LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
5.Štípek 11538
6.Stráník 11449
7.Nespoutaný 11416
Bouldry:
5.Pochman 10603
6.Novák 10575
7.Kopecký 10375
Hory:
8.Černý 6591
9.Sukačová 6464
10. 6150

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5671 lezců
1141496 cest
Nové přelezy:
Crvena Tiš 7b
Noi Altri! 7b+
Veganza De 8a
Fantastisc 8A
Bombastisc 7C+
Katiforos 7b
Dynamitaki 8b
Blue Moon 7c+
Fantastisc 8A
Bombastisc 7C+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Trekování v Nepálu

Část třetí - Langtang Trek

Ne každý si může dovolit měsíc volna a toulat se nepálskou divočinou, ale jak jste se už mohli dozvědět v minulých dílech našeho trekařského seriálu, vyrazit do Himalájů není vůbec složité, proto se tentokrát zaměříme na kratší treky. Ty najdete například v národním parku Langtang, nabídnou vám alespoň krátké seznámení s místní kulturou, a také nádherné výhledy na horské velikány.

V této oblasti se navíc pohybuje menší množství trekařů, takže si užijete trochu klidu mezi horami. Navíc budete velice blízko tibetským hranicím a můžete díky tomu nahlédnout i do kultury Tamangů, kteří sem právě z této země přišli a usadili se. Po vyřízení všech náležitostí, které jsme si popsali v prvním díle (především TIMS card a Langtang NP permit), stačí nasednout na autobus a po osmi hodinách kodrcání už budete ve vesničce Syanphru Besi, kde náš trek začíná. Autobusy do této oblasti odjíždějí ze zastávky nedaleko hlavního autobusového nádraží v Kathmandu, která je vyznačena na mapce v prvním díle seriálu. Odjezdy jsou mezi šestou a půl osmou hodinou ranní, za cestu zaplatíte 350 - 500 NR a je také možné si zarezervovat místenku předem. Rezervaci je nejlepší udělat přímo na místě, odkud autobusy odjíždějí, agentury ve městě by totiž po vás mohly chtít klidně i několikanásobně vyšší částku.

Celkem můžete v Národním parku Langtang a jeho okolí strávit od pár dní až do dvou týdnů, protože v oblasti se nacházejí čtyři různé treky, které si můžete víceméně libovolně nakombinovat, což je zdejší největší výhodou. Nejkrásnější výhledy na relativně krátké trase nabízí rozhodně Langtang Trek, který vás zavede až na hranici pěti tisíc metrů nad mořem, ale bohužel pak budete muset sestupovat stejnou cestou. Oblast Gosiankund tvoří pás vysokohorských jezer ve výšce kolem čtyř tisíc metrů a krajina je tu díky tomu trochu odlišná od toho, co uvidíte jinde v Himalájích. Nejblíže Kathmandské kotlině je Helambu Trek, který si popíšeme jako alternativní zpáteční cestu místo využití autobusu. Trochu něco jiného vám nabídne Tamang Heritage Trek, kde se spíše než fyzických výkonů dočkáte nahlédnutí do místní kultury.

Langtang Trek:


