LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nelez do cesty na kterou nemáš!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
29.Kolomazník 10444
30.Fajkoš 10416
31.Pelíšek 10397
Bouldry:
29.Vaňous 9328
30. 9328
31.Šolc 9281
Hory:
27.Malý 2820
28.Nehasil 2710
29. 2691

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1150326 cest
Nové přelezy:
Do Sedel 7C+
Porronya C 7c
Deníček Mo 7C
Zpěv Vánic 8A/8A+
Wave Direc 10
Dusík 10-
Ben A Jerr 8A+
Ben A Jerr 8A+
Amat 8+/9-
Lobo Estep 8a

Stěny
LSJ - Javorník
Tendon Blok - lezecké centrum - Ostrava
Bouldering za oponou - Měnín

Prodejny
HUDYsport - Jičín
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kletterführer Elbtal

V Německu vyšel pěkný a obdivuhodně zpracovaný nový průvodce na Labák: Kletterführer Elbtal / Climbing Guide Labské údolí od Geralda Kruga a Jörga Andrease.

Průvodce má čtvercový formát 19 x 19 cm (pro představu 19 cm je rozměr posledního českého průvodce po Labáku na výšku) a 528 barevných stran na křídovém papíře. Je to pořádný kus knížky, u nás v kuchyni váží 1140 gramů, což je zase pro srovnání jen o necelých 100 gramů míň než oba díly českého průvodce dohromady. Obálka je laminovaná brožovaná, vazba lepená, ale vypadá na pohled solidně. Rozměry a hmotnost bohužel svazek posouvají trochu směrem k doplňku knihovny, k listování před spaním v posteli a ve volných chvílích na záchodě, ale třeba ho časem doprovodí i nějaká skladnější aplikace.

obálka


Jde o výběrový topoprůvodce po Pravém i Levém břehu (Němci jim říkají také „Belveder-“ a „Dolní-Seite“ – rozuměj strana Belvederu a Dolního Žlebu). Koncept jednosvazkového výběrového topoprůvodce Labského údolí se už v posledních letech vyloženě vnucoval: Jsou k dispozici relativně kompletní textové průvodce jako základ, Labák je rozsáhlý, ale pro většinu (občasných) návštěvníků nejsou zajímavé zdaleka všechny lokality a cesty, pohledové zákresy cest jsou uživatelsky komfortní a žádané a pro omezený počet skal a cest se to v průvodci dá realizovat, skici jsou mezinárodně srozumitelné. Takže byla jen otázka času, kdy s tím někdo přijde.

Hlavní roli v průvodci hrají pohledové skici stěn se zákresy cest, které zcela nebo téměř nahrazují slovní popisy výstupů. Je to koncept ideální pro moderní lezecké oblasti, kde cesty vedou v přehledných stěnách pokud možno v jasných, přímých liniích a jsou víceméně vymezené řadou jištění. K tomu směřuje i předložený výběr, ve kterém právě takové stěny a linie dominují.

Pokud jde o text, je průvodce německo-anglický, resp. německo-anglicko-český. Základ je němčina, některé orientační a informativní texty jsou paralelně anglicky. Česky jsou vedle německé varianty i názvy cest a skal, přirozeně kvůli orientaci a sladění s jinými existujícími průvodci. U názvů skal jsou česká jména uvedena v závorce, u názvů cest je jako základní uveden originální název – buď český, nebo německý – a v závorce je překlad. Anglické nebo další jinojazyčné názvy cest jsou ponechány tak, bez překladu. To je dobré řešení. Doplňující stručné komentáře, které se u řady cest místo popisu objevují, jsou jen německy. Některé informace jsou k dispozici formou symbolů (pětistupňová škála zajištění cest a jedna či výjimečně dvě hvězdičky u doporučených cest). Před jednotlivými sektory najdeme stručnou textovou charakteristiku, popis přístupu a mapku, někdy i zákres situace ve fotografii – ve fotce jsou identifikované skály a zhruba zakreslené i přístupové cesty a pěšiny. Skály i výchozí body (parkoviště) jsou opatřeny GPS souřadnicemi, skály orientačním údajem o výšce. K GPS souřadnicím parkovišť se v telefonu dostanete i prostřednictvím QR kódu (nezkoušel jsem).

