Sobotní slunečné odpoledne, jižní stěna Bořně. Ohnisko.
Míra stoupá jednou z nejkrásnějších cest v okolí, Ohniskovým pilířem.
Míra na Ohniskovém pilíři..
Klasifikace 6+/7- je na něj tak akorát. Jde to, ale dře to. Nýt, skoba, nýt, nýt, skoba.
Roman bedlivě jistí.
Roman pozorně jistí
Pak už skoro čtvrtý nýt, ale nedaří se srovnat nohy a následuje tlama. Drobné škubnutí. Lup, a lano pokračuje dál i se skobou a pád chytá až třetí nýt. Zaplaťpámbu za něj.
Celkem drobná příhoda z lezeckého života ukazuje, jakému šrotu občas svěřujeme své zdraví a jak je dobře, že se často lezené cesty přejišťují.
Takhle nějak vypadala ta skobka, když ještě byla ve spáře. Stará, ale ještě ne tak zlá, co říkáte?
Jenže bořeňské spárky mají kulaté okraje a právě v místě těsně než je skoba plně ve skále je drobná mezírka, která díky kapilárnímu efektu drží vodu a probíhá tu zvýšená koroze.
Pak už stačí menší zátěž a je posekáno.
Podívejte se, jak malý kus té skoby zůstal ještě zdravý.
Naštěstí zůstal v podstatě zdravý i hrdina této drobné příhody ze skal. Jen se mu hůř spalo na pravém boku.
Takže pozor na skalní šrot. Když to jde, raději si místo něj dejte vklíněnec a hlavně, pořádně jistit :-)
Jo taky se mi to stalo akorát sem letel až na zem, byla to první skoba asi 3m nad zemí, prostě lup a seš na zemi ani nemrkneš, naštestí na rovnoa dobrej dopad na bok, takže na starý skoby fakt bacha !
Bacha i na starý expanzní nýty. "Ještě ho mám schovanej!" o:)Bylo to bez pádu, vytrhl jsem ho prostým odsednutím a druhé jištění mi udrželo (Jizerky). Není nad vlastní, když se zadaří dobře dát. Docela často mi přijde nejlepší z vklíněnců uzel (někdy, někde-leckdy, leckde). Ale to je už mimo.
Jene Puši, můžeš prosím sdělit konkrétně, co to bylo za nýt? Určitě by to byla zajímavá informace pro vrcholovou komisi, na čí fixní jištění se při údržbě skal přednostně zaměřit (prvovýstupců v Jizerkách je velmi konečný počet). Dík.
Jednalo se o cestu na Gumáčka (onen kvak pod Českou chalupou). Tam je cesta: Hladká plotna V.-VI. (Prachtel), (tuším nejištěná-skákal jsem do trávy) a vedle ní vpravo na hraně cosi (je to před cca 8 lety, už to bude asi jinak), kde byl nýt a skoba. Nýt už tam není a koukám na něj: Průměr 8mm, délka 23mm, funkčně (i s ocelovým očkem) 20mm. Je to myslím ruská výroba, dural (?) s podélným proříznutím a dírou do které se natloukl ocelový hřeb. Tělo nýtu, co bylo ve skále je roztažené, hřeb nevyrezlý. Tedy buď moc veliká díra, ale spíš se to prostě na tenhle kámen nehodí. Můžu poslat i nějaké foto a nebo až jednou pojedu do JH, tak Vám i nechat.
Zdravím-Honza.
Dodávám. Nejednalo se o Hladkou plotnu a ani to ASI není z dílny autora těch děsnejch želez na Ježiška i Gumáčka z cca 1996. Je to něco staršího. Ani si nevzpomínám, že bych něco podobného v JH potkal. Mám pocit, že podobné byly na Ještědě.
Hmmm, spit. Typ nitu navrhnuty na speleologiu alebo extremne horolezectvo. Absolutne nevhodny na TRVALE ISTENIE CIEST urcenych pre horolezecku verejnost. Su to nity, ktore maju sluzit prvovystupcom, aby nenosili so sebou kila nitov a nemuseli vrtat 5cm hlboke diery. Btw. jedneho takeho co takymito nazvime to shitmi odistuje cesty v tatrach a vola sa .... Vid. clanok "Nová cesta na Ošarpancích".
Ano. Pokud vím, je to nýt na ony cesty s písmenem "e". Tedy bochnout-pověsit žebříček-opatrně přelézt a šmytec.
