Mezinárodní festival outdoorových filmů existuje i díky našim milým příznivcům a návštěvníkům, již 19 let. V každém ročníku zprostředkováváme prostřednictvím dobrodružných, adrenalinových i cestopisných filmů mnoho silných filmových zážitků z horolezeckého, horského, vodáckého prostředí z celého světa.
Laviny ve francouzských Alpách zabily za poslední týden 12 lidí
Laviny ve francouzských Alpách zabily minulý týden 12 lidí. Dvě v sobotu v savojských Alpách 7 lidí, a před tím počátkem týdne ve dvou lavinách v departementech Hautes-Alpes a Isère zemřelo 5 lidí.
Nejspíš na treku kolem Everestu se covidem nakazil Honza Tráva Trávníček, který je nyní s přítelkyní Miri v karanténě v Káthmándú. Mají lehký průběh nemoci, píše Tráva na Facebooku. O rozšíření covidu v Everest basecampu jsme psali před pár týdny. Mezitím se rozšířil covid i v základním táboře pod Dhaulágiri, kde leze s druhy Slovák Peter Hámor.
ČHS: MEM v Permu - historicky nejúspěšnějším šampionátem pro ČR
Mistrovství Evropy mládeže, které skončilo tuto středu v ruském Permu, se díky šesti medailím stalo historicky nejúspěšnějším šampionátem pro Českou republiku, píše se v závěrečném hodnocení akce z pohledu trenérů a dalších členů organizačního týmu.
Ve čtvrtém pokračování pětidílného seriálu Začínáme na písku už začneme zvolna lézt a ukážeme si techniky jištění a elementární zásady, které je třeba v rámci bezpečnosti a šetrného přístupu ke skalám dodržovat.
Barbora Bernardová vyhrála dnes ve své kategorii Mistrovství Evropy mládeže v lezení na obtížnost v ruském Permu. Z našich kluků byl v závěrečné části šampionátu, kdy se závodilo ve zbylých kategoriích v obtížnosti a boulderingu, nejúspěšnější Lukáš Mokroluský, který skončil ve své kategorii 3. v lezení na obtížnost.
Sedmý díl diskusního pořadu, půlhodinky se zajímavou osobností ze světa vertikál. Hostem dobrodruha a historika Libora Duška a režiséra a kameramana Tomáše Galáska je jedna z nejvýraznějších osobností českého pískovcového lezení Petr Mocek.
Krajský úřad Plzeňského kraje vydal na základě žádosti ČHS nové povolení umožňující provozování horolezectví na území přírodní památky Tupadelské skály v západních Čechách.
Mezinárodní festival outdoorových filmů existuje i díky našim milým příznivcům a návštěvníkům, již 19 let. V každém ročníku zprostředkováváme prostřednictvím dobrodružných, adrenalinových i cestopisných filmů mnoho silných filmových zážitků z horolezeckého, horského, vodáckého prostředí z celého světa.
V minulosti festival podporovala řada firem a státních institucí. Ty ale v současné době bojují o vlastní přežití, finanční prostředky využívají pro udržení sebe sama a na podporu kultury už jim v mnoha případech nezbývá. Budoucnost festivalu je tak ohrožena. My to ale nevzdáváme a věříme, že se podaří letošní festivalový ročník dotáhnout do úspěšného konce!
Budeme moc rádi, pokud se nám s tím rozhodnete pomoci – právě jsme totiž spustili projekt na HITHITu! A tak Vás chceme požádat – staňte se součástí festivalu, pomozte nám dostat dobrodružné filmy do kin a získejte jedinečné festivalové ceny!
Festival se koná každoročně na podzim na různých místech v České republice a na Slovensku. Začínali jsme v roce 2003 ve třech městech (Ostrava, Olomouc a Plzeň) a postupně festival rozšířili do přibližně 50 míst. To ale bylo ještě v době před koronavirem, v době, kdy byl svět ještě normální...
V této chvíli je příprava festivalu v plném proudu – filmaři z různých zemí přihlašují své filmy a již nyní evidujeme více než 800 přihlášek. A další určitě ještě dorazí, čas na přihlášení mají do konce května. Z přihlášených filmů vybere odborná festivalová porota ty filmy, které se pak zúčastní festivalové soutěže.
Pro zajímavost - víte, ze kterých koutů světa filmy na festival dorazí? Letos budou soutěžit například filmy z Mexika, Dánska, Polska, Bosny a Hercegoviny, Španělska, Argentiny, Íránu, Izraele, USA ... Ale dorazily i filmy z Indie, Tuniska, Zimbabwe, Alžíru, Konga, Panamy nebo Kapverdských ostrovů či Kuvajtu... Část filmů je samozřejmě českých a slovenských, a ty dělají každoročně velkou radost jak nám, tak i divákům. Jste zvědaví, ze kterých zemí filmy u odborné poroty uspějí?
A jaké jsou festivalové soutěžní kategorie? Jsou čtyři, a to dobrodružný a extrémní sportovní film, horský a horolezecký film, dobrodružný vodní sportovní film a cestopisný film.
Ukázky některých již zařazených festivalových filmů můžete vidět ve spotu 19.MFOF:
Nebo se na filmy naladit v trailerech k filmům: The Tears of Shiva:
A Pathfinder:
Slavnostní zahájení s festivalovými hosty, kulturním programem a vybranými filmy se koná tradičně v Ostravě, letos 22. října. Festivalové filmy pak putují do všech festivalových míst a vítězové budou vyhlášeni 11. prosince v živém vysílání TV Noe, kde také předáme ceny vítězným filmařům.
Gerhard Tschunko – čestný host XIX. MFOF 2021
V rámci projektu na HITHITu, který bude spuštěn na 45 dnů, jsme pro Vás připravili celou řadu festivalových cen - vybere si jak sportovní nadšenec, tak fanoušek filmových cestopisných dokumentů, knížek, společenských setkání,…
Věříme však, že Vás především bude těšit pocit, že MEZINÁRODNÍ FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMŮ existuje dál i díky Vám :-).