Valné shromáždění UIAA v Brixenu: Reinhold Messner
kde je horolezectví a kde turistika
Valné shromáždění UIAA (Mezinárodní federace horolezeckých svazů) se sešlo minulý týden 12.-16.10. 2016 v severoitalském Brixenu. Hlavní celebritou byl brixenský rodák Reinhold Messner, který se zde stal čestným členem UIAA.
"Měli bychom přesněji definovat, kde začíná horolezectví (alpinismus), když turistika končí na vrcholu Everestu," citoval z projevu Reinholda Messnera na facebooku předseda ČHS Jan Bloudek, který byl mezi více než 100 delegáty národních svazů.
Podle Reinholda není problém v samotném alpinismu, ale ve způsobu, kterým média prezentují dění ve vysokých horách, doplnil ve stručné zprávě Honza Bloudek.
Předsedou UIAA byl na 2. volební období zvolen Nizozemec Frits Vrijlandt.
Byl schválen strategický plán UIAA na roky 2017-2020, který mj. již nepočítá s komisí pro expedice. UIAA by chtělo vrátit vysokohorské horolezectví od komerčních expedic, které umožní komukoli zdatnému, ale bez zkušeností lézt na Everest, zpět. "Myslíme si, že by Everest měl zůstat horou pro ty, kteří mají zkušenosti. Ti by měli být schopni vylézt nahoru vlastní silou nebo se svým partnerem - a ne být závislí na skupině 10 nebo více Šerpů, kteří rozhodnou za ně," vysvětlil předseda UIAA v rozhovoru pro blog Adveture Sports.
no to jistě že to orientální vlády řešit nebudou a dál si nechají platit za permit, o tom žádná. nicméně to vysílá jistý signál směrem k veřejnosti a snad možná i ke sponzorům a veřejnému mínění, že osmy normálkami nejen mehlsacktechnikou, ale i podél čilkůtu komerčních tlup jsou (jakýmkoli stylem, tedy též bez kyslíku, oblečení a s tchyní na zádech) z hlediska alpinistického (téměř) bezcenné.
aby to bylo bezcenné, to by se nesměly dělat ty šaškárny v kathmandú s květinovým obřadem, zápisem do seznamu pokořitelů atd., když slezeš. a to by v silách UIAA bylo - vysmát se každému, kdo se nechá vytáhnout šerpou s kyslíkem
Tak ti vláda solo výstupy bez šerpů nedovolí, povolí pouze komerční akce, a máš po srandě... Já kdybych byl majitele Everestu, tak všem těmhle kecalům prostě nedám povolení. A bylo by vystaráno. Já bych měl své jisté, dokonce i Messerovi podobní by si permit koupili a šli tam se šerpou, protože bez toho bys prostě osmitisícovky nezkompletoval a na nejvyšší vrchol nevylezl. Takže by měli být spíše zticha a modlit se, ať tohle místní neudělají, než vykřikovat do světa, že se šerpy to nemá hodnotu :-)
Reinhold Messner už před dvěma lety položil špičkovým horolezcům tři delikátní a dosti citlivé otázky:
*Co je pravé horolezectví?*
* Kdo rozhoduje o tom, kdo patří k horolezecké elitě ?*
* Jak se dají hory záchránit a na kom leží tato odpovědnost?*
Výsledkem následující debaty bylo to, že .. se shodli, že další vývoj turistických aktivit ve velehorách by se měl nějak omezit, ne-li zastavit. Rozvíjení dalších infrastruktur v oblasti turistiky a s ní spojený stoupající počet přenocování v posledním století je hodnocen jako jeden z kritických indikátorů. ...
To co se debatovalo v Brixenu ovšem ukazuje to, že za dva roky se celé plénum UIAA prakticky znovu stejnými otázkámi dost bezradně zabývá. Za těch 24 měsíců nikdo na nějaký použitelný nápad nepřišel.
A jak bys to resil obecne v Horach? Podobne jako v Tatrach? Bez CHSky z oficialniho chodniku ani na krok? To by me zajimalo, ktery "TaNaPak" nebo ktera jeho karikatura by byla ochotna te nahanet treba pod seraky Brenvy :D A jak by rozhodovali jestli mas pravo tam byt ci ne? Jsi vic horolezcem kdyz mas karticku CHS a rozhodl jsi se pro sebevrazednou prochazu po ledovci, nebo jsi vic horolezec kdyz nastupujes do Andelskeho Pilire ale CHSku bohuzel nemas? :D
v podstatě tak. ono by stačilo nestavět lanovky na nové kopce a horské silnice s nezakázaným vjezdem nové a stavět nové chaty mimo vesnice s přenocováním. některá údolí jsou už holt zabitá, a tam už holt nějaké to zahušťování lanovek nevadí, tam se to holt obětuje. aby se hory nepřelidňovaly. a jedinej fér způsob jak to nepřelidnit je zajistit, aby byla těžká štrapáce tam dojít, bohužel to má jedno negativum, a to, že se zkrouhne I vjezd pro bicykly po lesních svážnicích (bo málo platný, ikdyž je to do kopce, je to proti chůzi pěšky bezpracné), tak, jako je běžně v rakousku.