Těmito nýty byla donedávna odjištěna cesta Plotny (V) v Černolicích. Oblíbená zábava lezců bylo do jednoho jediného horního nýtu cvaknout lano a tahat to na rybu s hojným padáním. Navíc lano tam jde (podobně jako na jiných cestách tady, v Šárce a pod) přes hrany ostré jako nůž (a padá se do pendlu). Má podezíravost je taková, že v těhle skalách dofutrovávám vlastním jištěním i některé borháky. Pokud s ním mohu volně rukou ve skále pohybovat, tak se mi to nezdá. :o)).
Jó lezení na rybu-na takovej hazard nemám odvahu! :o))
V plotnách je pod prvním převisem velmi pěkně vypadající kruh stejného typu jako v Převisech, rysu, Kazatelně a jinde. Dál je v Plotnách asi pět let nové jištěni a pod vrcholem na dobírání jsou dnes dvě jištění. Jeden nýt pod vrcholem (přišel mi stejného druhu jako ten vytržený, ale viděl jsem ho samozřejmě "z vonku") tam byl takhle cca v devadesátých letech. Teď jso na vrcholech i nové borháky...no, nadšenej nejsem a s jedním šlo právě i hejbat. Už je myslím zamázlej.
Borháky? Já tam pamatuju ten nejt :-) Nikdy jsem ho necvakal a rovnou si běžel postavit solidní štand navršek, pak jsem se vrátil, a do nejtu si pověsil pytlík s cigárama a spokojeně tahal dalšího.
Mohu místopřísežně potvrdit, že uvedený nýt pytlík obsahující cíga, zapalovač a popelníček, rozhodně ve statickém režimu udržel. Tak sakra co furt proti těm nejtům máte?
Buďto se nám právě bezpečností guru přiznal, že se při jištění věnuje kouření nebo to tam Tome nosíš pro děcka? "Hodnej kluk nebo holka, vyškrábal se nahoru, tak tady máš jedno cígo" :-)
Byl jsem odhalen. Při jištění se obvykle plnně soustředím zejména na obsluhu vonné tyčinky!
No, naštěstí jsem už dávno zjistil, že nejůlerpší úrazovou zábranou při lezení je nelezení, tak nelezu a svým kouřením a/ neznečišťuju ovzduší u skal b/ neohrožuju jištěného. Místo toho spokojeně tloustnu a trousím moudra o bezpečnopsti.
Jinak ten kruh v cestě Plotny V - Černolice (byl)je pěkně rezavej a pokud si vzpomínám, tak byl zarezlej přímo do dříku. Ty borháčky nahoře se točili oba dva jak větrák do pekla ještě před půl rokem. Jestli jste to spravili, tak díky moc jménem všech top ropáků a nofree solistů.
Mám pocit, že to jištění tam nedával nikdo ze zde se vyskytujících. Kruh trochu rezavý je a minimálně jeden nejt na vrcholu se opravdu vesele točí. Všechno je relativní-proti situaci před pár lety, kdy se tam točil jen jeden mizernej, je situace, kdy se točí dva a delší prostě zářivá! Plotny jde dojistit friendem 2 nad prvním převískem po nastoupání spára vlevo a později smyčkou, kterou ale nejspíš urveš celej blok. Nahoře k těm nejtům jde dodat také dva friendy. Ale ona to je stejně pro mne nejošklivější cesta v Černolicích. Dneska v noci jí ale asi polezeme :))))
Kruhy jsme v Černolicích dávali s HO Banka jako tehdejší správci někdy v osmdesátých letech. Bylo to nadvakrát. Dobíráky, které jsme dali nahoru, někdo uřezal. Takže ty kruhy mají tak okolo dvaceti let a tím pádem na trochu rzi právo.
Vrtání těch děr byla docela legrace, protože jsme měli nějakou přiklepovou stavební vrtačku a nataženou šňůru s 220 volty z některého baráčku v okolí. Při slanění jeden vrtal a druhý mu seděl na zádech jako zátěž aby byl schopen přitlačit. Hlavním vrtačem byl "Bača" Hubálek, kterej byl pověstnej že chodil v červeném svetru s odznakem ČHS nebo Horské služby ve vrcholu véčka a vypada jako "opravdový horolezec", na rozdíl od nás ostatních, co jsme spíš lezli a zanedbávali imidž.
