Německý třináctidílný seriál Rudí horolezci z roku 1967, kteří měli možnost před lety shlédnout v televizi někteří pamětníci, je sice poznamenaný dobou, přesto však skýtá nějaké záběry ilustrující lezení v období před 2. světovou válkou.
První díl: Bergfahrt mit Risiko se točí okolo vylepování protinacistických letáků komunistickými sympatizanty v Drážďanech v roce 1933. Asi po dvanácti minutách naštěstí vystřídají noční záběry skály. Tři horolezci se chystají přelézt pískovcovou hranu ? kdesi v Sasku. Jsou na zádech navázáni konopným lanem okolo ramenou, lezou v botách s konopnou podrážkou, jistí přes záda, cvakají smyčky a kruhy, slaňují na Dülfera. Prvolezec padá ve druhé délce do kruhu na štandu, kde si jistič hmoždí ruku v karabině. Na pomoc přispěchá další přihlížející družstvo mladíků s děvčetem, z nichž jeden vylézá střelhbitě ke štandu a pomáhá oběma raněným dolů.
Dá se říci, že v dalších dílech lezení není, ani nejsou moc zajímavé. Zajímavý je možná 4. díl se záběry u skal s přestřelkou a s krátkým lezením skalního komína při útěku. Seriál provází neustálé předávání předmětů, pomoc s útěky, vše na českoněmecké hranici, staré motorky, auta, vlaky,... Nepřátelé nacismu jsou přirozeně střeženi na skalním hradě a pracují u skal. A kouření cigaret, případně doutníků, i v této době bylo módní.
Také v 6. dílu kromě záběrů v Čechách a v Praze najdeme zapisování do vrcholové knihy, panorama skal a několik slanění s konopným lanem omotaným zdola nahoru přes záda "tzv. turnovák". Ale lezení i skal je málo. Řekněme napínavý a koukatelný je 7. díl, kde horolezci podporují útěk z lesních prací u skal.
Nějaké lezení komínu, slaňování a motání lana do vánočky je také v 10. dílu (a také tuším záběry na jehlu Heringsgrundnadel). Jsou tu vidět i staré pískovcem dlážděné cesty, když byly ještě v lepším stavu. 11. díl se špatně hledá, ve 12. a 13. se o vážnějším lezení skoro nedá mluvit, ale nějaké záběry tam ještě jsou.
Z filmu by se dalo vystřihnout několik tehdejší horolezeckou
dobu dokumentujících momentů a fotografií: lezení, komín, pád, slaňování na dülfera, slaňování (turnovák), "lezečky" (ty však budou patrně z období vzniku filmu, ne předválečné), karabina, slaňák, knížka, hospoda, věž, jehla, Most Loschwitz přes Labe (Drážďany),...
Na seriál z mládí si vzpomněl jeden můj starší kamarád horolezec Mára, tak jsem se po něm sháněl. Je to první "oficiální" televizní seriál z NDR, na základě skutečného příběhu.
Ty, kdo hledají nějaké výkony a propracovaný akční děj, ale seriál nenadchne. Je to takový německý "Major Zeman". Dá se říci, že v těch "půlhodinách" se toho děje většinou málo (+nudný úvod) a stále je to dokola. Několik záběrů (bohužel špatná kvalita obrazu, lepší na DVD) však ilustruje tehdejší lezení či spíše vybavení (výstroj, obuv, batohy, lana, karabiny) a potěší oko staromilců. Nádech té pískařiny to trochu má, takže já bych dal čtyři hvězdičky z pěti ze sentimentality, ale pokud si to budete pouštět několik večerů, určitě u toho usnete nejednou.
Poznáte některá místa v seriálu? Snad k tomu někdo přidá vzpomínku nebo fakta, něco o seriálu postupně přibývá i na německých webech.