Je to vlastně takový Himaláj ve zkratce, tam kde končí autobus, si vezmete na záda batoh a údolím řeky Langtang Khola postupně dojdete až do poslední obydlené vesničky v těměř čtyřech tisících metrech nad mořem. Cesta to není nikterak náročná, takže nahoře budete mít určitě ještě dost sil vylézt si na téměř pětitisícový vrchol Tsergo Ri, nebo jiný z okolních kopců.
    1. den Syanphrubesi (1503 m.n.m.) - Lama Hotel (2420 m.n.m.)
Z Káthmandu je to sem autobusem nějakých 150 kilometrů, což se na naše poměry může zdát docela blízko, ale v Nepálu to znamená nějakých osm hodin v autobuse, takže první den už se vám asi nikam moc chtít nebude a rozhodně se nenechte zviklat tím že „už jste v Himalájích, tak vzhůru do kopců“. Ceny za ubytování i jídlo se totiž prudce se zdvihající s tím, jak opouštíte místa, kam se dá dostat autem, a pak ještě více vystřelí nahoru spolu s nadmořskou výškou. Jakmile opustíte Syanphru Besi (dokonce stačí jen přejít na druhou stranu řeky), ceny se několikanásobně zvýší a těch pár kilometrů navíc vám zítra stejně moc nepomůže, proto se ještě naposledy pořádně najezte, vyspěte a ráno pěkně vzhůru do divočiny.
První den vám skoro ani nepřijde, že už jste vážně v těch velehorách. Kopce kolem jsou zelené a porostlé lesy, u cesty kvetou rododendrony a jenom v dálce na konci údolí se hrdě tyčí nejvyšší hora regionu Langtang Lirung. Rozhodně se ale nemusíte bát nudy, příroda je tu nádherná a vy se alespoň dostanete do tempa. Díky novému mostu si navíc můžete vybrat, jak náročnou cestou první den půjdete, hned za posledními domky vesnice je totiž rozcestí. Zatím co na levém břehu (po směru proudu) je cesta mírně zvlněná, po pravém břehu budete o něco rychlejší, protože tahle nová cesta vede jenom mírně do kopce.
    2. den Lama Hotel (2420 m.n.m.) – Langtang (3430 m.n.m.)
Hned po ránu vás čeká Army Check Post, kde se prokážete permitem a TIMS card a pak už pomalu začnete stoupat mezi pořádné kopce. Cestou je spousta příležitostí pro oběd, nebo nějaké to občerstvení u čaje a samozřejmě si také můžete prohlédnout starou kamennou Gompu kousek před Langtangem, stačí jen odbočit kousek z cesty.
    3. den Langtang (3430 m.n.m.) - Kyanjin Gompa (3830 m.n.m.)
Po dopoledním výstupu do Kyanjin Gompy si můžete po obědě udělat procházku bez batohů a trochu se aklimatizovat na zítřejší výstup. Přece jen jste ale už docela vysoko a metry vám přibývaly docela rychle, takže se nežeňte zbytečně hned nahoru a raději si trochu odpočiňte, abyste se vyhnuli výškové nemoci.
    4. den Výstup na Tsergo Ri (4984 m.n.m.) výstup 4h, sestup 2h
Přestože už jste vystoupali do celkem solidní nadmořské výšky, určitě by stálo za to vylézt si nakonec i nějaký ten kopec, protože Kyanjin Gompa je vlastně pořád jen v údolí mezi horskými vrcholy. Už od Langtangu jste měli ve výhledu jeden kopec, který si o zlezení přímo říká. Tsergo Ri je dominantou údolí a svojí výškou stále ještě dovoluje výstup i bez větší aklimatizace. Vyráží se z Kyanjin Gompa, kde končí klasický trek po Langtangu a cestu nahoru najde snad každý, kdo se v horách trochu vyzná. Kousek za vesnicí odbočíte vlevo na cestičku, přejdete říčku a pak po hřebínku nahoru. Na konci tohoto hřebene se pak pokračuje po odvrácené straně kopce přibližně tři sta výškových metrů trochu prudším terénem. To už jsou vidět dřevěné tyče s modlitebními praporky na vrcholu a bývá tu docela nasněženo. Hlavně ale bacha na to, že pod sněhem jsou pořádné kameny a občas se můžete propadnout do mezery mezi nimi, takže pozor kam šlapete a neodbočujte z vyšlapané cesty! Pokud vám po výstupu ještě zbývají síly, můžete sestoupit až do Langtangu, jednak si zkrátíte dlouhý sestup na další den a navíc se tu vyspíte a najíte mnohem levněji.


Vesnice Langtang
(foto: Yosarian CC BY-SA 4.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Yosarian)


    5. den Kyanjin Gompa (3830 m.n.m.) - Syanphrubesi (1530 m.n.m.)
Cestou dolů vám to půjde mnohem rychleji, a protože ještě určitě nebude chtít domů, zbývá se rozhodnout kam dál. Pokud se rozhodnete pro Tamang Heritage Trek, odpojíte se od cesty už v Rimche (2455 m.n.m.), sice vás bude čekat zase pár metrů do kopce, ale pak už půjdete po vrstevnici vyhnete se tím zbytečnému sestupu až dolů do Syanphrubesi. Přenocovat můžete v Sherpagaon (2563 m.n.m.) a další den se napojit na trasu kterou si popíšeme dále, jenom s tím rozdílem že půjdete v opačném směru než je běžné.
Můžete ale také pokračovat do oblasti Gosainkund a pak dál až do Kathmandu a v tom případě ještě před Syanphrubesi odbočíte podél potoka vlevo do kopce, přenocujete v nádherné vesničce Thulo Syaphru (2250 m.n.m.) a další den se v Shin Gompa napojíte na trasu treku.