Každý má možnost volby. Je pravda, že lanovky a chaty lákají, podobně jako cvakat nýty v cestách odjistitelných tradičně. Ale výstupy se plánují dopředu, v hospodě, a už tam je možnost se rozhodnout, že se to půjde pěkně odspodu a bez chat. Otázkou je, podle jaké motivace se lidé rozhodují a jak tuto jejich motivaci změnit. My se snažíme tuto motivaci lidem představit už v oddílové horoškole, ale individuální členy více ovlivní média, kde se dozvídají "jak se to dneska dělá", aby to bylo bezpečné, napohodu a s jistým výsledkem.
my když jsme se v hospodě rozhodovali, že odspodu, bez chat a pěkně po svém jsme byli nemile překvapeni novými nýty. nějaký aktivní blb - tipuju chataře, který chce zvýšit tržby - vynýtoval spáry a matroš je dnes zbytečný
jo, dobrý, ale pak se ti stane, že si naplánuješ vejlet by fair means, pojedeš za svý zahrádky na kole do lomnice, na nádraží zamkneš bicykl ke kandelábru a pofuníš si to pěkně na lomničák, a tam tě nemile překvapí dav kterej dojel autem a lanovkou. jediný, co ti to přinese, je posílení tvé psychické odolnosti, ale horská gája tím nijak podstatně nepovokřeje. stejně jako když si necvakneš nejt - ty davy ve vynejtovaný cestě tím neubudou.
Myslím, že trendy návštěvnosti hor jsou v podstatě příznivý. Kdo chce dobrodružství - má ho mít. Máme nezlezený sedmy a velký množství nezlezenejch šestitisícovek. Máme divoký alpský stěny, a to dokonce logisticky jednoduchý a v lidský obtížnosti (napadá mě např. Via Jori na Monte Agner. Autem skoro pod nástup, sestup lanovkou a přitom lidi žádný a dobrodružství po kokot). Máme via ferraty a pár přelidněnejch cest, který když si člověk odpustí, tak si užije samotu. Že je to moc daleko? Do hodiny cesty autem od Prahy je lezení, že tam člověk nikoho nepotká a vybojí se dosytosti.
Spíš se mi zdá, že lidi brečej, že Roviště, Steinerweg a normálka na Blank jsou přelidněný. Jsou. Nejsme v devatenáctým století a je potřeba trochu vybírat a dělat kompromisy. Ale stále se dá. A zaplaťpámbu za to profláklý. Za nerovnoměrně rozdělenou návštěvnost. Za lenost.
vlastně asi jo. profláklý oblasti jsou holt profláklý a autistický sociopat jako já by do nich jezdit neměl. mimochodem, von i ten štajner je vlastně v pohodě, poslední srpnovou sobotu (čili při naprostém traumwetteru) byli ve štajnerovi tak čtyři dvojky, v pichlovi tak tři, což je ještě gut (a na maixkante jediná, my jsme taky byli ve stěně sami), zatímco na drátu byl čilkut odhadem dvousethlavej (a někteří ti nešťastníci šlapali v gyrtlu už z parkoviště...). za sebe si říkám, že holt na matráč ani na blank holt nepojedu, a vyhlášenosti které mám v plánu holt nepolezu o víkendech a dám si bacha na německé/rakouské svátky a na věrozvěsty nepojedu k Vídni.
to mi ovšem nebrání se (aspoň verbálně) ostře stavět proti nejtům (přehnaným nejtům, tu a tam, obzvlášť na štandu to sakra potěší i softmoverského bojácného neoklasika), lanovkám (v nezalanovkovaných údolích), ferátám, asfaltu, elektrokolům atakdále.
Bez chsky ani krok? Jo spravne, pro jezdeni autem taky musis absolvovat autoskolu, asi to neni jen tak pro nic za nic, nebo mas dojem ze jo? Osobne, videl jsem lidi jak se jistili, v oddilu a horoskole nebyli na tuty, zeptal jsem se zda se chtej zabit, pak jen prehodil spravne zelezo a radej jel dom.
Michaeli, ono se to omezi jednoho dne samo. A bude za tim jen a jen hospodarskej vyvoj, vcetne demografie, atd atd. Vem si jak sto let zpatky vypadala doprava silnice atd:-) Dve tretiny dnesnich kecalu zmizej, ostanou jen "blazni" jako byl Herman, Reinhold, a x dalsich.