. A takových příkladů je mraky, Poštovna na Sněžce je toho důkazem. Když si zaplatíš, můžeš postavit i krabici na Sněžku... Stavební uzávěra ve Špindlu taky. Zaplať a stav. Jo, na chudý musí bejt přísnost, takže na kopec zapoměňte.
Tak s tim Tetrivkem to je presne to co me na Krnapu sere. Podival jsem se na celou mapu, ze ktere je ten vyrez. A co nevidim. V pro skialp zajimavych lokalitach zadny tetrivek neni! Zato je ale na Predni planine v sousedstvi skiarelau, kde je to protkane bezeckyma trasama. Projistotu jsem se podival i na Lejska, a ten se skialpinistu taktez netyka.
Takze jako obvykle cele oduvodneni zakazu stoji na uplne nesmyslnych zakladech. Ale hlavne ze mame video o zlych skialpinistech, kteri plasi neboha zviratka.
je to banda zelenejch hlav vytvářejících určitiou fikci, kterou pak rozvíjej a cíleně matou veřejnost......... nemůžou říct, nechoďte tam protože se nám to nelíbí, tak bum, tetřívek ;)
Děkuji, nezbývá než souhlasit s tím, že Tetřívkovi se ve žlabech ani od nimi moc nelíbí. Ještěže aspoň zelení mužíci netvrdí, že tetřívek v zimě spí a nesmíme ho vzbudit ze zimního spánku...
Sorry, ale osobně jsem dospěl k závěru, že nařízení ochranářů naprosto nebudu respektovat, pokud budou na základě svých pochybných závěrů - či lépe řečeno své ideologie - vyhánět lidi z přírody tak, jako to dělali doposud.
PS: v Brdech se již několik let pokouší obnovit populaci tetřevů (snad to oproti tetřívkům není takový rozdíl). Tetřevi zde mají ideální podmínky, ticho, klid, liduprázdno. Ale stejně se jim nedaří. Závěr si udělej sám.
me pride, ze KRNAP funguje na principu maskovani velkeho zla malym zlem. Poukazuje na skialpinisty udajne plasici tetrivky, aby odvedl pozornost od "prazaku" jezdicich skutry apod na sve chalupy. V lete vyhani bikery z lesu, aby je mohly vykacet..
Jsem z Prahy a já i moji kamarádi a známí si jedzdíme do hor odpočinout. Konkrétně v šumavské vísce Chalupy mě neuvěřitelně s.re,že se zde provozuje pronájem sněžných skůtrů, to je pak po klidu a odpočinku. Otázka tedy zní, kdo to způsobuje, poptávka nebo nabídka. V rámci odpovědi mi můžete sdělit také jestli bylo dřív to vajíčko nebo slépka.
S pozdravem,
Radim
P.S. Krkonoše jsou nám prostě malé a z hlediska věčnosti jsme plní blbostí
No a az to zas zakazou v Krkonosich, tak si posadime svoje prdele do svejch bouraku a dojedeme do Alp ne?
Jo jo, pani mudrcove...jen mi tak napada otazka...jak to bude za 10-20let s tou ropou a tak.....mno, nevim nevim....ono odvaz se , nevaz se, uzij si jeste nejakou dobu potrva, ale nic netrva vecne.
Zakazy lezeni na pisku, ....no ono by nebylo nic divnyho kdyby nekomu dosla trpelivost jednou....obileny klasiky nepresahujici stupen sedm, je dost silny argument:-))
Stacilo by malo: Mistni spravci mohou vsem nerespektujicim "bourakum" rozbit za opakovane porusovani dohod a pravidel drzku, a bylo by..."pisici bouraci"....by jezdili prasit zas do nemec,k talianum a pod...stejne by to bylo s lyzema a pod:-))
Vždycky, když čtu podobné články o úpících Krkonoších (nebo Šumavě atd.) a statečných ochranářích, vzpomenu si, že právě tihle pánové a dámy za naše daně nejdřív vysazují kosodřevinu a pak ji opět za naše peníze likvidují, že svého času dokonce rozbíjeli kamenné mužíky a úplně vážně při tom tvrdili, že tím chrání přírodu... Já vím, každý z nás chybuje, ale kdo není hloupý, nechá se poučit. Třeba od ochranářů z Alp. I tam jsou nepřístupné zóny atd., ale zákazů je tam podstatně méně. Alpy a jejich ochránci jsou k návštěvníkům mnohem vstřícnější a podle mého názoru se to vyplácí. Zkrátka přístup: "Udělali jsme Národní park, abyste všechno viděli" je mi milejší než: "Udělali jsme Národní park, abyste nic nesměli".
