Aktualizace 5.3.2006
Po nedlouhé provozní době nových žebříčků jsme v četných diskuzích dospěli k závěru, že to chce ještě trochu vylepšit. Zde jsou změny, které, jak doufáme, přinesou ještě větší popularitu, oblíbenost a serióznost tohoto bodovacího systému.
Předně se musím zmínit o tom, že od zprovoznění nového žebříčku se do něj zaregistrovalo a zapsalo si cesty téměř padesát nových lezců, z nichž nemalá část patří mezi nejlepší lezce a lezkyně v republice. Na jedné straně z toho mám samozřejmě radost, na druhé trochu míň, protože jsem se posunul v žebříčku asi o dvacet míst směrem dolů :). Ale to je holt život.
Změny které se odehrály v žebříčku, se týkají zejména bodování. U bouldrů bylo sníženo zvýhodnění stylu OS a to až na hodnotu stylu flash, tj. +53 bodů. K této změně jsme dospěli po dlouhých diskusích, kdy jsme si nakonec řekli, že u bouldru se většinou o stylu OS nedá moc uvažovat, protože většinu chytů si můžeme výborně prohlédnout nebo dokonce osahat ze země.
Velkou a přínosnou novinkou je tzv. plovoucí rok. Při této volbě jsou do žebříčku započítány pouze přelezy, které nejsou starší více jak jeden rok. Nebo-li žebříček se nepočítá v kalendářním, ale v uplynulém roce. Samozřejmě, že možnost zobrazit žebříčky za jednolivé kalnedářní roky zůstala a navíc ještě přibyla možnost zabrazit žebříček v celém časovém rozmezí, pokud je vypnutá volba počítat z deseti cest. Při této vypnuté volbě si můžeme zároveň vyfiltrovat žebříček pro jednotlivé styly přelezů.
Další velké změny se týkají deníčků. Zde došlo k rozdělení jednotlivých částí deníčku do záložek. Nově přibyla záložka TopTen, která zřejmě zobrazuje deset cest, které se zahrnují do jednotlivých žebříčků. Byly vylepšeny statistiky, aby bylo lépe patrné kolik cest určité klasifikace bylo přelezeno. Pro všechny záložky lze jednodušše použít filtru pro typ cesty, styl přelezu a rok.
V neposlední řadě jsme předělali barvy, protože styl bompari se vám podle některých diskusních příspěvků nelíbil. No, možná se vám nebudou líbit ani tyhle nové barvy, ale při snaze odlišit barevně jednotlivé roky přelezu a oblasti mě to nějak líp nejde.
Přejeme vám, abyste si na nové pojetí žebříčků a deníčků brzy zvykli a měli z něj radost. Koneckonců mnoho změn bylo uděláno právě na základě vašich podnětných nápadů a zpětné vazby v komentářích a diskusích. Snad vám bude žebříček a deníček dobře sloužit pro porovnání, motivaci a evidenci svých výkonů.
za tým Lezec.cz napsal Hop
Původní článek z 11.12.2005:
Na četné připomínky týkající se funkčnosti a hlavně objektivnosti žebříčků reagujeme vypuštěním, podle našeho názoru, naprosto skvělých nových žebříčků. Trochu vám je teď popíšeme, ale nejlepší bude, když je hned prohlédnete a uvidíte, že jsou hodně povedený a to nejen po funkční stránce, ale i po grafické.
Úplně ten největší posun se udál v tom, že nově se žebříček vyhodnocuje podle
deseti nejlepších cest !
a s možností zohlednění stylu přelezu.
Takto žebříček i když v novém kabátě vylistuje jména lezců postaru (tato funkce je zachována po volbě nepočítat z deseti, je vidět jméno vaší nejtěžší přelezené cesty)
A nyní již opěvovaná funkce počítat z deseti nejlepších cest v deníčku (je vidět již jen klasifikace a přelez všech vašich nej deseti cest)
Z dalších funkcí, bychom připomněli, možnost vybrat žebříček coby skalní, boulderový nebo horský , dále lze vybrat rok, (plánuje se, pokud bude zájem, udělat žebříček i v roce plovoucím ? posledních 365 dní!) dále můžete vybrat muže , ženy a muže i ženy.
Jedna z posledních funkcí, se kterou bychom se rádi pochlubili, je možnost počítat výkony zohledněné se stylem přelezu. Myslíme si, viz objasnění výpočtu níže, že to je asi nejférovější způsob, jak toto udělat.
Zbylé úpravy jsou již spíše kosmetickou záležitostí, ale hezkou a šikovnou. Jistě si všimnete třeba ruzného podbarvení klasifikací a stylu a to nově i v pruvodcích a žluté podbarvení přelezených cest (pokud jste přihlášeni tak hned uvidíte co vám ještě schází přelézt).
Koeficienty jsou nastaveny takto: RK odpovídá: bodová hodnota cesty - 6 bodů PP odpovídá: bodová hodnota cesty + 0 bodů RP odpovídá bodová hodnota cesty + 4 body flash odpovídá: bodová hodnota cesty + 53 bodů OS odpovídá: bodová hodnota cesty + 145 bodů
Zde vidíte přepočet klasifikace a přidělené body
Jen taková poznámka, již hodně lezců, kteří chtějí mít srovnání ze světem, si vyplnilo své výkony na žebřícku na skandinávském serveru osm a.nu. Podle našeho názoru, přestože je to respektovaný světový ranking a má jistě velký význam pro světovou špičku, není vhodný pro valnou většinu lezců.
Proč je teda náš žebříček lepší pro 99 % lezců naší republiky?
8a se podle našeho názoru hodí právě jen pro naprostou lezeckou špičku. Neboť pokud nelezeš cesty jako Tom nebo Adam či Rosťa, stejně asi budeš mít zapnut národní filtr, který ti ukáže jen lezce z Čech a Moravy, proto si myslíme, že ranking, pro Českou republiku, který budujeme na Lezci, který je navíc podepřen velmi kvalitní otevřenou databází cest obsahující již přes 22 tisíc cest, je skutečně ideální, motivující a zábavnou formou žebříčku.