Na začátku knihy, na konci, mezi oběma břehy, ale i na několika dalších místech mezi sektory jsou umístěny ještě různé informativní, doplňující a ilustrativní texty, jako třeba dvoustránka s textem o „jednom lezeckém dnu v Labáku“, profil Jindřicha Hudečka jako nejvýraznější místní lezecké osobnosti, text otevírající otázku magnézia… Na konci svazku je samozřejmě rejstřík, pak česko-německý lezecký slovníček a tak podobně.

Jako autor nákresů je v průvodci uveden Axel Bierwolf. V nich je obrovský kus práce. Některé skici jsou vynikající, přesné a přehledné, některé trochu méně jasné, jak už to bývá. Průvodce nelpí na proporční věrnosti, často jsou nákresy stěn trochu deformovány, bývají hlavně rozšířeny a občas některé části natočeny, aby do nich bylo lépe vidět. Někdy je dolní polovina stěny proporčně naddimenzovaná oproti horní polovině – asi byly v těchhle případech podkladem fotografie pořízené zdola. To ale myslím není na škodu, pokud je nákres jasný a pokud jsou v něm dobře zakreslené cesty. Výjimečně je místo nákresu použita fotografie stěny a cesty jsou zakresleny přímo do ní (např. J stěna Blešího trhu nebo Prcek). V zákresech jsou barevně odlišeny cesty lehké (do VI – modře), středně těžké (od VII do VIIIc – červeně) a těžké (od IX výš – černě). Projekty jsou šedě. Modré linky ve stěnách, které průvodce zachycuje, představují spíš výjimku, většina čar je červená a černá.

Vyznačení kruhů a borháků (a občas smyček) v zákresech cest je někdy překvapivě přesné, ale někdy jsou také zakresleny zřejmě jen odhadem na základě pohledu zdola od nástupu. Podobně mnoho cest je zakresleno jen nahrubo, linkou propojující jištění, bez přesného vyznačení směru tam, kde se nějak kličkuje apod. To si lezec musí najít sám.

Kromě účelných záležitostí je v průvodci i kvantum fotografií, a to i od českých fotografů (S. Mitáč, J. Frič a T. Galásek coby dvorní Hudy fotograf). Některé fotky jsou výrazné, jiné průměrné, některé vyloženě jen ilustrační. Jsou tu i reklamy, a opět i českých firem – Hudy, Restday, AIX, hospoda U Kosti… Doporučuju hlavně reklamu AIX, je skvělá.

Pokud jde o zachycené cesty na vybrané skály, je průvodce často překvapivě aktuální. Objevují se v něm i čerstvé cesty z loňského roku (2018). Klasifikace cest bývá nezřídka posunutá, zpravidla o jeden či několik stupňů výš, a vedle pískovcové klasifikace je za lomítkem uvedena i klasifikace francouzská. Uvádí se automaticky hodnocení pro RP. Zpočátku mě napadlo, jestli ta upravená pískovcová klasifikace nemá být saská, ale je to prostě zas nějak „napravená“ labská (saské by neodpovídal třeba přepočet do francouzské stupnice). Je to zkrátka autorský pokus udělat v klasifikaci zase trochu pořádek. Při snaze o rovnání ovšem zároveň došlo i k různým disproporcím, protože klasifikace není upravená zdaleka u všech cest (pravděpodobně některé autoři osobně neznají nebo je při upravování klasifikace přešli; hodnocení cest je asi – i podle poděkování v průvodci – výsledkem konzultací s více lezci, jejichž vnímání klasifikace asi nemusí být shodné…), jenže tomu se dá jen těžko vyhnout. Každopádně zdejší klasifikace může být v konfrontaci s klasifikací v českých průvodcích zase nějakým signálem.

Podobně by šťoural mohl hledat mouchy třeba v označení toho, jak je cesta jištěná (zdá se mi, že občas jde jen o odhad zdola podle počtu fixního jištění a podle autorů), ale je zase pochopitelné, že tak velké množství cest je velmi těžké obsáhnout, a pokud se průvodce rozhodl uvádět symbol zajištění u každé cesty, nějak se s tím vypořádat musí. Vykřičníky a hvězdičky v posledních českých průvodcích (stejně jako klasifikace) trpí podobnými nedostatky. Přesné hodnocení je nedosažitelný ideál, kterému se dá nanejvýš postupně přibližovat – třeba během série vydání, anebo v nějaké průběžně aktualizované elektronické verzi. Ale nevím, jestli existuje někdo, kdo by se tím byl ochoten dlouhodobě zabývat, a přitom udržel i jednotný etalon.

