Probranou problematiku si hned prakticky vyzkoušíte.
Při výuce vycházíme z několika principů:
1. Prevence je 10-100× efektivnější než záchrana.
Pokud z výprav do lavinového terénu chceme vracet živí a nezranění, dává smysl věnovat mnohem víc pozornosti prevenci než záchraně. Prevence funguje.
Co děláme jinak: Chování skialpinistů, ani struktura mnoha běžných lavinových kurzů neodpovídá relativní důležitosti prevence a záchrany. Proč tomu tak je? Záchrana má lepší zpětnou vazbu, je "akčnější" a atraktivnější, a proto se snáze učí. Vybavení pro záchranu je nezanedbatelný business, pomůcky pro prevenci zcela okrajová záležitost. Mnoho lavinové metodiky pochází od pracovníků záchranných služeb, kde je určitá "zátěž" na záchranu přirozená.
2. Problémem většinou nejsou chybějící znalosti, ale jejich použití při rozhodování.
Při většině lavinových nehod by postižené skupině pomohlo spíš lépe pracovat s informacemi, které má, než mít více informací.
Co děláme jinak: Cvičíme rozhodování na reálných situacích. Soustředíme se na informace, které máte realisticky k dispozici. Učíme hodnocení důležitosti informací a skupinové komunikace.
3. Schopnost uvažovat o riziku a nejistotě se dá naučit.
Schopnost uvažovat o riziku a nejistotě se někdy prezentuje jako něco, co lze získat jen za mnoho let praxe, nedá se přímo učit, a oblast, kde je každá teorie krátká. Opak je pravdou.
Co děláme jinak: Využíváme poznatky z psychologie a kognitivní vědy, které jsou při rozhodování mnohdy užitečnější než věda o sněhu. (Sněhu se samozřejmě věnujeme také :) ) Učíme jednoduché modely, které se dají předat. Zároveň získáte zpětnou vazbu a důvěru ve vlastní rozhodování.
4. Nejvíc se naučíte ZÁŽITKEM!
Co zažijete, si zapamatujete mnohem lépe, než jen z přednášek nebo ukázek. V případě lavin ale určitě nechcete zažít řadu reálných neštěstí, abyste se něco naučili.
Co děláme jinak: Velkou část našeho kurzu tvoří modelové situace a simulace. Na kurzu můžete chybovat v bezpečném prostředí a ze svých chyb se tak poučit. Až situace nastane naostro, už nebudete překvapení ze svých reakcí. Umožní vám to lépe se rozhodovat a jednat.
Co učíme
● Ucelený pohled na lavinovou problematiku,
● jak uvažovat o riziku,
● jak plánovat túru: terénní faktory, co nám vše říká lavinová předpověď a předpověď počasí, jak počasí ovlivňuje danou lavinovou situaci,
● rozhodovací pasti a lidské faktory lavinových nehod,
● jednu základní rozhodovací strategii a jeden expertní postup,
● čeho si všímat na túře: co všechno se dá odhadovat,
● co je pod povrchem: testy stability, jak interpretovat sněhový profil,
● záchrana: postup při lavinové nehodě, management na laviništi a první pomoc při lavinové nehodě,
● analýza reálných proběhlých nehod, u kterých jsme byli nebo pomáhali při záchraně,
● a tipy na další sebevzdělávání!
Odnesete si také 2 karty s rozhodovacími strategiemi, 1 kartu pro analýzu sněhového profilu, další online materiály, certifikát o účasti a fotky z kurzu v elektronické podobě.
Co neučíme
● Profesionální metody analýzy sněhového profilu typu měření teploty a vlhkosti. (V praxi běžný skialpinista spíše nevyužije.)
● Rozsáhlé prezentace a srovnání různých výrobků. (S výběrem vybavení vám rádi individuálně poradíme a desítku různých pípáků v ruce držet budete)
● Transporty raněných a podobně. (Na první pomoc v zimních horách máme specializovaný 4denní kurz)
Pro koho je kurz vhodný?
● Pro milovníky zasněžených kopců,
● instruktory všech zimních sportů,
● pro skialpinisty, freerideristy, sněžničáře, zimní turisty a všechny, co se chtějí v zimních horách pohybovat bezpečně.
Kurz je vhodný i pro všechny, kdo již běžný lavinový kurz absolvovali a chtějí se na danou problematiku podívat z jiného úhlu pohledu či si zopakovat a rozšířit svoje znalosti.
Kdy a kde?
Nejbližší termín tohoto kurzu je vypsaný na první víkend v dubnu, tedy 5.-7. 4. 2019. Místo konání: Vysoké Tatry. Více informací, přihlášku a další termíny najdete na webu
PrPom, konkrétně na stránce
Ne!Lavinového kurzu.
Zvažte Předkurz
Chceme mít na vlastním kurzu více času pro prevenci a praxi. Proto pokud jste o lavinové problematice ještě nic neslyšeli anebo nedrželi zatím v ruce lavinový vyhledávač, doporučujeme se účastnit předkurzu. Předkurz proběhne formou cca 4hodinového večerního setkání v Praze a dozvíte se na něm základní informace o tom, co to jsou laviny a jak ovládat vybavení, na které navážeme na kurzu.
Chcete ještě více informací?
Pokud se chcete dozvědět více, máte několik možností. Jak kurz probíhal na začátku roku 2019, se můžete podívat na
Facebooku zde. Pokud si chcete přečíst o kurzu něco více, podívejte se na náš web
PrPom či přímo na
stránku kurzu. A nebo napište garantce horských kurzů na mail gabca@prpom.cz, která vám všechny dotazy zodpoví.