Nahodou se dost pleteš tady je to stejně jako v Alpach. Taky jsou tu uzavřené jen některé oblasti. Bohužel Krkonoše přesto Alpy nejsou a uzavření těchto několika nejcenějších míst znamena trošku vyraznější zasah. Jinak pokud stále chceš srovnávat mužem srovnat třeba s některým národním parkem v Americe kde každej ranger ma u pasu kvér a lidi si tam jen tak něco nedovolí proti pravidlům. Třeba bychom tohle mohly zavést u nás když se tu tak všichni ohánějí tim zahraničim což :-)
Vždycky, když čtu podobné články o úpících Krkonoších (nebo Šumavě atd.) a statečných ochranářích, vzpomenu si, že právě tihle pánové a dámy za naše daně nejdřív vysazují kosodřevinu a pak ji opět za naše peníze likvidují, že svého času dokonce rozbíjeli kamenné mužíky a úplně vážně při tom tvrdili, že tím chrání přírodu... Já vím, každý z nás chybuje, ale kdo není hloupý, nechá se poučit. Třeba od ochranářů z Alp. I tam jsou nepřístupné zóny atd., ale zákazů je tam podstatně méně. Alpy a jejich ochránci jsou k návštěvníkům mnohem vstřícnější a podle mého názoru se to vyplácí. Zkrátka přístup: "Udělali jsme Národní park, abyste všechno viděli" je mi milejší než: "Udělali jsme Národní park, abyste nic nesměli".
Jenže Alpy maj rozlohu 180 000 km2 a Krkonose jen 550 km2 - to je trochu rozdil, ze? V Alpach si muzou klidovych zon udelat, co jim hrdlo raci. Taky by bylo asi dobre zjistit, kolik lidi se na plochu ctverecni pohybuje v Alpach a kolik v Krkonosich, tedy vcetne bezkaru a pesaku. A kolik tam maji chat a v jakem rozestupu oproti Krkonosum.
A pokud se podivam na mapu Krkonos, tak o zadny plosny zakaz nejde. Mimo cesty se lze pohybovat vsude mimo prvni zonu, ktera tvori 12% uzemi. Nicmene krom toho ale existuje zakon o lesich, ktery jednoznacne nedovoluje lyzovani v lese. Jenze to je zakon, ktery plati pro celou CR bez rozdilu jestli to je chranene uzemi nebo neni. A ten schvalili zakonodarci jiz pred 15 lety a ochranari jej od te doby musi naplnovat, protoze to je jejich pracovni napln. Je to stejne, jako, ze podle zakona se nesmi nikde krast, nebo ze v obcich se jezdi vsude padesat a policie vybira pokuty. Nechapu porad, proc je to v dobe internetu nad inteligencni chapani vetsiny lidi, vzdyt na tri kliknuti lze nalezt vetsinu odpovedi... a s policajtem se pri chyceni u precinu taky o spravnosti zakona nediskutuje.
Správný postřeh. Lyžování v lese je u nás plošně zakázáno 15 let starým zákonem a proto se to musí dodržovat a porušení přísně trestat. Podobně je lezení po skalách v chráněném území (a to je dneska většina skal) povoleno jen registrovaným členům ČHS a možná časem někdo zavede, že koupání v rybníce bude povoleno jen organizovaným plavcům. Když o těhle sporných restrikcích (ve světě ne právě obvyklých) nebudeme ochotní diskutovat, můžeme se divit, že je lidi nebudou ochotni respektovat?
Štěstí že pořádně nikoho nechytnete... Pár zelenejch panáků sedících v Kotli za smrkem nikoho nevytrhne. Eště když o tom většina lidí ví den dopředu. Kdyby ste rači chytali holanďany který sekaj lyžema mladý stromky vedle sjezdovek, ale to néé, to by byla opavdu práce. To rači budete otravovat rozumný lidi a dělat okolo toho haló s nesmyslnou ptačí argumentací. Jste organizace pro smích!!!
Stejně mě bavi že se vždycky najde nějakej takovej idiot v jakykoliv diskusy a začne my s me přece hodní proč nechytate ty holandany u sjezdovek, naše prašení skalam tak nevadi proč nechytate motorkaře, my na motorkach přece nic nedělame hned odjedem proč nechytate lidi na 4kolkach, 4kolkaři sou nasrany proč nechytaj cyklisty ohrožující chodce a chodci toulající se po kraji nadavají na všechny ostatní :-D koukam že za chvili na skalach, vododě a nebo jen tak v přirodě nebude znit pozdrav ahoj ale nazdar kretene
Zamenujes pamet jednotlivce a pamet organizace.
Organizace zadnou pamet nema (jak by mohla, pri vymene administrativnich sil kazdejch par let) takze uceni ze zkusenosti nastat nemuze.
Na jednu stranu..ano, clovek sympatizuje s horama upicima pod privalem rekreacechtive populace..na druhou stranu se nemuze ubranit uvaham o tom ze ochranari jsou jen pro buzeraci prosteho lidu protoze na dobre zalobbovane firmy nedosahnou.
Mozna si ochranari na prostem lidu hojej frustrace .. (jak rikal v peknem kreslenem vtipu ten svalovec se samopalem kdyz zatykal babicku co si sla do lesa na chrasti.. ja vim, matko, ze to neni zadnej velkej zlocin, ale vy jste jedina za kym nestoji nejaka politicka strana.)
Aby ses neposral tetřívku.
Ochrana přírody ano,respetkování skiapl tras taky, ale né přehnaně v rukou ekoterorisků. V našich "minivelehorách" - (normálních kopečkách s polárním klimatem nepřesahující ani 1600m.nm.s možností výjezdů na lanovkách za 30min na hřebeny) to je pak na skiaplech jen oblbování v podstatě po běžkařských trasách s žabomyším zakopáním válečné sekery. Ať žije pořádný skialp a bordel zákonů naší minivelehorké republiky.