Trochu diskutovat by se dalo o tom, které skály a cesty do průvodce měly být zařazeny, a co naopak mohlo být ponecháno stranou. Například v Suché Kamenici bych osobně vynechal Mlynářskou výspu, a naopak bych zařadil Sváteční stěnu s Pařátem, kde jsou cesty, které se trochu lezou a jsou zajímavé pro relativně širší okruh lezců. Zařadil bych na Levém břehu Hollywood… Ale je třeba respektovat autorský výběr. Zásadní, pro širší lezeckou veřejnost zajímavé cíle v průvodci nechybějí.

Pravý břeh v průvodci zabírá trochu víc místa než Levý, což proporčně odpovídá i jejich velikosti. Na Pravém břehu výběr sahá od Suché Kamenice u Hřenska až po Jižní stěnu u Růžové vyhlídky. Zastoupené skály a cesty jsou tedy roztroušené téměř po celé oblasti. Docela důkladně zpracované jsou třeba Růžové stěny, kde v posledních zhruba 10 letech právě saští prvovýstupci udělali hodně cest. Na Levém břehu výběr začíná zleva Alkatrazem a Atlantidou (vrtá mi v hlavě, proč není zařazena už vedlejší skupina skal u Soudce a Kriminálu – ta je asi tím nejzajímavějším, co původce opominul) a končí u Hraničního jezírka Klopotskou stěnou a Hraniční jehlou. Chybí tedy celá polovina směrem k Děčínu (z velké části spíš kvakerská), ale naopak zpracovaná část Levého břehu obsahuje většinu toho, co se zde nachází, je ucelenější.

Za hlavní nedostatek průvodce považuju ne úplně zanedbatelné množství chyb. Jak už jsem psal, jištění i směry bývají často zakresleny jen přibližně, nákresy bývají deformované. To mnohdy nevadí, ale někdy to už může být zavádějící (při větší nepřesnosti a komplikovanější situaci ve stěně). Třeba proti sobě proporčně nevycházejí jištění sousedních cest, tam, kde se nějaké cesty kříží nebo přibližují, není pokaždé jasné, jestli některá z cest používá jištění té druhé apod. Stane se, i když ne často, že v obrázku chybí kruh, borhák nebo slaňák. Občas se dají najít i komplexnější chyby v zákresu třeba hned několika cest v určité části stěny. Např. v koutě Ústecké věže a Citadely (přehozené jsou cesty Láska, život… a nalevo paralelní nová cesta P. Rývy; ta se s cestou Láska, život… navíc nahoře nespojuje, jak je zakresleno, aspoň tak nebyla udělaná; cesta Láska, život… má svůj poslední BH výš, než je zakreslený, vpodstatě už v klasické cestě Malá rošáda, a také zakreslení dolní poloviny Malé rošády je matoucí). Jiný příklad je levá část Umbamby či SZ stěna Protonu. Všiml jsem si, že jsou přehozené cesty Ugrofin a Žaludeční likér na Monolitu, varianta Dogma a originál Neoblomné abatyše na Jeptišce… Rozsah zpracovaného materiálu je velký, takže je přirozené, že se chyby objeví, ale bylo by lepší, kdyby jich bylo trochu míň. U zákresů nových cest, které ještě nejsou v žádném průvodci a autoři je nemohli všechny přelézt, se to zase dá pochopit lépe než u cest, které už byly nějak zpracované a jsou známé (třeba originál cesty Gilotina na stejnojmenný masiv na Levém břehu je zakreslen chybně tak, že leze už ke 2. kruhu Hrdelního trestu, což by mohlo na místě pro člověka, který se vydá do klasického VIIb, vést k mírně nepříjemné situaci).

Pak jsou tu nějaké další nepříliš zásadní chyby, např. v údajích o autorství. Průvodce – jako i jiné průvodce tohoto typu – v rámci redukce textových informací uvádí jen příjmení prvovýstupce, který prvovýstup aktivně vedl, a pouze rok prvovýstupu. To není problém, úplné informace se dají najít jinde. Pokud se prvovýstupců střídalo víc, často je ale uveden jen některý (někteří) z nich, snad opět kvůli stručnosti, ne vždycky je jasné, podle jakého klíče, není to zkrátka precizní. Náhodou jsem narazil i na případy, asi výjimečné, kdy jsou chybně uvedeni jiní autoři (někde byl tuším uveden P. Rýva místo P. Laštovičky a R. Litochleba, avšak nepoznamenal jsem si kde). No a je škoda, že průvodce nedostal ke korektuře také nějaký Čech, protože v českých názvech cest a jménech se zbytečně vyskytují chyby, hlavně v diakritice. Ale tohle jsou už řekněme formality. Nechci být příliš puntičkářský a kritický, zhruba tuším, jak je těžké, prakticky skoro nemožné tolik věcí uhlídat. Některé chyby do průvodce přešly také z průvodců českých, takže i másla na hlavě si jsem vědom.

