LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
26.Jungling 10616
27.Slezáková 10580
28.Pelíšek 10491
Bouldry:
26.Vaňous 9850
27.Urubčík 9800
28.Šťastný 9675
Hory:
8.Šuraba 6607
9.Bloudek 6320
10.Procházková 6036

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5767 lezců
1172301 cest
Nové přelezy:
Grüne Bana 9+
Panda 9-
Seepferdch 9
Fingertang 7c
Spirito Li 7c+
Hook 7c
The Dance 9+/10-
Hook 7c
Spirito Li 7c+
Spirito Li 7c+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Další alpská chata zničená lavinou

Rifugio Silvio Agostini Další z chat, které v letošní, výší sněhové nadílky katastrofické, zimě vážně poškodila lavina, je Rifugio Agostini v jižní části Brenty.








Dolomitská chata Rifugio Silvio Agostini pochází z roku 1937, a její stávající vzhled určila rozsáhlá přestavba z r. 1975. Patří k vyhledávaným útočištím v oblasti jižní Brenty a v současnosti ji provozuje lokální trentské horolezecké sdružení Società alpinisti tridentini (SAT). Vzhledem ke své poloze přímo ve skalách, s možností jednoduchých lezeckých túr i možností výcviku na skalkách v nejtěsnějším okolí chaty bývala zejména oblíbená pro výcvik nováčků v kurzech letního horského lezení.
Podle záběrů a zpráv, které jsou v současné době k dispozici, strhla lavina vrchní patro hlavní budovy chaty. Nakolik je poškozena statika objektu nelze odhadnout, neboť větší část celé chaty je dosud ukryta pod sněhem, kterého v oblasti letos napadlo množství doslova katastrofické.
Výše sněhové pokrývky místy přesahovala 4m, a lavinové nebezpečí hrozilo prakticky neustále. V současné době je v italských Alpách poměrně teplo a srážky z minulého týdne, které byly i v poměrně vysokých polohách dešťové, způsobují ztěžknutí sněhu a další problémy.

Na poškození chaty se přišlo náhodně koncem minulého týdne při kontrolním letu jednotek civilní ochrany monitorující lavinovou situaci v oblasti.

Otázkou zůstává, kolik chat v Rakousku a Itálii (resp. v Tyrolsku), jichž se týkají nejhorší prognózy a nejvyšší sněhová přikrývka za posledních patnáct let, ještě bude v průběhu této zimy poškozena. Zatím se, jako v tomto případě, nebo např. v případě poškození Štětínské chaty na škody, které laviny napáchaly na turistické infrastruktuře ve vyšších polohách přichází náhodou, při kontrolních lezech složek civilní obrany.
 


Rifugio Silvio Agostini

Článek na stránkách GeLocal Trentino

repro: Lezec.cz



Rifugio Silvio Agostini

Rifugio Silvio Agostini, stav únor 2014

foto © Sonia Brugnani



Rifugio Silvio Agostini

Rifugio Silvio Agostini, stav únor 2014

foto © Sonia Brugnani


Rifugio Silvio Agostini

Rifugio Silvio Agostini, Dolomiti di Brenta, léto 2007

foto: A.F. wikipedia.org  – licence Creative Commons



Zdroje a odkazy:
Zpráva na stránce GeLocal Trentino
Chata Silvio Agostini na Wikipédii
Zpráva na Lezci o stávající lavinové situaci v Tyrolsku v únoru 20124
Zpráva na Lezci zničení Štětínské chaty lavinou v únoru 2014



Tomáš FRANK   [úpravy] 16:20 25.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Král
Stará cesta, VI
 Databáze cest:
Všechny cesty (185737)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Normální Cesta 2 Harrachov
Fingertango 7c Kluan Roatwandtl
Super Crack Of Pelvoux 7a Ailefroide
Krvavá Spára VIIIa Jetřichovice
Markies Van Ham 6A Fontainebleau
Nově komentované:
Cigánský Moonboard XIa Adršpach
Nie Diät 9- Frankenjura
Made Im Speck 9-/9 Frankenjura
Rychlá Bambitka IXc Čížkovy Kameny
Východní Spára VI Hrubá Skála

 Nově v diskusi:
Re: Kavčí lom | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: Pomoc s lezením na pískovci | Re: skály pro děti | Re: Sportovky Schladming |

 Nové komentáře:
Re: Expresky | Re: Technická pzn. | Re: zbabělec | Re: Expresky | Re: zbabělec | Re: zbabělec | Re: Technická pzn. | Re: Expresky | Re: Expresky | Re: Expresky |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (70)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (22)
Pinch od Edelridu (20)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (12)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (8)

 Nově v inzerci:
Ztracená grigri v Labáku pod Východním rohem | Ádr, Chobotnice - expresky | Spolulezec/lezkyně | Klettersteig | Dětské lezečky | Edelrid Loopo air M | parťák na Sokolčí | Helma a lezečky | Horolezecké boty vysoké Zamberlan, vel. 41 | eathered Friends Volant péřová bunda XXL |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 2087 
 Ne 
 2352 
 Nevím 
 1559 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.