Vágní databáze cest a s ní ruku v ruce jdoucí neserióznost, je asi ten největší kámen úrazu, takovéhoto neosobního rankingu jakým 8a je.
Konkrétní a jasný příklad:
Již několik měsíců figuruje na prvním místě v boulderech v České republice Martin Čermák. Boulderista, který nebyl nikým viděn při přelezu těch nejtěžších prásků, které ho řadí na první místo v ČR a asi na šesté !! ve světě. Přes trvající pochybnosti a přes marné volání po nějakém důkazu, již několik let tento lezec vesele figuruje na čelních pozicích v tomto žebříčku.
Každý si navíc jakoby navrhuje vlastní klasifikaci. Tím, že každý si zadává vlastní cestu znova a formulář vyžaduje jen zadání názvu (který dost často bývá zkomolen) a oblasti a už ne sektoru. Je definování cesty velmi pochybné.
Těšíme se na vaše komentáře, nápady a moc bychom chtěli poděkovat všem lezcům, kteří nás svými podněty a nápady dokopali k nastartování tohoto systému.
No nejsem si vůbec jist objektivitou, neboť ve srovnání s 8a bohužel asi neuspějete s počtem lidí, kteří se raději vepíší tam a nikoli sem. Je jistě hezké, že tu jsou Tom, Adam a Rosťa jako naše největší hvězdy, ale ruku na srdce, vepsali si tam ty výkony oni? Myslím, že žebříček, který nemá šanci být objektivní, protože prostě řadu lidí nepřesvědčíte, nemá smysl. Možná se tam někdy zapíšu, abych šel příkladem, ale myslím, že polovina finalistů ze závodní scény tam vždycky bude chybět. A řekl bych, že nelezou špatně. Chtěl bych věřit, že se pletu, a přece jenom to bude mít smysl.Rozhodně si ale myslím, že není správné vpisovat výkony do žebříčku za někoho. Buď ať si to každý píše sám nebo ať tam není.
Petr
Když to někdo dovolí abych mu ten deníček zavedl někdo druhý, tak nevidím problém. A ty už Petře nebreč že nejsi (a asi nikdy nebudeš) první.
Žebříček není dokonalý - ale je to velké zlepšení a když se to doladí bude to více než gut.
No zrovna Petr by první mohl být, v boulderech, na které se soustředí určitě patří mezi boulderisty par excelence, a tak Petře nám tu v žebříčku chybíš.
Pokud to cítíte jako podrývání respektu a vložené práce, tak se omlouvám, že jsem přestřelil. Já jsem asi moc stará škola (myšlením), než abych vyplňoval nějaké žebříčky, ale doba si to asi žádá. Na 8a jsem vstoupil kvůli propagaci Petrohradu, tak tady to udělám kvůli Lezci a kamarádům, kteří o něj bezvadně pečují. Mě to prostě nemotivuje, srovnávat se s ostatními. Pro mě je to vždy pouze boj s konkrétním problémem na skále. "Úspěšnost" je vedlejší produkt. Těším se, až vyroste nová generace, která se popere s věcmi, na něž nemáme a z hlediska linie je to škoda.
Když už jsem tedy "in", prosil bych popřemýšlet nad hodnotou OS u boulderů. Je značný rozdíl mezi OS cesty a OS boulderu. 8a dává cestě skoro o tři stupně bodově víc, zatímco boulderu pouze o dva.
jojo, Petr ma asi pravdu "OS" neceho co si muzu cely osahat a pripadne odvezt na valniku ke studiu domu asi nebude tak hodnotny...(zarazilo me ze treba 7A+ OS je vic nez 7B+), ale to je jen muj subjektivni dojem. Objektivneji by se dala udelat statistika borcu a kouknout se jaky je 'pomer' rekneme nejvyssiho vykonu celkove a nejvyssiho na OS. Stredni hodnote pro danou obtiznost pak priradit stejny bodovani (po interpolaci do diskretnich cislicek), ale v podstate cert to vem, lepsi nepresne ale jednoduseji, nez vysvetlovat lezcum ze pocet bodu ktery se ubira (pridava) zavisi i na stupni obtiznosti.
A helemese, i ta desítka, kterou jsi tady vypotil (jak říkáš), vypadá dost slušně. Dokonce tě posunula někam dopředu, jestli mě zrak nešálí. Jsem rád, žes to udělal kvůli kamarádům, ale myslím že malou službičku jsi tím prokázal právě i Petrohradu. Koneckonců nač dělat Petráči reklamu pouze v zahraničí, když je nejblíž právě pro našince.
S tím OS u bouldrů máš naprostou pravdu, a už jsme si toho s Jirkou všimli včera. Co nejdřív to proberu s Azbestem u piva. On si jich dá pět, a pak z něj určitě zase vypadne nějaký moudro.
Skutečně si, Petře, s Tebou dovolím hrubě nesouhlasit. Poprosím Tě, zapiš si svoje cesty. Ukaž, že právem patříš mezi úzkou českou lezeckou špičku. Moc tím pochválíš ty, kteří na novém žebříčku makali. To, co občas napíšeš má většinou hlavu a patu, ale Tvůj dnešní komnetář se mi opravdu nelíbí.
PS: Pošli mi prosím na mejl kamennou adresu, pošlu Ti ...
Adam si deníček zadal úplně celý sám, Tomáš požádal Standu, aby mu tam deníček zadával on a Rosťa je domluvený s Jirkou. Doufám, Petře, že nyní už s tím problém nemáš.
Tebe v deníčku také rádi uvidíme. Určitě se máš čím pochlubit, ty trvdohlavej mezku.
Znám kluka, co patří v ČR k absolutní špičce v maratonu. Ale jenom časem, měřil jsem mu to na kole!!! Nikdy ho nedonutíš jet na závody, budhistu jednoho. Snižuje to snad objektivitu výsledků závodů, popř.žebříčků? já myslím, že ne....
Pro hory, se to bude muset ještě domakat. Sami jsme trochu v tomto ohledu nezkušení, neboť převážně lezem a bouderujem, proto se těšíme na nějaký nápady od lidí , kteří se pohybují v horách, jak by se to dalo udělat.