Nechci vyvolat dojem, že chyby, které průvodci vytýkám, ho znehodnocují. V žádném případě. Spoustu lezců by právě tenhle průvodce mohl potěšit. Čím dál méně lidí chce ještě číst nějaké komplikované popisy a pokoušet se je napasovat na situaci ve stěně. Vzpomínám si na hodně kritické poznámky jakéhosi Lukáše v diskusích o českém průvodci, který to, že český průvodce nepřipojuje víc nákresů, považoval přímo za selhání. Jemu a podobným lezcům (bez ironie) tohle německé dílo doporučuju. Nejlépe by samozřejmě fungovalo v kombinaci s klasickým textovým průvodcem. V naprosté většině případů ale obstojí i bez textů. A ti, kteří sbírají co nejvyšší čísla, si ho kvůli úpravám klasifikace prostě pořídit musí.

Na závěr si dovolím ještě pár víceméně okrajových poznámek, které nesouvisejí přímo s kvalitou zpracování průvodce, ale při listování mě napadaly. Možná vyzní poněkud staromilsky, trochu ironicky, ale nemyslím je útočně.

Za průvodcem stojí lezecky celkem jednoznačně orientovaní autoři a podle všeho průvodce také cílí spíš na sportovně orientované publikum. Svědčí o tom výběr stěn a cest, „francouzská“ klasifikace uváděná vedle pískovcové a třeba i to, že se u cest uvádí jen hodnocení pro RP.

Symboly pro zajištěnost výstupů mají pět stupňů, ale cest označených třemi kroužky (výborně jištěné) je v průvodci jen 39 z celkového počtu více než 2200 (podle údajů v úvodu). Zato cest se symbolem přeškrtnutého kolečka (opačná krajnost, cesta podle autorů průvodce „extrémně nebezpečná, s vysokým rizikem úrazu“) je tam víc než trojnásobek, a k tomu 750 cest se symbolem druhého nejhoršího jištění („tradiční, dobrodružné a zčásti nebezpečné“). Cest se symbolem dvou kruhů (druhé nejlepší jištění – „dobré, ale místy vzdušné a s odlezy“) je jen těsně přes 230. Dokonce i Špinavá holka na Diktátora má přidělené jen 2, a ne 3 kruhy. Stupnice zajištěnosti je tedy nastavena poměrně přísně.

Především ale v poznámkách a komentářích, které jsou v průvodci připojené k cestám namísto popisu, se často opakuje doporučení, že je lepší si cvaknout první jištění předem, povzdech, že je škoda, že cesta není lépe jištěná, že by cesta zasloužila jeden, několik či dokonce řadu kruhů navíc a tak podobně. Třeba u cesty Jak jsem potkal ryby na Rybářskou baštu (symbol prázdného kolečka, tedy druhý nejhorší stupeň zajištění) se dočteme: „Střídmě zajištěné, ale pěkné stěnové lezení – radost udělá hlavně při lezení toprope.“ S první polovinou poznámky by se dalo souhlasit. Cesta je to vzdušná, ale nepředstavuje morálový extrém, v 90. letech, pokud se pamatuju, byla docela vyhlášená jako jedna z cest, které určitě stojí za to si v Labáku vylézt. Jestliže už se v průvodci takové cesty výslovně doporučují spíš s horním lanem, něco mi nehraje. Na pískovcové lezení se tu aplikují měřítka sportovních oblastí. I když je Labák v rámci česko-saských pískovcových oblastí docela „sportovní“, pořád to není Frankenjura, Arco nebo něco podobného. Člověk si říká, jestli tu na samém začátku nedošlo k nějakému nedorozumění a jestli autoři omylem nezačali zpracovávat jinou oblast, než chtěli. (Pro jistotu poznamenávám, že nemám nic proti sportovním oblastem, a že mě ani nepohoršuje, když si někdo cvakne první jištění předem, když leze se šáhlem anebo si cestu zkusí na horním laně. To je každého volba a odpovědnost a stále se to neděje plošně. Ale trochu mě překvapuje, když to zdaleka ne jenom ve výjimečných případech samotný průvodce přímo doporučuje.)
P.