Víťa
Taky nemám ty krnapáky rád - tuhle jsem tahal jedny zapadlý v příkopu na ,, jejich" území. Při vyhýbacím manévru sjeli do pangejtu, chvíli jsem si pohrával s myšlenkou že právě teď je čas vrátit jim ty jejich vrtochy. No pak se mně jich zželelo - beze slov prosby upoutali lano a když byli venku tak beze slov díků uraženě pokračovali. Je to divná svoloč.. !!
do pangejta muze pri vyhybani spadnout kazdej.. ze nepodekovali je jina vec. ale.. do toho pangejta spadli kdyz se vyhybali tvymu autu? mozna byli nasrani protoze kdbys uhnul o trochu vic, spadnout tam nemuseli.. (neosocuju te, jen si predstavuju ruzne scenare. S krnapakama jsem mival co do cineni docela dost a neprisli mi moc rozdilni od zbytku populace kdyz prislo na slusnost nebo hulvatstvi..)
No, paušálně odsoudit všechny KRNAPáky jako hovada mi od Tebe přijde jako trochu nespravedlivé vůči těm rozumným, ale s vědomím určitého zjednodušení by se s tebou asi dalo souhlasit.
Ten poslední lednový víkend jsem byla nahoře na Luční a když jsem viděla ty davy, co mířily shora i zdola do Modráku, divila jsem se, že KRNAP nebyl líp připravenej a už tam nestály rojnice strážců. Já fakt nevím, co chcete. Krkonoše jsou super hory na běžky a na ski-tour. Ale když si chci užít skialp, jedu na jih do Alp nebo na východ do Tater. Protože to, co je v Krkonoších zajímavý pro mě jako skialpinistku, nebude, doufám, nikdy legálně otevřené. Protože to jsou přesně ty oblasti, kvůli kterým vůbec stojí za to mít v Krkonoších národní park. A jestli někdo nerozumí tomu, že desítky chytráků, co jim je všechno kromě vlastního ega ukradený, v jednom dni v jednom dole prostě tetřívci (ale nejde jen o tetřívky - žije tam spousta jinejch zvířat) v zimě zvládat nemůžou, pak je mi ho líto. To není milovník přírody na lyžích, ale zabedněnej sobec, kterej by neměl slejzat ze sjezdovky, obehnaný záchrannou sítí. Krnapákům držím palce.
Moničko,vyjmenuj prosím nějaký ty zvířátka který se podle tebe vyskytujou v těch oblastech, které doufáš že nikdy legálně otevřené nebudou. Moc by me zajimalo co by takový skialpinista na nic způsobil za škodu. Nejmenuj ale vysokou které je v Krkonoších přes zimu většina v oborách a dravce kteří mají hnízda v nepřístupném terénu. Taky ne lyšky které se střílí jako škodná. A tetřívek, ten žije pouze na malých územích kterým se člověk vpoho vyhne ;) zbývají asi drobní savci, nechtěj tvrdit že myslíš je...
Tomíku, i ta vysoká. V obůrkách přezimují jen mlaďoši a laně, převážně. Stará pánská garda zůstává venku. Zkus si vzpomenout třeba na kulíka hnědého, slavíka modráčka tundrového, teď už potenciální hnízdiště obletují sokoli... A jak, prosímtě, obcházíš ty tetřívky???
Tomíku, i ta vysoká. V obůrkách přezimují jen mlaďoši a laně, převážně. Stará pánská garda zůstává venku. Zkus si vzpomenout třeba na kulíka hnědého, slavíka modráčka tundrového, teď už potenciální hnízdiště obletují sokoli... A jak, prosímtě, obcházíš ty tetřívky???
Tomíku, i ta vysoká. V obůrkách přezimují jen mlaďoši a laně, převážně. Stará pánská garda zůstává venku. Zkus si vzpomenout třeba na kulíka hnědého, slavíka modráčka tundrového, teď už potenciální hnízdiště obletují sokoli... A jak, prosímtě, obcházíš ty tetřívky???
tak jo, tetrivka jsme vyresili, tak ted nahodime nejaky dalsi argument, vsak on jednou nekdo nebude vedet co to je a kde to muze zit. A pak se konecne muze zase na chvili rict - zakaz vstupu je kvuli tomuhle vy mamlasove... :-)
Jsem presvedceny, Moniko, ze pokud by se otevrelo alespon nekolik zajimavych terenu, o to mene by se pak lidi tlacili do tech zavrenych a hlidanych.
Je to porad dokola - plosne zakazy cehokoliv, lidi jenom nuti je obchazet a ignorovat a to neplati jenom o Krkonosich.
Třeba plošný zákaz jízdy rychlostí vyšší než 50 km v obcích, plošný zákaz krádeží a vražd, plošný zákaz podvodu... Monika má pravdu: Krkonoše jsou minihory, maličký národní park. Je úplně normální, že se v národním parku v I. zóně nesmí mimo cesty. je to tak všude na světě. Jestli chcete mít z Krkonoš místo národního parku outdoor tělocvičnu, tak tlačte na zrušení národního parku. Já ale budu (na skialpech) dělat všechno proti tomu.
Ne, plosny zakaz neni 50km rychlost - to je zakonne opatreni. Plosny zakaz by byl, kdyz by oproti standadni 90-ce nekdo nastavil 50-ku pro cely stredocesky kraj, protoze jsou nekde na silnicich vymoly. A to je presne to - zavrene Krkonose jako celek - sem tam povolena 90-ka. A to je v tehle prumyslove lokalite, jak nekdo tady pekne popsal, nesmysl.
