Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (IOC) udělila předběžné uznání statutu Mezinárodní federace sportovního lezení (IFCS).
Zjevné zaměření IFCS na mládež bylo citováno jako faktor v rozhodnutí, které olympijský výbor učinil 10. prosince 2007, píše se na webu IFSC.
Prezident IFSC Marco Scolaris k tomu ve zprávě ze středy 12. prosince komentoval: "Jsme vděčni IOC za toto uznání, které si naši atleti, náš sport a naše federace zaslouží na závěr intenzivního roku, věnovaného vybudování sportu zaměřeného na mládež a její potřeby v dnešním světě. Být součástí olympijského hnutí nám dává další motivaci pokračovat v naší práci."
IFSC vzniklo v 27. ledna 2007, když 48 členských federací zvolilo všemi hlasy novou mezinárodní federaci, která navázala na Mezinárodní Radu pro sportovní lezení existující od roku 1997. Po třech měsících existence bylo schváleno členství v GAISF (Všeobecná asociace mezinárodních sportovních federací).
IFSC má dnes 72 členských federací z pěti kontinentů. IFSC je členem Mezinárodní asociace pro Světové hry a sportovní lezení bylo poprvé představeno na Světových hrách roku 2005 a znovu se představí na Světových hrách roku 2009.
..chci a myslim, ze patri..hlavne bych tam nedaval lezeni na rychlost - myslim totiz, ze o rychlosti sportovni lezeni neni..tak nevidim duvod vyvolavat tento mylny dojem u verejnosti..
Anketa není k prdu, anketa je k tomu abych se dozvěděl (já i ostatní) jaký mají lidé názor. Mě to totiž zajímá. Horolezectví bylo kdysi olympijským sportem, ale časem tato praxe zanikla. Jde o to, že na olympiádě mají být takové sporty, pro které olympijáda něco znamená. Proto osobně nechápu co tam dělá třeba fotbal. No a u lezení si tím významem nejsem jistý.
lezení na rychlost je divácky atraktivní disciplína. Kdežto lezení na obtížnost je nuda.
To je čistě můj názor, ikdyž se lezení nevěnuji. Ale podle mě, by měl lezec zvládnout všechny lezecký disciplíny.
To mas celkem pravdu.Bylo to v roce 1931.Ale lezeni jako disciplina na olympiade jeste nikdy nebylo.Az ted se objevuje obrovska moznost.Treba vyhraje Mraza , nebo Ondra.
Probůh, co mohl udělit Hitler v roce 1932? Zlaté medaile dostali bratři Schmidovi za prvovýstup severní stěnou Matterhornu r. 1931 - medaile z olympiády 1932, kterážto byla v Los Angeles, tedy jaksi mimo Führerův akční radius. Dále byl oceněn Günther Oskar Dyhrenfurth, za celohimalájskej přínos světu - a v tom by už snad Führer mohl mít prsty, páč to byl metál 1936. Ale co, koukněte se do encyklopedií. Nazdar! V. Š.
No jasně, omlouvám se. Přečetl jsem si Tvoji encyklopedii :-) a zjistil, že jsem smotal dvě záležitosti: zlatou medaili bratří Šmitových z Matterhornu (za to asi fakt nacisti nemohli) a mediální i hmotnou podporu Kašpárka, Harera, Hekmajra a Verga na Ajgeru (toho národní levičáci hodně využili).
Dyhrenfurth (mimochodem, ten pán má pár prvních zimních průstupů v Tatrách) by od Hitlera těžko podobné ocenění dostal. S nástupem nácků musel přestat učit (a včas zdrhnout do Švýcarska)...
Jo, a Kubo vynechals v tom výčtu navržených na placku ještě toho poláka, co to měl dostat s Messnerem. Zlí jazykové tvrdí, že Messner by to tenkrát bejval vzal, ale bylo mu to trapný, když tu placku už někdo odmítl.
nechceme. povede to k popularizaci, navalu lidi ve skalach a naslednym problemum s ochranou prirody. Jako filtr budu od ted holt davat kruhy jeste dal od sebe
to je blbost sportovni lezeni a Olympiade...lezeni neni o predvadeni se pred svetem ale o tom uniku od civilizace,o ty svobode na skalach,o tom souladu s prirodou a o lasce z prelizani cest na vasem limitu...Olympiada a lezeni podle me nejde
Já jsem si taky vždycky chtěl myslet, že lezu kvůli úniku od civilizace a krásám přírody, ale už dlouho se podezřívám, že pravým důvodem je machrování před kamarádama a následná pitka v oblastní putyce. Navíc jestli většina ze sportovních lezců utíká od civilizace, tak na to jdou špatně. To je při pohledu na jejich stránky, deníčky, internetové fotogalerie a plakáty na stěnách obchodů, docela jasné ...