Na začátku ledna se na Lezci většinou objevuje vyhodnocení LRR, neboli Lezec Rock Ranking. Tak tady je stručná "uzávěrka" za rok 2013.
Vyhodnocení lezce roku
Skalní lezení - ženy
Začněme tradičně holčičím lezením. Nejlepší lezkyní se stala (stejně jako loni a předloni) Edita Vopatová (eny.vopi), které se podařilo, kromě stabilních výkonů v průběhu celého roku, vylézt cestu za deset plus (8b+) a ještě 10/10+ a tak zaslouženě kraluje žebříčku i letos. Edita získala o 200 bodů více než loni ( 10888 b.). Což by jí například mezi muži vyneslo úžasné čtvrté místo.
Svobodová Tereza (terasv) (10028 b.) Tereza se dostala, spolu s Editou, přes velmi pěkných (pro většinu lezců snových) deset tisíc bodů a obsadila druhou pozici.
Růžičková Petra (P.) se dvěma cestami za deset mínus a čtyřmi osm áčky skončila na bronzové pozici.
1. Vopatová Edita (editka vopatová) 10888 b.
8b+ PP, 10/10+ PP, 8a+ flash, 10-/10 PP, 8a+/8b PP, 7c+ OS, 7c+ OS, 7c+ OS, 7c+ OS, 7c+ OS 2. Svobodová Tereza (terasv) 10028 b.
8b PP, 7c+ OS, 8a+ PP, 7c OS, 8a PP, 8a PP, 7c+ PP, 7c+ PP, 7c+ PP, 7b OS 3. Růžičková Petra (P.) 9931 b.
10- PP, 10- PP, 8a PP, 8a PP, 8a PP, 9+/10- PP, 7b+/7c OS, 9+ PP, 9+ PP, 7b OS
Skalní lezecký ranking na Lezci letos vyhrál. Tramtadadáá! Adam Ondra (dipsy) (13736 b.). Jeho sezona 2013 byla hlavně sezonou těžkých skalních cest. Nikoho nenechal na pochybách o tom, kdo že to kraluje světovému skalnímu lezení. Čísla 9b+, 12 a 9a na OS znamenají posun nejen v naší tabulce bodů, ale hlavně v celosvětovém chápání lezení jako takového.
Druhý se umístil Bláha Petr "Fido" (pbla4024) (11053 b)., na druhé místo se vlastně vrátil po loňské „slabší sezóně“. V jeho zápisu se skví 8c+/9a PP, takže po Adamovi, Tomáši Mrázkovi, Rosťovi Štefánkovi, Petrovi Reschovi a Martinu Stráníkovi se jedná o nakouknutí dalšího lezce do devátého stupně.
Třetici lezeckých es naší tabulky uzavírá Petr Šindel (PEN) dvě deset plusky a tři čisté desítky (10968 b)..
Další pozice nejsou sice medailové, ale stále znamenají hardcore lezení. Z těch bezmedailových neskutečně hrotili Majkl, Spilkin a Oliváč. Jsou to všechno skvělé výkony, které asi dokáže pochopit jen ten, kdo už do nějaké cesty v desátém stupni někdy nalezl. Pánům upřímně gratulujeme.
Snad jen jediná otázka zaznívá, kde jsou nějaký mladý kluci, který lezou ultra těžký cesty a můžou se lezení věnovat na "plný úvazek"? Když totiž nepočítám Adama, tak to u nás musejí odedřít hlavně tátové od rodin :).
V holkách je to letos bodově velmi vyrovnané. Vítězka Kateřina Záhorová vyhrála takzvaně na body. Nevylezla sice nejtěžší boulder, ale vyhrála hlavně díky vyrovnanému obtížnostnímu průměru. Nejtěžší letošní boulder (za 7c+) v holkách totiž vylezla skvělá Simča Ulmonová, které patří třetí místo.
Nejlepšího boulderistu za rok 2012 si vyzískal Martin Stráník (noo noo)(11075b. letos a loni 10781 b)., který mírně přitvrdil a "dostal" Adama, který sice taky oproti loňsku přidal pár bodů navíc (10953 b.), ale na fantasticky lezoucího Martina to nestačilo.
Na třetím místě skončil Martin Jungling.. Džangli vylezl tři bouldery za 8B a zbytek 8A+ = tvrdý bouldering.
1. Stráník Martin (noo noo) 11075 b.
8B+ solo, 8B/8B+ solo, 8B solo, 8B solo, 8B solo, 8B solo, 8B solo, 8B solo, 8B solo, 8B solo 2. Ondra Adam (dipsy) 10953 b.
8B+ solo, 8B+ solo, 8B+ solo, 8B solo, 8B solo, 8B solo, 8A OS, 8A+ solo, 8A+ solo, 8A+ solo 3. Jungling Martin (Džangli) 10625 b.