Gerald Krug – Jörg Andreas: Kletterführer Elbtal. Halle: Geoquest Verlag, 2019. 528 s. ISBN 978-39819515-1-6.
Na internetu jsem našel v německých obchodech cenu přibližně 40 E. Jestli průvodce už nabízí také české obchody, nevím. Ale snad k tomu dojde. Očekávám, že bude k dostání přinejmenším v Labáku v hospodě U Kosti.

Úvodní strany sektoru Gilotina

Úvodní strany sektoru Gilotina


Úvodní strany sektoru Räuberhöhle (Šoulend)

Úvodní strany sektoru Räuberhöhle (Šoulend)


Děčínská věž

Děčínská věž


Hřebenová jehla

Hřebenová jehla


Poznáte ho?

Poznáte ho?


Vnitřní strana zadní obálky s legendou a přepočtovou klasifikační tabulkou

Vnitřní strana zadní obálky s legendou a přepočtovou klasifikační tabulkou


Slepé střevo

Slepé střevo

P.   [úpravy] 10:09 14.03.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 recenze konkurenci11:05:37 14.03.2019
Nejdřív si říkám, "Aha, Piškot dělá reklamu konkurenci.", ale pak jsem se začetl a záhy jsem pochopil. Hezky napsané!
 tah-sha-tunga

 Ukázková recenze13:21:36 14.03.2019
Má čtyři P. to páté bude až doplníme obrázky Pracujeme na tom. Moc děkuji.
 jirkas
 Re: Ukázková recenze15:31:38 14.03.2019
hmmm, když jsem to viděl jak je to dlouhé, tak jsem si vzpomněl na Papouše a klávesu, které netřeba se bát. a když jsem si to přečetl, tak mě nějak nenapadlo, kde bych ji vlastně použil.

hmmm, doporučovat TR rovnou v průvodci, to je docela vostrý. to už bych mohl lézt v Labáku rovnou i já. hele, kdo to tak nějak pozorněji sledujete, existuje podobně "provokativní" průvodce i na saskej písek německy? já třeba o žádném nevím a nějak si představuju tu případnou smršť v tradičnějších nemeckejch diskusích. mám z toho takovej blbej pocit, že nás všichni mají za směšnej kocorkov.
 Lukas B.
 Re: Ukázková recenze07:43:02 15.03.2019
Obrázky jsem ráno doplnil.
 Standa
 Re: Ukázková recenze15:05:58 15.03.2019
Lukáši, já už teď průvodce na Sasko moc nesleduju. To by měl říct někdo jiný. Topoprůvodce tohohle typu tam mají, a v tom, co jsem před lety zběžně viděl, jsem si takovýchhle instrukcí a doporučení nevšiml. Ale třeba se to nějak posunulo i v Sasku. I když pochybuju, že by to u nich prošlo dál než jen do nějakých webových komentářů.
Osobně to neberu jako útok proti českým tradicím, neúctu vůči národu a nic podobného. Spíš bych řekl, že se v tomhle průvodci zkrátka už tolik nelpí na nějaké zásadě autorské nezaujatosti, "objektivnosti" a tak a prostě se hodnotí, doporučuje, respektive nedoporučuje. Je to trochu jiný žánr, než bývaly klasické průvodce – subjektivnější, a záleží pak na perspektivě autora. Nakonec se to odvozuje už od toho, že je to autorský výběr. Hodnocení si autoři neodpustili ani v úvodních textech, kde se třeba lituje činnosti novodobých neoklasiků, kvůli kterým je prý bohužel mnoho směrů zavřených pro širokou lezeckou veřejnost... – To bych si třeba mohl brát i osobně, protože jsem nejspíš jedna z hus, na které se střílí, ale nějak se mě to nedotýká, mám na to svůj názor. (Ono stačí už to, že se i do Labáku, zvlášť na Pravý břeh, jezdí v posledních letech spíš míň, takže proč a pro koho by se měly dělat všechny ty borhákový žebříky. Zdá se, že na Pravém břehu teď „hodně“ leze asi opravdu jen nějakých 20 lidí ze Saska - tak že obcházejí nové věci, navštěvují nejrůznější místa, soustavně přelézají všechno, co ještě nevylezli, ne že jdou třikrát na jaře a dvakrát na podzim na Bašty, na Admirála, na Titanik a na Růžovky přelézt zase víceméně to, co už znají. Samozřejmě nadsazuju, ale v zásadě tak se teď vyvíjí situace, až na pár jarních a podzimních víkendů na pár místech je to tam takové klidné.)
Kdyby to byl jediný průvodce, základní zdroj a tak něco, byl by to asi trochu problém, ale takhle je to prostě taková "levá alternativa", a dokud se bude brát trochu s rezervou jako alternativa, tak s tím asi problém nemám. Nemá cenu se těmi provokativními momenty nechat iritovat.
V tom průvodci je hlavně spousta práce a to bych rád i přes jisté názorové rozpory ocenil.
 Piškot