A taaak. OK. Tak to jsem taky nezkusen.
Ale co treba: obtiznost + styl + pocet delek ? I kdyz je fakt, ze ty delky vetsinou nejsou stejne obtizne ... A ne u vsech cest jsou obtiznosti vsech delek uvedeny.
Toz to jsu zvedav.
Hodnocení hor do žebříčku je velký a obávám se, že neřešitelný problém. Jak by se dal bodově porovnat třeba tecnicky méně náročný výstup na vysoký kopec s technicky obtížným výstupem na nízký kopec, třeba normálka na Everest kontra pílíř Bhagirathi v Himálaji kontra pilír Freney na Mont Blanc kontra kompletně vynýtovaná cesta v Oberreintalu nebo Höllentalu či Hochkönigu? A co léto a zima - dva neporovnatelné světy. Pětkový žlab je při dobrém vysněžení choďák, trojkový rajbas poprášený sněhem téměř nelezitelná záležitost.
sak jo, v poho. myslim, ze na vytvoreni vubec nejakeho žebře to staci tak jak to je u skalnich.
Stejne tam moc lidi s horskymi neni. Navic o nic nejde. Honiči bodu budou spokojeni, pohodari taky...
Ty hory budou fakt zajímavý oříšek. Chtělo by to zavést kategorii vícedélkovek, přelézt nějakou dlouhou brutalitu v Cimách, Tatrách či Alpách je supr výkon. A jak vyřešit třeba sportovní vícedélkovky jako v Paklenici, Sardinii??? To nejsou hory, ale může to být větší výkon jak přelézt např. 8b+ na skalkách.
Taky by stalo za zvazeni zavest alespon par bodiku za vystupy v horach stylem A1,A2 apod. Nejtezsi co jsem lezl v horach bylo Costantini - Apollonio na Tofanu za VI+ A1 nebo tak nejak (nemel jsem na 7+ RP) a nemam za to ani bod :-( Naproti tomu mam body za kdejakou ctyrku v Tatrach :-) Take se mi nelibi ze se v zebriku ukazuje prijmeni. Myslim, ze nick byl lepsi.
Jasně, horský žebříček je trochu bordel. Zvláště když si tam někdo zadává třeba cesty na Colodri Est jako horské. Takovéhle případy bychom ještě dokázali odfiltrovat, ale s jinými výstupy už by to bylo obtížnější. Totiž definovat hranici, co už je horská cesta a co není je obtížné a né všichni na to mají jednotný názor.
Tak, tak. Kde je hranice hor? Je to druh jištění - jsou skoby a vklíněnce atributem hor a borháky atributem skalek? Nebo je to délka cesty a možnost zabloudit, co dělá hory horami? A co s cestami, které jsou v evidentních horách, lezly se s klasickými skobami a někdo je sanuje? Přestanou být horské?
Zohlednění podmínek je už vůbec zcela mimo dosah žebříčků. Letní sněženice v srpnu může být pro lezení horší, než slunný inverzní den v březnu v jižních stěnách. V zimě prašan přímo na skále, oproti tvrdému propúojenému firnu.
Osobne bych v ramci hor oddelil vicedelkovou skalkarinu (Colodri, Paklenice atd.) od klasickych cest (napr. Tatry). Zimni a letni charakter vystupu je uz vazne obcas tezko diskutovatelny.
To máš těžký. Taková jižní stěna Volovky, nebo Ošarpance jsou v podstatě stejná skalkařina, jako Colodri Est. Kompletně vynejtovaný horský cesty na vápně v Rakousích se od Colodri Est liší jen délkou pochodu pod stěnu a tím, že z Colodri se chodí dolů pěšky a tam se slaňuje na nástup.
Při náhlém zhoršení počasí jsem měl se svým kolegou vážné lezecké problémy v Ošarpancích /asi před 18 roky/.Cestu jsme vzdali.Hory jsou hory.Ze skalek se dostaneš za deset minut do tepla hospody.Pane chytrý.
Mně zase chytla větrná smršť v Paklenici (Fifoune, vzpomínáš?). Vítr byl takový, že se na zemi skoro nedalo stát a ze stěny vlála lana vodorovně a hlavně se nám chytila za rohem za nějaké výčnělky, takže kdyby tam někdo zrovna nebyl a neuvolnil nám je, museli bych tam zůstat viset do rána ve třetí délce.
Ostatně i v Arcu mohou přijít bouřky, vítr a déšť a dostat se z Colodri EST dolů může být taky někdy problém. I když uznávám, že je tam těch problémů s počasím podstatně míň než v Tatrách.
pre hory by sa mohla napr. zohladnovat suhrnna klasifikacia (F, PD, F, AD, ED, ABO), akurat by to fungovalo asi len pre alpy a vyssie, kedze v tatrach sa moc nepouziva (alebo by v tom bol riadny bordel).
Cus draci, klasifikatorove a desajneri, helejc mam vaznej problem, jak klasifikacni program pozna ktera VI je za 200 ci 250 ci ktera desetminuska je za 1025 ci 1050? Nemuzu uz kuli tomu tejden spat a v praci mi z toho kondenzujou tachyony. Dik za odpoved.
Apropo, ctouc komentare vyse, tak protoze tady de fakt o hodne velky prachy, chtel bych vyridit Petrovi Reschovi aby si v zadnem pripade, ale opravdu v zadnem pripade nevyplnoval boldrovej denicek...:))
P.S. Odpoved znam , ale tak mi to napadlo, to je holt to pondelni pracovni rano, navic takovyhle otazky urcite cekate...
Clovece znam par takovych co tomu veri, tady mas doporucenou literaturu na dobre usinani:
http://xxx.lanl.gov/find/hep-th/
1/ti:+AND+tachyon+condensation/
0/1/0/all/0/1
(odstran mezery)
ja jen pevne doufam ze nikdo neleci nezkondenzovanejma tachyonama!:)
P.S. Svet je malej, predstav si jeden z autoru taky leze
az ted sem si ten prvni link otevrel....:)):(
Tak jen pro jistotu,
Co psal jsem, ftipem Hopu urcenem bylo!