Rudí horolezci
(Rote Bergsteiger / Красные альпинисты)
Režie: Willi Urbánek
Dramaturgie: Klaus Rümmler
Hudba: Henry Kaufmann
Fotoaparát: Jacob Horst
Hrají: (němečtí a čeští herci, několik horolezců)
K vidění: na Youtube v němčině nebo ruštině
V prodeji: film vyšel na DVD v němčině i ruštině (dokonce restaurovaný v HD)
1. díl “Bergfahrt mit Risiko”
2. díl “Die Burg in den Bergen”
3. díl “Abfahrt 18:01”
4. díl “Misstrauen”
5. díl “Gewagtes Spiel”
6. díl “Zwei Schachteln Zigaretten”
7. díl “Der Gefangene im Forst”
8. díl “Großfahndung”
9. díl „Die Notadresse“
10. díl “Alarm an der Grenze”
11. díl „Treffpunkt Kaufhaus“
12. díl „Suche nach Brunhilde“
13. díl „Die Falle“
K tomu ještě kniha Rote Bergsteiger - Unterwegs auf ihren Spuren im Elbsandsteingebirge; Joachim Schindler, 96 stran, Pirna, 2008; cena 5e, poštovné 1e de.wikipedia.org - Rote Bergsteiger
Neřekl bych, že je seriál nezajímavý ve chvíli, kdy lezci "jen" vylepují protifašistické letáky. Vždyť to ukazuje, že v nacistickém Německu bylo i pár lidí s demokratickým smýšlením. A to v době, kdy starý Schwarzenberg dělal kariéru u českých fašistů. Stejně jako starý Havel, jenže tam to nakonec přešlo až v otevřenou kolaboraci.
A vrací se snad Himmlerovým potomkům majetky zabavené po válce???
Těžko soudit. Podle některých ohlasů se v té době takto točily filmy, aby se "po válce" urovnala nálada. Blíž k realitě o nesouhlasu s fašismem bude spíš snímek Edelweißpiraten (2004). Oproti tomu působí Rudí horolezci spíš jako pohádka, ale za zmínku to stálo.
Ach jo!!! Každý je expert na to kdo, kdy, kde a co dělal. Hlavně když je koho špinit. Pojďme se navzájem nenávidět za to co nikdo z nás ani nepamatuje a hlavně za to co nikdo z nás neudělal- to bude fakt super.
pravděpodobně se jedná o staršího pána, zvyklého řešit ostatní, v jeho logice v zájmu společnosti napsat udání, kdo co dělá špatnýho...nechápu proč to sem tahá, asi zahrádkář od emana
...kolik je ti let demente, ze si to pamatujes? Ty znalce ceskych rodu a lidi skrze cela desetileti zpatky...chce se mi z takovejch blejt ...asi zustanu u houbariny, nez mezi takovejhle byt lezeckej povl.........
tohle je vono - na to jsem se díval jako malej a když jsem pak začal lízt, tak jsem si nemohl vzpomenout jak se to jmenovalo !!!! uplně vidím jak mu to tu ruku zmuchlalo !!!
Jojo, to je nezapomenutelnej záběr, ruka drcena karabinou .... pak k němu někdo doleze a postižený říká, že je mu špatně.Bylo to tak ne? Ale už si nemůžu vzpomenout, čím ho vyprostil, nezvedl náhodou karabinu šroubovákem?
A připomíná mi to, že to pro tebe mám, jen jsme si to pořád nezvládli předat. (Ale už jsou všechny díly v nejlepší možné kvalitě, povedlo se to.)
Vypálím DVD a nechám když tak v Holešovicích? Nebo nějak ve skalách?
Mate s tim zkusenost? Podle toho, jak jedou dolu to vypada pohodlnejsi, nez na Dulfera. Funguje to dobre i n akonci slaneni, kde zbyva jenom kousek lana dolu - rozumej, volny konec uz neni pritizeny vlastni vahou.... ?
Co si vzpomínám z pravěku, člověk se přitom cítil poněkud méně stabilní (pramen lana přes rameno dodá trochu víc pocitu jistoty). Ale je to šikovný třeba když nemáš límec nebo triko vůbec - ale teda zas nevím, kdo by to chtěl v době sedáků vlastně zkoušet a proč.
kdyz se neco posere, zustanes viset za ruce (neb je mas obe pred telem jako pri normalnim splhu). Je to mirne kaskaderskej zpusob, zretelne hodne zalezi na tom kolik lana mas pod sebou.. parkrat jsem to (v praveku) zkousel a rezalo to do zadku stejne jako dulfer. takze je vhodny si pamatovat ze to taky jde pro pripad nouze ..ale nijak bych to nepropagoval.