Kyanjin Gompa
(foto: Yosarian CC BY-SA 4.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Yosarian)


Tamang Heritage Trek:


Pokud jedete do Nepálu, nemusí to být jen kvůli výkonům a zdolaným vrcholům, tahle země nabízí mnohem víc než jen to. Místní kultura a lidé vám dají nahlédnout do úplně jiného světa, jenom to chce vykročit z vyšlapaných cest. Pro začátek třeba zkusit tenhle okruh po vesnicích u Tibetských hranic.
    1. den Gatlang (2238 m.n.m.) – Tatopani (2607 m.n.m.)
Autobus, kterým jste přijeli do Syaphrubesi, pokračuje dál až do vesnice Gatlang umístěné na horském úbočí a obklopené terasovitými rýžovými políčky. Trek začíná sestupem do Chilime, kde za vodní elektrárnou přejdete zavěšený most a začnete stoupat do Tatopani. Jméno této vesnice v překladu znamená „horká voda“ a v místních teplých pramenech se také můžete po náročném dni vykoupat.
    2. den Tatopani (2607 m.n.m.) – Thuman (2338 m.n.m.)
Od rána budete příkře stoupat až do Nagthali Danda (3300 m.n.m.), kde se nachází známý budhistický klášter a nvíc se vám odtud naskytnou nádherné výhledy jak na oblast Langtangu, tak i Ganesh Himal. Cestou projdete i přes vesnici Brimdang, bohužel místní gompa nedávno vyhořela a zatím to nevypadá, že by v brzké době mělo dojít k její obnově. Můžete si tu udělat klidně i delší přestávku, odpoledne už vás čeká jen sestup do vesnice Thuman.
    3. den Thuman (2338 m.n.m.) - Timure (1762 m.n.m.)
V údolí pod vámi vede stará kupecká stezka do Tibetu a rozhodně stojí za to, podívat se až na hranice do vesnic Timure a Rasuwagadhi. Vlastně se dá říci, že místní lidé už jsou spíše Tibeťané než Nepálci.
    4. den Timure (1762 m.n.m.) - Briddim (2229 m.n.m.)
Zbytek treku vede po druhé straně údolí, takže vás čeká pár set metrový výstup rododendronovým lesem a v Briddim si pak můžete prohlédnout další budhistickou Gompu. Poslední den ale budete opět sestupovat do Syaphrubesi (1503 m.n.m.), a i když je to po lesní cestě příjemnější, můžete to vzít z hranic také rovnou po silničce v údolí.

Gosainkund Trek:


Pás posvátných jezer Gosainkund se nachází na jih od předešlých treků a i když stejně jako u treku do Langtangu nejde o okruh, ale jednosměrnou trasu, můžete navázat na terek přes oblast Helambu a pohodlně dojít téměř až do Kathmandu. Také budete přecházet mnohem vyšší sedlo než při předchozích trecích, proto je dobré si nechat Gosainkund na konec, abyste byli dobře aklimatizovaní.
    1. den Dhunche (1960 m.n.m.) nebo Syaphrubesi (1500 m.n.m.) - Shin Gompa (3400 m.n.m)
Hned na začátku je to pořádně do kopce, zvlášť pokud začínáte v Syaphrubesi, a ne každý dá v pohodě dva tisíce metrů převýšení s plnou polní, takže si klidně cestu rozdělte a přenocujte v Thulo Syaphru (2250 m.n.m.).
    2. den Shin Gompa (3400 m.n.m) – Gosainkund (4380 m.n.m)
Čeká vás rozhodně nejkrásnější den v Himalájích, naskytnou se vám výhledy na pás hor v sousedním Tibetu a nocovat budete u posvátných jezer v Gosainkund. Pokud máte dost času, vyplatí se tady zůstat o den déle, projít se po okolí a nasát místní atmosféru. Kluci, kteří se tu starají o Lodže, boulderují přes den na okolních skalkách, tak si můžete zablbnout s nimi.