Coz Hop vi, ale nekdo treba ne
By na me treba v hospode nekdo nechtel tachyonovej odvar.
Tuhle jsem si dal v hospodě deset PÍ piv a zazdil jsem to pěti tachyofrťany a mentiony mi v hlavě tak zkondezovaly, že jsem se sotva telekinezí dostal domů.
Kolegové, prosím nedělejte si legraci z tachyonizovaných™ výrobků. Vždyť přinášejí harmonii celého vesmíru do vašeho negativní energií zašlého těla, zkažeností poničeného ducha i zdevastované duše. Pouze neustálý kontakt s nevyčerpatelnou energií tachyonů skrze naše subtilní organizující energetická pole (SOEP) rozhoduje o našem "bytí a nebytí" ve hře tohoto vesmíru. Jak bychom se bez nich mohl obejít? Vždyť i Vy můžete okusit kouzlo singularity a opravit svou narušenou SOEP a stát se tak harmoničtějším a dokonale symetrickým. A stačí tak málo: NAKUPUJTE TACHYONIZOVANÉ™ VÝROBKY.
Myslím, že by se tachyonizováním™ magnézia dalo zvýšit i tření na chytech prakticky na nekonečno. Též pí™ výrobky bych nebral na lehkou váhu: představ si, Hope, třeba pí-kreatin. To ti musí zajistit obrovskou maximálku i vytrvalost dohromady. ...A teď se podrž, to je můj nápad, ho tachyonizovat™. Věř tomu nebo ne, ale dle mých velmi složitých výpočtů, by ti na nekonečno vzrostl (v tvém případě vznikl) i morál.
Ano , polezete-li s priveskem z tachyonizovaneho zirkonu, pak malo kterou devitku neOSnete. Ovsem objednate-li si tachyonizovany kokon (16000KC:), da te si v nem napoj s tachyonizovanym sumivym celaskonem, pak si nejspis budete muset privazat (normalni) zavazi k (tachyonizovanymu mg) pytliku abyste na Fbvosmach neodletli nadsvetelnou rychlosti do vesmiru.... Ty woe a ja magor pracuju:)
Dekuji Vam panove za rozsireni poetiky o tenhle nadherny pojem! A za pouceni, ktere jsem na odazovanych strankach nalezl . Zitra rozbijim prasatko a jdu nakupovat, nekdy v nedeli hlasim prelez Action Dir, ci jak se ten kvak jmenuje.
P.S. Jiz leta vlastnim tachykardii. Ani jsem netusil, jakou mam zadanou komoditu.
Systém, se kterým přišel server 8a.nu, je skutečně výborný. Ale objektivní také není. Zcela objektivní systém neexistuje, důležité je, že je to stejné pro všechny. V současné době je to, byť inspirováno 8a.nu, nejkvalitnější porovnání na české scéně.
Dle mého názoru není žebříček na Lezci určen výhradně pro top lezce. Je určen všem lezcům, kteří se chtějí porovnávat se soukmenovci v činnosti zvané lezení. Má motivovat, má ukazovat přednosti a slabiny, má být komplexní, ale hlavně se v něm má najít každý. Nikdo by neměl mít pocit, že do něj nepatří, že není určen pro něj. A o to se podle mne kluci snažili. Snažili se vyzdvihnout výkon jedince, který dokáže přelézat více kvalitních cest, více cest v kvalitním stylu za určití časové období a ne toho, kdo dokáže ujezdit jednu devítku :o)
Vyfiltrujte si na 8a.nu CZE lezce a zjistíte, že je tam 30 lidí, z toho aktivních je 20. Naprosto nevypovídající hodnota. Na Lezci je těch lidí 300 a všichni jsou aktivní, protože mají zápisy z letošní sezóny. Mělo by nás to nutit zapisovat všechny přelezené cesty, protože i velmi kvalitní lezci jsou nyní na chvostu jen proto, že nemají zapsáno.
Nechte to novorozeně žít, krmte ho dobrým jídlem, nechte ho vyspat, vychovávejte ho, vyroste z něj možná stejně „kvalitní správňák“ jako Vy.
Mozna by mely byt nastaveny koeficienty i pro solo prelezy. U zadavani cest do denicku tento styl je, takze by mel mit podle me i koeficient. Ale jinak je to pekny.
to jsi myslel jako blbej vtip ?? doufám... deníček a s tím spojený ranking má být jako hec, nevím jestli je dobrej nápad někoho hecovat do solo přelezu. Solo je každého osobní problém a kdo ho chce přivostřit z hecu, tak ten má je jedinou jistotu...
Styl solo je bodově na stejné úrovni jako RP přelez. Tzn. o 4 body více než PP. Je využíván především u bouldrů. Myslím, že Bréťa má pravdu, v tom, že přílišné zvýšení bodového ohodnocení solo přelezu by mohlo být pro někoho životu nebezpečné.
Chtěl by říct ,že je to mnohem lepší ,ale musím dodat ,že je hloupé posuzovat pořadí lezce. Když třeba jeden vyleze 10 cest o obtížnosti 8a a druhý má 60 cest o obtížnosti 7b ,má jích více tudíš má více bodu a je lepší v pořadí ,než ten co vyleze těší cesty.......
A co my tady na ostrove? Porad cteme jak si mame zapisovat cesty a vezt denicky, ale nikdo nam to nechce umoznit. Jak si mam zapsat treba takovy E3 5b? Jak dlouho nas jeste budete diskriminovat:-)) Kdo si ma porad jezdit pro zapisy na kontinent.
Myšáku všechno popořadě. Teď máme v pácu zaintegrovat americkou 5.12 5.13 atd.
Jestli dojde na tu ostrovní ještě není jasno, zatím evidujeme jen jeden požadavek :).