Moničko, asi si nikdy v první zóné mímo cestu nebyla, viď? Ono odrostlý jelen dělá ve sněhu stopy, a néé malý. Takže by si toho člověk asi všim ;) a na hřebenech a ve žlabech takový stopy prostě nejsou. Zato sou dole těsně na hranici měst(špindl atd..) sou všude krmelce. běž se tak kouknout, ať víš jak to v zimě na horách vypadá. A ti ptáčci? kolik je ptáků ve městě? lidi jim asi moc nevaděj... a jestli některým ano, určitě nežijí všude, a v první zóně o kterou ti tak jde, toho v zimě vůbec moc nežije, zvířata maj rozum a když je na kopci zima vítr a všechno namrzlý tak jdou dolu do údolí...
No beru tě v potaz jako lehce zkušeneho amatera po tom co jsi vyjmenoval za druhy s tim že v letu nepoznaš tetřivka od sokola. Také jezdim na těch lyžích s chlupatou skluznicí docela rad a mužu ti řict že narazit na tetřivky nad cestou z maly kotelky na dvoračky neni žadny problem bohužel tam nejraději rad chodi každej vidlak, kterymu bych přal pomalu umirat v zimě hlady a ještě přitom poletovat z mista na misto.
PS: Tetřivky vyplašeny takovyma buranama sem tam vyděl několikrat.
Modrý důl pokud vím leží v II. zóně národního parku a nejde o zalesněnou plochu tudíš by se tam člověk moh pohybovat legálně ne? Pouze v I. zóně parku se člověk musí pohybovat výhradně po značených cestách...
citace viz výše
"Re: Páni ochranáři 12:59:35 07.02.2011
Jenže Alpy maj rozlohu 180 000 km2 a Krkonose jen 550 km2 - to je trochu rozdil, ze? V Alpach si muzou klidovych zon udelat, co jim hrdlo raci. Taky by bylo asi dobre zjistit, kolik lidi se na plochu ctverecni pohybuje v Alpach a kolik v Krkonosich, tedy vcetne bezkaru a pesaku. A kolik tam maji chat a v jakem rozestupu oproti Krkonosum.
A pokud se podivam na mapu Krkonos, tak o zadny plosny zakaz nejde. Mimo cesty se lze pohybovat vsude mimo prvni zonu, ktera tvori 12% uzemi. Nicmene krom toho ale existuje zakon o lesich, ktery jednoznacne nedovoluje lyzovani v lese. Jenze to je zakon, ktery plati pro celou CR bez rozdilu jestli to je chranene uzemi nebo neni. A ten schvalili zakonodarci jiz pred 15 lety a ochranari jej od te doby musi naplnovat, protoze to je jejich pracovni napln. Je to stejne, jako, ze podle zakona se nesmi nikde krast, nebo ze v obcich se jezdi vsude padesat a policie vybira pokuty. Nechapu porad, proc je to v dobe internetu nad inteligencni chapani vetsiny lidi, vzdyt na tri kliknuti lze nalezt vetsinu odpovedi... a s policajtem se pri chyceni u precinu taky o spravnosti zakona nediskutuje.
Hej počkej"
Kluci, zkuste si něco přečíst, než budete mluvit o přírodě, příště, ano? Kdybyste tak "v poho" ta tokaniště tetřívků obcházeli, nenapsala bych ni slova.
"lada" mluví za vše... Modrák ve III. zóně parku? Ha ha. Ládíku, zkus se podívat na mapu...
To možna ne. Taky nejde jen o tokaniště, ale o ochranu vice meně co největšího území kde žije. Každej si prostě vidí jen na špičku nosu a řekne si když tu projdu ja tak se nic nestane ale že si to řekne dalších par stovek lidí to jim je jedno.
Chápu rozdílné pohledy na využití hor. Jsem jeden z těch, kteří nasázeli tisíce sazenic kosodřeviny (placená brigáda), které teď s velkou slávou na pokyn KRNAPu jiní brigádníci vyřezávají. To samo o sobě dává tušit, že ochrana přírody trošku bloudí v kruhu a pohledy na její činnost se poměrně různí. Momentálně se ochranáři nemůžou příliš rozhodnout jestli chránit spíše biodiverzitu (vzácné druhy) nebo přírodní procesy (bezzásahovost). Tetřívky vídám často na Velké Jizerské louce (polská strana Jizerek) a občas hlavně na rašeliništích na straně české. Vyhledávají prostředí, které připomíná jejich skutečnou domovinu tajgu a tundru. Jsou to zajímaví ptáci a netoužím je nijak poškodit. Na druhou stranu to, že v minulosti (hlavně přelom 19. a 20. století) bylo tetřívků spousta bylo patrně tím, že hory byly zdevastované provozem skláren, pastvou dobytka v lesích, mniškovou kalamitou atp. Po velkých kalamitách v lesích se vyskytovali i tam kde by jste je dnes ani nehledali. Mají mimořádnou schopnost rychle osídlit vhodná území ale stejně rychle mizí pokud jim podmínky přestanou vyhovovat. Jejich populace patrně roste vždy po významnějším odlesnění a jak paseky začnou zarůstat tetřívci ustupují zpět na rašeliniště. Momentálně jsme (snad kromě Šumavy) ve fázi, kdy lesy prosperují a paseky bývalých imisních holin zarostly mladými smrky. Takže pokud chce KRNAP opravdu hodně pomoci tetřívkům stačí nechat zničit pár stovek až tisíc hektarů lesa (nejlépe na podmáčeném rovinatem terénu) a holiny nechat zarůst břízou, borůvčím, brusinkami atp. Určitě trochu pomůže i nějaká ta revitalizace rašelinišť (po kterých skialpinisté jezdí většinou hrozně neradi protože jsou plochá). Jinak si osobně myslím, že každý živočich bude žít tam, kde se mu líbí a kde mu to vyhovuje bez ohledu jestli tam někdo v zimě občas projede na lyžích. Důležité pro tetřívka je aby našel volný odlesněný terén, břízu, brusinky nebo borůvky a neslídilo v jeho okolí na jaře spousta lišek a dalších predátorů. Na podzim může dost tetřívků zachránit ochrana před nájezdy velkoborůvkářů (ale nepřeceňoval bych to protože borůvek je většinou ohromný nadbytek). Taky by bylo dobré zajistit jim v květnu a červnu suché počasí ale to už naštěstí přesahuje možnosti KRNAPu.