Ne ne! Toto jest velice stará methoda jištění. Takto využívali "osmy" již turci za vlády zakladatele říše Osmana (1259-1326). Jméno panovníka se pak ujalo nejen jako obecné označení Turek-Osman, ale i jako označení jistící pomůcky-"Osma" (krácením z "osmanka"). Jak to souvisí s Kubou T. nevím, ale určitě hodně!
Převratná novinka spočívá zejména v:
1. absolutním přezálohování štandu donepoužitelna
2. prudce zvyšuje bezpečnost, neboť se s tím nedá lézt (tedy neleze, a tedy nedochází k úrazům).
Bezpečnostní komise vydá v dohledné době zákaz používat jakékoli jiné jištění.
K pužité fotografii: pro využití v meteriálech MK a BK nehodná; bude muset dojít k novému nafocení. Zálohován musí být kruh i karabiny, zálohování bude provedeno vyvažovacím kotvením na šest nezávislých bodů, karabiny budou nahrazeny. Pro každou z brzd zde budou minimálnědvě ocelové karabiny vhodné nosnosti!
Zálohovaný bude i jistič! A pochopitelně i prvolezec!!!! Proto na obrázku jsou dvě jistítka pro dva jističe (i zálohovaného) a lano má dva konce pro jednoho prvolezce i pro druhého prvolezce-zálohovaného.
Aha, tak to jste byli vy koho jsme potkali v sobotu dopoledne pod severní stěnou Bořně ;)
Rozhodně to v tu chvíli nevypadalo, že bude slunné odpoledne ;)
Skoby na Bořni opravdu nic moc, na jaře jsem v cestě "Úzká" (pravý jižní pilíř) odlomil jednu skobku rukou. Vizuálně nevypadala vůbec špatně, leč spadnout do ní ...
Takže až tady zase bude někdo troubit o tom, že je třeba vysekat nějaké nové jištění resp. přejištění či dojištění, který tam dal nějaký "poseroutka", tak mu kluci pošlete foťule. Jen dotaz - padal si jen do sedáku, nebo si měl kombinovaný úvaz ??
Buďto záměrně nebo mimoděk mlžíš. Rozlišuj, prosím, mezi přejišťováním a dojišťováním. Přejišťuje se tehdy, když staré fixní jištění dožije nebo je z nějakého jiného důvodu nebezpečné - tedy výměna "kus za kus". Sem spadá i případ, kdy došlo k destrukci přírodní možnosti zajištění (prasklé hodiny, ulomený tutový hrot ...). Všechno ostatní je dojišťování, tedy vkládání nových fixních jisticích prostředků mezi ty stávající. Zatímco přejišťování je naprosto legitimní a chvályhodné, dojišťování až na nepatrné výjimky (schválené z rozumných důvodů vrcholovou komisí a nejlépe i autorem)je třeba považovat za zhoubný produkt dnešní doby (na požádání rozvedu).
pleas no pleas no, nerozvádět, to by se ta debata zvrtla v to, jestli první kruh v 10 metrech (bez možnosti mezijištění) je věc rozumná nebo morálová degenina. Debata bez přesného určení cesty je nemožná. Hlavně sem chtěl tím říc bez toho aniž chci mlžit či něco překrucovat, že mi prostě tak nějak de o člověka.
V případě Ohniskového pilíře se jedná o zajímavý úkaz, protože cesta byla původně dojištěna, to jest nýty byly dány mezi stávající skoby. Poskupnou korozí a ulamováním skob se ovšem dojištění samovolně změní v přejištění.
Na Bořni se nesmí používat jisticích prostředků poškozujících skálu. Železná jistítka, to jest skoby, se tedy na Bořni zatloukat nesmí. Pokud bys je ale použil jako vklíněnec a vkládal rukou, nikdo by ti nemohl nic říct. Viz text výjimky:
http://www.horosvaz.cz/ ochrana/index.phtml?rb=15
Vklíněnce jsou duralové prostředky nepoškozující skálu a ty zakázané na Bořni nejsou.
Prosím o průběžný zasílání informací o všech poruchách stabilního jištění ve skalách. Doporučoval bych, pokud se jištění mění za lepší- přejišťování- to staré odstranit a nečekat až to s někým vyhučí. Některé iformace dostávám z třetí až Xté ruky, tak pak už nepomůžou: na př. prý někdo vytáhl borhák v Labáku. Potřebuju vědět kde a kdy a jak byl osazenej. Jde o to, aby jsme si zbytečně nerozbíjeli huby. Kromě toho bych chtěl upozornit na to, že se případnýho maléru můžou ujmout právníci a to je pak průšvih.