Jezera Gosainkund
(foto: Yosarian CC BY-SA 4.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Yosarian)


    3. den Gosainkund (4380 m.n.m) – Ghopte (3430 m.n.m.)
Ráno přejdete nejvyšší bod treku, sedlo Laurebina Pass (4610 m.n.m.), a pak už to bude jenom z kopce. Rozhodně ale nečekejte, že to bude zadarmo. Stále vás ještě čeká cesta zpět do Kathmandu, ale než abyste se vraceli do Dunche, napojte se na Helambu Trek a ušetříte si nudnou cestu autobusem.

Helambu Trek:


V oblasti Helambu už vás nečeká zrovna takové trekovaní, za jakým jste jeli do Himalájů, nadmořská výška je nižší, půjdete většinou lesy jen přes pár sedýlek, ale na druhou stranu je to příjemné zakončení treku a ušetříte si zdlouhavou cestu autobusem. Pokud budete chtít, dá se totiž za pár dní dojít až do Kathmandu.
    1. den Ghopte (3430 m.n.m.) - Kutumsang (2470 m.n.m.)
Cesta vede nahoru a dolů přes dvě třítisícová sedla nádhernou přírodou do vesničky Kutumsang, kde vám naposledy zkontrolují TIMS card a permit ke vstupu do NP Langtang. Odteď už jste zpět v civilizaci a každé ráno odtud vyjíždějí autobusy do Kathmandu. Počítejte ale s tím, že pojedete celý den.
    2. den Kutumsang (2470 m.n.m.) - Sundarijal (1460 m.n.m.)
Pokud vám zbývá čas a dost sil, můžete se vydat pěšky ještě dál přes Shivapuri Nagarjun National Park. Je to jeden z nových národních parků v okolí Kathmandu a vstup vás bude stát jen 250 NR. Autobusy jezdí pořádnou oklikou, takže si tím vlastně zkrátíte cestu. Ze Sundarial jezdí spoje do hlavního města každou chvíli a trvá to už jen snesitelnou hodinku a půl.

Navrhovaný itinerář je samozřejmě jenom orientační a každý si ho může upravit podle svojí aktuální kondice. Orientačně můžete počítat, že vystoupáte 200 až 300 výškových metrů za hodinu a při sestupu se tempo přibližně zdvojnásobí. Především ve vyšších polohách se ale snažte příliš netlačit na pilu, pokud vaše tělo není na takové podmínky uvyklé, a nevystoupat o víc než 600 výškových metrů za den. Problémům s výškovou nemocí, která je v Himalájích velkým problémem, se budeme věnovat v posledním díle našeho seriálu. Navíc se také dozvíte, co všechno na takovém treku očekávat a co si vzít sebou.

Další díly seriálu o trekování v Himalájích:

Trekování v Nepálu - Část první - Přípravy na cestu

Trekování v Nepálu - Část druhá - Everest Base Camp Trek

Trekování v Nepálu - Část čtvrtá - Jak to chodí na treku

Lukáš Lang   [úpravy] 00:28 21.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Jonáš
 Databáze cest:
Všechny cesty (179554)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Flake Is Fake 6c Vrbovsko
Lora II 6c Vrbovsko
Fits My Style 6b+ Vrbovsko
Hugo 6b Vrbovsko
Mäusezähnchen VIIIa Schmilka
Nově komentované:
Noi Altri! E Voi Altri? 7b+ Limski Kanal
Nespavost Low 8A Töpfer
S-Kante VIIb Pfaffenstein
S-Kante VIIb Pfaffenstein
Buf! 7a Alaro

 Nově v diskusi:
Re: letadlo matroš | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování |

 Nové komentáře:
RIP | RIP | Re: Ani | Ss | Ani | Re: masakr | Re: To není vše | To je fakt nádhera. | Re: poučení | Hustý! |

 Kde to vře:
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (128)
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (91)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (40)
Will Bosi přelezl boulder Spots of Time a potvrdil klasu 9A (17)
Film: Adam Ondra a nejtěžší cesta Vysokých Tater Corona 10+/11- (14)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (5)
Rozhovor s Lynn Hill i s lezením na její domácí bouldrovce (3)

 Nově v inzerci:
Pátek sobota | stěna Jirkov | Statická a dynamická lana | Lezačky | Mantra Pant W | Prodám lezečky | Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | druhý konec lana | Batoh Deuter Aircontact 65+10l | Z teplem |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 372 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 323 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 291 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 293 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 270 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.