Chápu rozdílné pohledy na využití hor. Jsem jeden z těch, kteří nasázeli tisíce sazenic kosodřeviny (placená brigáda), které teď s velkou slávou na pokyn KRNAPu jiní brigádníci vyřezávají. To samo o sobě dává tušit, že ochrana přírody trošku bloudí v kruhu a pohledy na její činnost se poměrně různí. Momentálně se ochranáři nemůžou příliš rozhodnout jestli chránit spíše biodiverzitu (vzácné druhy) nebo přírodní procesy (bezzásahovost). Tetřívky vídám často na Velké Jizerské louce (polská strana Jizerek) a občas hlavně na rašeliništích na straně české. Vyhledávají prostředí, které připomíná jejich skutečnou domovinu tajgu a tundru. Jsou to zajímaví ptáci a netoužím je nijak poškodit. Na druhou stranu to, že v minulosti (hlavně přelom 19. a 20. století) bylo tetřívků spousta bylo patrně tím, že hory byly zdevastované provozem skláren, pastvou dobytka v lesích, mniškovou kalamitou atp. Po velkých kalamitách v lesích se vyskytovali i tam kde by jste je dnes ani nehledali. Mají mimořádnou schopnost rychle osídlit vhodná území ale stejně rychle mizí pokud jim podmínky přestanou vyhovovat. Jejich populace patrně roste vždy po významnějším odlesnění a jak paseky začnou zarůstat tetřívci ustupují zpět na rašeliniště. Momentálně jsme (snad kromě Šumavy) ve fázi, kdy lesy prosperují a paseky bývalých imisních holin zarostly mladými smrky. Takže pokud chce KRNAP opravdu hodně pomoci tetřívkům stačí nechat zničit pár stovek až tisíc hektarů lesa (nejlépe na podmáčeném rovinatem terénu) a holiny nechat zarůst břízou, borůvčím, brusinkami atp. Určitě trochu pomůže i nějaká ta revitalizace rašelinišť (po kterých skialpinisté jezdí většinou hrozně neradi protože jsou plochá). Jinak si osobně myslím, že každý živočich bude žít tam, kde se mu líbí a kde mu to vyhovuje bez ohledu jestli tam někdo v zimě občas projede na lyžích. Důležité pro tetřívka je aby našel volný odlesněný terén, břízu, brusinky nebo borůvky a neslídilo v jeho okolí na jaře spousta lišek a dalších predátorů. Na podzim může dost tetřívků zachránit ochrana před nájezdy velkoborůvkářů (ale nepřeceňoval bych to protože borůvek je většinou ohromný nadbytek). Taky by bylo dobré zajistit jim v květnu a červnu suché počasí ale to už naštěstí přesahuje možnosti KRNAPu.
Dalibore, ty premisy jsou úplně v pořádku, funguje to přesně tak, jak píšeš. S tvými závěry bych ovšem polemizoval. Tetřívek má sice opravdu schopnost osídlovat vhodná území a vytvářet tam silné populace (viz pokalamitní Jizerky a Krušné hory, nebo třeba hospodářsky zanedbané zemědělské plochy s březovými porosty v Lužické nížině v Polsku či plochy po vysídlených a zlikvidovaných vesnicích v Českém lese anebo některé vojenské prostory), ale musí mít odkud se šířit. Právě ta přirozená refugia mizí a 1. zóna NP je jedním z těch relativně stabilních, jakkoli krkonošské kary určitě nejsou ideálním primárním biotopem tetřívka. Pod soustředěným tlakem lidí a predátorů (kteří se množí také pod dohledem člověka - nejvýznamnějším predátorem je prase divoké, takto lovná zvěř, toho času v našich zeměpisných šířkách bez přirozených nepřátel...) tetřívek ustupuje do jakýchsi diaspor, ze kterých se při větších disturbancích okolní krajiny může šířit a množit. Má to ale svoje meze, a o ty se teď hraje. Rušení na zimovištích bych přitom nepodceňoval a nebagatelizoval. Vím, že tetřev má jinou bionomii než tetřívek a odlišné nároky, nicméně jeho osud jako model toho, co člověk dokáže udělat s kdysi hojným (a loveným) živočišným druhem, je velmi dobrý a varovný. Pokud chceme chránit přírodní prostředí (a zatím většina říká „ano“), je třeba to vzít na vědomí a chovat se podle toho. Nechceme-li je chránit (a připouštím, že je to zcela legitimní, jakkoli nekulturní, možnost), potom změňme zákony a tedy pravidla hry.