8B solo, 8B solo, 8B solo, 8A+ solo, 8A+ solo, 8A+ solo, 8A+ solo, 8A+ solo, 8A+ solo, 8A/8A+ solo
Kde jsou ti mladí borci co se lezení věnují naplno? no třeba takový - jmenovitě - Ondra Ďoubal nemá deníček a je dost možné, že kdyby jej měl tak je druhý hned za Adamem, a kdo ví jestli takových není víc..
Taz.Čerte. Kdyby OD měl na Lezci.cz ten denníček, mohl klidně figurovat v "Lezec rock ranking 2013" za Adamem. Ale OD ho tady nemá! Ani Ti další které zmiňuješ! Tak asi proto tam nemůže figurovat. Asi pro OD nebyl AO dostatečná motivace k jeho založení.Prostě přemluv OD ať si deníček založí a nebudeš tu muset příště brečet,nad tím ,jak tady spousta nej nej nej jmen není.
Mladých lezců kteří trochu obstojně lezou na skalách je opravdu jako šafránu. Již to není jako dříve, kdy většina závodníků, zároveň lezli těžké cesty na skalách. Avšak několik mladých lezců by se našlo : 31. Vlk Vojta (vojta (vlčák)), nebo desetiletý brácha Edity : 25. Vopat Jan (Honzík). Jestli jsem někoho opomněl, omlouvám se, určitě bude také stát za zmínku.
A rozmezí 15-35 s lanem? co si budem namlouvat, žádnej řev !
stačí mrknout na 8a.nu - i slepej pozná, jak se leze za hranicema ( 6-99 let ). Trochu jiný kafe.
"takže po Adamovi, Tomáši Mrázkovi, Rosťovi Štefánkovi, Petrovi Reschovi a Martinu Stráníkovi se jedná o nakouknutí dalšího lezce do devátého stupně. " Jen by me tak zajimalo co za francouzkou devitku vylezli Resch a Stranik...?
No, máš možná pravdu, oba vylezli cestu za 11-/11. Což je podle převodní tabulky spíš 8c+ a než 8c+/9a. Osobně bych to velmi rád uměl posoudit, ale neumím. To mi ale nebrání o tom zasvěceně pohovořit.
Omluvou budiž mi fakt, že v tomto laickém ohodnocení se odráží můj nekritický obdiv k těm, co lezou na tomhle levelu a snad taky, že se pod svůj názor umím podepsat.
ano, bylo to ode mne dost hnusny, se i dodatecne stydim. Ale ten kluk tam stoji jako kdby tam nepatril ci nevedel proc tam je, nekouka na adama, do kamery (na otce? ten ho tam postavil a rekl drz, vyfotim te...?) ale nekam bokem do zeme, Adam taky hledi nekam do vesmiru, tj jeden druhyho berou jako kulisu. Coz je to co je na obrazku divne a co mne dohnalo k teto sprostarne.
kdyz uz tady vyzdvihujes vykony otcu od rodin, mel bys pochvalne zminit i zaslouzile matky, jmenovite SIMCU a SASU. Co na tom, ze na bednu to nestacilo...
Markete gratulace urcite a popravde (umyslne se nepodepisuji, omlouvam se;-)) i velka zavist, ze se ji dari s mimcem lezt...berte to treba jako vymluvu,ale kdyz se nedostava po koupi nejakeho toho pidi bydleni(hypoteka)hlavne kvuli ratolesti penez = nonstop pracujici polovicka,nechapu jak lezt nebo i jen trosku vic potrenovat, nez se povesit na listu:-(
No není to lehké. Ale myslím, že dvakrát až třikrát týdně se dostat na stěnu/skály není úplný sci-fi. Většina stěn má otevřeno do 23:00, takže se dá vyrazit z domova až po osmé a co třeba víkendy?
trénovat po 20h večer není nic moc, když musíš vstávat ráno v půl6 do práce....to se prostě nedá. jasně, jsi zase dřív doma když jdeš brzo do práce. ale i tak ten večerní trénink je slabší, člověk dojde dom rozjetej, ještě musí jíst na noc a pak špatně spí...
Já neříkám, že je to ideální, jen že to jde. Taky se dá jít s dětma dopoledne, dokud je matka na rd ... holek, co lezou s dětma je spousta, stačí se jít podívat, jak to vypadá dopoledne na Ruzyni, Smícháči nebo Bigwallu.
To máš sice pravdu, ale pokud máš děti, tak ústupky nejen v trénování jsou samozřejmostí. A pak jsi rád když se dostaneš na stěnu aspoň po osmé.
A právě proto by měli mladší lezci dominovat, jednak kvůli tréninkovým možnostem, lepší regeneraci, větší síle, nižší váze....