Předně, skvělá práce chlapi!!! Můžeme diskutovat o bodech za styly a srovnávat klasifikace, ale jedno se novému žebříčku vzít nedá : eliminuje úlety prvolezců v klasifikaci a svým systémem snižuje hodnotu ,,uježděných,, cest (i když smekám před silou vůle některých lezců). V tom je nový žebříček objektivnější. Hory a bouldry někdo těžko srovná do přesné statistiky. Vzdálenosti a kvalita jištění (či nejištění) v horách je různá a není boulder jako boulder. No, to proberme někdy u pivka :) V každém případě si však myslím, že motivaci lezců co si cesty píší (kdo nechce, ať to nedělá,že) určitě zdvihne ,,Plovoucí rok,,. Lezeme přeci stále a ne pouze mezi Mikulášem a Silvestrem. Tímto se za ,,Plovoucí rok,, přimlouvám. Tak bus Draci
Akorat abych se posunul nekam vyse budu muset opustit tezce dobyvane VIIc na Hrubici ci nedej boze v Udolickach a preunout se do sportovnejsich oblasti s privetivejsi stupnici obtiznosti :))) Hodne bodiku v Pristi sezone preje Dafe
Nebudeš muset, Dafe. Stačí, když tebou lezené VIIc z doby, kdy ze Skaláku opadávala voda prehistorických moří, někdo očísluje podle moderních zvyků :-)
Pokud nezavedete klouzavej rok, tak S tím jak se blíží silvestr se bojím že na Novej rok nějakej vysmaženej boreček s lahváčem v ruce se vyplazí nohama napřed na nějakou zasněženou skálu, pak zasedne ke kompu a uchvátí 1. místo v žebříčku výkonem 1+/2- OS.
jinak tenhle ranking nemá chybu. Ono obecně i u každýho jinýho sportu (ted´ mě napadá tenis ATP, orientační běh v čechách a ve švédsku, a třeba i fotbal FIFA) je ranking v mnoha ohledech diskutabilní a samozřejmě nikdy úplně objektivní nebude. Ale nejde přece jenom o srovnání výkonů, že. Kdo se furt má u piva bavit o cestách. To se radši bavím o něčem jiným a o cestách si přečtu na Lezci a na základě toho co v rankingu vylezli lidi co lezou podobně těžký (lehký) věci jako já.
Fakt pěkný dílko!
Přesná pravda. Klouzavej rok bude, to byla jedna ze základních podmínek celého žebříčku. Bude, pracuje se na tom !!!
Poznámka pro Hopa:
Boulder OS + 95 bodáků (2 stupně + 5 bodů)
Boulder OSF + 53 bodáků (1 stupeň -3 body)
O RK bych ještě hodil řeč. RK = PP -6 je podle mne stašně málo. Navrhuji RK = PP-50 bodů. Je to strašně diskutabilní styl, nejlepší by bylo ho úplně vysmahnout, ale tendence je prostě jiná, podle mě špatná.
Na 8a.nu mají obdobu, říkají tomu Free point a je to kombinace od procvakaných jištění až po brutus lano shora, samozřejmě v tahu, bez pádu.
Navrhuji RK = PP - 51 bodů.
RK je diskutabilni styl, spousta lidi si procvakava prvni jisteni, kdyz na nej napr. snadno dosahnou , nebo je nastup o drzku (kdo ma treba
Liebe Ohne Chance v jure bez cvaklyho prvniho, podvodnici:)
Na 8anu ubiraj za top rope jeden stupen i.e. -50 bodiku (a pritom je to takovej krasnej styl, ze) a nevadz RK muze byt efektivne az TR, toz za RK -50 a - nejakej ten dalsi Azbestakuv trestnej ma celkem logiku. Nicmene zdurazneme poselstvi z 8anu:
We would also like to explain that we do think that climbing is foremost about adrenalin, scenery and nice people. Sometimes you can add grades and points and it gets even more exiting, but don't lose your perspective. Take care!
Pro ty co neumi anglicky volny preklad: Az si budete zapisovat do denicku desetminusku, meli byste si uvedomit ze jste nejen silni, ale i krasni:)))
Dal by som tam iba styly RP, PP, OS, flash, solo a boulder. TR, AF, RK by som vyhodil - cesta vylezena tymto stylom nie je prelezena - videl som "AF" liezt v Hollentali takym stylom, ze chalan sa cvakol, spravil krok, dociahol dalsie istenie, cvakol expres, chytil expres, cvakol lano a "dober" - a toto sa opakovalo celou cestou. Problem je rozlisit AF normalne, kde zacinas z pozicie, kde si skoncil od toho, co som pisal hore. Takisto aj RK moze byt s nacvaknutou 1, 2, ... x expresmi. Normalny styl by mal byt simulaciou sola, padnes, skoncil si, skusaj odznovu zospodu.
Ono ať tak ten styl zůstane ale ať se při použití tohoto stylu (AF, TR) neboduje přelez(spousta lidí si vede deníček a má to pro ně význam si to zapsat). CO je vlastně RK? osobně to vnímám jak když po pádu je lezec zpuštěn do nohandu a dá to pak na kusovku - kousek jde s horním ale plynule přejde na ten horší konec. První procvaklej je něco jinýho, je to sice malinko vojeb ale nesrovnával bych to.
to byl jen extremni priklad, z druhy strany je dost cest kde 'kontrolovany' RK cestu vyrazne zesnadni. Predstav si pisek, pet kruhu moralu a pred slanakem
klicovej bolder, kdyz si 'zamerne spadnes' u patyho (po cvaknuti), cestu si das pak pekne nevystresovanej RK je to uz hoodne o necem jinym
Ještě jedna poznámka. Klouzavý rok jednoznačně pro to, aby se do května nečekalo na dostatek přelezů a tím i relativní objektivitu. Někteří mají za sezonu vůbec problém mlasknout těch deset cest, které považují za pro sebe hodnotné a tím i zapsatelné.
Ty pismena se jako koeficenty pouze tvari, ve skutecnosti to jsou zkratky rozlisujici styl prelezu:
RK-Rozhodne Kontrolovane
PP-Pekne Pomalu
RP-Rychle Plynule
OSF-tato pochazi z anglictiny a znaci ze lezec byl rychly jako' pohled' ci radeji 'blesk' (Flash).