Ale vždyť tetřívek (podle mapy na webu KRNAPu) ve skialpově zajímavých karech žádná refugia nemá. Proč tedy KRNAP nazakáže běžky mezi Luční a Špindlerovkou, zásobovací cestu Lahrbush po které jezdí rolby, běžky na Přední Planině, běžky kolem Petrovky atd., kde ona refugia jsou? A naopak nepovolí skialpy v karech, kde ona refugia nejsou?
To sice jo ale odtamtud se nikdo diskuse neúčastní. Koneckonců - podat na KRNAP žádost o informaci a pak ji zveřejnit i s odpovědí by možná vydalo na investigativní článek. Ale to zase pláču na špatným hrobě.
Odkaz na mapové podklady KRNAP kde lze najít i mapu (živá příroda- tetřívek obecný) http://mapserv.krnap.cz/mapserv/php/maps.php Kvalitu té mapy nedovedu odborně posoudit ale například v celém Obřím dole ani v Labáku (s výjimkou okolí Bradlerovy boudy) se podle ní tetřívek nevyskytuje(!?) Nezdržuje se podle ní ani na polské straně, kde jsem ho vloni a předloni opakovaně viděl například v okolí Tępeho sczytu, v Doline Myi (lokality na jih od Špindlerovky). Nesnažím se nijak obhajovat nelegální aktivity kohokoliv. Sám jsem v krkonošských karech nelezl ani nelyžoval více než 15let a to se do některých z nich dívám z okna. Na druhou stranu se mi zdá že argumentace mluvčího KRNAPu (Radka Drahného) vychází z nedůstojné pozice "kárajícího rodiče", který bez opravdu odborných argumentů kárá hloupé dítě. Jeho odkazy na úbytek tetřívků na Šumavě považuji, z důvodů, které jsem uvedl výše, za téměř demagogické (navíc se opovážím odhadnout, že šumavská populace by mohla v následujících letech narůstat z důvodu odlesnění způsobeného kůrovcovou kalamitou). Pan mluvčí zcela opoměl propojení krkonošské a jizerské populace (jistě ti tetřívci z jizerek dovedou překonat vysoko položené sedlo Jakuszyce a navštívit borůvkové plantáže na svazích Krkonoš) a přirozenou dynamiku populace teřívka působenou výše popsanými výkyvy ve stavu našich lesů. Věřím, že se dají regulace zdůvodnit na dobré odborné úrovni a ze strany mluvčího KRNAPU tohle zcela postrádám. Taky věřím, že lidi mnohem raději plní nařízení o kterých jsou přesvědčeni, že dávají smysl.
Do Krkonoš jezdím na skialpy léta. Pokaždé jsem zděšený, co dovedou rolby a skútry primitivů, kteří měli prachy, moc a štěstí si zakoupit kus Krkonoš sobě samým. Nezávidím jim, jen porovnám svůj pohodový výlet na lyžích, kdy třu svou skluznici pouze (!) o sníh a stromečkům se zásadně vyhýbám a zoufalé řádění bezohledných skútristů na straně druhé.
Takže p. Drahný: pro mě jste hlupák. Až zatočíte s bezohlednými skútristy (což se vám ale nikdy nepodaří a vy to víte), jsem ochoten přijít ke kulatému stolu a jednat o tom, co mohu a nemohu v Krkonoších já, jakožto skialpinista.
Do té doby si ani vy, ani nikdo jiný nebude SKUTEČNĚ určovat, co OPRAVDU ti ohleduplní SKIALPINISTÉ moho a nemohou. O tom si chci rozhodnou sám, a vás jakožto úředníčka k tomu nepotřebuji.
No podle mě nejsi ten kdo o tom něco ví, ale ten kdo hazi svoje prohřešky na zada jinym (jak je mimochodem tady na lezci zvykem)a vymluvy typu, že když oni dělaji tohle špatně tak ja mužu to svoje taky a pač mě to moje baví víc tak to škodí mín jsou akorat k plači.
On to Alpsko-krkonošský horský vlk vyjádřil trochu drsně, ale v podstatě jde o problém komunikace ochrany přírody: Jak věrohodně vysvětlit, že se mají dodržovat "zelená" pravidla na lyžích, když základní problémy jsou ve skutečnosti jinde? 1) KRNAP není podle mezinárodních měřítek žádný národní park, jsou to jen od středověku několikrát zdevastované hory (dřevorubci, horníci, papírnící, skláři, pastevci, turisté). 2) KRNAP je zcivilizovaným územím (komunikace, města, obce, skiareály, běžkařské stopy). 3) KRNAP má problémy velkého rázu (rozpínavá výstavba v intravilánu i extravilánu, světelný a zvukový smog, dříve imise z elektráren, dnes z dopravy, skútry a rolby ve volné přírodě). Teprve daleko za těmito problémy je skialpinismus či spíše v krkonošských poměrech skitouring.