Ano zpusob se vzdycky najde, ale kdyz nebydlis ve velkym meste se stenama(nebo pobliz) nebo i skalama, je i to co pise jirka skutecne sci-fi (nepomuze jit po 20hod, kdyz nemas kam). Ten zpusob je pak opravdu v nahrazkach(listy atp)...Navic dokud jsem to sama nepoznala, neverila jsem, ze muze byt skutecne BIG problem dostat se po tehotenstvi na puvodni "lezeckou" vahu(kdyz nechce te ztratit materske mleko)....
Marketa je krutorka.A vždycky byla. A ty další holky s dětma co makají a našli si způsob taky.Buď se dá brečet jak je to těžké,nebo se rafnout. Já mám taky dítě, hypošku, stěnu daleko a vstávám ráno do práce. Kdo chce způsob najde.
Výkonnostní lezení se většinou nedělá pro to abych se dobře pobavil s lidma. Na to můžu jít do hospody. Vyjde mě to levnějc na čas, možná i na prachy a ještě se u toho nezpotím.
To sice jo, ale já kolikrát jsem byl rád, že jsem mohl utéct do práce. S malejma dětma je to podle mě fakt masakr. Takže nevím jestli to maj matky lepší.
Jinak svobodné matky, to je kapitola sama pro sebe.
Podle mě to není tím, že nemají deníček, ale tím, že lezení venku není moc zábavné. Musíš najezdit x kilometrů, mnoho hodin v autě. není to jako zatím večer na 2 hodiny na bouldrovku a pak zajít na pivo a domů.
Vypovídací hodnota rankingu na Lezec.cz, je prostě vypovídací hodnota na Lezec.cz . Podobně to bude na 8a.nu a podobně na Ifsc.com,nebo kdekoliv jinde. Co je na tom nejasného. Kdo tam je,je na místě které mu bodově náleží,kdo tam není ,tak tam není. A když tam nejsi,nemůžeš mít body a je tedy šumák,jak si dobrej.
Souměřitelnost na Lezci a v reálu je nesouměřitelná :). Jiným slovem ...Internetový ranking je ranking o ničem, žijící ve svém virtuálním světě, resp. je jenom o něm ..
Ti co jsou na lezci na špici,jsou na špici i v reálu. To že tam není Požár a pár dalších, je fuk, navíc každej jen trochu se orientující skalní lezec ví že těch pár dobrejch tam není,včetně pár už starších matadorů co mají ještě nějakou výkonost. Prostě ta hlavní skupina tam je ne uplně komplet.Nic to ale nemění na tom,že Lezec.cz má jistou základní vypovídající hodnotu.
...a když koukneš na Big wall žebříček- v čele zase samí tatíci - teda asi kromě olina:) . Chybí pekelník Oliváč. za povšimnutí tojí Andrej - na Lezce nepíšící, na svěťák místo jiných patřící. Holt lezení s lanem nefrčí, mladší - zdá se - radši bouldry.
Překvápko u Petry Růžičkové. V dětským lezení žádné extra, a najednou úspěchy v bouldru a nakonec i skála. Ono asi ty dětské a mládežnické výkony nemusej tolik znamenat (nakonec viz i T. Mrázek)...
co tam chces hodnotit. kategorie hory je natolik siroky pojem ze jednotlive zapisy nemaji objektivni srovnani. osobne se prikladam k tomu prejmenovat hory na vicedelky. tento nazev by rozhodne vice reflektoval zapisy v teto kategorii.
To snad nemyslíte vážně? A co nějaký objektivní nebezpečí apod? Rozhodně zimní čtyřka v tatranské severní stěně má hodně co do sebe i pro sedmičkáře. Nehledě na to že vynýtovaná vícedélka má hodně do "horolezectví"
Diskuze skály/překližka x hory/zimní lezení není smysluplná. Jedná se totiž o odlišná sportovní odvětví, která dnes mají málo společného. Překližkáři a skálolezci jsou zvyklí mít každé dva, tři metry nějaké jistění a určitě se radši potí než aby je zábly prsty a horolezci, v tom jejich terénu, na který jsou zvyklí, nemají rádi boj s vyššími stupni obtížnosti. Jistě existují ale borci, kteří jsou schopni zabodovat v obou sférách a před nimi klobouk dolů, ale většina ostatních se specializuje jen na tu svou aktivitu – ať už to jsou skály nebo třeba hory v zimě. Hádat se, kdo je lepší, kdo je větší borec, je asi totéž jako tvrdit, že ten co uběhne maratón pod dvě a půl hodiny je lepší/horší než ten co dá stovku pod 11 a půl vteřiny.
Na deníčky má sice svůj pohled ... ale leze mu to prostě dobře.
https: //www.facebook.com/scarpa.cz/photos /a.208356825844444.62338.208338072512986/ 805361039477350/?type=1&theater