V pátek 16.4.2004 v ranních hodinách se českému skialpinistickému duu ve složení Marek Holubec a Pavel Pospíšil podařil volný sjezd na lyžích kuloárem Pallavicini v severní stěně Grossglockneru (3798).
Sjezd byl ztížen komplikovanými sněhovými podmínkami, kdy většinu horní části kuloáru pokrýval vodní led a jelo se pouze po sněhové rampě široké cca 5 ? 10m. Sklon kuloáru se pohybuje podle průvodce v rozmezí 50 ? 60°, převýšení 600m.
K nástupu oba skialpinisté použili klasickou výstupovou cestu přes Glockner bivakscharte (3200m), kde jeden den čekali na dobré počasí, neboť se z údolí neustále valila mlha, která v kombinaci s jasnou oblohou nad nimi vytvářela neproniknutelnou difuzi. V pátek, asi po třech hodinách výstupu za nádherné okolní panoramatické kulisy se oba jezdci pustili do náročného sjezdu po zmíněné sněhové rampě, který v kombinaci s okolním ledem nabýval neopakovatelných dimenzí.
Nezapomenutelnost sjezdu umocnila závěrečná štěrbina, která byla pro nedostatek sněhu široká pouze asi 5m a dlouhá necelých 100m, ve které si na závěr Pavel Pospíšil neodpustil malý dropík.
Jelo se po velmi kvalitním prachovém sněhu, jehož výška se pohybovala okolo půl metru, přičemž kritických bylo asi 50m uprostřed kuloáru, kde byly pouze náfuky na led. Tento úsek skialpinisté řešili skákanými oblouky.
Více podrobností najdete v některém z dalších čísel časopisu Montana. Chtěl bych se touto cestou rovněž zeptat, zda by mi někdo neporadil kde zjistit o kolikátý český sjezd vlatně jde, rádi se zařadíme do řady. Ve výstupové knize na Glockner bivaku je zmínka pouze o slovenském úspěchu z května minulého roku.
Dobryyyy!!! Tos to Pospeci zvladnul i bez toho ztracenyho jazyku od boty? He he Me to teda docela stacilo, kdyz jsem se nahodou vohlidnul cestou nahoru. Brrr. Fakt borci!
Bohužel byla zavřená, dojet se dalo pouze na mezistanici Heiligenblut bahn, odtamtud sme šli pěšky až na F.J.H., což bylo strašný. Silnice je však protažená, občas na ní spadne nějaká lavina a frézy usilovně pracují. Podle informací od místních by mělo dojít k otevření na začátku května.
In 1978, Marko Surc and Janko Arh from Bohinj skied the Slovenska Route in the Triglav North Face, which was then the finest alpinistic skiing accomplishment in Slovenia. At that time Slovenian ski mountaineers also achieved success abroad - Vidmar and Mrak skied Pallavicini's Couloir in Grossglockner. Zdroj: http://www.everest.simobil.si/eng/history/alpskiing.shtml
Grupík? Ten by tam šlo zrealizovat asi těžko :-) ale třeba Robert Rosenberg by si ho tam asi střihnul... Dropík je seskok skalky nebo prahu. Posílal sem na server nějaký fota, aby bylo možný si udělat nějakou představu,ale bohužel nic se zatim nestalo.
Mno, dole byl led, na něm asi tak 20-30cm navátého prašanu, který většinou pod jezdcem sjížděl, tj. zůstávala ledová stopa. Celkově to ale docela drželo, jenom druhej v pořadí musel jet úplně jinou lajnu... Nevíš, kde by se dalo zjistit víc podrobností co se týče historie? Koukal sem na bergsteigen.at, tam jsou prvovýstupa a prvosjezdy, neexistuje nějaká kniha třeba o Pallavicinim? Když už o tom něco víš? Dík.
K historii uz tu psala Ivana... :-))) ad sjezd: v uvedenem useku po kazdem z Vas teda zustal ledovy pruh siroky cca 3 metry, kdyz snih ujel jenom pod lyzarem?
3 metry ne, spíš těch půl metru, přesně jako stopa. Druhej v pořadí tedy musel jet úplně jinou stopu, což bylo někdy dost složitý...Myslim, že je to dobře vidět na tý jedný fotce, ale nejsem si jestej jesli tady je...