Takových, co o tom něco ví, je plný internet. Takových, co si chtějí sami rozhodnout zda budou jezdit 200 v hodině, když to jejich auto umí, a na čí zahrádku pojedou na svůj pohodový výlet, když se jim zachce, takových je. Takových, co si myslí, že můžou všechno a je na nich, zda si milostivě oni s někým sednou za kulatý stůl a dovolí milostivě prosazovat někomu zákony, takových jsme už viděli.
Mluvím o tom, že jezdím na lyžích a chovám se ohleduplně k přírodě. To se říci o skútristech a rolbařích říci nedá.
Kuba Turek to napsal přesně tak, jak bylo myšleno: v porovnání s bezohledným řáděním skútristů je skialpinismus (skitouring) ZCELA NEŠKODNÝ A ZÁSTUPNÝ PROBLÉM, matematicky vyjádřený číelm 0,01%.
Jestli tam vidíte cokoliv jiného , jste hlupák.
Vidím tam, že si sám chcete rozhodnout o tom, co a jak budete dělat a nepotřebujete k tomu zákon ani úředníčka. Pokud vidím špatně jsem tedy hlupák. Že je problém se skůtrařema je pravda. Ale chcete tvrdit, že když jiný vraždí, tak vy máte právo krást, protože to je menší zlo a že vám do toho nebude nikdo kecat?
Hlupák je u mě každý, který nedokáže rozlišit dobro od zla. S tím souvisí i život člověka obecně: může žít v souladu s přírodou i svým přesvědčení a PŘITOM K TOMU NEPOTŘEBUJE VEDENÍ - TEDY ANI PŘIBLBLÝ ZÁKON, ANI ÚŘEDNÍČKA. Hlupák nemá mozek a musí ho vést jiní. Dobře, neříkejme hlupák, říkejme jim např. OVCE nebo OVČANÉ.
Drahný a KRNAP jde po těch, na které mohou. Skútristy mohou pokutovat pouze s Policií a to je těžké, a oni to vědí. Takže na kom si asi půjdou honit triko, jak jsou skvělí? Na bezbtŕyných lidech, kteří normálně platí daně, nepáchají tr. činnost, jen si chtějí o víkendu aktivně odpočinout - sjet si obyčejný kopec na lyžích. Co jena tom nezákonného? Tetřívek??? Všichni víme, že je to jen výmluva.
jo pan je ochoten.. pan uredniky k nicemu nepotrebuje.. a este o tom neco vi.. no sakra. A ze se zapomnel podepsat, to je fakt jenom nahoda. Dalsi reditel zemekoule co ma akorat plnou hubu kecu.
Argumenty? 1. a 2. Krnap je zřízen zákonem platným v ČR, vydaným ve zbírce zákonů. Mezinárodní měřítka jsou jiná věc. Chceš, aby Krkonoše nebyly národní park? Jednoduché, zruš zákon! 3. chceš, aby se Krkonoších řešily větší problémy? Chovej se podle zákona a uvolni ruce úřadům, aby nemuseli bojovat s tebou a mohli řešit větší problémy. A vůbec, proč chceš, aby řešili problémy, když nechceš, aby byly krkonoše národní park?
Hahaha - to přece nejsou argumenty proti tomu, co tvrdí Viktor a co dovysvětluji já. Takže pomaleji a podrobněji: 1) Národní park podle UICN je víceméně kompaktní území, kde je zachovalá příroda, která může žít sama o sobě. S tím se mohou ztotožnit a jednoduše pochopit a vzít za své téměř všichni lidé. Jenže Krkonoše je ve skutečnosti rozkouskovaná krajina využívaná průmyslovým způsobem, ve které má smysl chránit několik míst a případně krajinný ráz. Ochrana přírody by se ovšem neměla týkat především jednotlivých turistů, ale především developerů, lesáků, dopravy, velkých znečišťovatelů, velkých ubytovatelů a případně tvrdé turistiky (tj. skiareálů, strojově upravovaných běžkařských stop, ubytovacích zařízení v údolích...) Honit horolezce, skituristy, vodáky, paraglidery apod. je kontraproduktivní - jednak nezpůsobují téměř žádné škody a druhak v nich zelení úředníci ztrácejí přirozené spojence. Co říká zákon, je v této obecné debatě vedlejší. Vždy záleží, jak se aplikuje a zda k čemu se použije. 3) Je celkem jedno, v jaké kategorii chráněného území Krkonoše jsou zařazené (NP, CHKO, přírodní park...), ale každý manažer, který absolvoval aspoň střední školu ví, že nejprve je nutné vyřešit velké problémy a potom zbyde čas a energie na ty malé. V případě tetřívka je nejdůležitější, že mu mizí biotop. Dole v údolích a na úbočích mu ho zastavují developeři a roztahuje se v nich zástavba čehokoliv od běžkařské tratě, přes sportoviště, po baráky a komunikace. Nahoře na hřebenech mu zarůstají paseky, které osázel KRNAP po imisní katastrofě v 80. a 90. letech minulého století. Skituristé za tohle nemohou. X) "Proč chceš, aby řešili problémy, když nechceš, aby byly Krkonoše národní park?" - do mého textu si vkládáš významy, které tam vůbec nejsou. Ale když už jsme u toho - myslím si, že má smysl chránit přírodu a divočinu zvlášť. Jsou to hodnoty samy o sobě a mají cenu i pro nás lidi. Jenže ochrana přírody neznamená, že postavíš ceduli s nápisem Zákaz vstupu pro některé pěší turisty. O tom se můžeme bavit dál, jestli chceš. Vedle argumentů bych k tomu ale prosil také jméno, ať vím, s kým si dávám takovou práci na vysvětlování.