Pak tusim horolezci pouzivaji jeste zkratku 'OS', ktera znaci, ze lezecky problem byl zdolan opravdu strelhbite, tedy ze lezec byl rychly jako 'pohled'
(pozn. jak znamo, blesk je pomalejsi pohledu). Zkratky pouzivaji nekteri lezci k ohodnoceni zpusobu prelezu, tj. ma se za to ze cim rychleji, tim lepe a pochazeji zrejme z uspechane Evropy, predevsim pak industrialniho Nemecka a pak take castecne ze Spokojenych statu. Ovsem lezec jogin ci budhista nebo softmoversky labuznik
se temito frikulinskymi zalezitostmi nezabyva. Leze vetsinou stylem AF (AntiFreecool) nejhure pak PP a vetsinou o tom ale ani nevi. S pozdravem
No to jsem ale zmatený. Styl přelezu AF nedostává ani zlámanou grešli.Tzn., že například za prvovýstupy se mi nedostane žádného bodového ohodnocení i když jsem v nich i krev vycedil, o nervech a adrenalinu ani nemluvě, ale zaboduju na OS vylezenejma čtyřkama?? Prvovýstupy,pokud dávám kruh,prostě na OS,RP a další obodovaný styly nejdou vylízt (snad jen s šílenou vyjímkou osazení kruhu z čistý lezecký pozice bez odsednutí).Ach jo,to jsem se těšil na nahrabaný bodíky a takhle mi zbyly oči pro pláč.... :) Ale jinak určitě dobrý,po vypiplání určitě výborný!
No je pravda, ze prinejmensim piskovcove vystupy ve stylu AF by nejak ohodnoceny byt mohly a to z duvodu, ze dana cesta mnohdy jinak nez AF prelezt nejde (pripadne, ze by se kvuli RP kurvila skala). Nicmene presto nepoznas, jestli lezec sedel v kazdym kruhu, protoze mu dochazelo nebo jestli tam proste sednul z vyse zminenyho duvodu.
Náhled autorů žebříčku na styl AF je hloupý a zavádějící.
Vysvětlím.
Náš příkladový lezec vyleze Walkerův pilíř na G.J. a jednu délku dá AF (třeba byla mokrá). V deníčku se objeví 0 bodů, přestože jde o významný výstup jak "prase". Jiný "příklaďák" vyleze AF Klekání na Ch. s., ale AF a to jen proto, že si odsedl do posledního kruhu (nechtělo se mu prát trenky, tak si to v klidu prohlídl).
V mém postoji nejde ani o to kolik má kdo dostat bodů a komu se má kolik odečíst.
Každý kdo někdy lezl na písku dobře ví, že mnohá sedma či „osmáčko“ může být mnohem náročnější na vylezení než "osmpluska" na Rovišti či v Krase a to tak, že případně devítkář z krasu nepřeleze "vosumáčko" na písku. Ano třeba v Labáku je hodně cest u kterých má smysl zohledňovat "sportovní" styl přelezu. Naopak v Ádru je většina
cest kde to absolutně smysl nemá (neslyšel jsem třeba o RP přelezu Letecké).
Pánové vy boduje jen (povětšinou) naučený fyzický pohyb ne skutečnou kvalitu a hodnotu cesty (preference jen určité skupiny primátů :-)
Budiž i takové upřednostňování fyzična nad duchem bych unesl (jasný současný trend měřitelného výkonu).Ale co mi vadí nejvíce je, že pokud je cesta v databázi přelezena AF neobjeví se při prohlížení cesty toto opakování v tabulce přelezů. To je podle mne dost velká vada na "kráse", zbytečné "inkvizitorské" okleštění možností této unikátní databáze.
1) nedozvím se jestli je cesta vůbec lezena (pro písek a hory důležité)
2) nedozvím se případný kontakt na "nečistého" AF přelezce (případné podrobnosti)
3) pokud "nečistého" AF přelezce znám, pomůže mi porovnání jeho a své výkonosti
4) pokud je uveden nějaký komentář u cesty a zároveň jeho autor v tabulce přelezů (byť AF) zase to má jinou vypovídající hodnotu
Závěrem jen přidám buřičskou výzvu:"Proletáři všech AF přelezů spojme se a svrhněme zahnívající oligarchii "přešlechtěných sportovních stylystů".
(Až uslyšíte na Pisáku výstřel z děla - revoluce začala, připojte se k útoku na Peňákův palác)
Souhlas se Staníkem... nulovat AF na písku a neuvádět je u cest v databázi je podle mě totální ptákovina!!! Vše popsal Staník dost výstižně, tak jen čekám na zvuk výstřelu jako podnět k revoluci...
Moznost kompromisu by byla, kdyby se AF bodovalo u piskovcovych a horskych cest. Oboji je v databazi automaticky ropoznatelne.
Hodnotit AF na ciste sportovnich cestach je asi vazne krok zpatky.
Děkuji Vám "soudruzi" za podporu. Zdejší masy ještě nepochopily a neocenily vedoucí úlohu "AF hegemonu" - než uděláte slavnostní RP na písku tak to alespoň nejdřív AF-nete (ne?). Kdo to začne hoblovat rovnou na rybu je u mě "třídní prase".
Radošku pošlu ti na e-mail adresu na svůj tajný deníček - server kde si váží mé obětavé práce v "AF frakci".
hAF, hAF, navrhuju trictvrte bodu za hAFnutou desitku na pysku, TRamtadada, TRamtadada a bod celej za TR. Lezeni piskovcovych vrazd nema zadnyho ducha, to si jenom namlouvame hAF, hAF TRamtadada, at zije sTRachov! Nejvetsiho ducha ma lezeni na rybu! Chci parybu v denicku! zelenou! TRepajici parybu! TRjenoka! hAF, hAF
Musím říct že současný žebříček je slušný ale má pár nedostatků.V žebříčku skalních cest je to celkem v pohodě akorát si myslím že by tam mělo být ještě bodové ohodnocení za přelez cesty solo a to platí i pro hory.Jen doufám aby z toho nevznikl návod lézt cesty jen solo.Myslim že přelez cesty by měl být ohodnocen vyšším počtem bodů.Co se týče hor tak žebříček poměrně dost zkresluje na hodnotě výstupů.Předpokládám že většina lezců poleze v horách cestu OS ale mělo by se zohlednit ale i další obtížnost v horách než je jen lezecká klasifikace.Např. cesta skalního charakteru v Tatrách o obtížnosti 7+ se bude těžko rovnat třeba s výstupem V stěnou Watzmanu za 5+.Kdo byl v takové stěně tak ví o čem mluvím.Avšak netuším jak by se mohli nastavit parametry žebříčku aby se to promítlo do celkového hodnocení.