V Prvom rade gratulujem aktérom. Super. Ale sme to dali tym rakusakom co? Uz nie len my slovaci ale aj vy cesi to mate zjazdene. Minuly rok sme tam boli piati, tak sme si z toho urobili priam zjazdovku. No ale presnesie k tej histórii:
Prvovýstup uskutočnil Alfred Pallavicini so svojími spoločníkmi 18. augusta 1876. V roku 1961 dvaja Rakúšania Gerhard Winter a Herbert Zacharias urobili prvý zjazd týmto kuloárom, avšak použili špecialne, skrátené lyže. Na normálnych lyžiach urobil prvozjazd 11.júla 1971 Michael Zojer. Po ňom zlyžovali tento kuloár ešte Slovinci, 4. 6. 1978 Franci Mrak a Lado Vidmar na lyžiach a 1. 6. 1992 Matej Kejžar na snowboarde, čo bol doteraz aj posledný známi zjazd týmto kuloárom až do 4.5.2003 keď sme to urobili my.
Prvý slovenský pokus bol v roku 1999. Podmienky však neboli dobré. Druhý slovenský pokus bol v roku 2001, avšak už z diaľky vidieť veľké ľadové platne, takže do kuloáru ani nenastupujú a urobia zjazd normálkou.
Dík! Od první ženy, co sjela tuhle dardu, je to kompliment jako hrom! Přiznám se, že jste nám byli nemalou inspirací, před vaším výkonem hluboce smekám. No začíná to vypadat, že se skutečně asi jedná o první známý český sjezd.
Toto je určite prvý český lyžiarský výkon v Pallavicinim. Dosť sme študovali pred rokom históriu kým sme sa dopatrali či ozaj to bolo prvé svetové ženské zlyžovanie.
Jojo, pekny prehled :-) Dotaz na Ivanu - ma nekde seznam zdroju, ze kterych cerpala tyto informace? Trochu se mi nezda, ze by uspelo jenom tak malo lidi... nebo by vetsina pokusu byla neuspesna. A co se tyka clanku o vybornem slovenskem sjezdu, zapomnela uvest casak Jamesak a taktez web Jamesu :-)
Tak nejake informacie o histórii lyzovania nam poskytla Alpinverein a bergsteigen.at. A na internete sa dá nájst dost odkazov o prvozjazde napr. na SummitPost je vzdy uvedena historia prvovystupov a zjazdov ku kazdemu kopcu, pokial je znama, napr.:
http://www.summitpost.com/show/route_link.pl/route _id/459/object_id/41
nejaky odkaz na Zojera:
http://www.peraugym.at/aktiv/geozojer.htm
O slovincoch co to lyzovali najdete zmienky tu: http://www.gosak.net:8080/get? query=I&Tabela=5&order=s.dan&s.smerid=261
a o slovakoch napr.: http://www.bergsteigen.at/berichte/pallaski/pallas ki1.html alebo :
http://www.jamesak.sk/jamesak.htm.
medzeri v tych uvádzanych adresách samozrejme vynechajte pri vypisovaní, musela som ich tam natuknut, inak mi to nechcelo zobrat do komentára ze to boli dlhé slová.
Ivana
Gratuluji,super zážitek!! -- Můžete přesně uvést z jaké nadmořské výšky-kotě v metrech jste začali sjezd ? a v jaké výšce jste skončili?
-- Díky za přesnost, fotky jsou jen z jednoho úseku.Škoda, že nemáte video, loni dávala rak.televize ukázku sjezdu z celého useku.
Na stránkách
http://pazout.horolezci.cz/?id_section_item=169
jsou fotografie z letošního Setkání skialpinistů, kde kluci získali cenu za nejhodnotnější výkon roku 2004 od šéfa komise Skialpinismu ČHS René Bulíře.
Je to určitě nejlepší český výkon. Poněkud úsměvné ovšem bylo, co říkal Peter Habeler na Setkání v Praze. NA dotaz, co řílká na extrémní sjezdy strmých stšn odpověděl, že mnoho lidí, co se jim věnovali už nežije. Že rád dělá túry na lyžích ale extrémní sjezdy ne. Maximálně, že si ještě tak sjede Pallavicciniho. :-)