Tak ty si skutečně první a jediný horolezec, skialpinista a milovník přírody, který je přirozeným spojencem všech. Máš pravdu v jednom. Ty hory byly vždy obývané lidmi, a ti lidé tam chtějí žít dál. A ti lidé, chtějí jíst a žít jako ty. A aby mohli jíst a žít jako ty, musí vydělat, jako ty. A aby mohli vydělat jako ty, musí něco a někde dělat, jako ty. Velký horolezec, skialpinista a milovník přírody, jako ty, co přijede na skialpy jako ty, rozbalí svojí svačinu, jako ty a odjede, jako ty, tak ten jim toho moc nedá. A kdo jsem, se zeptej toho, co o tom něco ví. Vy dva víte o všem všechno.
Když dojdou argumenty, dojde na osobní útoky. To zkouší každý hlupák v jakékoliv internetové i osobní diskusi. (Nevím hodně věcí, ale co vím, je, že pořád ještě existuje velký rozdíl mezi Krkonošemi+Tatrami a Alpami. Tam za kopečkama si myslí a také mi to dávají najevo, že jsou rádi, když jim tam nechám moje dobré peníze za jejich dobré služby.)
Hele, jaký osobní útoky máš na mysli? Jako, to že musíš vydělávat? Já musím taky vydělávat. Ja bych se styděl, kdybych měl zobat ze sociálky.Nebo se tě dotklo, že pochybuju, že jsi prirozeným spojencem ochranářů? Tak to tedy ha, ha, ha...
Naposled. Když se ti nelíbí, že nesmíš všude v Krkonoších, změň zákon, buď zruš KRNAP jako NP a převeď si ho kam chceš, nebo zruš v zákoně zákaz vstupu a nejen pro lezce a lyžaře, ale pro všechny. Tak šup, šup, do práce...
Nebuď osobní a uštěpačný, prosím. Když nevíš kudy kam, tak aspoň neurážej. 1) O svých ani Tvých příjmech se s anonymem bavit nehodlám. Na sociálce nejsem, nejsem státní zaměstnanec, řádně platím daně. 2) Jestli na mě něco vyděláš, bude to pouze tehdy, když mi poskytneš služby či výrobky, které budu potřebovat. Za to, že žiješ v Krkonoších, to nebude. 3) Zákony zprostředkovaně měním tím, že chodím k volbám, a také tím, že o jejich důsledcích mluvím či píšu. 4) Ano, jsem spojencem ochrany přírody (už kvůli tomu, že jsme byl v tomto oboru poloprofesionálem hezkých pár let), ale to neznamená, že jsem spojencem všech ochranářů a ekologistů. Většina čtenářů tohoto webu určitě chce čistý vzduch, nezničené skály, přírodní řeky, zvířata v lesích atd., ale mnozí si nejsou jistí, zda to správně zajišťuje SKRNAP případně politici a případně zákony. Některří jsou dokonce přesvědčení, že tomu tak není.
Co tak sem dat nejakou anketku na Lezce?
NEco ve smyslu: Je ochrana Krkonos pred skialpinisty smysluplna a spravna?
... jen tak, at vime alespon v teto komunite, jak by dopadlo hlasovani... ;-)
Hlásím se jako první. Krkonoše se nebrání skialpinistům. SKRNAP jim otvírá po mnoha letech vrátka. Nabízí trasy a chce vidět, co to udělá. Zatím toho není mnoho k nabídnutí. Ale může být líp. Záleží na tom, jak to příjmeme.
Co by to jako mělo udělat? Skůtraři budou řádit dál, skialpinisti si budou dál jezdit kde chtějí. Horští vůdcové a lyžařské školy získají možnost legálně vytáhnout kliety na cesty, které poskytnou trochu falešnou iluzi dobrodružství. Čili? Jedeme dál močálem černým, kolem bílých skal.
--
Pozn. Opravdu skialpové sjezdy v Krkonoších žádný zákaz nepotřebujou, regulují návštěvnost svou obtížností lépe, než to zvládne sebepřísnější vouřada.
Co by to asi melo udelat? :-DDDD ...no prece to same jako jakakoliv jina anketa na lezci - ovlivnit beh sveta ne? A nebo se jenom podivat v jakem stavu je marketing od KRNAPu, kolik lidi si tady mysli ze je to dobre a kolik ne, treba napriklad.
Teda to jsem se pobavil, dik. ;-)
to je zajimave, jak se udrzuej konstatni celkovy pocet prispevku v teto diskuzi 90-120.:-)
Zalozil jsem na tohle tema zvlastni vlakno.... a uz tady taky nejni... a tenhle prispevek taky asi dlouho nebude
Sem se díval na ty fotky Kotle na stránkách Krnapu, jsou fakt pěkný, našel jsem si tam i tu svoji stopu a tak jsem si je přidal ke svým fotkám z toho sjezdu. Díky a třeba i to odůvodnění zákazu bude příště profesionálnější než ten úlet s chudáky tetřívky.