 Chyby v českých názvech13:26:08 15.03.2019
Ahoj, vina za chyby v českých názvech cest jde z části na moji hlavu. Chlapci jako původní zdroj názvů bohužel použili německou databázi cest, takže to na začátku bylo absolutně nečitelné (nejen, že byla diakritika špatně, ale tam bylo špatně prostě všechno..). Mrzí mě, že jsme do prvního vydání nestihli ještě jednu rundu korekcí, a tak tam těch chyb dost zůtalo.. Chodím se stydět a slibiju, že se polepšíme! Jinak super recenze!  P.
 Pavlihtschek
 Re: Chyby v českých názvech13:51:43 15.03.2019
Čau. To je pěkný, že jsi vylezl s kůží ven. Pro cizozemce to problém asi představovat nebude, ti to asi ani nepostřehnou. Ale je fakt, že je tam těch chyb hodně. Ale jsou občas i docela zábavné. Zrovna včera jsem náhodou narazil na Rozlámané stěně na dva pěkné exempláře: z cesty Šílená Síma je Šílená Zima, a z Hovorů z Lán jsou Hovory z lan.
 Piškot
 Re: Chyby v českých názvech14:11:07 15.03.2019
Do prdele. U těch "Hovorů z lan" jsem se ještě smál a říkal jsem si, že to se ti povedlo :-D P.
Pavlihtschek
 Re: Chyby v českých názvech14:59:15 15.03.2019
Hovory z lan se mi taky líbí, já jsem určitě pro. On u té cesty ale měl být napsaný hlavně Tomajda, myslím, že je to jeho název. Na mě vyšel jenom lehoučký dolez na vršek, tak jsem byl sice zapsaný první, ale s nejmenší zásluhou, Tom vylezl to klíčové, Robert myslím zavrtal první. Taky to asi nebude tak těžké (7c+). Vznikalo to někdy kolem Vánoc nebo před Novým rokem, jak bývají ty prezidentské proslovy. Můžu navrhnout, že by se název nechal tak :)
 Piškot
 Re: Chyby v českých názvech18:46:07 15.03.2019
No paráda :-D Tak to by bylo o chybu míň :-D
 Pavlitschek

 Foto dne:

Die Nordkante, 7c+
 Databáze cest:
Všechny cesty (180823)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nasenbär 6C+ Bahratal
Il Ballo Delle Zinforgne 7a Ticino
L’equilibrista 7a Ticino
Fessura Leuthard 6a Ticino
Porronya Cruz 7c Coll De Nargó
Nově komentované:
Franzmann VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Deseo 7c+ Mula
Poro Rat L1 7a+ Brontallo
Capitan Sardina 6c Desplomilandia
Der Nihilist 8A+ Zillertal

 Nově v diskusi:
Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Nový průvodce na Súľov | Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) |

 Nové komentáře:
Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Michvocíková | Toto si žádá lepší PR | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... |

 Kde to vře:
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (41)
Manaslu ski 2024 (40)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
FT: S pomocí plynu xenon lze zkrátit výstup na Everest na týden (30)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
Ondrova hvězda (9)
Salzburskou cestou na Watzmann, (8)
Dotek absolutna Diny Štěrbové (4)

 Nově v inzerci:
185cm TOP skialpy Blizzard Zero, Stöckli Stormrider | Lezečky Triop RAP 37 | bezplatná a legitimní půjčka od soukromé osoby | Rychlá a legitimní půjčka od soukromé osoby | Mechanical Advantage | Wadi rum průvodce | Krosna DOLDY PUMORY 75 | Boty La Sportiva TX4 Evo Gtx | Kouba Manta set 1-6 | Batoh Deuter Aircontact lite 50+10 |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 1014 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 928 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 778 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 820 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 668 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.