Jinak letos jsem moc lezecky aktivní nebyl mimo hor poněvadž jsem prošel náročnou operací ale už na sobě makám a připravuju se na vás na příští rok.Doufám že zas budu mít možnost zapsat nějaký kvalitní výstup do žebříčku a třeba se i po dlouhé době objevit na závodech.Zdarec at se vsem daří a pěknej novej rok.
Nevidim duvod proc bych nemohl pridat svuj nazor.Je to hlavne pro autory tohoto zebricku.Cim vice nazoru budou mit i kdyz treba budou stejne nebo podobne od vice uzivatelu mohou z toho vytvorit nejaky zaver.Myslim si ze reakce anonymnich dopisovatelu nejsou na miste.Bojite se prozradit svoji identitu?
Venco, nemej obavy, my to peclive cteme a jedine co nas limituje, vse vyresit je cas. Obcas taky to, ze to uspokojive vyresit nejde, coz je obavam trochu pripad hor.
Jelikož jsem původcem reakcí na tvůj komentář, cítím se povinována se na tvoje mírné dotčení také ozvat. Protože jsi na sebe neuvedl žádný mailový kontakt, napsala jsem komentář též bez kontaktu, jinak bych ti napsala na mail. Venca Urban bez jakéhokoliv mailu je stejně anonymní nick, jako kterýkoliv jiný. Protože nerada zaplácávám lezec.cz neplodnými komentáři, zvolila jsem stručnou formu. Jako obvykle, ani to nestačilo. Jen jsem tím chtěla říct, že problém sola a hor se už výše probíral, takže ses buď měl zapojit do diskuse tam, nebo bys možná přišel na to, že to, co jsi napsal, už bylo obšírně probráno a tvůj názor byl již obsažen. Takhle se to jeví tak, že sis komentáře vůbec nečetl. Jinak co se týče sola, i já si myslím, že by nemělo být nějak bodově výše ohodnoceno. Solo je dle mého názoru osobní niterná věc, která by neměla být předmětem nějakého porovnávání výkonů. Už jen z představy, že někdo bude lízt solo, aby měl vyšší počet bodů v žebříčku, mám husí kůži. Apropo, kluci z lezce, existuje solo a free solo. Předpokládám, že styl solo na lezci, jak už bylo výše zmíněno, byl vytvořen hlavně kvůli hodnocení boulderů, takže je to v podstatě free. Jištěné a free solo normální cesty je však docela rozdíl. Omlouvám se za dlouhý komentář.
TR, RK, AF a další nesportoní styly si lze zapisovat, ale cesta takto vylezená, by v žebříčku neměla být bodována. Je totiž prakticky NEVYLEZENÁ! Každá ceta lze vylézt čistým stylem: RP či PP ( u vícedélkových pak jednotlivé délky). Proto bych hodnocení v bodech nechal, jak je. Funguje to dobře.
Podival jsem se do minulosti a do ciziny.No proste kde se dalo.O nejaky zebricek hodnoceni se pokouselo mnoho kapacit z celeho sveta a nikdy to neskoncilo dobre.Nakonec se vsichni shadali.Myslim si , ze bychom si s teto zkusenosti meli vzit priklad.Jen jsem si vsiml , ze se o takovy rebricek pokouseli vetsinou lide , kteri do lezeni nijak svymi vykony vazne nepromluvili.To by pro nas melo byt zase vazne varovani.Smal jsem se , protoze ti jedinci kteri chteli ty rebricky tvorit odpovidali na svoje vykony vzdy stejne.A pripominam , ze vsude na svete, rikali: JA, ALE LEZU JEN PRO RADOST.Takze pojdne radiji lizt a pak si o tom vsem muzeme u piva pratelsky popovidat.Psouk.
O tom celkem pochybuji.Ale to je muj nazor a nechci ho nikomu vnucovat.Napsal jsem svoji poznamku , proto , ze jste nazvali vse jako revoluci v hodnoceni.Porad z toho citim , fakt, ze chcete vedet kdo je nejlepsi!A to si podle me nejsnadneji overite na lezeckych zavodech.Tam je to jednoznacne!A vsimnete si , ze se to dost kryje i s lezenim venku.Malokdy byva , ze by nekdo kdo neumel na zavodni stene neumel i venku.Opacne to tak je.Nekdo kdo leze venku a pise si jednu tezkou cestu za druhou , na zavodech propadne.A zase tam je ta klasicka vymluva:LEZU JEN PRO RADOST.Omlouvam se , ze mam takovy jiny nazor.
Samozřejmě, že lezeme pro radost. Ale to neznamená, že se nemůžeme snažit porovnat své výkony s ostatními. Znám spoustu lidí, a já se mezi ně také dovolím počítat, co mají větší radost z těžší cesty vylezené co nejhodnotnějším stylem. A když je takových cest víc, no to je pak pocíteček. Tenhle žebříček - vzor má ve velmi úspěšném, funkčním a časem prověřeném na 8a.nu - nám umožňuje si trochu zasoupeřit se svými kamrády a sledovat svou výkonnost. MÁME s TOHO TAKHKLE PROSTĚ RADOST. Tak nám jí, Pšouku, prosím tě nekaž a jestliže s existencí žebříčku nesouhlasíš, nikdo tě nenutí se tohoto klání účstnit.
Pšouku, příteli, promiň. Připadáš mi jako vůl. Ti které žebříček baví v něm prostě jsou a ti které nebaví tam být nemusí nebo nejsou. To že nemáš rád žebříček neznamená, že žebříčky jsou k ničemu. Já nemám rád rajskou a taky jsou podniky kde ji vaří. Já ale nelíčím číšníkovi jak je to hnusný jídlo. Jen si jí prostě nedám.
Slávu nebo smrt, Trenére svatá pravda. A když už rajskou tak s knedlíkem. Těstovny nejsou objektivní. A ten, kdo to jí lžící má víc bodů než klasik s příborem?
Myslim ze mam uz dost zkusenosti abych si v tomto miste dovolil byt pekne drsnej:
1)Pribor ani lzici bych vubec nebodoval (jedna se o umely pomucky)
2)Knedlik za pet bodu (nejmin)
Add 1 Tvoje svaly mi připadají taky trochu jako umělý pomůcky.
Add 2 jen 5 Bodů? Je to na debatu. Knedlíky se oblast od oblasti dost lišej.
PS: Mají v Maďarsku knedlíky? Nepráší se jim tam moc od huby?
Jenom taková připomínka, nemělo by se něco vymyslet se stylem přelezu bouldrů? Uvádět "sólo" mi nepřijde moc šťastný. (Skoro) všechny bouldry se lezou bez lana, to dá rozum. Sólo na skalách (a to ještě existuje jištěné sólo a free sólo) je ovšem trochu o něčem jinym. Takhle vždycky kouknu na žebříček a nestačim se divit kolik tu máme sólistů - a přitom to sou normální bouldristi. Trochu devalvace významu slova "sólo" ne?
A jak jinak bys to pojmenoval, leze se to solo , ne?
RP by slo taky, protoze lezec si osazuje vsechna jisteni sam, ze jich je 0 je jedno. Obavam se vsak ze kazdou chvili by se nekdo v diskusi ci komentarich divil (degradace stylu RP):):). I kdyz neni solo jako solo, treba by to stacilo odlisit barvou. Buldry mechove zelene 'solo', cesty vylezene stylem solo by se pak psali do ramecku v barve laku na rakve i.e. leskle hnedocerne 'solo'.
A nektery RP cest od Speka by pak mohli byt v barve podelanych slipu:)
Jak to pojmenovat je otázka, jelikož při bouldrování není ve většině případů potřeba styl explicitně uvádět. Pro zvláštní případy samozdřejmě má smysl OS, FLASH a TR. Pro nejběžnější případ jsem prostě přelezl boulder, tečka. (po x dnech nacvičování, na x tej pokus) Tudíž jestli mermomocí uvádět styl, tak by tomu asi slušel styl "boulder". Nebo jste snad už někdy slyšeli debatu: "Tak sem konečně přelez ten boulder No Entry na Petráči" "Fakt jo? A jaky stylem?" "Sólo!" (užaslé ticho v hospodě) "No ty vole, seš fakt hustej, to já ho přelez jenom normálně" ... ehm ;-)
Myslim, ze by neuskodila moznost zadavat obtiznost cest i ve stupnicich, ktere momentalne nejste schopni v zebricku porovnat. Urcite je to lepsi nez udavat obtiznost ve stupnici, ktera se v danem miste nepouziva. Vubec by nevadilo, ze dane cesty by nebyly bodove hodnoceny v zebricku, to by slo urcite pozdeji dodelat, ale alespon by byly uvedeny v databazi cest, coz jiste neni na skodu.
No ja se obavam, ze by v tom byl brzy peknej bordel, jak by si tam kazdej zadavl co chce. Ja jsem to zatim u nekterejch cest resil tak, ze jsem si klasifikaci prevedl treba na francouzkou a tu puvodni americkou jsem napsal u cesty do poznamky.
Mimochodem, zrovna treba americkou stupnici se chystame take zazadit. Jestli mate jeste nekdo nejaky napad kterou stupnici by bylo dobre pridat, tak sem s nim.
My chceme tu jedinou nepreveditelnou - anglickou.. Jeste jsem si taky rikal, jestli neni lepsi deleni cest trad - sport, nez hory - skaly. Ale treba ne.
Jezisikriste se to odeslalo asi stokrat. Omlouvam se. Jeste jsem chtela dodat, ze se mi zda, ze je v zebricku zapsano pramalo holek. Neverim, ze jich u nas leze tak malo. Mozna ale my zeny nemam takovou touhu se srovnavat s ostatnimi? a pristupujeme k bouldrovani podobne jako treba Petr. Ja taky radsi soutezim s problemem (a nemusi byt ani tezky, jen zapeklity) nez s kamosem. Nebo je to mozna tim, ze skoro zadne srovnani nemam, protoze lezu se samejma chlapama. Je ale dobre obcas mrknout do ceho se kdo pustil. Obzvlast na "holcici" prelezy.
Omlouvám se, že jsem neměl čas si pročíst vyšší komentáře a možná je budu opakovat, přesto přidám pár postřehů:
a) styl AF - zadal jsem omylem jednu cestu ve Frankenjuře tímto stylem a dostala o 6 bodů menší ohodnocení než styl PP, což je ve Frankenjuře skutečně úsměvné
b) jednoznačně hlasuji za okamžité zrušení žebříčku hor, ať existuje možnost zapsání, ale ať se nedělá žebříček, protože je nesmyslnný, mimochodem například tím, že málokdo stihne za rok dát deset cest, to horko těžko zvládnou i takoví borci, jakými jsou ocenění za výstupy roku ČHS
c) pokud chcete diskutovat o AF na písku, což je něco jiného než bod a), zaveďte rubriku výstupy na písku, stejně tak má smysl styl AF v horách
d) asi by bylo nejlepší to tu zrušit(chachachechechochohcichi), ale to jsme zase na začátku... (kde jsi ROSŤO???, Karle, Lahvoni, Andreji, Zdendo, moravská elito!!!)
Docela bych uvítal, kdyby se v denickach zobrazovala nejen oblast, ale i SEKTOR. Takhle to je neprehledne, na pisku to je samej nazev ako Stara cesta, Normalni cesta... Vikm, ze se da na cestu kliknout, ale to uz neni ono :)